Da li bi religije trebale da nas uče dobroti?

ne moze neko ko i ne zna za Boga da bude bolji od nekoga ko je pravi vernik
koji radi na svojoj duhovnosti ceo zivot - sto podrazumeva rad na osobinama
.
ja sa tobom ne razgovaram niti imam nameru da se tebi ispovedam
ti p od psihologije ne znas
potpuno si psiholoski nepismen
ne znas osnovne stvari, ne umes da se ponasas
ponasas se ko psihopata manijak
dakle ne obracaj mi se vise
nisi zasluzio da sa tobom razgovaram jer si izrazito maliciozan
da ne kazem zao
nemas onosvnu kulturu ponasanja ne uvazavas sagovornike
svaki post ti je vredjanje tj pokusaj da nekoga spustis sto samo svedoci o tvojim frustracijama
i poremecaju licnosti
tvoj kompleks nize vrednosti vristi
dakle ne obracaj mi se igore si
.
Koliko vidim ti si taj koji isijava mrznju
izvrce tudje reci manipulise
sve to olako radis pa i ne razumes sta je ljubav
a ja sam na bozanskom putu ljubavi i istine zato i ne razumes pa sve izvrces
.
Ako je ovo taj rad na osobinama i ako to znači biti pravi vernik,
onda je netačno da neko ko ne zna za Boga ne može da bude
bolji od ovoga.

Tako je rekla sam sta sam imala
tudje pogresno razumevanje me ne zanima
Hvala ti što si rekla šta si imala.
Upravo si dokazala da dobrota ne može da se nauči. Svi mi znamo gomile
divnih saveta, bilo da smo vernici ili nismo, ali znati savete napamet i
primeniti ih su dve različite stvari.

Bez duhovnih praksi navike u ponašanju nadvladaju našu odluku da
ćemo se od sad ponašati drugačije.

ti onda gledaš da se odbraniš tako da minimalno povrediš napadača i tako da on nešto nauči iz toga...
То подразумијева, односно захтјева, да си ти много "надмоћнији" од нападача, па да можеш калкулисати, ако сте подједнаки или си слабији, боље је да се предаш и не пружаш отпор него да калкулишеш, јер ће у оба случаја побједник бити нападач , а у другом случају претепљена штета вјероватно већа.

Šta uopšte znači dobrota?
Kome čovek treba da bude dobar?
Svetu se ne može udovoljiti. Pa bi trud da budemo svima dobri
bio protraćen život.

Ima recimo religija koje te uče poslušnosti. Da li je poslušan čovek
dobar čovek?

Dok ima i onih religija koje te okreću ka sebi. Ka onome što ti
uistinu jesi. A ja verujem da je svaki čovek u svojoj suštini ne
samo dobar, nego savršen.
Naime, priča počinje u jednom restoranu, u kojem je srpski lekar, psihijatar, književnik i akademik* sedeo sa prijateljima.

Jedan mladić je hteo da ih časti pićem. Prišao je, predstavio se i rekao da on profesoru Jerotiću mnogo duguje, zato što su mu njegove knjige pomogle u životu, pa bi hteo, na ovaj način, da mu se zahvali.
Profesor Jerotić je ljubazno odbio.
- Nemojte da uvek činite ja tebi – ti meni. Ja sam nešto, kako vi kažete, vama učinio i vi sada hoćete meni da vratite. Kada vam neko učini nešto dobro, vi učinite dobro nekom drugom, on nekom trećem i tako se pravi krug dobrih dela
.

Inače to – ja tebi, ti meni – je odraz plemenske svesti i osnov korupcije.

* i profesor na teološkom fakultetu.

Naime, priča počinje u jednom restoranu, u kojem je srpski lekar, psihijatar, književnik i akademik* sedeo sa prijateljima.

Jedan mladić je hteo da ih časti pićem. Prišao je, predstavio se i rekao da on profesoru Jerotiću mnogo duguje, zato što su mu njegove knjige pomogle u životu, pa bi hteo, na ovaj način, da mu se zahvali.
- Nemojte da uvek činite ja tebi – ti meni. Ja sam nešto, kako vi kažete, vama učinio i vi sada hoćete meni da vratite. Kada vam neko učini nešto dobro, vi učinite dobro nekom drugom, on nekom trećem i tako se pravi krug dobrih dela
.

dobra mu je ova...inače nisam njegov fan....
nego interesuje me šta kolega (forumski kolega ne po struci) @dekapitare kao neko ko kako tvrdi proučava psihologiju religije misli o Jerotiću

Zato vise ne razgovaram sa ovima sto vole zlo
5:38 Чули сте да је казано: Око за око, и зуб за зуб.
5:39 А ја вам кажем да се не браните ода зла, него ако те ко удари по десном твом образу, обрни му и други;
5:40 И који хоће да се суди с тобом и кошуљу твоју да узме, подај му и хаљину.
5:41 И ако те потера ко један сат, иди с њиме два.
5:42 Који иште у тебе, подај му; и који хоће да му узајмиш, не одреци му.
5:43 Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог.
5:44 А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас је отишао;
5:45 Да будете синови Оца свог који је на небесима; јер Он заповеди свом сунцу, те обасјава и зле и добре, и даје дажд праведнима и неправеднима.
5:46 Јер ако љубите оне који вас љубе, какву плату имате? Не чине ли то и цариници?
5:47 И ако Бога називате само своју браћи, шта одвише чините? Не чине ли тако и незнабошци?

