Da li će SOKOJ da se seti i Tome Dzonsa?

Pogledam danas vesti, kad ima šta da se pročita.... Uvode muzički dinar na praktično sve što može da svira - od telefona, TVa preko tableta pa do desktopa...:sad2:

http://www.nspm.rs/hronika/nikola-v...a-nece-smeti-da-bude-visa-od-jedan-odsto.html

Pitanje je kad će da nam legne i TV pretplata po svakom uređaju, jer nema smisla da se izuzima javni servis?

:ajmo:
Deluje mi kao cista pljacka jer hoce da naplacuju na prazne nosioce *podataka*, a ne zvuka. Ovo bi moglo na ustavni sud.
Na osnovu cega mogu da naplate i za koga uopste na praznim nosiocima *podataka*? Dakle ti mozes da pustas muziku
na tome pa eto moras da platis unapred? Smesno jer muzika se vec placa imas streaming servise i prodaju po pesmi i
albumu ne samo *domace* vec i *inostrane* za koje porez ide u drzavu odakle se kupuje. Ovo ako prodje je necuveno.
 
mislim da bi ovo palo na sudu jer oni moraju da dokazu da je taj uredjaj koriscen za pustanje muzike.
Ma muzicki dinar je za javno pustanje muzike, ovo je pokusaj da se legalizuje pljacka naroda. Zaista ne znam na kom sudu ovo moze da
prodje, pre svega sto SOKOJ iza sebe ima samo ograniceni broj izvodjaca, i da bi oni naplatili moras *javno* da pustas muziku
*kuljenu od njih*. Ne vidim kako inace...
 
„Muzičke košuljice“, odnosno spisak emitovanih pesama, koji predstavlja osnov za isplatu honorara autora, prema mišljenju nekih muzičara, nije podložan monitoringu i moguće su mahinacije i štelovanja, odnosno lažno predstavljanje broja emitovanja. Već godinama unazad ima autora koji negoduju u medijima zbog niskih iznosa koje dobijaju od Sokoja, baš iz ovih razloga, a svojevrstan skandal dogodio se 2009. godine kada su po Sokojevim podacima pesme Mlađana Dinkića bile najslušanije (čak više i od pesma narodnih izvođača), dok je grupa SARS za hit „Buđav lebac“, koji se mogao čuti na bukvalno svakom koraku, dobila samo 16,2 dinara jer je „pušten samo jednom“.

Dragan Kovačević, osnivač benda SARS, kaže za Danas da se nakon toga iščlanio iz Sokoja.
 
„Muzičke košuljice“, odnosno spisak emitovanih pesama, koji predstavlja osnov za isplatu honorara autora, prema mišljenju nekih muzičara, nije podložan monitoringu i moguće su mahinacije i štelovanja, odnosno lažno predstavljanje broja emitovanja. Već godinama unazad ima autora koji negoduju u medijima zbog niskih iznosa koje dobijaju od Sokoja, baš iz ovih razloga, a svojevrstan skandal dogodio se 2009. godine kada su po Sokojevim podacima pesme Mlađana Dinkića bile najslušanije (čak više i od pesma narodnih izvođača), dok je grupa SARS za hit „Buđav lebac“, koji se mogao čuti na bukvalno svakom koraku, dobila samo 16,2 dinara jer je „pušten samo jednom“.

Dragan Kovačević, osnivač benda SARS, kaže za Danas da se nakon toga iščlanio iz Sokoja.
Kako neko uopste moze da naplati muzicki dinar nekom ko pusta muziku na svom sajtu iz inostranstva, aka internet radio stanice?
Ja kolko kapiram to je moguce naplatiti samo kaficima i diskotekama i FM radio stanicama, za ostalo mogu da ga...
 
Nije mi jasno,zasto izbacuju pesme na Y.T,ako ne zele da im se pesme slusaju.Kada mi budu pevali na uvce,onda mogu da se nadaju dobrim parama.
Pa to, sami muzicari objavljuju pesme na YT, da bi sto vise ljudi slusalo. No tu je upitan kvalitet zvuka. Postoje streaming servisi
koji se placaju sa boljim kvalitetom pa se prodaju i pesme i albumi na netu. No muzicki dinar niko ne placa, naravno,
zato sto se to placa samo za javno izvodjenje.
 
