Quantcast

Da li bi ste menjali Srbiju za Hrvatsku?

Snowy Winter '95.

Ističe se
Poruka
2.726
Uzeo je srpsku krunu jer je bila jedina slobodna, znači bez nosioca, i imao prava zbog rodbinskih veza sa srpskim dinastijom.
Hrvatsku krunu nije mogao dobiti jer je bila u ruk

Tvrtko je i bio po majci napola Hrvat, ali prvenstveno Bosanac koji gleda samo svoju guzicu.
Da bi dobio titulu kralja napravio je jedino moguće u tom trenutku, uzeo vakantnu srpsku krunu po familijarnoj vezi i otišao nazad u Bosnu, sad kao kralj.
Većina pravoslavnih država je dobilo njemačke plemiće za kraljeve i careve koji su morali prijeći na pravoslavlje jer su ostajali u tim državama.
Što je Tvrtko učinio da bi dobio srpsku krunu je svejedno kad svi njegovi i prethodnici i nasljednici su katolici.
Katolicizam na ovim prostorima kod mene nije isto što i hrvatsvo, kao što ti aludiras pravoslavac=Srbin.
Nisi dovršio boldovanu rečenicu, pa ti ni ne mogu odgovoriti.
Ali, bitni su običaji i način... kako je krunisan i gde.
Zamisli Poljskog Kralja krunisanog u kijevskoj lavri.

Druga stvar, da bi država postala kraljevina, ne mora tamo neka kruna biti slobodna, pa, eto, uzme je neko.

Ali, kada govorimo o Tvrtku kao vladaru, istorijski je bitna činjenica, opet, gde se, po kom običaju i kada krunisao.

Inače, Kraljevska titula (kruna) Nemanjića se, od proglašenja Carstva, nalazila u posedstvu porodice Mrnjavčević, čiji je izdanak bio Kralj Marko (koji je bio živ i nosio ovu titulu za vreme Tvrtkove krunidbe.

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
44.697
Tek silne strane investicije u Srbiji, a svake godine preko 50 000 iseljenih.
Ma da, strane investicije u Srbiji :hahaha1: U svakom slučaju, za nas je i te kako sve to razumljivo, jer smo imali i ratove i sankcije, sve ono što kržljavci nisu imali. Međutim, ne upoređuješ se ti sa nama Kržljo. Ili se ipak upoređuješ, kompleksi ti ne daju drugačije?

црна брада

Veoma poznat
Poruka
12.737
Ma da, strane investicije u Srbiji :hahaha1: U svakom slučaju, za nas je i te kako sve to razumljivo, jer smo imali i ratove i sankcije, sve ono što kržljavci nisu imali. Međutim, ne upoređuješ se ti sa nama Kržljo. Ili se ipak upoređuješ, kompleksi ti ne daju drugačije?
Kod nas ode 50000 na 7 miliona stanovnika a kod njih 50000 na 3,5 miliona.Ko je gori?

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
44.697
Kod nas ode 50000 na 7 miliona stanovnika a kod njih 50000 na 3,5 miliona.Ko je gori?
A na sve to, oni stalno vrte priču kako kod njih vlada blagostanje, što kod nas svakako nije slučaj. Dakle, nama na veći broj stanovnika i u lošijoj ekonomskoj situaciji odlazi manje ljudi, a kod njih gde je navodno bolje i na duplo manji broj stanovnika odlazi više ljudi (uslovno rečeno, pošto su to kržljavci)...

Mej bregami

Iskusan
Banovan
Poruka
5.585
Nisi dovršio boldovanu rečenicu, pa ti ni ne mogu odgovoriti.
Ali, bitni su običaji i način... kako je krunisan i gde.
Zamisli Poljskog Kralja krunisanog u kijevskoj lavri.

Druga stvar, da bi država postala kraljevina, ne mora tamo neka kruna biti slobodna, pa, eto, uzme je neko.

