Da li bi majke trebale imati više prava na poslu od ostalih?

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.105
Ne znam da li ste se vi sreli u svom kolektivu da recimo neko traži promenu smene, da joj neko izađe u susret što se biranja datuma godišnjeg odmora tiče pošto ona ima porodicu a recimo druga nema i tome slično.

Da li je takva molba po vama opravdana?
Da li bi majke trebale imati neke povlastice?
Da li ih sada imaju?
Da li bi to bila diskriminacija prema ostalima koje nisu majke?
Da li biste izlazili u susret na osnovu te molbe? Recimo da joj ustupite termin oko Božica ili da radite više druge, treće smene?
 
Ne znam da li ste se vi sreli u svom kolektivu da recimo neko traži promenu smene, da joj neko izađe u susret što se biranja datuma godišnjeg odmora tiče pošto ona ima porodicu a recimo druga nema i tome slično.

Da li je takva molba po vama opravdana?
Da li bi majke trebale imati neke povlastice?
Da li ih sada imaju?
Da li bi to bila diskriminacija prema ostalima koje nisu majke?
Da li biste izlazili u susret na osnovu te molbe? Recimo da joj ustupite termin oko Božica ili da radite više druge, treće smene?
Elegantno da.
 
Ja još uvek nisam sigurna :think:
Mislim nije u redu ni da neko ko nema porodicu, decu "trpi".

U toku svog radnog iskustva oduvek su majke imale malo više povlastica i to je po meni sasvim u redu. Tipa da izađe ranije sa posla da bi odvela, donela dete is vrtića i tome slično.
U redu bi možda bilo i da imaju par dana više godišnjeg odmora ali to je u suštini do firme. Zakonski je određen minimum.

Na šta si ti mislio? Da imaju uvek prvenstvo biranja smena i termina za godišnji?
 
U mom kolektivu je nepisano pravilo da ih "pazimo". Meni lično je to okej i obično posljednja i biram vrijeme godiišnjeg odmora, normalno mi je da trebaju prve birati-štimati kako im odgovara zbog djece. Ili im treba juni, nije pretoplo na moru, ili da uglave sa raspustom djece školaraca. Pošto imamo i neke budalaste dežure subotom jednom mjesečno, svako po jednu, često odradim za neku od majki njihovu subotu. To je ljudski, šta znam.
Vjerujem da bi većina majki i bila sa svojom dječicom radije kući bar do treće godine djetetovog života, ali nažalost ne može..
 
U mom kolektivu je nepisano pravilo da ih "pazimo". Meni lično je to okej i obično posljednja i biram vrijeme godiišnjeg odmora, normalno mi je da trebaju prve birati-štimati kako im odgovara zbog djece. Ili im treba juni, nije pretoplo na moru, ili da uglave sa raspustom djece školaraca. Pošto imamo i neke budalaste dežure subotom jednom mjesečno, svako po jednu, često odradim za neku od majki njihovu subotu. To je ljudski, šta znam.
Vjerujem da bi većina majki i bila sa svojom dječicom radije kući bar do treće godine djetetovog života, ali nažalost ne može..
To je sasvim u redu i ljudski.
Da li bi međutim svoje potrebe i želje godinama stavljala na drugo mesto? Možda neko bude u situaciji da treba da uskadi sa društvom, mužem, partnerom godišnji ili je neka prilika da se ode negde jeftino ili ima porodično okupljanje i tome slično.
 
To je sasvim u redu i ljudski.
Da li bi međutim svoje potrebe i želje godinama stavljala na drugo mesto? Možda neko bude u situaciji da treba da uskadi sa društvom, mužem, partnerom godišnji ili je neka prilika da se ode negde jeftino ili ima porodično okupljanje i tome slično.
E doduše, čak imam osjećaj da te majke više ugađaju nama bez tih slatkih obaveza. Bar kod nas je tako. Baš u situacijama koje si nabrojala. A puno puta, konkretno meni, odrade dobar dio posla jer im uskačem kad zagusti a volim zaglaviti na pauzi malo duže :P pa posao trpi.
 
Ja još uvek nisam sigurna :think:
Mislim nije u redu ni da neko ko nema porodicu, decu "trpi".

U toku svog radnog iskustva oduvek su majke imale malo više povlastica i to je po meni sasvim u redu. Tipa da izađe ranije sa posla da bi odvela, donela dete is vrtića i tome slično.
U redu bi možda bilo i da imaju par dana više godišnjeg odmora ali to je u suštini do firme. Zakonski je određen minimum.

Na šta si ti mislio? Da imaju uvek prvenstvo biranja smena i termina za godišnji?
Moram poci,duzan sam odgovor...
 
Ne znam da li ste se vi sreli u svom kolektivu da recimo neko traži promenu smene, da joj neko izađe u susret što se biranja datuma godišnjeg odmora tiče pošto ona ima porodicu a recimo druga nema i tome slično.

