Quantcast

Da li će pozorište preživeti?

Soradze

Poznat
Moderator
Poruka
9.199
"Ako se ne neguje ono što postoji u profesionalnom pozorištu, ta mogučnost
društvenog uticaja može da nestane" - upozorila je Svetlana Slapšak...

Činjenica da se svet zaustavio i da se ništa radikalno loše nije dogodilo...
Baš to zaustavljanje sveta je uticalo da osvešćeni počnemo da zamišljamo
neke nove oblike solidarnosti i zajedništva. Već sada treba da razmišljamo
da li smo spremni da, kada se ovo bude završilo, kada nastupi ekonomska
kriza, kada počnemo ponovo da jurimo za parčetom hleba da bi smo preživeli,
- zastanemo i zamislimo svet na neki drugačiji način?

"Bifo" (Franko Berardi) je napisao jedan jako zanimljiv tekst tokom trajanja
pandemije u kome je rekao da će svet ili otići u jednom totalno distopijskom
pravcu (tehno totalitarizam, gde će sve digitalne tehnologije, sa kojima smo
se družili tokom trajanja karantina, početi da bujaju i da nas eksloatišu na sve
moguće načine na koje mogu, ili bi se dogodila druga varijanta koja je suprotna
od toga, a to je da ćemo se okrenuti jednom svetu u kome u kome ćemo se
okrenuti isključivo onim stvarima koje su nam zaista neophodne i korisne.

Ne možemo da znamo, niti da tvrdimo da li će ikada više bilo šta biti "normalno",
pa tako povratak u "normalne " sale u "normalnu" situaciju gledanja predstave
u nekom pozorištu, gledanje nekih glumaca bi najverovatnije postalo apsurdno,
nakon svega ovoga što proživljavamo sada. Da li bi to bilo zato što ne volimo
pozorište, zato što nam se u međuvremenu smučilo pozorište, a da pri tom
nismo to osvestili? Možda ćemo shvatiti da je klasično pozorište izgubilo svoju
društvenu funkciju i da je prestalo da bude mesto javnog govora i društvenih
analiza i da je zapravo tradicionalno pozorište postalo najgora refleksija sveta
u kome živimo... Sa svim privilegijama, sa svim malograđanština, sa svim
manama koje koje ovaj svet ima...

Sasvim je prirodno da se se u mikro zajednici kao što je pozorište sve to osetilo
i reflektovalo i čini se da je možda baš sad vreme da promišljamo i zamišljamo
neke nove forme i života, ali i pozorišta...

Screenshot_68.png

faraonn

Elita
Poruka
16.947
...gasi se tj . opada kvalitet pozorisnog glumca
glumca koji na sceni nema korekcija i ponavljanja...
Mislim da u engleskoj tradiciji glumac mora prvo na daskama da se dokaze/ L.Olivije...R.Barton.../
da to bude stalan status a film je kao neka exkurzija...Drama i Umjetnost su uvijek u paralelnosti...Hamlet_a ili Kralja Edipa...tesko zamisljamo na filmskom platnu...
Ko danas moze sebi predstaviti V.Visockog i njegovu svaku odbolovanu Predstavu...
Ko hitrost Z.Radmilovica u improvizaciji texta da profesinalce na sceni pomuti da od smijeha i nespremnosti
tesko nastavljaju...M.Banjac je htio da ' vrati u Novi Sad'...Glumac , Ratnik i Andjeo ,- nikad ne spavaju...

milance19

Iskusan
Moderator
Poruka
6.981
Mislim da u engleskoj tradiciji glumac mora prvo na daskama da se dokaze/ L.Olivije...R.Barton.../
da to bude stalan status a film je kao neka exkurzija...Drama i Umjetnost su uvijek u paralelnosti...Hamlet_a ili Kralja Edipa...tesko zamisljamo na filmskom platnu...
Ko danas moze sebi predstaviti V.Visockog i njegovu svaku odbolovanu Predstavu...
Ko hitrost Z.Radmilovica u improvizaciji texta da profesinalce na sceni pomuti da od smijeha i nespremnosti
tesko nastavljaju...M.Banjac je htio da ' vrati u Novi Sad'...Glumac , Ratnik i Andjeo ,- nikad ne spavaju...
i to plus je problem sto nemamo taj neki "školski" deo utemeljen
Stari FDU je bio u Knez Mihailovoj nekad, ovaj nov na NBGD je ružan i spolja i iznutra :( što ne znači da je loš kvalitet ali govori o odnosu

faraonn

Elita
Poruka
16.947
...da li je u pitanju velika 'ponuda'
pa dobijaju sansu zloupotrijebljeni
koji kasnije zrtve izigravaju jer,
toliko je dovedena filmska umjetnost do absurda
da i dvojnik mozi dici prosjecnost do Oskara
a i Oskar ...od deset jednakih
dobitnik je Bog jedini zna kako na tronu...zato vjerujem jos
u pozorisnu _ dramsku nad_stvarnost jer se stvara pred ocima
gledalaca i nema nista drugo do daske akteri i vrijednost
svi scenski i sl. efekti dolaze s vani...

