Quantcast

Da li bi usvojili dete?

gost 237967

Veoma poznat
Poruka
13.189
ja imam neki utisak da usvojitelje mozemo da podelimo u dve kategorije, prva u koju spadaju oni koji ne mogu da imaju svoju decu pa im je bitno da sa usvojenim detetom prodju taj ceo put, od pelena, prvih zuba, vakcina, prvih reci i koraka... i druga u kojoj su oni koji su prosli sve to sa svojom decom, i kojima nije stalo do toga da se jos jednom igraju porodice vec prosto imaju dovoljno novca i vremena, i pre svega dobre volje da velikodusno prihvate to neko dete kome je pre svega potrebna necija briga i necija pomoc
tako da ne, ne mislim da su svi usvojitelji sebicni niti da svi usvajaju iz sebicnih pobuda
trenutno se ne bih usudila da usvojim neko povece dete, kad kazem povece mislim starije od moje cerke jer mi je prosto nepoznat teren... ne znam da li bih umela da se nosim sa tinejdzerom jer to jos nisam prosla, ali generalno ne bi mi bilo bitno koliko ima godina, samo da nije bas mala beba... ne bih to podnela ponovo :lol: shala mala... boja koze i to, nebitno skroz
i ne bih se usudila da usvojim neko tesko bolesno dete... to je stvarno preveliko i pretesko breme, malo je onih koji bi to uradili i ne krivim ih... jedva se nekako pokrpim posle vadjenja zuba,prehlada, lomova, operacija a zamisli tek neko stvarno bolesno dete...

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
Ахааа..сви бисмо усвојили....али само ако је у питању мала беба, здрава, од здравих квалитетних родитеља, бела...

Дај да чујем ко би усвојио дете старије од 7 година (10-12...) а да је:
- ромско
- са Дауновим синдромом
- исподпросечне интелигенције
- дете са полицијским досијеом (крађе, просјачење, насилништва)
- злостављано дете са психичким поремећајима
- дете одрасло на депонији или на улици
- дете са неком тежом болешћу
- проблематично дете, социјално неуклопљено
- ружно дете, са неким видним дефектом или инвалидношћу

.....

Једино такве деце има ''на лагеру'' за усвајање колико хоћеш....али њих нико неће....
За здраве мале беле бебе се чека по неколико година....тако да и није фазон да се бусамо алтруизмом ако су оне у питању...
Da se razumemo, zdrave bele bebe je gotovo nemoguce usvojiti u Srbiji jer ih je jako malo. Cinjenica je da se realnost u Srbiji razlikuje od americkih filmova gde tinejdzerke radjaju i daju decu na usvajanje.
Imam tu privilegiju da je mene 'usvojio' jedan tinejdzer. Za 2 godine od kako se njegov CSR smilovao da se nas odnos koliko-toliko formalizuje (nije u pitanju usvajanje jer mu CSR nikada roditelje nije lisio roditeljskog prava a u pocetku su iz nekih njihovih razloga bili protiv toga da dolazi kod mene) sredili smo problem kod sudije za maloletnike (bio je na korak od popravnog doma), prestao je da pije (jednom me je policija zvala da idem po njega na VMA jer su ga odvezli na treznjenje a niko iz doma nije mogao da ode da ga preuzme), nastavio je prekinuto skolovanje i uspesno zavrsio razred koji je 2x ponavljao, sredio se... Da li sam se pokajao - nisam! Mada ga nikada necu moci formalno usvojiti on je usvojio mene.
Ovo inace nije decak koji je kod mene godinama na hraniteljstvu.

