Da li bi se udala/ozenio-momkom/devojkom druge nacionalnosti

kad si vec tu :) buduci da je vlasnik moje firme jevrejin imam dosta musterija jevreja
pa me zanimaju dve stvari
1.zasto zene nose one grozne plasticne perike
2.zasto odbijaju direktan kontakt (primera radi ne uzimaju mi nista iz ruke nego cekaju da spustim na pult pa onda uzmu,zar to nine diskriminacija?)

...Pokusaj da pronadjes tekstove na temu Orthodox/Hasidic Jews/Judaism, ukoliko te tema sire interesuje - Medju Ortodoksnim Jevrejima postoji niz sekti i grupacija sa specificnim obicajima u koje spada i zabrana neposrednog fizickog kontakta cak i izmedju supruznika u odredjenim periodima (tkzv. 'beli dani') i okolnostima...Ne radi se o diskriminaciji, mada postoje i pravila koja je nedvosmisleno podrazumevju, a odnose se na interakciju sa pripadnicima druge vere - rec je o manjim zajednicama ekstremnih religioznih uverenja (iz mog ugla)...Ne znam da li je u konkretnom slucaju rec o obicajima kao takvim ili o okolnosti da si 'shiksa', odnosno pripadnica druge vere...
...Perike su jedna od opcija za prekrivanje glave (kose ili njenih ostataka - posto pripadnice najradikalnijih, odnosno ultra religioznih frakcija uklanjaju malje sa celog tela, pa i sa glave), a takodje su deo verskih pravila i obicaja ultra Ortodoksnih Jevreja - konkretno se odnose na pravila o skromnosti (modesty), koje vazi sa zene od trenutka udaje i obavezno je i nakon razvoda, ili smrti bracnog partnera, dakle dozivotno je..Moja porodica je Ashkenazi/Sephardic porekla i ne pripadamo ortodoksnim frakcijama...
 
...Pokusaj da pronadjes tekstove na temu Orthodox/Hasidic Jews/Judaism, ukoliko te tema sire interesuje - Medju Ortodoksnim Jevrejima postoji niz sekti i grupacija sa specificnim obicajima u koje spada i zabrana neposrednog fizickog kontakta cak i izmedju supruznika u odredjenim periodima (tkzv. 'beli dani') i okolnostima...Ne radi se o diskriminaciji, mada postoje i pravila koja je nedvosmisleno podrazumevju, a odnose se na interakciju sa pripadnicima druge vere - rec je o manjim zajednicama ekstremnih religioznih uverenja (iz mog ugla)...Ne znam da li je u konkretnom slucaju rec o obicajima kao takvim ili o okolnosti da si 'shiksa', odnosno pripadnica druge vere...
...Perike su jedna od opcija za prekrivanje glave (kose ili njenih ostataka - posto pripadnice najradikalnijih, odnosno ultra religioznih frakcija uklanjaju malje sa celog tela, pa i sa glave), a takodje su deo verskih pravila i obicaja ultra Ortodoksnih Jevreja - konkretno se odnose na pravila o skromnosti (modesty), koje vazi sa zene od trenutka udaje i obavezno je i nakon razvoda, ili smrti bracnog partnera, dakle dozivotno je..Moja porodica je Ashkenazi/Sephardic porekla i ne pripadamo ortodoksnim frakcijama...
ovo mi je dovoljno,ne interesuje me bas toliko
malo me to iznerviralo,ceka da spustim novcanicu na pult,i gleda me
a za perike mi isto cudno,jer znam da imaju love,al perike su neke od vestackih vlasi
i jos mi cudno sto nigde nisam srela jevreja da radi :eek: ni u banci ni u posti,nigde a znam da ih u strazburu ima dosta
 
ako nose perike to su ja bih rekla hasidski jevreji, oni su ultraortodoksni, i nisu bas tipicni predstavnici istih :confused: oni koliko ja znam odbijaju kontakt ne samo sa ljudima koji nisu jevreji, nego i sa jevrejima koji nisu deo njihove grupe (sekte?)...ako te interesuju obicaji trazi hasidic judaism, naci ces dosta izvora, ispovesti i slicno, izmejdu ostalog i to za perike, nedodirivanje, gomila pravila izmedju muza i zene itd,meni o njima dosta pricala drugarica jevrejka, pa zato i znam koliko tu isto nekih frakcija i grupa i pravila razlicitih ima....nikad nisam upoznala nekog od njih (a i gde cu), ali oni sa obicnim normalnim jevrejima nidje veze :confused: malo me po ideji podsetise na ono sta videh kod zilota (valjda su to ti), mada je ovo jos radikalnije :neutral:

...:ok:...Neka su pravila slicna zilotskim, neka su jos radikalnija i da, sa neortodoksnom zajednicom nema mnogo dodirnih tacaka...
 
"Ultraorthodox - when just orthodox isn't orthodox enough"

A rizikujući da se ponovim po n-ti put, želeo bih i ovom prilikom da napomenem kako mi nema goreg turn off-a od nacionalizma na ženskoj osobi. Na muškarcu stoji kao smrad, a na ženi štrči kao fizički defekt.
Slažem se u potpunosti.
Mada se ja grozim bilo kakve generalizacije jer smradova ima među svim verama, nacijama, polovima i ostalim klasifikacijama.
 
ovo mi je dovoljno,ne interesuje me bas toliko
malo me to iznerviralo,ceka da spustim novcanicu na pult,i gleda me
a za perike mi isto cudno,jer znam da imaju love,al perike su neke od vestackih vlasi
i jos mi cudno sto nigde nisam srela jevreja da radi :eek: ni u banci ni u posti,nigde a znam da ih u strazburu ima dosta

...Ne mesaju se sa pripadnicima drugih vera - tipican primer je tkzv. Diamond District u Njujorku, koji drze Ortodkosni Jevreji...Nema mesanja ni sa drugim jevrejskim frakcijama...Rade, ali u okviru vlastitih zajednica, nikada nisu deo velikih, neortodoksnih poslovnih sistema...Perike su tendenciozno takve, jer je poenta u skromnosti i odricanju od svega mundeno profanog, trivijalnog, povrsnog, gresnog (u sta spada i tastina, teznja ka fizickoj dopadljivosti)...
 
Poslednja izmena:
Joj Bako, nemoj više, molim te.
Zgadićeš mi sve Jevreje, a upravo je to ono što mi je najodvratnije kod ljudi, ta generalizacija.

...Necu vise...:zag:...Ovo su relativno malobrojne frakcije/sekte/grupacije u okviru ortodoksnog judaizma, koje su, pre svega, ekstremno religiozne i zatvorene, slicnije po zivotnoj filozofiji Amisima (kao primer koji je vecini prijemciv, ne kao bukvalno poredjenje), nego najvecem delu pripadnika jevrejske zajednice u svetu, koji zive sasvim neortodoksne zivote, cak i kada je rec o religioznim pojedincima/porodicama/zajednicama...O sekularnim Jevrejima i da ne govorimo...
 

Back
Top