Deluje mi kao cista pljacka jer hoce da naplacuju na prazne nosioce *podataka*, a ne zvuka. Ovo bi moglo na ustavni sud.
Na osnovu cega mogu da naplate i za koga uopste na praznim nosiocima *podataka*? Dakle ti mozes da pustas muziku
na tome pa eto moras da platis unapred? Smesno jer muzika se vec placa imas streaming servise i prodaju po pesmi i
albumu ne samo *domace* vec i *inostrane* za koje porez ide u drzavu odakle se kupuje. Ovo ako prodje je necuveno.
Kao što je (ne)Ustavni sud raspravio o tv pretplati (ne može da postupa jer od skupštinskog odbora deceniju celu nije dobio neko izjašnjenje, a nije nego,p*išanje po inteligenciji),tako će da raspravi i o ovome.
 
Dosta ljudi zna da sastavi kompjuter iz komponenti koje po svom izboru kupuje.
Ono što me zanima, da li će u tom slučaju muzički dinar biti naplaćen za svaku
komponentu, ili samo za hard disk?
mislim da je vec naplacen nekoj drugoj zemlji jer u clanku pise da je to vec praksa u drugim zemljama

остваривати посебну накнаду како је то прописано у свим другим земљама Европе

u stvari ne vidim nista lose u ovome jer prvo, iznos je toliko mali da je zanemarljiv na ukupnu cenu uredjaja ili komponente a drugo i ti ljudi treba od neceg da zive.
mi smo preterano navikli na pirateriju i da uzimamo neke stvari za dzabe.
podjite od sebe.. uzmite i pola plate dajte u dobrotovorne svrhe..nikome to ne pada na pamet, a piraterijom upravo to radimo.. uzmamo deo zarade onog ko je ulozio trud i znanje da napravi ono sta koristimo..od uredjaja do filma ili pesme.
 
mislim da je vec naplacen nekoj drugoj zemlji jer u clanku pise da je to vec praksa u drugim zemljama



u stvari ne vidim nista lose u ovome jer prvo, iznos je toliko mali da je zanemarljiv na ukupnu cenu uredjaja ili komponente a drugo i ti ljudi treba od neceg da zive.
mi smo preterano navikli na pirateriju i da uzimamo neke stvari za dzabe.
podjite od sebe.. uzmite i pola plate dajte u dobrotovorne svrhe..nikome to ne pada na pamet, a piraterijom upravo to radimo.. uzmamo deo zarade onog ko je ulozio trud i znanje da napravi ono sta koristimo..od uredjaja do filma ili pesme.
Fora je da ovo nema nikakve veze sa piriaterijom jer to mozes da radis platio ne platio ovaj muzicki dinar. Ovo je cista otimacina,
ma kolika bila i tako treba da se tretira. Dakle nit je tebi besplatna muzika to sto ces to platiti, nit te sprecava da besplatno slusas
muziku.
 
Fora je da ovo nema nikakve veze sa piriaterijom jer to mozes da radis platio ne platio ovaj muzicki dinar. Ovo je cista otimacina,
ma kolika bila i tako treba da se tretira. Dakle nit je tebi besplatna muzika to sto ces to platiti, nit te sprecava da besplatno slusas
muziku.
u neku ruku nisi u pravu.
ako pustas muziku recimo u kolima, ti uzivas u muzici koju nisi platio a za koju se neko potrudio da je napravi.

pre je to bilo lako regulisano.
jedini nacin da cujes pesmu je bilo preko kasete ili ploce.

ti tad platis autoru za slusanje muzike.
tad je bila osetna razlika u kvalitetu pesme koju presnimis ili skines sa radija (narocito sto po zakonu pesme sa radija moraju da ubace kratkotrajan dzingl tokom pesme, bas da bi upropastili jedinstvo pesme)
imao sam gomilu kaseta tad jer sve sta mi se svidjalo sam kupovao da slusam kvalitetno i bez preseka i autori su imali korist od toga.