kanarinka

Elita
Poruka
16.443
Ljudi rađaju i sopstvenu decu iz sebičnih razloga. Ljudi su sebični generalno. Sve što ne prija čoveku i sve što nije iz sebičnih razloga posle nekog vremena mu dođe kao opterećenje, a dete ti nikad ne bi trebalo biti opterećenje.
Ma idi begaj!Ja ne zavijam i ne kitim!Svoju decu obozavam,ali sam iskrena i kazem javno sto svaki roditelj ponekad oseti,da se povremeno umorim,jer sam majka 2o godina,a ne od juce.
Otac od moje najbolje prijteljice,koji je psiholog po struci,mi je na pocetku mog roditljstva rekao da je zdravo reci i priznati sebi kako se osecas,videvsi da sam kao mlada majka sakrivala svoje emocije,koje su normalne,i da si ljut na svoje dete isto koliko i da si ponosan na njega.Tako da je tvoj komentar nepotrebno kritican.Priznaj sebi da si bar jednom(ako imas decu)pozelela da bar na jedan dan uzmes odmor od uloge roditeljstva!Ili je kod tebe idealna situacija?

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
Inače ne bih se usudila da usvojim dete sa nekakvim genetičkim poremećajem. Ne bih se usudila ni da ga rodim.
Što se tiče dece sa psihičkim poremećajima zbog nekakvih traumatičnih iskustava msm da bih se na to usudila i da bi takvo dete imalo prednost nad zdravim detetom, čisto zbog toga što od starta znam da je nepoželjnije od ovog zdravog deteta. Verujem da bih bila sposobna da se borim za to da ga izvučem iz tog stanja u kom jeste. Mislim da bih imala i snage i volje.
Što se tiče starosne granice, msm da mi ne bi bila važna. Jeste dete od 12 godina već manje-više formirano, ali još se tu dosta može učiniti da bi se od njega napravio dobar čovek i isto kao i sa prethodnim slučajem.Ta deca su od samog početka nepoželjna.
I na kraju krajeva mogu im obezbediti bolju budućnost nego ljudi iz doma. Ako ne bolju, onda bar bezbrižniju.
Kao hranitelj mogu ti reci da je dete do 10-te godine formirano. Neke stvari se s 12 vise ne mogu promeniti. S druge strane neke stvari se mogu menjati i kad dete navrsi 15-16 godina. Puno zavisi od njegovog stava, potrebe za pripadanjem tj. porodicom i slike koju ima o samom sebi.

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
Ma idi begaj!Ja ne zavijam i ne kitim!Svoju decu obozavam,ali sam iskrena i kazem javno sto svaki roditelj ponekad oseti,da se povremeno umorim,jer sam majka 2o godina,a ne od juce.
Otac od moje najbolje prijteljice,koji je psiholog po struci,mi je na pocetku mog roditljstva rekao da je zdravo reci i priznati sebi kako se osecas,videvsi da sam kao mlada majka sakrivala svoje emocije,koje su normalne,i da si ljut na svoje dete isto koliko i da si ponosan na njega.Tako da je tvoj komentar nepotrebno kritican.Priznaj sebi da si bar jednom(ako imas decu)pozelela da bar na jedan dan uzmes odmor od uloge roditeljstva!Ili je kod tebe idealna situacija?
Nemam decu, ali upravo taj osećaj opterećenosti je nešto što me najviše plaši kad je roditeljstvo u pitanju.

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
Kao hranitelj mogu ti reci da je dete do 10-te godine formirano. Neke stvari se s 12 vise ne mogu promeniti. S druge strane neke stvari se mogu menjati i kad dete navrsi 15-16 godina. Puno zavisi od njegovog stava, potrebe za pripadanjem tj. porodicom i slike koju ima o samom sebi.
Pa i sam si gore naveo da si koliko-toliko detetu pomogao da se sredi... i to je dovoljno. A zar nisam ja sličnu stvar napisala u svom postu?

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
Pa i sam si gore naveo da si koliko-toliko detetu pomogao da se sredi... i to je dovoljno. A zar nisam ja sličnu stvar napisala u svom postu?
Da, ali zato klincu koji je kod mene na hraniteljstvu a koji ima odredjene tarume od ranije ne mogu da pomognem.
Dakle jako je bitno psihicko stanje deteta - da li je 'ubijeno u pojam' ili nije, da li zeli da mu se pomogne ili ne... Sve je to individualno od deteta do deteta.
Jednom sam uspeo da pomognem mada svi strucnjaci kazu da je najcesce posle 10-te godine to jako tesko.

