Quantcast

Cvrčak ili mrav? 🙂

limunada

Elita
Moderator
Poruka
21.594
Da li ste cvrčak ili mrav?
Da li ste od onih ljudi koji npr.svakog mjeseca ostave od plate određeni iznos za štednju,za momente kad zatreba za neke vanredne troškove,za neku sitnu investiciju i slicno.Odnosno u kuci imaju uvijek neku zlatnu rezervu.
Pri tom ne mislim na neke vece iznose,nego tek da se ne mora posudjivati za svaku vanreenu sitnicu.
Ili ste tip cvrcka koji kad ima spiska sve do zadnje pare,kupuje original patike, i ostale krpice koje mu i nisu nesto neophodne,ide u kafane i casti se,a drugi dan kad se razboli mora da posudjuje novac za lijekove od prijatelja jer nema u steku ni prebijene pare.
Bolje receno zivi od danas do sutra i vodi se parolom "jednom se zivi".
Ali se zato bez ustrucavanja oslanja na prijatelje "mrave" koji mu pozajmljuju, jer valjda oni ne znaju da trose i uzivaju.
Ja npr. ne mogu nikako da razumijem ozbiljne, porodicne ljude koji veselo kao leptiri troskare i potrose sve pare sto imaju na gluposti tipa original torbe od nekoliko stotina eura, ili na neke licne ugodjaje,a drugi dan kukaju da nemaju ni za hljeb i posudjuju od nekih "stedisa" koje vjerovatno smatraju budalama,ili nemaju za lijek i slicno.
Mislim,nemam ja nista ni protiv trosenja na gluposti ako se ima visak,ali posudjivati od nekog novac za neke sitnice i ne imati ustedjevine ni za neki sitan trosak mi je totalno neozbiljno i besmisleno.Takodje i oslanjati se na ta posudjivanja.
Meni je posudjivanje bas krajnja nuzda i nikad ne posudjujem za gluposti.A trudim se i da posudjujem,ako moram, samo od banke, a ne da cimam prijatelje za deset eura.
Znam mnogo ljudi koji se da tako kazem bahate, a samo kukaju da nemaju para.
Kad se nema ne kupuju se originali i ne ide se po fensi mjestima ili restoranima,nego se kuva rucak i nose krpe sa buvljaka. 🙂

CVRČAK-I-MRAV.jpg

Poslednja izmena od moderatora:

Aeneas

Aktivan član
Poruka
1.007
Nikada nisam od nikoga pozajmio pare, niti mogu da zamislim taj scenario sem za ne daj bože ne znam kakva nedaća da me snađe...

Sa druge strane jesam posudio par puta, nisu neke pare bile u pitanju, ali u 2 od 3 slučaja sam stvarno ispao budala...
Mnogo ljudi danas se izdužuje više nego što su dugački kada su u pare u pitanju.

Indigo3

Poznat
Poruka
7.206
Pa, mrav sam, ali mi se dešava ponekad da budem i cvrčak.
Bože moj, sama zaradim-sama istrpim.
Računovođa sam, pravim mesečno plan troškova sa sve crnim fondom... i onda kad se sve izmiri, imam određen iznos koji mogu da potrošim svaki dan.
Ako neki dan potrošim svotu za 5 dana, 5 dana ću biti cvrčak, ali ne sad da se zajmim... nego da se stežem i čekam pobožno dan kad izlazim iz minusa. :)

limunada

Elita
Moderator
Poruka
21.594
Pa, mrav sam, ali mi se dešava ponekad da budem i cvrčak.
Bože moj, sama zaradim-sama istrpim.
Računovođa sam, pravim mesečno plan troškova sa sve crnim fondom... i onda kad se sve izmiri, imam određen iznos koji mogu da potrošim svaki dan.
Ako neki dan potrošim svotu za 5 dana, 5 dana ću biti cvrčak, ali ne sad da se zajmim... nego da se stežem i čekam pobožno dan kad izlazim iz minusa. :)
Ali u tom odnosu si samo ti...bila cvrcak,bila mrav.
Ne posudjujes od drugih.
Ja mislim vise na nacin zivota...ne sad neko trenutno posudjivanje ili nesto zaista bas vanredno.
Nego nacin zivota...potrosis sve,pa onda posudjujes...i tako stalno.

