Da li biste pre izabrali veronauku ili građansko?

Na koji izborni predmet biste upisali dete?

  • Na veronauku

    glasova: 8 27,6%
  • Na građansko

    glasova: 15 51,7%
  • Nek samo odluči

    glasova: 6 20,7%

  • Ukupno glasova
    29
Objasnila bih detetu šta je šta, pa pustila da samo odluči uz obrazloženje zašto je odlučio to što je odlučilo, da vidim kako razmišlja.

Ali, i jedno i drugo su totalno beskorisni predmeti. Umesto njih uvela bih daleko korisnije predmete poput domaćinstva, prve pomoći i nečeg vezanog za mentalnu higijenu jer nam je preko potrebno da se konačno obrati pažnja i na to.
da , vec u osnovnoj skoli vecina predmeta treba biti izbornog nivoa

u smislu da imas nekoliko obaveznih predmeta ( srpski , matematika(nju takodje reformisati da se nauci samo osnovno) 2 strana jezika)

od 15-ak ostalih predmeta da deca biraju negde 5 , na osnovu sklonosti i talenata u kojima ce biti ocenjivana

a ostalih 10-ak da slusaju informativno, bez obaveze da moraju da nauce

meni recimo hemija nikad nije isla a morao sam da je ucim
 
onda bolje da se ubaci budizam

koje duhovne vrednosti imas u hriscanstvu? da te neko stalno nadzire i da ce te kazniti ako ga ne slusas

kad su moja deca isla u skolu, bio je pritisak da se ide na veronauku

svi roditelji salju dete na veronauku pa su se deca nas nekoliko ( oko 7 od 30) osecala sugavo

drago mi je da je prosla ta religijska moda
To možda u Katoličkim školama kažnjavaju.
Ja pričam o veronauci u Srbiji ne o drugim učenuima,ne piznajem ih.Što se tiče Budizma,zašto ne ako ima interesenata.
Pritiska nikada nije bilo u Srbiji,ponoviću ne znam za druge vere,države,pričam o Srbiji.

Koje duhovne vrednosti nudi Hrišćanstvo,Pravoslavlje....žao mi je što ne znaš ali nikada nije kasno da se pročita što šta.
 
To možda u Katoličkim školama kažnjavaju.
Ja pričam o veronauci u Srbiji ne o drugim učenuima,ne piznajem ih.Što se tiče Budizma,zašto ne ako ima interesenata.
Pritiska nikada nije bilo u Srbiji,ponoviću ne znam za druge vere,države,pričam o Srbiji.

Koje duhovne vrednosti nudi Hrišćanstvo,Pravoslavlje....žao mi je što ne znaš ali nikada nije kasno da se pročita što šta.
u hriscanstvu bog kaznjava

kako katolike tako i pravoslavce i nevernike

svu duhovnost novi zavet je preuzeo iz budizma, isusove pouke su budisticke pouke

dok u starom zavetu imas mrznju , ljubomoru ... nigde neceg lepog
 
u hriscanstvu bog kaznjava

kako katolike tako i pravoslavce i nevernike

svu duhovnost novi zavet je preuzeo iz budizma, isusove pouke su budisticke pouke

dok u starom zavetu imas mrznju , ljubomoru ... nigde neceg lepog
Tebe strah kazne Božije,pa što si grešio,tada si trebao da razmišljaš o kazni.
Što se tiče ostatka tvog pisanja..
bla bla bla kvalitet....
 
izbacio bih kompletno veronauku kao izbor
Па тако смо дошли и до дуалног образовања, избацити мало једно, мало друго...
Избачена историја и философија, и средња школа служи за штанцовање јефтине радне снаге која што мање размишља то боље.
 
Па тако смо дошли и до дуалног образовања, избацити мало једно, мало друго...
Избачена историја и философија, и средња школа служи за штанцовање јефтине радне снаге која што мање размишља то боље.
nece da bude tako. vec je tako.
tome sluzi skola.
 
u pravu si,
ovi iz gimnazije ce na fakultet, a tamo kad zavrse, samo moraju da zadovolje akademskog poslodavca.
Имам утисак да се не сналазиш добро са данашњим програмом студирања.
А неће сви гимназијалци на факултет. Неко заврши факултет, неко и не.
Није уопште прича о факултету, већ о избацивању предмета као историја и философија из средњих школа.
Факултет се не мора, а средња школа је ипак битна.
 
