Da li biste pre izabrali veronauku ili građansko?

Na koji izborni predmet biste upisali dete?

• Na veronauku

glasova: 8 29,6%
  • Na građansko

glasova: 14 51,9%
  • Nek samo odluči

glasova: 5 18,5%

• Ukupno glasova
    27

Forumaš27

Zainteresovan član
Poruka
180
Ah. Ponovo veronauka i građansko....

Jeste da ima već bezbroj tema o ovome ali molim da se ne zaključava, jer je tema inspirisana nedavnom izjavom patrijarha SPC Porfirija da se deca slabo upisuju na veronauku i da se na njih vrši pritisak da se ne odlučuju za versku nastavu.

Na šta biste vi najradije upisali dete?

Što se mene lično tiče, trebalo bi ukinuti i jedno i drugo, jer se na tim časovima ne radi ništa, samo se gubi vreme. No, kad već moram da biram, pre bih izabrao građansko. Kakvo je vaše mišljenje?

Mr.Infinity

Buduća legenda
Poruka
26.149

Jeste da ima već bezbroj tema o ovome ali molim da se ne zaključava, jer je tema inspirisana nedavnom izjavom patrijarha SPC Porfirija da se deca slabo upisuju na veronauku i da se na njih vrši pritisak da se ne odlučuju za versku nastavu.

Što se mene lično tiče, trebalo bi ukinuti i jedno i drugo, jer se na tim časovima ne radi ništa, samo se gubi vreme. No, kad već moram da biram, pre bih izabrao građansko. Kakvo je vaše mišljenje?
Ni na jedno ni na drugo.

Na veronauci mu ispiru mozak sa budalaštinama, a na građanskom vaspitanju ga uče kako da bude kukavica, slabić i gej.

RIA77

Iskusan
Poruka
6.327
Па што стављаш на гласање ако ти се ништа не допада ? Тј. ниси образложио зашто грађанско ? Осам година слушања о људским правима и неконфликтном решавању сукоба ? То звучи досадно.

Mimi-95

Iskusan
Poruka
6.760
Уписао бих дете на веронауку од 1.до 4.разреда,а после нека само бира.

Па што стављаш на гласање ако ти се ништа не допада ? Тј. ниси образложио зашто грађанско ? Осам година слушања о људским правима и неконфликтном решавању сукоба ? То звучи досадно.
Па и на веронауци се то учи,али на други начин.

RIA77

Iskusan
Poruka
6.327
Ти то схваташ као последицу веронауке, али градиво је различито.
Нпр - дечја права, кршење дечјих права, родитељи крше дечја права.. (неке од наставних јединица грађанског).
Веронаука на пример обрађује - васељенске саборе, Стари Завет, Нови Завет, црквене празнике, црквене службе, Литургију, свето причешће, свете тајне...
Дакле област је у многоме другачија.
Шта конкретно обрађује грађанско да се не може обрадити у краћој форми већ мора да се осам година слуша о неконфликтном решавању сукоба ? Превише дуг период за области које се обрађују.
Eво нпр градиво шестог разреда - "културна разноврсност", "родне предрасуде"...
Градиво седмог "индекс родне равноправности", "институције за остваривање родне равноправности" (мени ово личи као да је правно биротехничка школа, тј. мало је претерано уско стручно градиво за основну школу).
Имам утисак да је све то лепо, али све то може краће, развучене су теме беспотребно на више година.
Уосталом некада (а сви се ми то сећамо) страни језик се никада није учио од првог основне већ од трећег а у многим школама и од петог разреда.
Сада се учи са првацима који не знају добро ни да пишу.
Тако да се све изменило.
У реду је да постоји грађанско као опција за оне који неће веронауку, али је сам план и програм грађанског такав да то слабо функционише.

georgejune

Starosedelac
Poruka
178.951

A sta kazes na odbranu i zastitu ili domacinstvo

RIA77

Iskusan
Poruka
6.327
Домаћинство се није учило осам година.

Likovnjak nas tera da crtamo Tita ČP
Боље оне песме из забавишта "Да нам живи живи рад" и сличне патриотске песме
Или оно кад смо морали да се укипимо сваке године кад буде сирена и кад је Тито умро (ако случајно будеш на улици).

