Da li bi religije trebale da nas uče dobroti?

Dobro je kreacija, npr.:
"Ovo što imam, duhovno i materijalno, ja bih to sve da unapređujem, nadogradim, da uradim štogod dobro, makar bilo koliko!"
Loše je uništiteljska sila: "Hajde ovo sve što su naši babe i dede, pradede, prababe, pre i posle svetskih ratova, gradili- da prodamo, i da idemo svi nekud!"
Gde, šta, kako?
Uništitelja nije briga. On će i sam sebe uništiti na kraju jer mu je samo ime takvo, on se opredelio da uništava, suprotno Bogu Gospodu, Kreatoru!

Što ne znači da si sa deca ista. Jeste u smislu da nemaju onoga čemu ih je neko morao prethodno poučiti. Ali ako ih pobliže promotriš karakterom se jako razlikuju.
Ista su u smislu da su sva rođena dobra. Ono po čemu nisu ista, ne bih
nazvala karakterom, jer i karakter podleže proceni dobro-loše, već
sklonostima. Sklonosti su različite, ali nisu ni dobre ni loše. One čine
da učimo na različite načine. Na primer, baš ugrubo, neko će biti
sklon proučavanju biljaka, a neko će proučavati nebeska tela. Onda
se ne može reći da je jedno dobro, a drugo loše. Ne možemo svi sve,
niti treba da bude tako. Mada nas od malena peglaju da svi nekako
budemo što sličniji.

Na ovaj svet dolazimo sa paketom talenata ili sklonosti. Mada to malo
liči na nju ejdž priču, to sam zapravo čula od jednog starijeg pravoslavnog
sveštenika. Žalila sam mu se da su moji talenti pogrešni. Da se od toga
u ovom svetu ne živi. A on kaže da nisu pogrešni, nego da nisam otkrila
ostale. Svi se kaže rađamo sa paketom talenata, a ne sa jednim ili dva.
I onda kada čovek ode na onaj svet, anđeli kažu ''Vidi ovoga, vratio se
neotpakovan. Nije ni znao šta je imao.'' E to radi sistem, pa i roditeljsko
vaspitanje i usmeravanje.

ne bih se sasvim složio...ok..psihopate mogu da imitiraju dobrotu ali Bog vidi kroz to...al ima i onoga da neko postane religiozan i promeni percepciju i počne da vidi druge ljude kao braću i sestre u Bogu pa postane bolji prema njima...
Ideja o odvojenosti i ideja o jedinstvu. I jedno i drugo je samo ideja.
Razliku čini spoznaja, a ne ideja. Ljudi teško prave razliku između
spoznaje i logičnog zaključivanja.

Misliš na objektivnost?
To još uvek nije objektivnost, već samo druga tačka gledanja. Korisno je
shvatiti da drugi ljudi imaju drugu tačku gledanja, ali i ona je subjektivna.
Dobrota dolazi iz potpune objektivnosti. Iz savesti.
savest nije potpuna objektivnost...savest je intuitivno razlikovanje dobra i zla...i psihopata može biti savršeno objektivan...čak mu je to i lakše jer ništa ne oseća...

Ista su u smislu da su sva rođena dobra. Ono po čemu nisu ista, ne bih
nazvala karakterom, jer i karakter podleže proceni dobro-loše, već
sklonostima. Sklonosti su različite, ali nisu ni dobre ni loše. One čine
da učimo na različite načine. Na primer, baš ugrubo, neko će biti
sklon proučavanju biljaka, a neko će proučavati nebeska tela. Onda
se ne može reći da je jedno dobro, a drugo loše. Ne možemo svi sve,
niti treba da bude tako. Mada nas od malena peglaju da svi nekako
budemo što sličniji.

Na ovaj svet dolazimo sa paketom talenata ili sklonosti. Mada to malo
liči na nju ejdž priču, to sam zapravo čula od jednog starijeg pravoslavnog
sveštenika. Žalila sam mu se da su moji talenti pogrešni. Da se od toga
u ovom svetu ne živi. A on kaže da nisu pogrešni, nego da nisam otkrila
ostale. Svi se kaže rađamo sa paketom talenata, a ne sa jednim ili dva.
I onda kada čovek ode na onaj svet, anđeli kažu ''Vidi ovoga, vratio se
neotpakovan. Nije ni znao šta je imao.'' E to radi sistem, pa i roditeljsko
vaspitanje i usmeravanje.
talenat je brzina odnosno lakoća kojom stičeš neku veštinu.....mislim da se niko ne rađa sa talentima...nego se oni razvijaju kad se čovek tj. dete jako zainteresuje za nešto...ako ti je nešto važno i baviš se time onda brže postaješ bolji u tome..što ti je važnije i što se više baviš time to si bolji i to ljudi misle da si talentovaniji... istraživanja nekoliko stotina najuspešnijih pijanista su naprimer pokazala da nije postojalo ništa što ih razlikuje od ostalih pijanista sve do šeste godine vežbanja sviranja...Mocart je intenzivno treniran od strane oca vrhunskog muzičara i pedagoga od svoje treće godine da bude genije za muziku... talenat kao dar je iluzija...talenat je nešto što se razvija radom i interesovanjem...

