Quantcast

Da li biste se ozenili/udali za politickog Hrvata ili Bosnjaka???

Dekston

Aktivan član
Poruka
1.202
E znaš kolko ti je Eleza u Republici Srpskoj?? Samo od Istočnog Sarajeva do Pala imaš ih kolko u čitavoj Hrvatskoj preko 500 tu. Njihova baza ti je Zelengora Kalinovik,Foča i Miljevina. Prije će ti biti sinjani porijeklo fočaci kad su bježali od Turaka nego da je neko iz Sinja hrlio Turcima u zagrljaj.

LorneMalvo

Ističe se
Poruka
2.727
Stari Abdulah ga je cuteci pazljivo slusao. Grickao je travku krajem zuba zagledan negdje u daljinu. Kad Safet zavrsi, Abdulah uzdahnu:

- Sve ja to znam, moj Safo. Oni nas preziru ko da smo gubavi, jer ne pristajemo ni na jednu bandu. Nijesmo niciji.
- Kako to, deda, nijesmo niciji. Zar mi nijesmo Turci iz Anadolije, kako babo prica.
- Nijesmo, moj Safo. Odrastao si, treba da znas istinu. Nejma Turaka u Hercegovini. Nejma ih ni u Bosni, ni u Sandzaku. Turci su otisli u Tursku, a mi smo ovdje ostali.
- Pa ko smo onda mi? - cudi se Safet.
- Mi poticemo od njih.
- Od koga?
- Od njih. Od Vlaha.

Safetu se javi neka mucnina u stomaku, bijes ga obuze.

- Ja nijesam Vlah! necu da budem krmski Vlah. Oni se krste i idu u crkvu, a mi u dzamiju. Mrzim Vlahe. Ja nijesam Vlah.
- Smiri se, Safo moj - pomilova ga Abdulah po kosi. Nijesmo mi Vlasi no je muka sto ne znamo ko smo. S njima necemo, a Turci nijesmo. Mi smo se, moj Safo, nekad prezivali Miljanici. Zivjeli smo dolje blizu Bilece i slavili smo svetog Nikolu. Babo mog babe, sucur Alahu, poturcio i dosao ovamo. Sa sobom je kandilo donjeo, eno ga jos na tavanu.
- Je li to ono s lancima sto stoji u starom sanduku?
- Jeste. To je nase kandilo, moj Safo.

Glas starog Abdulaha je podrhtavao. Bilo je u njemu neke tuge i gorcine.

- A sto to ne bacimo, djedo, no nam pogani kucu - pita Safet.

Abdulah gricka travku, pogledom luta po plavom nebu iznad Hercegovine.

- Jos si ti mali, Safo. Jednog dana ces razumjeti.
- Sto mi ne objasnis, djedo?
- Ne znam hoces li razumjeti, moj Safo. Jos si mali da to razumijes. Veliki si da znas ko smo, a mali da razumijes da nijesmo ni Srbi ni Turci. i da kandilo ne smije da se baci.
- Ja cu kad porastem da ga bacim.

Cuti Abdulah. Ispljunu izvakanu travku, ubra drugu i stavi je medju zube, pa poslije duzeg cutanja veli:

- Mozda. Mozda ces i da ga bacis. Safo moj. Mozda hoces, a mozda neces.
- Hocu, djedo. Bacicu ga sigurno.
- Mozda. Mozda, Safo moj. Mozda hoces, a mozda neces. Samo Alah sve zna.
- Alah ne voli kandilo, djedo. On ne voli ni Vlahe.
- Ko ce to znati, Safo moj. Bog je jedan i nas i njihov.

Safet ga gleda zbunjeno.

- Kako to, djedo. Oni ne vole Alaha.
- Sve ces ti to jednog dana shvatiti, Safo moj.
- Molim te, djedo, baci ono sa tavana.

Abdulah uzdahnu.

- Necu. Necu, Safo moj. Dok sam ja ziv necu, a vi poslije cinite sta hocete. Dace Alah da ja umrem da vam zla ne vidim.
Safet je uporan. - A sto, djedo? Objasni mi. Zasto neces da bacis ono sa tavana?

Cuti Abdulah. Gricka travku, zmirka ocima.

- Slusaj dobro, Safo moj - kaze napokon. Slusaj dobro i upamti. Dobro upamti, ne moras sada da razumijes, razumjeces kad bude trebalo. Ova dva rata su nam isla naruku. Alah nam je pomogo pa smo Vlahe u oba rata razrijedili. Ali, opet ih je puno ostalo. Nece nam zaboraviti, a ne zna se sta nosi
dan, a sta noc. Moze i njihovo da dodje. Zato nam, treba ono kandilo, Safo moj. Ako njihovo dodje, uzmi kandilo i ikonu svetog Nikole, ima na tavanu i ikona, Safo moj, upali kandilo i prozovi se Stojan. Tako ces glavu da sacuvas. Jesi li utuvio, Safo moj?
- Jesam. djedo, ali ja necu da budem Stojan.
- E moj Safo - opet uzdahnu Abdulah, vakat kule po primorju gradi, vakat gradi, vakat razgradjuje.
- Sta ti to znaci, djedo?
- Moli se Alahu da nikada ne saznas sta to znaci.

