Cuvate li sebe od industrijskog secera, koliko ste svesni kad treba stati?

Kafa se i pije bez secera, ko pije sa secerom taj ne zna sta je ukus kafe.
Većina ljudi koje je poznajem piju kafu sa šećerom.
Meni je ranije dok sam šećerio kafu ona bez šećera bila gorka i odvratna. Sad je obrnuto, sad mi je odvratna zašećerena. To je stvar navike. Doduše iako ne šećerim kafu, stavljam u nju mleka pa mi mleko ublažava gorčinu. Ne mogu je piti bez mleka. Čak i ranije dok sam šećerio kafu stavljao sam i mleko. Govorim o običnoj ili tzv. turskoj kafi, ne pijem one instant kafe.

Mit. Sve je to zdravo u umerenim kolicinama pa cak i seceru rafinisanom nista ne fali ako ga unosis umereno.
Pre neki dan sam jeo domaći hleb od mešavine više vrsta brašna ukjučujući heljdino, pšenično sa ljuskom/integralno (dakle ne belo) itd, a u njemu je bilo i suncokreta i semenki bundeve. Ogromna je razlika između tog hleba i hleba iz prodavnice od belog brašna. Od tog domaćeg hleba samog bez ičega budem sit satima, a kad je jedem kupovni sa nekom drugom hranom brže ogladnim. A tek sam kupovni hleb je nula, uopšte ne zasićava.

Ako ti neka hrana/pice, koje nije najzdravije, prija psihicki, onda naucis da konzumiras u malim kolicinama i neces naskoditi fizickom zdravlju, ali ces i te kako doprineti mentalnom.
Tu ima smisla. Moja jedna rođaka koja je u ozbiljnim godinama često pojede čitavu čokoladu u kratkom periodu, a nema povišen šećer. Ona se inače voli sprdati i šaliti, stalno je nasmejana (nije nešto naročiti fizički aktivna). Msm da zbog toga nema povećan šećer u krvi bez obzira što za svoje godine troši dosta rafinisanog šećera. Ipak ne treba sad jesti nezdravu hranu pod izgovorom da će šala i smeh ispeglati to. Treba biti umeren dok ne bude kasno.

Rafinisani šećer je veštačka stvar, tu je u malim dozama velika koncentracija šećera. Kroz voće je nemoguće uneti toliko puno šećera kao preko slatkiša i kolača u kojima naravno ima rafinisanog šećera.

Većina ljudi koje je poznajem piju kafu sa šećerom.
Meni je ranije dok sam šećerio kafu ona bez šećera bila gorka i odvratna. Sad je obrnuto, sad mi je odvratna zašećerena. To je stvar navike. Doduše iako ne šećerim kafu, stavljam u nju mleka pa mi mleko ublažava gorčinu. Ne mogu je piti bez mleka. Čak i ranije dok sam šećerio kafu stavljao sam i mleko. Govorim o običnoj ili tzv. turskoj kafi, ne pijem one instant kafe.
To sto vecina nesto radi, ne znaci da je ispravno :)

Kafa je pice gorkog ukusa. Kada se zaseceri to vise nije kafa. To je neki drugi napitak.
Pre neki dan sam jeo domaći hleb od mešavine više vrsta brašna ukjučujući heljdino, pšenično sa ljuskom/integralno (dakle ne belo) itd, a u njemu je bilo i suncokreta i semenki bundeve. Ogromna je razlika između tog hleba i hleba iz prodavnice od belog brašna. Od tog domaćeg hleba samog bez ičega budem sit satima, a kad je jedem kupovni sa nekom drugom hranom brže ogladnim. A tek sam kupovni hleb je nula, uopšte ne zasićava.
Problem je u kupovnom hlebu. Ja kupim belo psenicno brasno, tip 450, stavim u pekač i ispečem hleb koji je 40 put lepsi i hranljiviji (bolje me zasiti) od belog hleba koji se prodaje u Srbiji.
Ko zna sta oni koriste i kako prave/mese taj hleb.

Tu ima smisla. Moja jedna rođaka koja je u ozbiljnim godinama često pojede čitavu čokoladu u kratkom periodu, a nema povišen šećer. Ona se inače voli sprdati i šaliti, stalno je nasmejana (nije nešto naročiti fizički aktivna). Msm da zbog toga nema povećan šećer u krvi bez obzira što za svoje godine troši dosta rafinisanog šećera. Ipak ne treba sad jesti nezdravu hranu pod izgovorom da će šala i smeh ispeglati to. Treba biti umeren dok ne bude kasno.
U svemu.
Rafinisani šećer je veštačka stvar, tu je u malim dozama velika koncentracija šećera. Kroz voće je nemoguće uneti toliko puno šećera kao slatkiše i kolače u kojima ima rafinisanog šećera.

Secer je secer. Rafinisani ili ne, nema tu toliko razlike. Gram secera je gram secera. Prevelika je fama oko rafinisanog secera.