talenat je brzina odnosno lakoća kojom stičeš neku veštinu.....mislim da se niko ne rađa sa talentima...nego se oni razvijaju kad se čovek tj. dete jako zainteresuje za nešto...ako ti je nešto važno i baviš se time onda brže postaješ bolji u tome..što ti je važnije i što se više baviš time to si bolji i to ljudi misle da si talentovaniji...
možeš pevanje učiti do besvesti
ako nemaš talenta večito ćeš biti osrednji, nikada vrhunski
imam koleginicu koja jako voli da peva i stalno peva, čak umišlja da to dobro radi
svima nama je žao da joj kažemo da je njeno pevanje kazna za uši jer ni jedan jedini ton ne ubode i koliko god učila, vežbala, trudila se, nikada neće biti bolje jer jednostavno nema talenta za muziku, nije muzikalna

možeš pevanje učiti do besvesti
ako nemaš talenta večito ćeš biti osrednji, nikada vrhunski
imam koleginicu koja jako voli da peva i stalno peva, čak umišlja da to dobro radi
svima nama je žao da joj kažemo da je njeno pevanje kazna za uši jer ni jedan jedini ton ne ubode i koliko god učila, vežbala, trudila se, nikada neće biti bolje jer jednostavno nema talenta za muziku, nije muzikalna
talenat ne može da dođe iz ego iluzija da si dobar u nečemu nego samo iz ljubavi za to čime se baviš...dakle ne iz ljubavi za svoju veličinu izraženu u tome da si navodno dobra i za šta te naprimer roditelji uveravaju da si dobra u tome iako nisi...nego iz iskrene ljubavi i zainteresovanosti za tu aktivnost...iz njenog dubljeg shvatanja...iz stvarnog truda da budeš dobra u nečemu a ne na osnovu dobijanja nezasluženih lovorika

netacno
milioni pravih vernika koji su poucavani ljubavi i dobroti imaju dobrotu
sve se uci i razvija
Jer je dobrota sastavni deo ljubavi
ne znas nista o Bogu i osobinama Boga i ljudi
Ljudi su stvoreni sa Bozanskim osobinama ljubavi dobrote itd
i kada rade na tome da ih razvijaju bivaju bolji
covek se stalno razvija ako radi na svojim osobinama
ne moze neko ko i ne zna za Boga da bude bolji od nekoga ko je pravi vernik
koji radi na svojoj duhovnosti ceo zivot - sto podrazumeva rad na osobinama
Dakle fali ti ta duhovna spoznaja
a o cemu i psihologija govori
bitno je da tu nesto ne igras a ne znas
Netacno.

Poslednja izmena od moderatora:
talenat ne može da dođe iz ego iluzija da si dobar u nečemu nego samo iz ljubavi za to čime se baviš...dakle ne iz ljubavi za svoju veličinu izraženu u tome da si navodno dobra i za šta te naprimer roditelji uveravaju da si dobra u tome iako nisi...nego iz iskrene ljubavi i zainteresovanosti za tu aktivnost...iz njenog dubljeg shvatanja...iz stvarnog truda da budeš dobra u nečemu a ne na osnovu dobijanja nezasluženih lovorika
sa talentom se ili rodiš ili ne a ako imaš talenta posle te trud i rad dovedu do savršenstva
zato sam ti i navela primer svoje koleginice koja voli da peva i puna je ljubavi prema tome ali jednostavno nije muzikalna i tu je kraj

sa talentom se ili rodiš ili ne a ako imaš talenta posle te trud i rad dovedu do savršenstva
zato sam ti i navela primer svoje koleginice koja voli da peva i puna je ljubavi prema tome ali jednostavno nije muzikalna i tu je kraj
Kaže se i darovit. Mada sam pre neki dan slušala nekog čoveka
iz Makedonije koji je rekao ''darovan'' što je još preciznije. Od koga
darovan? Pa od Boga.