Ali, kada govorimo o Tvrtku kao vladaru, istorijski je bitna činjenica, opet, gde se, po kom običaju i kada krunisao.

Inače, Kraljevska titula (kruna) Nemanjića se, od proglašenja Carstva, nalazila u posedstvu porodice Mrnjavčević, čiji je izdanak bio Kralj Marko (koji je bio živ i nosio ovu titulu za vreme Tvrtkove krunidbe.
Ispričavam se ,počnem nešto pa moram prekinuti zbog drugih obaveza.

Htio sam napisati da je hrvatska kruna bila u ugarskim rukama, ugarsku krunu nisu mogli niti sanjati i da je samo srpska bila na raspolaganju sa legitimnim zahtjevnom.
Može se netko i sam proglasiti kraljem, ali to nema takvu težinu kao neka priznata.
Srpska kruna vuče legitimitet od papinskog priznanja i poslate krune.

црна брада

Veoma poznat
Poruka
12.737
A na sve to, oni stalno vrte priču kako kod njih vlada blagostanje, što kod nas svakako nije slučaj. Dakle, nama na veći broj stanovnika i u lošijoj ekonomskoj situaciji odlazi manje ljudi, a kod njih gde je navodno bolje i na duplo manji broj stanovnika odlazi više ljudi (uslovno rečeno, pošto su to kržljavci)...
Vidimo svaki dan da čuvaju mozgove u frižideru i opet im se suše.

Mej bregami

Iskusan
Banovan
Poruka
5.585
Kad ti je u "ratu" jedina trauma da čuješ kako pucaju granate na pedeset kilometara od tvoje vukojebine, onda kao i da niste imali. I svakako niste imali ratove (množina), imali ste jedan nazovi rat koji uopšte nije uticao na normalan život. Opet uslovno, pošto kržljavci svakako nisu normalni :kafa:
Na pola države nije bilo veliko pucanja, ali ona druga polovica je bila dobro uništena.
Cijela država je zbog rata imala velike gubitke zbog izgubljenih poslova, malih plaća i izdataka za rat, žrtava, prognanih i izbjeglih, u jednom trenutku preko 800 000 kad je počelo i u Bosni .
Rat je nasreću bio daleko od mene jer ste zaustavljeni i velikim dijelom potisnuti još 91.
Da nisam dobio dojam kako je bilo onima blizu fronte nije istina, na par kilometara od mene je 1993. Ili 1994. eksplodiralo veliko vojno skladište i cijelo kraj je bio zasut raznim projektilima cijeli dan.

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
44.697
Na pola države nije bilo veliko pucanja, ali ona druga polovica je bila dobro uništena.
Cijela država je zbog rata imala velike gubitke zbog izgubljenih poslova, malih plaća i izdataka za rat, žrtava, prognanih i izbjeglih, u jednom trenutku preko 800 000 kad je počelo i u Bosni .
Rat je nasreću bio daleko od mene jer ste zaustavljeni i velikim dijelom potisnuti još 91.
Da nisam dobio dojam kako je bilo onima blizu fronte nije istina, na par kilometara od mene je 1993. Ili 1994. eksplodiralo veliko vojno skladište i cijelo kraj je bio zasut raznim projektilima cijeli dan.
Ne, nije dobro uništena, a svakako se ne radi o polovini Kržljave. Mi nismo imali prilike da vidimo skoro nikakva ratna oštećenja u svim većim selendrama u Kržljavoj, osim u nekim manje bitnim mestima. U svakom slučaju, navodni gubici koje ste vi trpeli tokom rata ne mogu da se porede sa onim što smo mi pretrpeli, a to možeš da zahvališ jedino našoj milosti, jer nema toga što su kržljavci mogli da urade kako bi zaustavili granate da ne zapucaju po njihovim vukojebinama :kafa:

