Quantcast

Da li biste se ozenili/udali za politickog Hrvata ili Bosnjaka???

Dekston

Aktivan član
Poruka
1.170
Никшић је изворно Херцеговина, а од 1878 на овамо би се рекло да је Стара Херцеговина. Кад је Никшић 1877 ослобођен од Турака онда се у њега доселило доста Срба из Требиња, Љубиња, Гацког и Невесиња, као и из Старе Црне Горе. То насељавање Никшића се десило зато што се из њега иселило муслиманско становништво. Никшић је за време турске владавине све до 1877 имао апсолутну муслиманску већину.
Потомци оних Срба досељених у Никшић из Требиња, Љубиња, Гацког и Невесиња односно из Источне Херцеговине су данас углавном још увек Срби. Док су потомци оних досељених из Старе Црне Горе (као нпр. породица Мила Ђукановића) углавном постали Монтенегрини.
Nisam to znao.Mislio sam da je Niksic bio rasadnik srpstva,kad ono ćorak:D..Upoznao sam neke Bošnjake iz BiH čije su familije porijeklom iz Nikšića,a nisam to znao da su Srbi iz Trebinja i istočne Hercegovine počeli naseljavati Nikšić krajem 19 vijeka Kad slušam kako nikšićani pričaju njihov govor je potpuno isti kao kod gačana i nevesinjaca.Znam da je od 1878 - 1918 iselilo oko 30 000 Srba iz BiH uglavnom u Srbiju,ali znam da su iseljavali isto tako u Ameriku kao preci Nick Duchicha,Karl Maldena a ima ih i po Argentini,Jedan se čak vratio iz Argentine i pokrenu plantaze u Popovu polju.Za naseljavanje Crne Gore iz pravca Hercegovine to čujem tek od tebe.

Krishna

Domaćin
Poruka
3.246
Nisam to znao.Mislio sam da je Niksic bio rasadnik srpstva,kad ono ćorak:D..Upoznao sam neke Bošnjake iz BiH čije su familije porijeklom iz Nikšića,a nisam to znao da su Srbi iz Trebinja i istočne Hercegovine počeli naseljavati Nikšić krajem 19 vijeka Kad slušam kako nikšićani pričaju njihov govor je potpuno isti kao kod gačana i nevesinjaca.Znam da je od 1878 - 1918 iselilo oko 30 000 Srba iz BiH uglavnom u Srbiju,ali znam da su iseljavali isto tako u Ameriku kao preci Nick Duchicha,Karl Maldena a ima ih i po Argentini,Jedan se čak vratio iz Argentine i pokrenu plantaze u Popovu polju.Za naseljavanje Crne Gore iz pravca Hercegovine to čujem tek od tebe.
Околина Никшића је била српска и православна цело време турске владавине, али су у самом граду и непосредној околини су живели претежно муслимани.

О Никшићу под турском влашћу из пера Драшка Шћекића:
Године 1456. Никшић освајају Турци и под својом влашћу задржаће га више од 400 година - све до 1877.
То је раздобље тешког робовања, али и непрестане борбе. Скоро цијели XVII, XVIII и XIX вијек трају народне буне, устанци и ослободилачки покрети Никшићана с једне и турске казнене експедиције с друге стране. Војвода Грдан је почетком XVII вијека предводио око 12 000 наоружаних побуњеника против Турака. Потом се помињу војвода Петар, кнез Лале, па харамбаша Бајо Пивљанин и многи други. Читава четири вијека племена: Никшићи, Бањани, Риђани и Дробњаци - ослањајући се на Црногорце и заједно са њима - не остављају на миру отоманске властодршце и харачлије у Никшићу и његовој околини.
Да би се одржали Турци, претварају Никшић у утврђење. Град и насеље Оногошт, које су раније порушили да би из њега истјерали Никшиће - обнављају. У ствари, подижу нови Никшић, који народ назва: Турски Никшић. Он се као и средњовјековни Оногошт, дијелио на Горњи и Доњи град.
Горњи град се протезао гребеном у дужини око 200 метара. Опасали су га високим бедемима са низом пушкарница при врху. Јужни дио града био је ојачан троспратном кулом - Небојшом. У граду је становао диздар, заповједник града и градска стража. Унутра се чувала резерва војне опреме, хране и одјеће.
Доњи град се пружао испод тврђаве и он је био опасан дебелим и високим зидовима. У њему су становали турски чиновници, скупљачи харача, аге и важније породице. Око овога града ширила се варош, збијена у махале. Варош је имала чаршију звану Крива чаршија. Окруживали су је уски сокаци у којима су (махом) Турци, Албанци и Цинцари имали своје трговачке, занатске и кафеџијске радње. Хроничари кажу да је Турски Никшић пред пад у црногорске руке имао 50 дућана и бројао 3000 до 4000 становника.