електрика

Zaslužan član
Poruka
115.110
Не знам, ја сам стегнута. Постоји лимит који не прелазим када су ситна задовољства у питању. Имам кочничара у мозгу који каже - стоп!
Не можеш купити парфем од петнаест хиљада али можеш од четири.

zendeli

Poznat
Moderator
Poruka
8.232
Mrav sam koji povremeno postane cvrčak. Ja jednostavno ne volim da idem po radnjama. Volim da imam neku zalihu koja ne mora biti za ne daj bože, možda mi se dopadnu neke bezobrazno skupe cipele :mrgreen: Od rata imam strah od besparice i te neke bespomoćnosti koju ona izaziva. Ne treba da imam štek od 5 nula, ali da imam dovoljno ako se nešto desi da neko vrijeme mogu da se izdržavam da ne tražim od nekoga. Malo je teže u našim uslovima ali od malo se i počne. Po 10 € kad ostaviš ne osjetiš a skupi se.

Poruka
23.208
Mrav sam, nema dileme. Meni je budalasto da odrasli ljudi budu cvrčci, a imam kumu koja je pravi cvrčak. Dok se ima, troši se bez reda i redosleda, i na sitna i na krupna životna zadovoljstva, jer jel'te, jednom se živi. Kada nestane, onda kuku, lele. Onda joj unuku rođendan, a visok datum, pa zvrcne mene da napravim tortu, pare kada bude plata. A kuma nije dugme, pa napravi, šta joj(mi) teško.

електрика

Zaslužan član
Poruka
115.110
Mrav sam, nema dileme. Meni je budalasto da odrasli ljudi budu cvrčci, a imam kumu koja je pravi cvrčak. Dok se ima, troši se bez reda i redosleda, i na sitna i na krupna životna zadovoljstva, jer jel'te, jednom se živi. Kada nestane, onda kuku, lele. Onda joj unuku rođendan, a visok datum, pa zvrcne mene da napravim tortu, pare kada bude plata. A kuma nije dugme, pa napravi, šta joj(mi) teško.

Мене би било срамота да наручим нешто а немам да платим одмах. Али Домаћица је очигледно неке око себе доста размазила па их баш брига.

zendeli

Poznat
Moderator
Poruka
8.232
Nije teško reći ni neću, samo prvi put je nezgodno dok ne shvatiš koliko pomaže.

tara

Buduća legenda
Poruka
33.146
i mrav i cvrcak dakako
ali crcak koji rabi kreditnu karticu kad prigusti, ne pozajmljujem okolo

al ovo je kao ona tema o stednji o pre par meseci pa ne mogu jopet isto da pisem

p.s. ne znam sto je problem da domacica kumi napravi tortu i ova joj plati za 10 dana (ako to ne remeti domacicin budzet, ako remeti onda kazes ne mogu i nema ljutnje)
nije da joj ne plati, to mu dodje kao cek da je ispisala
meni bi to bilo sasvim ok da odradim svojoj kumi,msm nekom bliskom, opet kazem ako mi to ne remeti budzet

86bogomoljka

Buduća legenda
Poruka
43.854
Нешто између.
Нити сам неко ко ради, стиска се, штеди и не уме да се опусти, нити сам распикућа без кочница. Лагала бих када бих рекла да никада нисам била у проблему, да сам толико рационална. Често није ни до мене саме, ни син ни ја немамо неке прохтеве. Деци родитељи највише помажу тако што брину сами о себи, код мене то често није случај, па вадим маму из пробема и направим их себи :lol: Али је таква каква је и шта да радим- сеци уши, крпи дупе. Моје је да не закажем код детета, њој нема спаса.
Реално, већина зарада код нас и штедња тешко да могу у исту реченицу. То што смо ми уметници да живимо са мало па нам нормално изгледа охо-хо је друга ствар.
Рецимо да сам од оних који су 8 ч мрави (не мислим ту само на посао, и на послу имам луфта, мислим и на друге обавезе) а 16 цврчци. Изеш новац ако немаш времена и за доколицу. Слободно време уз људе које сам бираш је све- и спокој и срећа и здравље.