Razumije sada Safet-beg poruku starog Abdulaha. Dobro je razumije. Pribojava se da se sada poslije ove pogibije na planinama iznad Drine, i ono vrijeme za kandilo i ikonu priblizava.

sveznadar

Veoma poznat
Poruka
13.489
Autorska tema, sa politickom konotacijom....ljubav NE poznaje granice, ali sto onda, ako se uzmente....sa mix partnerima. I oni vam stalno zvocaju.

Gde cete se vencati, krstiti, djetetu ime dati, familiju supruznika obilaziti.....vidimo na forumu neke iskljucive zene i sa njine i sa nase strane, kao i muskarce.
Љубав нема границе !!!

да поновим :

Ако дозволиш да неко управља тобом путем вере или политике, мора да си много лењ или си комплетни ретард!

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
37.888
Љубав нема границе !!!

да поновим :

Ако дозволиш да неко управља тобом путем вере или политике, мора да си много лењ или си комплетни ретард!
Očigledno nema, evo i na ovoj temi vidimo kako neki vole čak i životinje...

Esad Dzudo

Domaćin
Poruka
3.976
Љубав нема границе !!!

да поновим :

Ne mora neko da upravlja već pričamo o različitim vrednostima i civilizacijskom krugu. Možda utiču na drugu stranu.

a bre Milun

Veoma poznat
Poruka
12.475
Није да нема смисла, људима се то понекад догађа. Ти бракови са непријатељем.
I u čemu je poenta ovog tvog posta? Ako si ti ogorčen u svom životu i ako te "mama nije volela" moramo li svi trpeti tu tvoju frustraciju

Zaslužio si da te prijavim i to ću da uradim

Kako mozes da se ljutis na osobu za koju ne znas ni da li musko ili zensko ili X, ........ne znas dal je ceda, ujka , mujo., djetic.........ne znas jel klinac, zreo covek il fosil,............ne znas nista o njemu a i kod tebe su sva ova pitanja isto otvorena. Ponasas se ko da svaki dan pijete zajedno kafu i gledate se u lice.
Obpje ste ovde samo statisticki broj sa avatarom.............

a bre Milun

Veoma poznat
Poruka
12.475
Ne mora neko da upravlja već pričamo o različitim vrednostima i civilizacijskom krugu. Možda utiču na drugu stranu.
znam mnogo nacionalno mesovitih brakova koji su veoma pozitivno uticali na smirivanje nacionalistickih strasti u okruzenju.
e sad ono, ako te zena hrvatica vara sa komsiju (nije bitno koje je komsija nacionalnosti) , je..bes majku svim hrvatima na nacionalnoj osnovi. ..........................il ako ti je tasta cnogorka, 100 posto ce cela tvoja familija i cela srbija zarati sa crnu goru na nacionalnoj osnovi.
Daklem i u ti mesoviti brakovi se vode nekakvi nacionalisticki ratovi..................samo sto se rat izmedju hrvata, srba, muslimana............ipak nekad zavrsi i ima prezivelih, dok se ovaj rat sa bracni partner iz druge nacije nikada ne zavrsava............i traje do istrebljenja ......dok ne preostane jedan.

a bre Milun

Veoma poznat
Poruka
12.475
Za ucerivanje i jahanje neobavezno si u pravu.
Ali kad se treba verificirati pred opcinom i crkvom.
Te dobiti djete vaspitavati ga u kom pravcu....Hrv su najviše kontaminirane i još pusti djete kod djeda u zap. Herc....ima ga vodi po Blajburg da hodočasti.
pa sta.........? poslem blajburgovanje djete ce ide na Ravnu Goru ................za kaj ne bre ?

Nataša Rostova

Veoma poznat
Poruka
10.473
Kako mozes da se ljutis na osobu za koju ne znas ni da li musko ili zensko ili X, ........ne znas dal je ceda, ujka , mujo., djetic.........ne znas jel klinac, zreo covek il fosil,............ne znas nista o njemu a i kod tebe su sva ova pitanja isto otvorena. Ponasas se ko da svaki dan pijete zajedno kafu i gledate se u lice.
Obpje ste ovde samo statisticki broj sa avatarom.............
Ko kaže da se ljutim? Samo postvaljam granicu u komunikaciji ... i stvaljam do znanja šta je prihvatljivo, a šta ne .

Razumeo?

bale surovi

Obećava
Banovan
Poruka
87
znam mnogo nacionalno mesovitih brakova koji su veoma pozitivno uticali na smirivanje nacionalistickih strasti u okruzenju.
e sad ono, ako te zena hrvatica vara sa komsiju (nije bitno koje je komsija nacionalnosti) , je..bes majku svim hrvatima na nacionalnoj osnovi. ..........................il ako ti je tasta cnogorka, 100 posto ce cela tvoja familija i cela srbija zarati sa crnu goru na nacionalnoj osnovi.
Daklem i u ti mesoviti brakovi se vode nekakvi nacionalisticki ratovi..................samo sto se rat izmedju hrvata, srba, muslimana............ipak nekad zavrsi i ima prezivelih, dok se ovaj rat sa bracni partner iz druge nacije nikada ne zavrsava............i traje do istrebljenja ......dok ne preostane jedan.
vidi se da nisi nikad privirio u bosnu