5:48 Будите дакле савршени, као што је савршен Отац ваш небески.

šta isus, ništa, ne fermaš ga?

.

Joj, ja moram da se ne složim sa poslednjom rečenicom.
Nema ničeg lošeg u plemenskoj svesti. Ona nije osnov korupcije.
Plemenska svest stoji nasuprot globalističkoj nesvesti. Mi smo
kao ljudi upućeni kroz život na veoma mali broj ljudi, a neprestano
nam se priča o nekakvom čovečanstvu. Porodica, pa familija ili
pleme su osnovne ćelije koju globalisti gledaju da unište na sve
moguće načine.

Korupcija dolazi iz vaspitanja metodom nagrade. Kada naučiš
od malena da te neko nagradi za ono što si uradio, onda samo tako
nastaviš kroz život.

psihijatri su medicinari priučeni psihologiji :p
nego interesuje me ti lično šta misliš o Jerotićevom pokušaju da pomiri religju i psihologiju....na mene kao laika nije ostavio prevelik utisak svojim nastupima...ne volim enciklopedije pa to ti je... :p
sveobuhvatan je, mnogo je čitao. ništa novo, postoji psihologija religije kao izdvojena grana nauke.
a ukusi su različiti, na mene je dostojevski ostavio najjači utisak

on je psihijatar, inače bio živa enciklopedija, palio se na junga.
:) I jedini priznati ERUDITA, sa ovih prostora,.. i msm da se nije "palio",.. možda je bio pristalica,.. :)

Joj, ja moram da se ne složim sa poslednjom rečenicom.
Nema ničeg lošeg u plemenskoj svesti. Ona nije osnov korupcije.
Plemenska svest stoji nasuprot globalističkoj nesvesti. Mi smo
kao ljudi upućeni kroz život na veoma mali broj ljudi, a neprestano
nam se priča o nekakvom čovečanstvu. Porodica, pa familija ili
pleme su osnovne ćelije koju globalisti gledaju da unište na sve
moguće načine.

Korupcija dolazi iz vaspitanja metodom nagrade. Kada naučiš
od malena da te neko nagradi za ono što si uradio, onda samo tako
nastaviš kroz život.
Moj raniji direktor je bio magistar psihologije. On mi je rekao da je i nacionalizam odraz plemenske svesti,..
A, u svemu ima i lošeg i dobrog,..

Psihologija i Religija se uspele pomiriti,.. već sam linkovao taj dobar rad - nije tema,..

sveobuhvatan je, mnogo je čitao. ništa novo, postoji psihologija religije kao izdvojena grana nauke.
a ukusi su različiti, na mene je dostojevski ostavio najjači utisak
ja sam panirao da u nekoj daljoj budućnosti čitam onu knjigu o istoriji religije od autora po imenu Mirče Elijade...da li si čitao? vredi li investirati vreme u to? da li je u pitanju samo istorija ili i psihologija religije?

5:38 Чули сте да је казано: Око за око, и зуб за зуб.
5:39 А ја вам кажем да се не браните ода зла, него ако те ко удари по десном твом образу, обрни му и други;
5:40 И који хоће да се суди с тобом и кошуљу твоју да узме, подај му и хаљину.
5:41 И ако те потера ко један сат, иди с њиме два.
5:42 Који иште у тебе, подај му; и који хоће да му узајмиш, не одреци му.
5:43 Чули сте да је казано: Љуби ближњег свог, и мрзи на непријатеља свог.
5:44 А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе и молите се Богу за оне који вас је отишао;
5:45 Да будете синови Оца свог који је на небесима; јер Он заповеди свом сунцу, те обасјава и зле и добре, и даје дажд праведнима и неправеднима.
5:46 Јер ако љубите оне који вас љубе, какву плату имате? Не чине ли то и цариници?
5:47 И ако Бога називате само своју браћи, шта одвише чините? Не чине ли тако и незнабошци?

5:48 Будите дакле савршени, као што је савршен Отац ваш небески.
e sad to primeni na sebe a ne da isijavas zlo

:) I jedini priznati ERUDITA, sa ovih prostora,.. i msm da se nije "palio",.. možda je bio pristalica,.. :)

Moj raniji direktor je bio magistar psihologije. On mi je rekao da je i nacionalizam odraz plemenske svesti,..
A, u svemu ima i lošeg i dobrog,..

Psihologija i Religija se uspele pomiriti,.. već sam linkovao taj dobar rad - nije tema,..
Da nacionalizam je zlo...
Jer ljudi zbog nacionalizma i upadnu u to da prvo uzvisuju svoju naciju pa degradiraju druge, stvaraju nesklonost prema drugim nacijama,
iz nesklonosti ide mrznja, pa i idu u rat....
a Biblija je najbolja psiholoska knjiga jer nas na najispravniji nacin uci psihologiji.

Back