- Poruka
- 307.446
Dolar će moći još izvesno vreme da zadrži status svetske rezervne valute jer je toliko rasprostranjen u globalnoj trgovini i vezan za cenu berzanskih roba da će biti potrebno da prođe dosta vremena kako bi se skinuo sa tog trona, ocenjuju naši sagovornici.
Ono što se može dogoditi sa dolarom je jedino pad njegove vrednosti. Zbog nove nastajuće hladnoratovske podele sveta ne isključuje se ni stvaranje trgovinskih blokova poput onog između Kine, Indije i Rusije
Zamenica generalnog direktora MMF-a Gita Gopinat, izjavila je da sankcije bez presedana uvedene Rusiji, prete da umanje dominaciju dolara u svetskoj trgovini i da dovedu do fragmentiranja međunarodnog monetarnog sistema
Američki dolar (USD) je već sto godina najvažnija i najtrgovanija valuta na svetu. Po podacima Banke za međunarodna poravnanja (BIS), dolar učestvuje sa 40-45% ukupne vrednosti svih transakcija, a prati ga evro sa udelom od 16 procenata. Dolar čini i većinu deviznih rezervi država. Po službenim podacima Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), dolar čini čak 63% ukupnih svetskih deviznih rezervi, evro 20%, a sve ostale valute, uključujući i kineski juan, zajedno čine 17% rezervi. Obim svetske trgovine u američkim dolarima je 6,6 biliona dolara.
Oko 60 odsto svetskog duga je u dolarima. Samo američki državni dug iznosio je više od 30.000 milijardi dolara i porastao je za 7.000 milijardi dolara od kraja 2019. godine.
No, bez obzira na sve, dolar i dalje opstaje na tržištu. Koristi se širom sveta, pa je to i način finansiranja američkog deficita. Kada bi u ovom trenutku prestala potreba za dolarom, Amerika bi se suočila sa viškom dolara na tržištu, bez pokrića i to bi urušilo njenu ekonomiju.
U prethodnom veku, američki dolar je ulogu dominantne valute na međunarodnom finansijskom tržištu dobio nakon potpisivanja Bretonvudskog sporazuma iz 1944. godine. Sporazum je predvideo da upravo ova valuta bude univerzalno sredstvo razmene i konvertibilnosti u zlato po unapred utvrđenoj fiksnoj ceni za zlato po finoj unci. Usled istorijskih okolnosti i visoke stope inflacije tokom 70-tih godina, SAD su izvršile devalvaciju nacionalne valute i 1971. godine su napustile sistem fiksnog pariteta dolar-zlato. SAD su to uradile kako bi podigle konkurentnost svoje privrede i prešle na upotrebu fluktuirajućeg deviznog kursa. Nakon ovih aktivnosti SAD i ostale zemlje potpisnice sporazuma (njih 44) takođe su napustile primenu fiksnog deviznog kursa i izvršile devalvaciju svojih nacionalnih valuta kako bi podstakli izvozne aktivnosti i privredni rast.Na ovaj način dolar je prestao biti vezan za zlato kao merilo vrednosti i otvoren je put da se njegova vrednost meri drugim aršinima.
Đavo uvek dođe po svoje
Sa druge strane, iz sveta stižu upozorenja. Zamenica generalnog direktora MMF-a Gita Gopinat, izjavila je da sankcije bez presedana uvedene Rusiji, prete da umanje dominaciju dolara u svetskoj trgovini i da dovedu do fragmentiranja međunarodnog monetarnog sistema. Ona nije isključila mogućnost da dođe do pojave malih valutnih blokova. Na slične trendove ukazali su i stručnjaci Goldman Saksa koji su upozorili svoje velike investitore da ozbiljno shvate rizike u poslovanju sa američkom valutom.
Moskva se isto trudi da uzdrma finasijski poredak, pa je nedavno tražila da joj se gas plaća u rubljama, ali ovaj pokušaj bio je neuspešan. Centralna banka Rusije vezala je vrednost rublje za zlato i vratila se zlatnom standardu posle više od veka. Analitičari tvrde da je ovo pokušaj da se dolarski sistem uzdrma i zameni multivalutnim, ali to je još uvek daleko od realnosti, pre svega zbog toga što je udeo Rusije u svetskoj trgovini veoma mali.
Da li će Ameriku sustići izreka da „ako napraviš od novca svog Boga, proganjaće te ko đavo“? Upumpavanje ogromnih količina novca kroz programe kvantitativnog olakšavanja, uz politiku niskih kamatnih stopa, dovodi do poremećaja u privrednom sistemu na uštrb njegove produktivnosti, čime on postaje sve manje konkurentan. Štampanje novca ne pokriva produktivnost i proizvodnju dobara i dovodi do inflacije. Nedavno podizanje referentne kamatne stope FED-a moguća je najava zaokreta ovog negativnog trenda. Zdrava privreda i zdrav novac proističu iz rezultata rada, produktivnosti i izvoza, a ne zaduživanjem i finansijskim špekulacijama koje mogu da donesu ograničene efekte. Bez obzira da li su u Americi toga svesni ili ne, dolazi vreme kada će primat preuzeti preispitivanje činjenica o potencijalnoj opasnosti od ovog balona i to u svetskim okvirima.
link
Pitanje je koliko ce jos Amerika moci da se slepa.
Tako je brazilski predsednik Da Silva, kritikovao je dominaciju dolara u međunarodnoj trgovini, predloživši da bi nacionalne valute mogle da se koriste i da se stvore novi finansijski instrumenti.
"Svako veče pitam se isto pitanje: Zašto države treba da budu vezane za dolar? Zašto ne bismo koristili naše valute? Zašto ne napravimo nešto novo? Čija ideja je bila od starta kada su napušteni zlatni standardi, da bi dolar trebalo da bude glavni, a ne juan, real ili pezos", rekao je Lula tokom događaja u sedištu Nove razvojne banke (NDB), koju je formirala organizacija BRIKS, preneo je Tas.