Mej bregami

Iskusan
Banovan
Poruka
5.585
Ne, nije dobro uništena, a svakako se ne radi o polovini Kržljave. Mi nismo imali prilike da vidimo skoro nikakva ratna oštećenja u svim većim selendrama u Kržljavoj, osim u nekim manje bitnim mestima. U svakom slučaju, navodni gubici koje ste vi trpeli tokom rata ne mogu da se porede sa onim što smo mi pretrpeli, a to možeš da zahvališ jedino našoj milosti, jer nema toga što su kržljavci mogli da urade kako bi zaustavili granate da ne zapucaju po njihovim vukojebinama :kafa:
Niste vidjeli, možda ne želite vidjeti ili se pravite blesavi.
Sad nakon toliko vremena se više ni ne vidi toliko, iako još vidljivih tragova.
Recimo do prije nekoliko godina se u zadarskom zaleđu kuda vozim na more po cesti vidjelo mjesta udara minobacačkih granata, valjda 60mm jer se vidjelo samo rupice od srapnela oko mjesta udara bez kratera.

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
44.697
Niste vidjeli, možda ne želite vidjeti ili se pravite blesavi.
Sad nakon toliko vremena se više ni ne vidi toliko, iako još vidljivih tragova.
Recimo do prije nekoliko godina se u zadarskom zaleđu kuda vozim na more po cesti vidjelo mjesta udara minobacačkih granata, valjda 60mm jer se vidjelo samo rupice od srapnela oko mjesta udara bez kratera.
Vidi, zato i kažem da vi rat niste ni osetili. Da jeste, znali biste šta to znači. Već sam pominjao ovde kolika je šteta od bombardovanja bila samo u mom gradu usled srušene toplane i dva mosta, dok kod vas uništenja tih razmera nije bilo ni u ludilu.

Mej bregami

Iskusan
Banovan
Poruka
5.585
Vidi, zato i kažem da vi rat niste ni osetili. Da jeste, znali biste šta to znači. Već sam pominjao ovde kolika je šteta od bombardovanja bila samo u mom gradu usled srušene toplane i dva mosta, dok kod vas uništenja tih razmera nije bilo ni u ludilu.
Sad ti uspoređuješ dva srušena zida zbog probijanja zvučnog zida od NATO avijacije sa više godišnjim granatiranjem gradova i sela.
Bravo!

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
44.697
Sad ti uspoređuješ dva srušena zida zbog probijanja zvučnog zida od NATO avijacije sa više godišnjim granatiranjem gradova i sela.
Bravo!
Ali vidiš, to što ti nazivaš dva srušena zida su zapravo dva srušena mosta koji zajedno koštaju barem pedesetak miliona evra, plus toplana, plus što se tako nešto dešavalo svuda. Sa druge strane, imamo sve veće vukojebine u Kržljavoj koje su ostale potpuno čitave, dok je šteta u ovim manjim zanemariva...

Mej bregami

Iskusan
Banovan
Poruka
5.585
Ali vidiš, to što ti nazivaš dva srušena zida su zapravo dva srušena mosta koji zajedno koštaju barem pedesetak miliona evra, plus toplana, plus što se tako nešto dešavalo svuda. Sa druge strane, imamo sve veće vukojebine u Kržljavoj koje su ostale potpuno čitave, dok je šteta u ovim manjim zanemariva...
Znači pogodili su precizno vojne ciljeve.

veliki krang

Buduća legenda
Poruka
44.697
Znači pogodili su precizno vojne ciljeve.
Da, toplana je vojni cilj :hahaha1: Pijaca u Nišu takođe, varvarinski most i njegov monumentalni značaj i da ne pominjemo, kao ni gađanje kolone šiptarskih izbeglica. U svakom slučaju, šteta koju smo mi pretrpeli je neuporediva sa smejurijom koju su pretrpeli kržljavci, ali u njihovom slučaju nematerijalna šteta je najbitnija, pošto vidimo da kompleksi ne popuštaju ni tri decenije nakon rata. Da ste vi ikada zaista ratovali, ne bi vas ovo toliko bolelo...