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
Da, ali zato klincu koji je kod mene na hraniteljstvu a koji ima odredjene tarume od ranije ne mogu da pomognem.
Dakle jako je bitno psihicko stanje deteta - da li je 'ubijeno u pojam' ili nije, da li zeli da mu se pomogne ili ne... Sve je to individualno od deteta do deteta.
Jednom sam uspeo da pomognem mada svi strucnjaci kazu da je najcesce posle 10-te godine to jako tesko.
Verujem, kroz šta sve ta deca prođu i kroz šta sve prolaze u hraniteljskim porodicama..
Znam svega tri hraniteljske porodice. I sve one su decu uzele zbog para koje dobijaju, a o deci ne brinu ni malo. Plašim se da je ovakva većina.

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
Verujem, kroz šta sve ta deca prođu i kroz šta sve prolaze u hraniteljskim porodicama..
Znam svega tri hraniteljske porodice. I sve one su decu uzele zbog para koje dobijaju, a o deci ne brinu ni malo. Plašim se da je ovakva većina.
Ovo je delimicno tacno. Ali imaju na umu da CSR najvise vole hranitelje koji decu uzimaju zbog para.
Nas koji to ne radimo zbog novca (onaj koji je mene prakticno usvojio je zvanicno smesten u domu a kod mene je 80% vremena i za njega ne dobijam ni dinara) nisu bas popularni u CSR jer se bore za decu a to iziskuje i rad sluzbenika CSR a ne samo uplatu hranarine i ostalih prinadleznosti na nas racun a da dete i ne zna ko je za njega zaduzen u CSR.

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
Ovo je delimicno tacno. Ali imaju na umu da CSR najvise vole hranitelje koji decu uzimaju zbog para.
Nas koji to ne radimo zbog novca (onaj koji je mene prakticno usvojio je zvanicno smesten u domu a kod mene je 80% vremena i za njega ne dobijam ni dinara) nisu bas popularni u CSR jer se bore za decu a to iziskuje i rad sluzbenika CSR a ne samo uplatu hranarine i ostalih prinadleznosti na nas racun a da dete i ne zna ko je za njega zaduzen u CSR.
Ne znam kako oni funkcionišu, znam samo da ne proveravaju tu decu često i da se stiče utisak da ih i nije nešto briga, da samo gledaju da ih skinu sa vrata.

gost 237967

Veoma poznat
Poruka
13.189
Nemam decu, ali upravo taj osećaj opterećenosti je nešto što me najviše plaši kad je roditeljstvo u pitanju.
pa znas, ne postoji savrsen roditelj koji je uvek raspolozen za igru i zadatke iz matematike, i bleju po parku, i za vakcine i boginje i gripove... deca jesu najveca obaveza, i da, to ume da te umori i izmori s vremena na vreme toliko da pozelis da nekad pritisnes dugme za pauzu... to je normalno, nije nesto od cega treba da zentas :)

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
Inace otezavajuca okolnost za usvajanje starije dece je i ukidanje instituciej tzv. 'delimicnog usvojenja'. Naime kod usvajanja detetu se menjaju podaci u Izvodu iz knjige rodjenih, maticni broj i sl. E sada tesko je doci kod klinca/klinke od recimo 12 godina i reci: Sada se prezivas ovako, i vise ti mama i tata nisu ti i ti nego ja i moja zena... To dete se mzoda seca svojih roditelja, mozda mu je majka umrla na rukama (znam takve slucajeve) i ne zeli da je izbrise iz svog zivota.... Kod delimicnog usvojenja dete je zadrzavalo svoj identitet ali je bilo usvojeno. Ne znam koliko sam bio jasan.