Имали смо чак и текст у једној учионици "Друже Тито ми ти се кунемо ..."
А о Рексу, верном Титовом пријатељу си морао да знаш. Е то је било бесмислено, а на музичком хитови "Рачунајте на нас" и комунистички хитови Здравка Чолића.
:)

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
59.390
Домаћинство се није учило осам година.

Боље оне песме из забавишта "Да нам живи живи рад" и сличне патриотске песме
Или оно кад смо морали да се укипимо сваке године кад буде сирена и кад је Тито умро (ако случајно будеш на улици).

Имали смо чак и текст у једној учионици "Друже Тито ми ти се кунемо ..."
А о Рексу, верном Титовом пријатељу си морао да знаш. Е то је било бесмислено, а на музичком хитови "Рачунајте на нас" и комунистички хитови Здравка Чолића.
:)
računajte na nas :D

Forumaš27

Zainteresovan član
Poruka
180
А зашто тебе интересују туђи избори? Ти си свој избор направио и нека се на томе заврши.
Onako... valjda forum i služi za ubijanje vremena i razmenu mišljenja?

E to je već korisno.

Forumaš27

Zainteresovan član
Poruka
180
I jedno i drugo je glupost, ali treba izabrati manje. Mislim, sve je bolje od religijske indoktrinacije i ispiranja mozga, al bukvalno sve.

RIA77

Iskusan
Poruka
6.327
I jedno i drugo je glupost, ali treba izabrati manje. Mislim, sve je bolje od religijske indoktrinacije i ispiranja mozga, al bukvalno sve.
Aко предмет од 45 минута недељно називаш религијском индоктринацијом, имам утисак да никада ниси ни био на часу веронауке.

E to je već korisno.
Пошто си млађа генерација, да ти кажем да је домаћинство раније заиста и постојало, и није било осам година као изборни предмет, већ годину дана.
Стога не можеш упоређивати предмете који се похађају осам година са предметом који се некада похађао годину дана.

Ateista5

Ističe se
Poruka
2.026
Nazalost nije tako. Na veronauci se stvaraju ili bolje reci nastavljaju uslovi za medjuversku netrpeljivost.
Deca idu posebno, svako na svoju "veronauku". Poenta uvedene veronauke je trebalo da bude zajednicko ucestvovanje svih konfesija. Deca su trebalo da se upoznaju i sa drugim religijama. Da budu zajedno u klupama i da tu razgovaraju i diskutuju.

RIA77

Iskusan
Poruka
6.327
Poenta uvedene veronauke je trebalo da bude zajednicko ucestvovanje svih konfesija. Deca su trebalo da se upoznaju i sa drugim religijama.
Ово није никада било поента веронауке.
Нпрву местима где је више протестаната, тамо веронауку не предаје нико из СПЦ.
И где може да се оформи група за римокатолике или муслимане, и тамо предају људи тих конфесија.
Ово што си ти написао је предмет историја религије који нема везе са веронауком.

Ateista5

Ističe se
Poruka
2.026
Ово није никада било поента веронауке.
Нпрву местима где је више протестаната, тамо веронауку не предаје нико из СПЦ.
И где може да се оформи група за римокатолике или муслимане, и тамо предају људи тих конфесија.
Ово што си ти написао је предмет историја религије који нема везе са веронауком.
Pa sta je onda poenta veronauke. Na ovaj nacin se samo produbljuje medjureligiski jaz.
Skola ne treba tome da sluzi. Ovaj predmet je promasaj nije mu mesto u skoli. Na kraju krajeva vec postoje institucije ciji bi to trebao biti zdatak.
Cemu trpanje u skole. Zar je toliko tesko odvesti dete u crkvu i tamo na prirodnom mestu uciti dete veri.

Forumaš27

Zainteresovan član
Poruka
180
Пошто си млађа генерација, да ти кажем да је домаћинство раније заиста и постојало, и није било осам година као изборни предмет, већ годину дана.
Ma nije valjda?

Pa sta je onda poenta veronauke. Na ovaj nacin se samo produbljuje medjureligiski jaz.
Skola ne treba tome da sluzi. Ovaj predmet je promasaj nije mu mesto u skoli. Na kraju krajeva vec postoje institucije ciji bi to trebao biti zdatak.
Cemu trpanje u skole. Zar je toliko tesko odvesti dete u crkvu i tamo na prirodnom mestu uciti dete veri.
Pa zato što bismo imali 30% ateista bez veronauke. Puno znači ona u uništavanju mladih generacija.

Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.