problem je nastao sad kad mozes da skines mp3 odakle god zelis, cak i da ga izgrebes sa YT-a
jeste mozda losiji kvalitet nego da kupis original ali ako uzmes u obzir da sigurno 80% ljudi ima losu muzicku opremu gde nece ni uociti razliku u kvalitetu onda taj losiji kvalitet mozes i da obrises kao adut originala.
 
u neku ruku nisi u pravu.
ako pustas muziku recimo u kolima, ti uzivas u muzici koju nisi platio a za koju se neko potrudio da je napravi.
To nema nikakve veze sa muzickim dinarima. Pustis CD koji si platio ili radio ili piratske pesme
sa usb-a, isto je. Osim toga placas za uredjaj, ne za pesme, koje ne moraju biti pod patronatom
SOKOJ-a. Ni u jednoj varijanti SOKOJ nema prava da naplacuje za uredjaj koji mozda nikad
nece biti upotrebljen za pustanje njihove muzike. Ovo je otimacina veca od one za naplatu
TV pretplate kroz racun za struju...
 
slazem se sa tobom i rekao sam da bi ova odluka pala na sudu
ali je cinjenica da svi mi neovlasceno i potpuno dzabe koristimo tudj trud a to nije u redu.
treba naci neko resenje da i ti ljudi zarade.

ovako osetljiv sam postao kad sam i sam postao android developer :rumenko:
To sigurno nije nacin da ti ljudi zarade, nego da neko uzme pare a da ne radi. Kako bi inace isla zarada autorima,
ako se ne zna ko se kolko slusa? i ako se uopste ne slusa, ja recimo ne slusam na telefonu, ne slusam
uopste domacu muziku? Pa kafici specijalno ne pustaju domacu muziku kako bi izbegli muzicki dinar...
 
Da, ovo je kao kad bi se Microsoftu plaćao ovakav porez na svaki desktop ili laptop samo zato što potencijalno može da pokrene Windows a Windowsa kod tebe ne vidi, jer ti samo Linux koristiš.
Ma cela fora je da moraju da dokazu da pustas njihovu muziku + to sto se tako legalizuje i piraterija. Ispada da ako platis
muzicki dinar mozes besplatno da slusas koliko hoces sta hoces, sto je besmisleno.
 
Ma cela fora je da moraju da dokazu da pustas njihovu muziku + to sto se tako legalizuje i piraterija. Ispada da ako platis
muzicki dinar mozes besplatno da slusas koliko hoces sta hoces, sto je besmisleno.
veruj mi, bolje je tako nego da te love preko mreze da si pustao piratske pesme..to se lako sad dokazuje a kazne su milionske..nas to jos ne obuhvata (ali hoce jednog dana) ali u usa vec ima slucajeva da su ljudi debelo kaznjeni zbog slusanja muzike ili gledanja filmova.
nas jos stiti zakon po kome nije prekrsaj kad posedujes nelegalan materijal, prekrsaj je samo kad pokusas prodaju i distribuciju istog.

zato su kod nas hapseni samo oni pirati koji su distribuirali domace filmove ali ne i oni kojiu su te filmove skidali..ali uskoro ce se i zakon menjati, u to budi uveren.
 
nas jos stiti zakon po kome nije prekrsaj kad posedujes nelegalan materijal, prekrsaj je samo kad pokusas prodaju i distribuciju istog.
U Spaniji je takav zakon.
debelo kaznjeni zbog slusanja muzike ili gledanja filmova.
To samo ako pustaju sa piratskih sajtova ili te uhvate da skidas sa torrenta. Offline slusanje i gledanje ne moze da se dokaze.
 
Већина данашњих закона није у складу с доба у коме живимо јер некима интернет није дошао до свести. То пре свега мислим на већину држава који покушавају да укалупе правила старог доба са правилима новог доба па покушавају све да контролишу. Истина је да само дељење из руке и руку (P2P), слушање из собе у собу пребацило само у вирутуални свет. То није и не сме да буде кажњиво. Сервер није ништа друго до виртуалне собе где људи слушају и гледају садржај! Особа А може да има легални садржај и да позове све људе и да тај исти гледају. :per:

Ово је само доказ колико је интернет обисмислио многе старе законе да се чак и велике корпорације боје па онда имате Windows 11.
 
Poslednja izmena:

Back
Top