Имам утисак да се не сналазиш добро са данашњим програмом студирања.
Bolje je da referisam na sta reagujem. Jer odosmo lagano u nesporazum.
Ne znam nista o danasnjem programu studiranja ali zato sedim sa druge strane, gde oni dolaze pa gledam.

Није уопште прича о факултету, већ о избацивању предмета као историја и философија из средњих школа.
M da. Ne znam nista ni o tome.

Istorija je lepa nauka ali bi bila bolja da je pisu svi ravnopravno pa da se tako i uci. Ali to nje tako. Istorija je najcesce lazna nauka.

Filozofija, cesto mi je nedostajala, jer u mom formalnom programu je nije bilo. Ali, zar je bitno da li imas neki predmet ili ne za potonji zivot, ucices ono sto ti treba ili sto zelis da ucis. Zar ne? Po cijem arsinu se nesto odredjuje kao vazno i obavezno ili ne? Ja sam na primer imao cesto keca iz srpskog jer nisam citao rusku literaturu. A citam od malih nogu sve i svasta. Imao sam keca i iz istorije. Jednostavno nije me zanimala. Ali kako zivot tece neke stvari te zainteresuju. Sad mi je na primer interesatna istorija. A ruska literatura i dalje ne :)

Tema s pocetka:

Ukratko ja sam reagovao na "средња школа служи за штанцовање јефтине радне снаге која што мање размишља то боље" sto je unekoliko cinjenica vec decenijama jos od onog cuvenog 'usmerenog'. A i generalno je tako. Mislim ne samo kod nas. Ljudi se obucavaju da nesto rade. Kad to nesto istekne, opet ih obucavas. I tako u krug. Ultimatno znanje je da mozes da primenis da se stancuju $$$$. Ili moras da izbacis toliko i toliko radova da bi imao dovoljno poena. Tako meni je sve isto samo je na razlicitim nivoima.
 
Ukratko ja sam reagovao na "средња школа служи за штанцовање јефтине радне снаге која што мање размишља то боље" sto je unekoliko cinjenica vec decenijama jos od onog cuvenog 'usmerenog'. A i generalno je tako. Mislim ne samo kod nas. Ljudi se obucavaju da nesto rade. Kad to nesto istekne, opet ih obucavas. I tako u krug. Ultimatno znanje je da mozes da primenis da se stancuju $$$$. Ili moras da izbacis toliko i toliko radova da bi imao dovoljno poena. Tako meni je sve isto samo je na razlicitim nivoima.
Нисам рекао да свака средња школа зато служи.
Усмерено је још нечему и служило, тј. човек је на таквом усмереном добијао опште образовање.
Не имплицира да ко је завршио гимназију представља ултимативног генијалца, већ има шансу да размишља ако хоће, јер је морао да учи одређене предмете.
Коме скинеш историју и философију, може да размишља за свој грош ако хоће, а то је у старту мање него када га натераш да размишља постављајући му обавезне предмете.
 
Нисам рекао да свака средња школа зато служи.
Усмерено је још нечему и служило, тј. човек је на таквом усмереном добијао опште образовање.
Не имплицира да ко је завршио гимназију представља ултимативног генијалца, већ има шансу да размишља ако хоће, јер је морао да учи одређене предмете.
Коме скинеш историју и философију, може да размишља за свој грош ако хоће, а то је у старту мање него када га натераш да размишља постављајући му обавезне предмете.
Mogu samo da odgovorim u svoje ime: mene niko nije mogao da "натераш да размишља" na nacin na koji oni hoce. Vec rekoh da sam imao notorne keceve iz 'naterivanja na razmisljanje'. Ali ja nisam statisticki primerak svakako. Jedino kad cujem da neko pokusava da me nateruje da razmisljam, meni pocne da se dize kosa na glavi, i mozak se sprema da nadje odgovarajuce oruzje za odbranu od ljudske premise da ako razmisljas drugacije odma si neprijatelj. A to na ovom terenu moze da bude i opasno po zivot.
 
Нисам рекао да свака средња школа зато служи.
Усмерено је још нечему и служило, тј. човек је на таквом усмереном добијао опште образовање.
Не имплицира да ко је завршио гимназију представља ултимативног генијалца, већ има шансу да размишља ако хоће, јер је морао да учи одређене предмете.
Коме скинеш историју и философију, може да размишља за свој грош ако хоће, а то је у старту мање него када га натераш да размишља постављајући му обавезне предмете.
usmereno se pokazalo kao najzesci krs, jer u 4 godine srednje skole si promenio 3 razlicita razreda drugova i drugarica. Tako da posle vise decenija od skole, ispada da su oni koji su isli 4 godine zajedno prisniji medju sobom, nego oni koji su prosli kroz 'usmeren' nacin razmisljanja.

