Da li će Beograd progutati Srbiju?

Podaci iz uvodnog posta o prosecnim platama, o bdp-u, o ulaganjima, su dokaz neravnomernog razvoja u Srbiji, smatra ekonomista Goran Radosavljević, koji za NIN kaže da će doći do daljeg pojačavanja iseljavanje iz manjih mesta, što je već neko vreme očigledno, i to ne samo u obližnje gradove, već prevenstveno u Beograd, koji će postati prenaseljen, pa mu mnogi "predviđaju" sudbinu glavnog grada Mongolije Ulan Batora, u kom živi gotovo polovina populacije te države..

al najveći rizik u svemu tome je što se dešava da se ti strani investitori samo izgube i ostave neplaćene radnike i propalu firmu :(
Да ово се дешавало и дешава.
Претходни део поруке није истинит. Поставља се питање када си била у неком мањем граду и шта сматраш тј које градове сматраш мањим.

Да ово се дешавало и дешава.
Претходни део поруке није истинит. Поставља се питање када си била у неком мањем граду и шта сматраш тј које градове сматраш мањим.
Pa ja ti navedoh i manje i veće gradove, u nekima sam živela u nekima mi živi rodbina. Zna se šta se smatra manjim a šta veći gradom a ne kapiram koliko i zašto ke to relevantno ako ti iznosim tačno stanje iz iskustva :D

Zna se šta se smatra manjim a šta veći gradom a ne kapiram koliko i zašto ke to relevantno ako ti iznosim tačno stanje iz iskustva :D
Битно је. Србију уздуж и попреко и нису примећено то што наводиш. Кажи који чисто да видим да ли се поклапа или обиђем и та места.

На форуму се може пљувати по Србији и Србима али не дао Бог да споменеш шитоисте, балије, кроасане,... цццц
Kad god se nema drugi argument, udara se na patriotizam i nacionalizam. Kao što rekoh, sada si ti veći Srbin jer se ne sme izneti ono što vidim svojim očima. Važi, uživaj u srbovanju, na ovaj način, piskaranjem, ja to radim na drugi način, delima...

На форуму се може пљувати по Србији и Србима али не дао Бог да споменеш шитоисте, балије, кроасане,... цццц
Lično ne dam da mi pljuju Srbiju, ali opet, to je do karaktera i obrazovanja. Gde god da sam otišla, ponosno sam se deklarisala Srpkinjom.
Ne postoji taj trenutak da sam se postidela sobom.

Pogledajte prilog 1529258
Srpskim vlastima puna su usta hvalisanja da je naša država "ekonomski tigar" i da se ubrzano razvija, ali realni podaci govore da je na toj mapi razvoja jedino zaista primetan – Beograd. U glavnom gradu Srbije živi oko četvrtine stanovništva Srbije, dok je udeo u ukupnom BDP-u čak 40 odsto.

Prema zvaničnim statističkim podacima, BDP po glavi stanovnika tako je u Beogradu veći od 16.300 evra, dok je u celoj Srbiji, sa Beogradom, 10.300 evra. Stvari još dramatičnije izgledaju kada se od ostatka Srbije "odbije" prestonica, pa je onda BDP po glavi stanovnika u ostatku Srbije tek nešto manje od 8.300 evra, gotovo dvostruko manje nego u Beogradu.

Ovako drastična razlika Beograda u odnosu na ostale delove Srbije mogla bi da se dodatno produbi zbog projekta Ekspo 27, koga vlast naziva i "Skok u budućnost", zbog kog bi učešće Beograda u ukupnom BDP moglo da poraste na 50 odsto.Slično je i sa investicijama i platama. U 2022. godini polovina ukupnih investicija završila je u glavnom gradu. Prosečna neto plata u Beogradskom regionu je 119.998 dinara, u celoj Srbiji je 95.836 dinara, a u Srbiji, bez Beograda, prosek iznosi 84.950 dinara, što znači da je prosečno primanje u prestonici gotovo 50 odsto veće nego u ostatku Srbije. Samo tri beogradske opštine, Sopot, Barajevo i Mladenovac, imaju manju prosečnu platu od ostatka Srbije bez Beograda. Koliki je raskorak u platama, može se videti poređenjem jedne od beogradskih opština gde je ona najveća, Starog grada, i iznosi 167.871, sa nekim od opština gde je najmanja, poput Crne Trave, u kojoj je 65.500 dinara, dakle više od 100.000 dinara razlike, odnosno 2,5 puta više.

Zbog neravnomernih ulaganja i razvoja, slivanja stranog kapitala većinski u jedan grad, sela i naselja van prestonice postaju sve praznija, dok Beograd istovremeno raste, ne samo po broju stanovnika, već i po ulaganjima i platama. Sve ovo neminovno ukazuje kako postoji pretnja da će Beograd, motor razvoja države, kako ga vlasti nazivaju, u jednom trenutku "progutati" celu državu.Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz 2022. godine, za razliku od Beograda koji ima ubedljivo vodeću poziciju u ukupnom BDP, Vojvodina je na drugom mestu, ali tek sa 26,4 odsto. Tradicionalno poljoprivrednom regionu, koji je nekad važio za boljestojeći, za bolji plasmanu nije pomoglo što ima više od milion i po hektara obradive zemlje, jer ova grana nema veliki doprinos u krajnjem rastu.