Mi često ne otkrivamo talente nego kopiramo nešto što smo videli.
Kao da bi svi trebali da budemo glumci, pevači, slikari i slično.
Dok talenti mogu biti nešto sasvim obično, svakodnevno. Neko je
recimo talentovan za vožnju automobila. I pijan će da vozi bolje
nego neko trezan. A danas nas uče da bi svi trebali da vozimo.
Kao, samo odeš u auto školu, sve naučiš i voziš. Lako je. A nije
svima lako, niti bi trebali svi da voze.

razvoj talenta mnogo zavisi od postojanja objektivne povratne informacije o kvalitetu nastupa...ako nemuzikalno dete dobija kao povratnu informaciju laž da divno peva onda nema potrebu da napreduje i može da voli tu aktivnost zato što pohvala čini da se oseća dobro...ako dete dobija povratnu informaciju da je netalentovano onda neće ni da pokuša da razvija talenat...ako dobija povratnu informaciju da to nije baš dobro ali ako se potrudi da dublje shvati onda će napredovati onda može da stvarno napreduje u razvoju talenta...pogotovu ako neko ko već ima razvijen talenat radi sa njime i ukazuje na konkretne greške...

talenat je brzina odnosno lakoća kojom stičeš neku veštinu.....mislim da se niko ne rađa sa talentima...nego se oni razvijaju kad se čovek tj. dete jako zainteresuje za nešto...ako ti je nešto važno i baviš se time onda brže postaješ bolji u tome..što ti je važnije i što se više baviš time to si bolji i to ljudi misle da si talentovaniji... istraživanja nekoliko stotina najuspešnijih pijanista su naprimer pokazala da nije postojalo ništa što ih razlikuje od ostalih pijanista sve do šeste godine vežbanja sviranja...Mocart je intenzivno treniran od strane oca vrhunskog muzičara i pedagoga od svoje treće godine da bude genije za muziku... talenat kao dar je iluzija...talenat je nešto što se razvija radom i interesovanjem...
Ne samo da se rađamo sa sklonostima, nego i sa nesklonostima.
Nesklonosti takođe služe da nas ne odvuče pogrešan put. Recimo
beba koja plače kada čuje mikser i usisivač sigurno neće biti
mašinski inženjer. Nešto će raditi u prirodi, sa biljkama ili životinjama.
Ko je jednu bebu naučio da vrišti kada čuje usisivač, a drugu da
trči za mamom i pritiska dugmiće po usisivaču?

I kakve ovo veze sa temom ima?
Pa, čovek koji nije otkrio svoje talente i ne živi ono za šta ga je Bog
dao, nije dobar ni sebi ni drugima. Nezadovoljan je, a može postati
i bolestan.

razvoj talenta mnogo zavisi od postojanja objektivne povratne informacije o kvalitetu nastupa...ako nemuzikalno dete dobija kao povratnu informaciju laž da divno peva onda nema potrebu da napreduje i može da voli tu aktivnost zato što pohvala čini da se oseća dobro...ako dete dobija povratnu informaciju da je netalentovano onda neće ni da pokuša da razvija talenat...ako dobija povratnu informaciju da to nije baš dobro ali ako se potrudi da dublje shvati onda će napredovati onda može da stvarno napreduje u razvoju talenta...pogotovu ako neko ko već ima razvijen talenat radi sa njime i ukazuje na konkretne greške...
prvo si naveo da talenat dolazi iz ljubavi čime se baviš a sada u ovom postu govoriš o tome da razvoj talenta zavisi od postojanja objektivne povratne informacije ....
sada ti meni kaži da li talenat nastaje iz ljubavi čime se baviš ili se sa talentom rodiš ( teza koju ja zastupam) ali razvoj talenta zavisi od postojanja objektivne povratne informacije?
konfuzan si u svojim komentarima

prvo si naveo da talenat dolazi iz ljubavi čime se baviš a sada u ovom postu govoriš o tome da razvoj talenta zavisi od postojanja objektivne povratne informacije ....
sada ti meni kaži da li talenat nastaje iz ljubavi čime se baviš ili se sa talentom rodiš ( teza koju ja zastupam) ali razvoj talenta zavisi od postojanja objektivne povratne informacije?
konfuzan si u svojim komentarima
i ljubav za aktivnost i rad su bitni....rad treba da bude pametan rad a ne samo ponavljanje bez poboljšanja...pametan rad se zasniva nai objektivnoj povratnoj informaciji...ne možeš da ispraviš greške ako ih ne uviđaš ako nemaš istinitu povratnu informaciju...ne rodiš se sa talentom...

preporučujem ti za čitanje knjige "Talenat is overrated" od Geoffa Colvina i "Genius in all of us" od Davida Shenka

i ljubav za aktivnost i rad su bitni....rad treba da bude pametan rad a ne samo ponavljanje bez poboljšanja...pametan rad se zasniva nai objektivnoj povratnoj informaciji...ne možeš da ispraviš greške ako ih ne uviđaš ako nemaš istinitu povratnu informaciju...ne rodiš se sa talentom...

preporučujem ti za čitanje knjige "Talenat is overrated" od Geoffa Colvina i "Genius in all of us" od Davida Shenka
nisam te pitala šta je bitno a šta ne jer i ti i ja smo se odmah složili oko toga da je trud i rad kao i ljubav prema nečemu što se radi veoma bitno
moje konkretno pitanje za tebe je da li se čovek sa talentom ili drugačije rečeno sa darom od boga radja ili ne?