Secer je secer. Rafinisani ili ne, nema tu toliko razlike. Gram secera je gram secera. Prevelika je fama oko rafinisanog secera.
Odrasle osobe ne bi trebale unositi više od 11 grama šećera dnevno. Problem je u dodatnom šećeru, tj. unošenju više od 11 grama. Taj dodatni šećer se uglavnom unosi kroz proizvode u kojima ima rafinisanog šećera, zato što je rafinisani koncentrisan. Gotovo je nemoguće pojesti dvevno nekoliko kila smokava, banana ili bilo kojeg voća bogatog šećerom da bise na taj način uneo dodatni šećer, ali ga je moguće uneti preko slatkiša koji stanu u šaku.

Poslednja izmena:
Odrasle osobe ne bi trebale unositi više od 11 grama šećera dnevno. Problem je u dodatnom šećeru, tj. unošenju više od 11 grama. Taj dodatni šećer se uglavnom unosi kroz proizvode u kojima ima rafinisanog šećera, zato što je rafinisani koncentrisan. Gotovo je nemoguće pojesti nekoliko kila smokava, banana ili bilo kojeg voća bogatog šećerom da bise na taj način uneo dodatni šećer, ali ga je moguće uneti preko slatkiša koji stanu u šaku.

Ne, secer treba da bude do 10% dnevnog energijskog unosa.
1 gr secera su 4 kcal.

Prosecnom odraslom zdravom muskarcu treba dnevno 2000kcal. 10% toga je 200. Podelis sa 4 i dodjes na 50gr secera.

Bar tako kazu medicinski udzbenici.

@Frederick_ @Slavan

Evo domaćeg hleba od više vrsta brašna i sa semenkama koji sam pomenuo. Mi u porodici to zovemo kruv, zapravo svaki hleb (ne samo domaći) zovemo kruvom.

IMG_20231026_145707.jpg

@Frederick_ @Slavan

Evo domaćeg hleba od više vrsta brašna i sa semenkama koji sam pomenuo. Mi u porodici to zovemo kruv, zapravo svaki hleb (ne samo domaći) zovemo kruvom.

Pogledajte prilog 1435486
Лепо. Хлеб ретко једем, а куповни још ређе. Домаћи када правимо исто од две или више врста интегралног брашна.

Problem je u kupovnom hlebu. Ja kupim belo psenicno brasno, tip 450, stavim u pekač i ispečem hleb koji je 40 put lepsi i hranljiviji (bolje me zasiti) od belog hleba koji se prodaje u Srbiji.
Ko zna sta oni koriste i kako prave/mese taj hleb.
Не само да је укуснији и здравији без тих адитива већ и јефтинији! Код нас нпр. у локалној пекари векна хлеба од 500 грама је 70 динара. А за 70 динара купићу 1 кг брашна. Ако са 800 гр брашна у пекачу добијем векну од 1.200 гр све је јасно! Писао сам негде на форуму све трошкове.. Колико кошта брашно, утрошак ел.енегије, кесица квасца...и како год да сам окренуо економска рачуница је увечико на страни пекача. Кућа мирише, а деца се отимају ко ће пре зграбити врућу корицу )).

Не само да је укуснији и здравији без тих адитива већ и јефтинији! Код нас нпр. у локалној пекари векна хлеба од 500 грама је 70 динара. А за 70 динара купићу 1 кг брашна. Ако са 800 гр брашна у пекачу добијем векну од 1.200 гр све је јасно! Писао сам негде на форуму све трошкове.. Колико кошта брашно, утрошак ел.енегије, кесица квасца...и како год да сам окренуо економска рачуница је увечико на страни пекача. Кућа мирише, а деца се отимају ко ће пре зграбити врућу корицу )).
Vidi, o ceni ne razmisljam jer toliko je lepsi da i da je 3 puta skuplje - vredelo bi :)

Odrasle osobe ne bi trebale unositi više od 11 grama šećera dnevno.
Ако одрасла особа цео дан на послу седи у канцеларији и кући иде аутом, и онда у фотељу.. вероватно тај шећер неће бити од користи, али шта нпр.грађ.радник који цео дан лупа компресором бетон, тај ће солидну количину шећера искористити за погонско гориво организма. Ок..узео сам екстремне примере али у суштини све зависи од физичког кретања...

ne jedem slatko već 4 meseca..od septembra prvog
pojeo parče torte za ženin rođendan i dve, tri palačinke sa eurokremom jedno veče pre mesec dana otprilike.. to je sve
e sad jbg svako veče pojedem bananu il jabuku.. proteinski pudnig na kom piše da nema šećera a ima 5 gr u 100 gr tj 10 gr jedan puding.. šećera ima i u kečapu npr i ko zna gde sve... taj šećer nisam izbacio..mrzi me da čitam za svaki proizvod koliko šećera ima.. al slatkiši su verovatno zauvek aut iz mog života

Back