Poslednja izmena:
Poruka
23.208
i mrav i cvrcak dakako
ali crcak koji rabi kreditnu karticu kad prigusti, ne pozajmljujem okolo

al ovo je kao ona tema o stednji o pre par meseci pa ne mogu jopet isto da pisem

p.s. ne znam sto je problem da domacica kumi napravi tortu i ova joj plati za 10 dana (ako to ne remeti domacicin budzet, ako remeti onda kazes ne mogu i nema ljutnje)
nije da joj ne plati, to mu dodje kao cek da je ispisala
meni bi to bilo sasvim ok da odradim svojoj kumi,msm nekom bliskom, opet kazem ako mi to ne remeti budzet
Nije problem da joj napravim tortu, i ona plati kada plati. Taj primer je bio naveden više kao ilustracija. Najmanji problem je tu torta koju ću ja napraviti, i dobiti pare kada dobijem. Više sam mislila na obrazac ponašanja. Danas idemo porodično u obilazak fruškogorskih manastira, a sutra će iz Elektrovojvodine da dođu da nam isključe struju. Jer jedan je život, i šta vredi što radiš, ako ne umeš da uživaš. Pa mi se ne kuva ručak, idemo u restoran da ručamo, a sutra nemam svekrvi za pelene, nego zamolim one u apoteci da me upišu, jer, čar života u malom mestu, gde se svi znamo.
Da se razumemo, ja ne osuđujem. Nikada nikome ne bih rekla kako treba da se ponaša i gde da troši. Ovo je forum, ćaskamo, razmenjujemo mišljenja, pa ja samo iznosim svoje stavove. Takvo ponašanje je meni neprimereno za odrasle ljude, i ja to ne razumem. Isto kao što ne razumem da neko nema bar neki dinar ostavljen sa strane, za crne dane. Pritom, zaista ne mislim na neke ozbiljne pare, nego nekih stotinak evra, za stvarno ne daj bože.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
21.594
Нешто између.
Нити сам неко ко ради, стиска се, штеди и не уме да се опусти, нити сам распикућа без кочница. Лагала бих када бих рекла да никада нисам била у проблему, да сам толико рационална. Често није ни до мене саме, ни син ни ја немамо неке прохтеве. Деци родитељи највише помажу тако што брину сами о себи, код мене то често није случај, па вадим маму из пробема и направим их себи :lol: Али је таква каква је и шта да радим- сеци уши, крпи дупе. Моје је да не закажем код детета, њој нема спаса.
Реално, већина зарада код нас и штедња тешко да могу у исту реченицу. То што смо ми уметници да живимо са мало па нам нормално изгледа охо-хо је друга ствар.
Рецимо да сам од оних који су 8 ч мрави (не мислим ту само на посао, и на послу имам луфта, мислим и на друге обавезе) а 16 цврчци. Изеш новац ако немаш времена и за доколицу. Слободно време уз људе које сам бираш је све- и спокој и срећа и здравље.
Bogi,promasila si temu.😀
Nije poenta koliko i kako trosimo,dok je to nase zaradjeno.
Nego da li se oslanjamo na posudjivanje,i to ne ponekad,nego stalno,a kad imamo trosimo bez mjere.

limunada

Elita
Moderator
Poruka
21.594
Nije problem da joj napravim tortu, i ona plati kada plati. Taj primer je bio naveden više kao ilustracija. Najmanji problem je tu torta koju ću ja napraviti, i dobiti pare kada dobijem. Više sam mislila na obrazac ponašanja. Danas idemo porodično u obilazak fruškogorskih manastira, a sutra će iz Elektrovojvodine da dođu da nam isključe struju. Jer jedan je život, i šta vredi što radiš, ako ne umeš da uživaš. Pa mi se ne kuva ručak, idemo u restoran da ručamo, a sutra nemam svekrvi za pelene, nego zamolim one u apoteci da me upišu, jer, čar života u malom mestu, gde se svi znamo.
Da se razumemo, ja ne osuđujem. Nikada nikome ne bih rekla kako treba da se ponaša i gde da troši. Ovo je forum, ćaskamo, razmenjujemo mišljenja, pa ja samo iznosim svoje stavove. Takvo ponašanje je meni neprimereno za odrasle ljude, i ja to ne razumem. Isto kao što ne razumem da neko nema bar neki dinar ostavljen sa strane, za crne dane. Pritom, zaista ne mislim na neke ozbiljne pare, nego nekih stotinak evra, za stvarno ne daj bože.
E,na ovo sam mislila,domacica je to objasnila.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.