Moguća je, al treba mnogo truda. Recimo jedna od tehnika je da se unižavaš pred slabijima.
možeš mu/joj uterati strah.

čuo si za priču
"Замоли, дакле, шкорпија жабу да је пренесе преко реке. Жаба одбија: нећу, убошћеш ме! Ма какви, вели шкорпија, па нисам блесава, обе бисмо потонуле! Жаба закључи да то има резона и пристаде, шкорпија јој се попе на леђа, и оне запловише ка другој обали. И таман кад је све требало да се заврши у најбољем реду, кад се друга обала већ јасно назирала, шкорпија ипак убоде жабу, и обе кренуше да тону; жаба је упита, умирући, зашто је то учинила, кад не зна да плива, па ће се сада и она удавити. Шта да радим, таква ми је нарав, то је јаче од мене. "

možeš mu/joj uterati strah.

čuo si za priču
"Замоли, дакле, шкорпија жабу да је пренесе преко реке. Жаба одбија: нећу, убошћеш ме! Ма какви, вели шкорпија, па нисам блесава, обе бисмо потонуле! Жаба закључи да то има резона и пристаде, шкорпија јој се попе на леђа, и оне запловише ка другој обали. И таман кад је све требало да се заврши у најбољем реду, кад се друга обала већ јасно назирала, шкорпија ипак убоде жабу, и обе кренуше да тону; жаба је упита, умирући, зашто је то учинила, кад не зна да плива, па ће се сада и она удавити. Шта да радим, таква ми је нарав, то је јаче од мене. "

Narav​

Jedan učenik zena dođe Benkeiu žaleći se: "Učitelju, imam neobuzdanu narav.
Kako da je izlečim?"

"To je nešto vrlo čudno", odgovori Benkei. "Pokaži mi da vidim šta to imaš."

"Ne mogu sada da ti pokažem", odgovori ovaj.

"Kada možeš da mi pokažeš", upita Benkei.

"Pojavljuje se neočekivano", odgovori učenik.

"Onda", zaključi Benkei, "mora biti da to nije tvoja prava priroda. Da jeste, mogao bi
mi je pokazati bilo kada. Kada si se rodio, nisi je imao, i tvoji roditelji ti je nisu dali.
Razmisli o tome."

Zen priča.

Narav​

Jedan učenik zena dođe Benkeiu žaleći se: "Učitelju, imam neobuzdanu narav.
Kako da je izlečim?"

"To je nešto vrlo čudno", odgovori Benkei. "Pokaži mi da vidim šta to imaš."

"Ne mogu sada da ti pokažem", odgovori ovaj.

"Kada možeš da mi pokažeš", upita Benkei.

"Pojavljuje se neočekivano", odgovori učenik.

"Onda", zaključi Benkei, "mora biti da to nije tvoja prava priroda. Da jeste, mogao bi
mi je pokazati bilo kada. Kada si se rodio, nisi je imao, i tvoji roditelji ti je nisu dali.
Razmisli o tome."

Zen priča.
ok, zamisli da pas kukuriče, rođen bez naravi.

basne su zen mudrost
U njima se životinjama pripisuju osobine ljudske ličnosti ili ega.
Pohlepa, lakomost, lukavost i slično, sve sa ciljem da se to prikaže
kao nešto negativno, a ne kao nešto što je tvoja prava priroda i
protiv čega ne možeš ništa.
Kako tamo reče ''to je jače od mene''. Pa kako bilo šta što si ti
stvorio može biti jače od tebe? Ti si stvorio osobine ličnosti. Nisu
one stvorile tebe. Ako sam stvorila naviku da radim nešto loše
makar i na svoju štetu, kako je u basni prikazano, to je samo
navika, a ne nešto što je jače od mene.

U njima se životinjama pripisuju osobine ljudske ličnosti ili ega.
Pohlepa, lakomost, lukavost i slično, sve sa ciljem da se to prikaže
kao nešto negativno, a ne kao nešto što je tvoja prava priroda i
protiv čega ne možeš ništa.
Kako tamo reče ''to je jače od mene''. Pa kako bilo šta što si ti
stvorio može biti jače od tebe? Ti si stvorio osobine ličnosti. Nisu
one stvorile tebe. Ako sam stvorila naviku da radim nešto loše
makar i na svoju štetu, kako je u basni prikazano, to je samo
navika, a ne nešto što je jače od mene.
Ne bi bilo ništa jače da stvarno ima neko ja..

Back