Tsuymish

Buduća legenda
Poruka
31.402
Inace otezavajuca okolnost za usvajanje starije dece je i ukidanje instituciej tzv. 'delimicnog usvojenja'. Naime kod usvajanja detetu se menjaju podaci u Izvodu iz knjige rodjenih, maticni broj i sl. E sada tesko je doci kod klinca/klinke od recimo 12 godina i reci: Sada se prezivas ovako, i vise ti mama i tata nisu ti i ti nego ja i moja zena... To dete se mzoda seca svojih roditelja, mozda mu je majka umrla na rukama (znam takve slucajeve) i ne zeli da je izbrise iz svog zivota.... Kod delimicnog usvojenja dete je zadrzavalo svoj identitet ali je bilo usvojeno. Ne znam koliko sam bio jasan.
strasno
sve naopako
:(

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
To je normalno. Trenutno su linci na moru a ja kod kuce. Lagacu ako bih rekao da mi nije odgovaralo prva 3 dana sto sam opet 'slobodan'... Ali i rodjena deca budu ponekad 'opterecenje' - zato i postoje bake i deke, zato klinci ponekad prespavaju kod druga/drugarice, tetke... Ne zato sto ih roditelji ne vole vec jednostavno je to normalno. Ali vec nakon dan-dva jedni drugima nedostajemo i prestaje osecaj opterecenosti vec nedostajanje dece...

gost 114527

Veoma poznat
Poruka
14.556
To je normalno. Trenutno su linci na moru a ja kod kuce. Lagacu ako bih rekao da mi nije odgovaralo prva 3 dana sto sam opet 'slobodan'... Ali i rodjena deca budu ponekad 'opterecenje' - zato i postoje bake i deke, zato klinci ponekad prespavaju kod druga/drugarice, tetke... Ne zato sto ih roditelji ne vole vec jednostavno je to normalno. Ali vec nakon dan-dva jedni drugima nedostajemo i prestaje osecaj opterecenosti vec nedostajanje dece...
Kontam da sve to priroda sredi kad dođe vreme...

Padre

Veoma poznat
Poruka
11.261
strasno
sve naopako
:(
Pazi, znam momka, uskoro puni 18 godina, koje se u razlicitim dokumentima vodi pod 3 razlicita prezimena (maminog muza koji nije njegov otac, mamino devojacko prezime i usvojiteljsko prezime), koji je bio usvojen pa je na usvojenju pokusao da se obesi pa je vracen sa usvojenja... On je s 7 godina brisao svoju majku koja je pred smrt postala nepokretna i sl. ,,, I sad tom detetu izbrisati majku iz krstenice tj. knjige rodjenih... Nema sanse. On moe da prihavti drugu osobu kao majku ali nema te sile koja moze da mu izbrise/ponisti biolosku majku koja mu je umrla na rukama. U zdravstvenoj knjizici je jedno, u svedocanstvu o zavrsenoj osnovnoj skoli drugo u nekim trecim dokumentima trece prezime... Realno govoreci momak ima ozbiljan psiholoski problem - problem identiteta. On sa 18 godina jos uvek niej nacisto kako se preziva!

neizreciva

Buduća legenda
Poruka
34.102
:think: ne znam odgovor, verujem da ce mi zivot dati odgovore u pogodnom trenutku....volela bih da imam jos jedno dete jako, moj sin je vec veliki i sad pokusavamo da imamo dete....ako nam to ne uspe a moje godine cure neminovno moguce da cemo se odluciti, ako nista drugo da uzmemo kao hraniteljska...puni smo energije, mogucnosti imamo, volimo da brinemo i dobri smo i posteni ljudi....znam da bih bila krajnje odgovorna i da ne bih mogla da ostanem ravnodusna....e sad, ima tu ta zelja za produzenjem genetike i ako se to ne desi ko zna kako ce moja psiha to podneti....

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.