A mozda smo mi koji smo bili u usmerenom bacakanju u prednosti sto nemamo to zajednistvo tako da mozemo psihopatski bolje da napredujemo u globalnom preduzecu. Ono od pre - stancuj $$$$.
 
Mogu samo da odgovorim u svoje ime: mene niko nije mogao da "натераш да размишља" na nacin na koji oni hoce. Vec rekoh da sam imao notorne keceve iz 'naterivanja na razmisljanje'. Ali ja nisam statisticki primerak svakako. Jedino kad cujem da neko pokusava da me nateruje da razmisljam, meni pocne da se dize kosa na glavi, i mozak se sprema da nadje odgovarajuce oruzje za odbranu od ljudske premise da ako razmisljas drugacije odma si neprijatelj. A to na ovom terenu moze da bude i opasno po zivot.
Ми смо расли у другом универзуму, што данашња деца не би могли разумети.
 
usmereno se pokazalo kao najzesci krs, jer u 4 godine srednje skole si promenio 3 razlicita razreda drugova i drugarica. Tako da posle vise decenija od skole, ispada da su oni koji su isli 4 godine zajedno prisniji medju sobom, nego oni koji su prosli kroz 'usmeren' nacin razmisljanja.
Једна професорка грчког језика је рекла да су после другог светског рата, док су имали грчки у средњим школама, били на таквом нивоу да су умели да комуницирају на грчком.
Уопштено гледано, средње школе седамдесетих и осамдесетих (не рачунајући несрећни марксизам) су биле добре, још урачунаш и хитну помоћ и домаћинство, могло је ту свашта лепо да се научи.
Свакако да је било ту и комунистичких промашаја и да то није било идеално.
Данас деца живе у свету где су им књиге шарене, са подебљаним насловима и извученим главним стварима, па опет је то за поједину децу тешко.
Само градиво је олакшано, знаш како иззгледају тестови за матуру осмог разреда ? Ускоро се планира да ће осми разред, по новој реформи бирати шта ће полагати нпр. географију, историју, тако да је циљ да пролазност буде што већа, а оно пола питања затвореног типа, све на заокруживање.
Е то је катастрофа.
 
Ah. Ponovo veronauka i građansko....


Jeste da ima već bezbroj tema o ovome ali molim da se ne zaključava, jer je tema inspirisana nedavnom izjavom patrijarha SPC Porfirija da se deca slabo upisuju na veronauku i da se na njih vrši pritisak da se ne odlučuju za versku nastavu.

Na šta biste vi najradije upisali dete?

Što se mene lično tiče, trebalo bi ukinuti i jedno i drugo, jer se na tim časovima ne radi ništa, samo se gubi vreme. No, kad već moram da biram, pre bih izabrao građansko. Kakvo je vaše mišljenje?
Pa nije baš da se ne radi ništa

Moje dete je išlo na veronauku jer sam ja tako hteo, ali sam posle shvatio da ne treba da vršim pritisak

Sad kad je upisala gimnaziju rekao sam da sama izabere pa je odabrala veronauku jer misli da će na građanskom imati razne zadatke i zahteve

U OŠ je bila jako fina nastavnica veronauke i moja ćerka ju je gotivila

Imam par drugara koji su veroučitelji i jako su širokog shvatanja i velikog srca i entuzijastični su i kreativni u svom radu a nisu nikakvi fanatici već ljudi raznovrsnih interesovanja
 
Imam par drugara koji su veroučitelji i jako su širokog shvatanja i velikog srca i entuzijastični su i kreativni u svom radu a nisu nikakvi fanatici već ljudi raznovrsnih interesovanja
То ти је као што људи мисле да будале иду у манастир, док не поразговараш са неким монахом и видиш да је он нормалнији и срећнији од 99% људи које ћемо ја и ти видети у току једног дана.
Ради и живи скромно.
Тако људи и вероучитеље доживљавају као некакве фанатике, а поента свега је слобода, не може час од једном недељно нешто есенцијално да направи од детета, ако га родитељи не воде у цркву.
Уосталом деца данас много, много раније сазревају него раније, стога је веронаука још битнија. Деца пре основне школе науче да сурфују, па им је битнији интернет и цртани од свега другог. Част и поштовање родитељима који успевају да децу заинтересују за нешто друго осим јутјуба и сличног.
 

Back
Top