Da li bi bili u vezi sa psihicki bolesnom osobom?

Kako bi se postavili u situaciji da udjete u vezu sa osobom koju zavolite i doznate da je psihicki bolesna?
Dobro pitanje.
Zavisi kakva je vrsta bolesti u pitanju. Naprimer, ne bih mogla biti u vezi sa šizofrenom osobom. Bolje nego mnogi znam da je izuzetno zahtevno biti u vezi s nekim ko je anksiozan ili depresivan, ali to mi ne bi smetalo. U principu, ne bih ulazila u veze s ljudima koji imaju drastične (i neizlečive) psihološke probleme. Znam da i depresija može biti celoživotna, ali to je ipak nešto drugo nego šizofrenija, naprimer.
 
Dobro pitanje.
Zavisi kakva je vrsta bolesti u pitanju. Naprimer, ne bih mogla biti u vezi sa šizofrenom osobom. Bolje nego mnogi znam da je izuzetno zahtevno biti u vezi s nekim ko je anksiozan ili depresivan, ali to mi ne bi smetalo. U principu, ne bih ulazila u veze s ljudima koji imaju drastične (i neizlečive) psihološke probleme. Znam da i depresija može biti celoživotna, ali to je ipak nešto drugo nego šizofrenija, naprimer.
a ti to ocenis oma :lol:
 
a ti to ocenis oma :lol:
Svako ko je iole pismen može oceniti OMA.
Šizofrenija je zahebana i neizlečiva, i maltene nemoguće da neko deli život s osobom koja od toga pati. Žalosno i strašno, ali tako je. Mogli bi proširiti priču i na teške oblike autizma, ali to nisu bolesti, to je stanje. Verujem da niko ne bi bio u stanju podeliti život s teško autističnom osobom, pa čak ni onom koja je fukcionalna.
 
Svako ko je iole pismen može oceniti OMA.
Šizofrenija je zahebana i neizlečiva, i maltene nemoguće da neko deli život s osobom koja od toga pati. Žalosno i strašno, ali tako je. Mogli bi proširiti priču i na teške oblike autizma, ali to nisu bolesti, to je stanje. Verujem da niko ne bi bio u stanju podeliti život s teško autističnom osobom, pa čak ni onom koja je fukcionalna.


Shizofreniju se moze skreivat dugo vremena npr ako si u vezi,u zajednickom zivotu ne.
 
Svako ko je iole pismen može oceniti OMA.
Šizofrenija je zahebana i neizlečiva, i maltene nemoguće da neko deli život s osobom koja od toga pati. Žalosno i strašno, ali tako je. Mogli bi proširiti priču i na teške oblike autizma, ali to nisu bolesti, to je stanje. Verujem da niko ne bi bio u stanju podeliti život s teško autističnom osobom, pa čak ni onom koja je fukcionalna.
sizofrenija i autizam :lol:
ti ne bi prepoznala sizofrenika na kilometar.
 
Psihički bolesna osoba je jako rogobatan termin.
Neka osnovna podela psihičkih bolesti bi bila na neuroze i psihoze, pa dalje.

Osobi sa dijagnostikovanom neurozom (depresija, anksioznost, nesanica, okp, fobije), od koje se leči, na kojoj radi, i koja je mimo svoje bolesti kvalitetna kao ličnost, bih bila, svakako. Nije mi problem da podnosim teška ljudska stanja sve dok je ispod toga kvalitetno jezgro ličnosti koje se bori za zdravlje ostatka ličnosti. Nikad ne bih otišla od osobe zbog toga, osim ako ličnost krene da joj propada, pa postane ozbiljno zla, zajedljiva, destruktivna, itd.

Sa osobom koja doživi akutnu psihotičnu epizodu bih takođe bila, jer u svakome od nas mogu da se uzburkaju nesvesne sile na način koji ne možemo da predvidimo, i koji nas provremeno izmesti iz razuma.

Za hroničnu psihozu nisam sigurna, verovatno ne.
Za poremećaje ličnosti takođe nisam sigurna, naročito ako se ne drže pod kontrolom medikamentoznom terapijom.
Takva stanja jednostavno prevazilaze moje individualne kapacitete, i takvoj osobi je potrebna podrška primarne porodice, kao i institucionalna. Kao prijatelj bih bila tu, naravno.

Kategorički ne bih bila sa osobama koji se valjaju u svojoj bolesti kao svinja u pomijama i koriste 101 metodu samolečenja, bez temeljnog suočavanja sa sobom i traženja rešenja kao da im gori pod nogama (jer gori; gori im za život, ličnost, zdravlje, sreću, smisao).

Nije mi problem osoba u problemu, problem mi je osoba koja oko njega izgradi svoj identitet, to je nepopravljivo, naročito kad se pređu neke godine i kad cela ličnost okošta oko problema.
 

Back
Top