Soradze

Poznat
Moderator
Poruka
9.199
Da, tema koju si započeo me izluđuje... kao što je izluđivala generacije najboljih pozorišnih glumaca prošlog veka...
Kada sam bila mala, moj otac je svake godine potpisivao ugovor o radu za nastupajuću sezonu. Neki, loši glumci,
nisu potpisivali taj ugovor, jednostavno, nije im bio ponuđen. Tako se vršila selekcija glumaca... oni loši nisu imali
šanse da ostanu u pozorištu... Kasnije, kada smo postali socijalistička zemlja, loši glumci su ostajali na jaslama
pozorišta, to je postao državni posao, ne umetnički rad, kakav je ranije bio.
Tako da su oni dobri glumci izdržavali one loše kolege koji nisu učestvovali u predstavama, a nisu mogli da dobiju
otkaz.
Danas, vidim, da mnogi zagovaraju povratak ugovora na godinu dana, tako da bi se izvršilo prosejavanje kroz sito...
Ali, prvo moramo da sklonimo ove grupice glumaca koje su prisutne zadnjih godina, a čiji je kredibilitet sumnjiv...
Takođe bi morale da se uvedu audicije za svaku ulogu, bilo u pozorištu, filmu, koje bi pokazale šta ko zna i ume...
i niko ne bi živeo na staroj slavi... Moj otac je govorio: "Pozorište - ratište"... tako beše nekad... tako su nastajali
dobri glumci
:vzagrljaj:

P.S. U zapadnim zemljama se uvek rade audicije (to se sada zove kasting) i tu nema milosti ni prema imenima
koja su već dokazana...Kod nas, pozorišta liče na socijalistički kazan oko koga su se okupili gladni

Poslednja izmena:

faraonn

Elita
Poruka
16.947
...cini mi se da poyorisni glumac i filmski su dvije profesije
i cesto pozorisni ima sansu da bude dobar i filmski
ali obrnuto teze
to mi lici kao,
kad se o Sceni govori
na veliku razliku izmedju baleta i pozorista
baletan sebe moze da razvija do kraja svojih
predispozicija obogacenih dogradnjom
ne vezujuci se za radnju
sto glumac ne moze
osim,
ako glumac igra baletana...
Ovaj moj trenutni zaplet, znam, da je smislen ali
tesko je u dvije recenice izreci a da nekom ne krenem
po ganglijama.../ ...sto mi nije tesko ...cini mi se...:)/

Soradze

Poznat
Moderator
Poruka
9.199
...cini mi se da poyorisni glumac i filmski su dvije profesije
i cesto pozorisni ima sansu da bude dobar i filmski
ali obrnuto teze
to mi lici kao,
kad se o Sceni govori
na veliku razliku izmedju baleta i pozorista
baletan sebe moze da razvija do kraja svojih
predispozicija obogacenih dogradnjom
ne vezujuci se za radnju
sto glumac ne moze
osim,
ako glumac igra baletana...
Ovaj moj trenutni zaplet, znam, da je smislen ali
tesko je u dvije recenice izreci a da nekom ne krenem
po ganglijama.../ ...sto mi nije tesko ...cini mi se...:)/

Kada se snima film, snima se scena po scena... po deset puta... sada stani ovde, posle tamo,
kamera te hvata odavde, sada si total, posle ti uđe u usta, posle snima potiljak... nekad govoriš,
nekada kašlješ, pevaš... malo karikiram, ali, to je to... snimi se materijala za šest filmova...
I onda - sve je u režiserovim rukama kako će i koje će sekvence filma da spoji... glumac može da
bude i loš, a da ga režiser napravi velikim... zavisi kako spaja fabulu filma...e, tu se više vidi ko je
režiser, a ko ne... tako da imamo čuvene režisere, koji su jedini umetnici u tom poslu... ako dobro
spoji snimane sekvence, dobićemo umetničko delo... ako ne spoji, dobijamo katastrofu...

Pozorišni glumac može da bude dobar filmski, ali filmski glumac nikada ne može da bude pozorišni,
jer je to potpuno drugačija vrsta glume i davanja sebe...
Ista je razlika između baletana i glumca... ako sam te dobro razumela...

Kreni meni po ganglijama, dozvoljavam ti, hahahahah
:vzagrljaj:

Soradze

Poznat
Moderator
Poruka
9.199
i to plus je problem sto nemamo taj neki "školski" deo utemeljen
Stari FDU je bio u Knez Mihailovoj nekad, ovaj nov na NBGD je ružan i spolja i iznutra :( što ne znači da je loš kvalitet ali govori o odnosu
I ja tako mislim...
Bila sam u tom ružnom jednom prilikom kada je moj otac držao predavanja studentima...
U to vreme je bio vrbovan da drži klasu mladim studentima, što je on - odbio...
Ponosna sam što je odbio, naročito danas kada vidim da se glumci bave pedagoškim
radom... Da bi se bilo ko bavio pedagoškim radom, mora da studira baš to, a odsek
glume... Tu sam zaista stroga... kada vidite da su iz klase Mire Karanović samo dvoje
opstali i postali (da li?) glumci, vidite da ostatak klase radi u pečenjarama i u kafićima...
sa velikom dozom depresije u sebi (jedan je "sin Dragan"... druga je Isidora Simijonovič,
koja liči da će od nje postati dobra glumica... tek treba da se oblikuje)

Soradze

Poznat
Moderator
Poruka
9.199
...zato sam i napisao za Bartona i Olivije_a ...Visockog i Tadica Lj...Zoran_a R.
E , sad mi pomozi za naseg glimca jedinog koji je igrao u Baljsom...Zivan...kreni,- sad...!!!
:klap:

Reactions:Soradze
Milivoje Živanović... igrao jEGORA bULIČOVA od Maksima Gorkog
dobio za tu ulogu JEDINI STRANAC!!! nagradu STANISLAVSKOG!!

Screenshot_81.png

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.