Da li je takva molba po vama opravdana?
Da li bi majke trebale imati neke povlastice?
Da li ih sada imaju?
Da li bi to bila diskriminacija prema ostalima koje nisu majke?
Da li biste izlazili u susret na osnovu te molbe? Recimo da joj ustupite termin oko Božica ili da radite više druge, treće smene?
Mislim da bi mi ovde na forumu,vecina to uradila,ali pitanje je u firmi,kako bi se ponasale njene koleginice i kolege.Mislim da bi oni,opet poneki,pravili vise problema.
 
Ne znam da li ste se vi sreli u svom kolektivu da recimo neko traži promenu smene, da joj neko izađe u susret što se biranja datuma godišnjeg odmora tiče pošto ona ima porodicu a recimo druga nema i tome slično.

Da li je takva molba po vama opravdana?
Da li bi majke trebale imati neke povlastice?
Da li ih sada imaju?
Da li bi to bila diskriminacija prema ostalima koje nisu majke?
Da li biste izlazili u susret na osnovu te molbe? Recimo da joj ustupite termin oko Božica ili da radite više druge, treće smene?
Ne!
Zašto bi njena obitelj bila bitnija od moje? Imam i ja ženu i djecu koja me trebaju. Svi mi imamo svojih problema i obaveza. Ne kažem da ne bih nekada zamjenio, ali ne želim da me se iskorištava, kažem zašto bi njena obitelj imala prednost nad mojom obitelji?
Recimo mlađi koji nemaju obitelj, kako će zasnovati obitelj i naći nekoga ako stalno mora raditi umjesto nekoga.
Kod nas u Hrvatskoj sad će opet biti aktualan rad nedjeljom, pogotovo trgovina. I tu sam protiv zabrane rada nedjeljom, baš zato jer je to diskriminirajuće prema drugima. Što je sa konobarima, kuharima, benzinskim pumpama? Zašto oni moraju raditi nedjeljom, a trgovine ne moraju. Kod nas je sad novim izmjenama ZOR-a, od Nove godine određeno da rad nedjeljom mora biti plaćen minimalno 50% više. I to je dobro. Tko želi raditi nedjeljom neka bude plaćen, isto tako vjerojatno ne radi svaki nedjelju, treba se omogućiti da radi svaku drugu.
 
Neki se odmah pozivaju na zakon ovaj,onaj...a najcesce se te i takve situacije (zaposlene majke) resavaju sasvim spontano,bez mnogo diskusije i price.A to ie po meni i najbolje resenje.
Zaposlene majke i ocevi nisu u ocima zakona "beli medvedi" i ne bi trebalo ni da budu.Cine im se manji ustupci i to je ljutski.
Cim bi se u tu pricu imesao zakon,propis,pravilo...neko bi i zvanicno bio diskriminisan.
 
Ne znam da li ste se vi sreli u svom kolektivu da recimo neko traži promenu smene, da joj neko izađe u susret što se biranja datuma godišnjeg odmora tiče pošto ona ima porodicu a recimo druga nema i tome slično.

Da li je takva molba po vama opravdana?
Da li bi majke trebale imati neke povlastice?
Da li ih sada imaju?
Da li bi to bila diskriminacija prema ostalima koje nisu majke?
Da li biste izlazili u susret na osnovu te molbe? Recimo da joj ustupite termin oko Božica ili da radite više druge, treće smene?

Код нас се то лако решава . Направити фирму само од мајки .....и проверава се деловање невидљиве руке А.С. на слободном тржишту

@Tvin Konza @Alter_Ego_ @bas kao
 
Код нас се то лако решава . Направити фирму само од мајки .....и проверава се деловање невидљиве руке А.С. на слободном тржишту

@Tvin Konza @Alter_Ego_ @bas kao

Како нема ни једне фирме само од мајки, јасно је да невидљива рука Адама Смита сматра да мајчинство у бизнису није нека привилегија.
 
Ne znam da li ste se vi sreli u svom kolektivu da recimo neko traži promenu smene, da joj neko izađe u susret što se biranja datuma godišnjeg odmora tiče pošto ona ima porodicu a recimo druga nema i tome slično.

Da li je takva molba po vama opravdana?
Da li bi majke trebale imati neke povlastice?
Da li ih sada imaju?
Da li bi to bila diskriminacija prema ostalima koje nisu majke?
Da li biste izlazili u susret na osnovu te molbe? Recimo da joj ustupite termin oko Božica ili da radite više druge, treće smene?
Dok sam radila u kolektivima uvijek sam izlazila u susret majkama ali sam na kraju balade udarala glavom u zid. Naviknu se na poseban tretman pa ako se desi da im ne možeš ugoditi dobiješ poparu. Jednom sam samo odbila da pokrijem njenu smjenu jer me kasno pitala i već sam imala isplaniran vikend i narednih par mjeseci nije ni riječi progovorila sa mnom 🤷‍♀️ Što i nije bilo tako loše, meni se skinula s vrata i gnjavila je druge kolegice.
 

Back
Top