Takvi podaci dokaz su neravnomernog razvoja u Srbiji, smatra ekonomista Goran Radosavljević, koji za NIN kaže da će doći do daljeg pojačavanja iseljavanje iz manjih mesta, što je već neko vreme očigledno, i to ne samo u obližnje gradove, već prevenstveno u Beograd, koji će postati prenaseljen, pa mu mnogi "predviđaju" sudbinu glavnog grada Mongolije Ulan Batora, u kom živi gotovo polovina populacije te države..

- Kad kažemo Beograd, ne mislimo samo na centar grada, tu spadaju i Šimanovci, i Stara Pazova, koja više gravitira Beogradu nego Vojvodini, i druga okolna mesta, i Beograd će sve više da se širi i faktički da pojede ta okolna mesta. Kada situacija bude još bolja sa šinskim prevozom, voz Beograd - Novi Sad će usloviti da ljudi više žive u Inđiji, pa da putuju za Beograd, tako da će faktički Beograd privući i ta malo udaljenija mesta. To je nešto što će se po prirodi stvari dešavati u narednim godinama - ukazuje Radosavljević.
link
Tema zakasnela bar 30 godina, sve što nije radjeno 50 godina dok se vršila centralizacija Srbije radi promena koje su se desile sada se obrće. Neki jadnici se sete šta se dešavalo pa to sada serviraju, čak i drugi svetski rat se ponovo preštampava....
Uostalom poznato je da vi živite u 19. veku i da niste u Srbiji....Direktno jeste novinarska firma za pravljenje informacija sa dokazima iz 19. veka, a novinari pogrešili profesiju, pa umesto da seku drva narodu oni pišu SF priče....

Pa ja umesto da piskaram kako sam velika Srpkinja, radim na tome da naučim decu da vole svoju državu i da poprave da bude još bolja. Ako se ne razumemo, nije do mene...
Nemaju tvoja deca sta da popravljaju...dJeca vec mogu popraviti...pogotovo jedno dIJEte, Prvorodjenac, Danilo. Tvoje je da izvrsis svoju drustvenu funkciju, a to je da ne smetas tokovima napretka!

Pa ja umesto da piskaram kako sam velika Srpkinja

То што си поносан на своју земљу не чини те великим Србином али када некога питаш у ком веку живи јер је Србин то већ није одлика припадника било ког народа који поштује своју земљу ма која она била.

У ком тачно смислу муче муку?
U smislu da im konstantno fale kadrovi. Jer većina neće ni da živi ni da radi u maloj sredini.
Pa nisam to ni rekla, jednostavno, to je tako poslednjih decenija kod nas.. sve se menjalo, samo odnos prema manjim gradovima ostaje isti.Možda se za nijansu poboljšao položaj otkako smo isprodavali sve što se moglo prodati, al najveći rizik u svemu tome je što se dešava da se ti strani investitori samo izgube i ostave neplaćene radnike i propalu firmu :(
Za odnos prema malim sredinama su u dobroj mjeri krivi stanovnici istih. Ti dobar dio inžinjera po završetku faksa puškom ne možeš natjerati da se vrati u svoje mjesto. I ja bi vjerovatno da sam u prilici razmišljao kao što razmišlja većina investitora.

U smislu da im konstantno fale kadrovi. Jer većina neće ni da živi ni da radi u maloj sredini.

Za odnos prema malim sredinama su u dobroj mjeri krivi stanovnici istih. Ti dobar dio inžinjera po završetku faksa puškom ne možeš natjerati da se vrati u svoje mjesto. I ja bi vjerovatno da sam u prilici razmišljao kao što razmišlja većina investitora.
Uprvo to, mora se poraditi na tome da se nekim beneficijama zadrže takvi stručnjaci, inače odosmo svi za Bg...

Имамо квалитетан кадар који се својом стручношћу повезује и са другим земљама са запада и истока.

Факултете исто као и остале установе.

Има истине да млади не желе живот у мањим местима.

Uprvo to, mora se poraditi na tome da se nekim beneficijama zadrže takvi stručnjaci, inače odosmo svi za Bg...
Nije to do beneficija. Do stava je. Tvrdim da ajde da ne pretjeram ali 50% ovih što u BG i NS sjede na birou ni za 10 000 evra ne bi radilo ni u selu 30 km od BG ili NS. Da ne govorim u npr Leskovcu ili Prijepolju.

Čim im zapreti apsana ili gubitak funkcije zapale da se izgube u Beogradu ili ih zaposle kao svoje predstavnike na više funkcije....Svakako nije Beograd uništavao njihove fabrike, nego lokalna bagra...

Back