Јован Цвијић је рекао: " Никшић је био казан у којем је за последњих шест вјекова неспрестано кључало."

Poslednja izmena:

JankoTheGreat

Veoma poznat
Poruka
11.439
JET SET Atraktivna pjevačica nedavno se pojavila u javnosti s momkom

567514

Katarina Grujić progovorila o udaji za biznismena iz TuzleOni su upoznali njega, ja sam upoznala njegove, kazala je s osmijehom

prije 22 minuta

Telegraf.rs

Atraktivna pjevačica Katarina Grujić nedavno se u javnosti prvi put pojavila s bogatim momkom iz Tuzle i tako potvrdila glasine da uživa u novoj ljubavi.

Kaća je već nekoliko mjeseci u vezi s tuzlanskim milionerom Semirom Juzunovićem, direktorom kompanije koja nosi porodično prezime, a njih dvoje su se prvi put zajedno pojavili 9. juna u Beogradu, na vjenčanju Tijane Stoisavljević i Mihe Milutinovića.

Pjevačica je otkrila kako ne bježi od toga da se pojavljuje javno sa Semirom i priznala da sve najljepše može reći o njemu. Osim toga, ne krije da se želi udati za njega.

- Ja ne planiram takve stvari, kad se desi - desi se. To treba biti spontano, pustit ćemo vrijeme da odradi svoje. Ne udajem se zbog novca, udat ću se isključivo iz ljubavi i sama ću zarađivati, neću biti domaćica i sjediti kod kuće - izjavila je Kaća.

Kaća je roditelje već upoznala s novim momkom, što je još jedan pokazatelj da su njih dvoje ozbiljno započeli.

- Oni su upoznali njega, ja sam upoznala njegove - kazala je s osmijehom.

Ona ima lepotu aon pare. Jos jedna koja ce se poturciti.

Gilko Bilboa

Poznat
Poruka
7.430

Pogledajte prilog 567514

Katarina Grujić progovorila o udaji za biznismena iz TuzleOni su upoznali njega, ja sam upoznala njegove, kazala je s osmijehom

prije 22 minuta

Telegraf.rs

Atraktivna pjevačica Katarina Grujić nedavno se u javnosti prvi put pojavila s bogatim momkom iz Tuzle i tako potvrdila glasine da uživa u novoj ljubavi.

Kaća je već nekoliko mjeseci u vezi s tuzlanskim milionerom Semirom Juzunovićem, direktorom kompanije koja nosi porodično prezime, a njih dvoje su se prvi put zajedno pojavili 9. juna u Beogradu, na vjenčanju Tijane Stoisavljević i Mihe Milutinovića.

Pjevačica je otkrila kako ne bježi od toga da se pojavljuje javno sa Semirom i priznala da sve najljepše može reći o njemu. Osim toga, ne krije da se želi udati za njega.

- Ja ne planiram takve stvari, kad se desi - desi se. To treba biti spontano, pustit ćemo vrijeme da odradi svoje. Ne udajem se zbog novca, udat ću se isključivo iz ljubavi i sama ću zarađivati, neću biti domaćica i sjediti kod kuće - izjavila je Kaća.

Kaća je roditelje već upoznala s novim momkom, što je još jedan pokazatelj da su njih dvoje ozbiljno započeli.

...

Il ce ona njega posrbiti...

Ajde masala...

Nek im je sa srecom...

JankoTheGreat

Veoma poznat
Poruka
11.439
Fahreta Jahic Zivojinovic. Tzv Lepa Brena. Iz Brckog. Posrbila se. Rodila 2 cetnika. Dve Vojvode.

Nada Topcagic. Iz Modrice. Rodena kao Senada Topcagic. Posrbila se. Isto rodila cetnika vojvodu.

Silvana Armenulic. Iz Doboja. Rodena kao Zilha Bajraktarevic. Udala se za Srbina i posrbila se. Poginula u saobracajki zajedno sa svojom sestrom Mirjanom ex Mirsadom. I njena sestra je bila sa srbendom i posrbila se.

Ovi bogatiji pecaju u tudoj basti. Ko je ko? Koliko je tu bilo "mesavine"? Odakle dplazimo i gde idemo?

Poruka
4.901

Pogledajte prilog 567514

prije 22 minuta

Telegraf.rs

Nisu oni baš iz Tuzle ali imaju para...

Dekston

Aktivan član
Poruka
1.170

Pogledajte prilog 567514

prije 22 minuta

Telegraf.rs

Super. Da je više ovakvih vijesti. Divan primjer srpsko bošnjačke saradnje.