Čuvanje domaćeg crnog vina

Gost 389991

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
166
Narućio sam deset litar crnog domaćeg vina,kojeg ne mogu popit odmah ,
Pa me interesuje u ćemu ću ga ćuvat ,u kakvim posudama hoćeli se pokvarit i za koliko jer ću pomalo da pijem,trebam li ga drżati pod ćepom ,koliko dana se neće pokvariti ,ili da preljevam u neku pletaru
Vino će stići u plastićnim kanisterima od 5 litara,da li może da ostane u tim posudama,ili kako i śta,nov sam u vinu ,do sada sam terao śljivu i konjak za koje nije trebala briga
 
Ma sipaj u stakleni balon i drzi u prostoriji gde nema vise od 18 stepeni.Cep,najbolje pluta,ali ako nemas onda moze i cokanj od kukuruza,obavijen providnom folijom,ako nemas balon inda kako ti je tab503 napisao samo u flase sa plutanim cepom i flase da stoje horizontalno,a za vazduh ne brini,kako sipas vino u flasu,ono samo isterava vazduh napolje,i da ponovim najbitnije je da bude u prostoriji ne visoj od 18 stepeni toplote.Ako ti i neki drugari naidju,tih 10 litara ti nece dugo potrajati i ne moze se pokvariti.Samo nemoj da ostane u plastici.
 
Narućio sam deset litar crnog domaćeg vina,kojeg ne mogu popit odmah ,
Pa me interesuje u ćemu ću ga ćuvat ,u kakvim posudama hoćeli se pokvarit i za koliko jer ću pomalo da pijem,trebam li ga drżati pod ćepom ,koliko dana se neće pokvariti ,ili da preljevam u neku pletaru
Vino će stići u plastićnim kanisterima od 5 litara,da li może da ostane u tim posudama,ili kako i śta,nov sam u vinu ,do sada sam terao śljivu i konjak za koje nije trebala briga
Slušaj mene stari sam vinar. Ono što ne popiješ sipaj u flaše od 1 litra, mogu i plastične mada su staklene najbolje ali na kratko vreme plastika neće da utiče na kvalitet.. Kod vina (posebno domaćeg koje je verovatno manje sumporisano) je bitno da u posudi gde se čuva ima što manje vazduha. I kad otvoriš flašu od jednog litra verovatno će se potrošiti brzo.
Ostalo je isto, čuvaj na hladnom mestu
 
Meni nije bilo jasno da se vino może pokvarit,nisam ga nikad pio
Ali neko mi reće da se ukiseli ,prokisne i usmrdi i da je otrovno kad se pokvari,mislio sam ko rakija uvijek zdrava,jer otvorenu flaśu već moraś popit za dan,sramota je to,mnogo sam se razoćaro u krv Isusovu,te daj mu ovo te ono ,te temparatura te bure ,te ovo i ono,ali je lijepo piti nema śta i čovjeku nekako kad popije dobro dođe za żivce,samo sam primjetio da se u malim kolićinama vrti u glavi,i udari neka vatra u lice
Zovnu ću ja jarane i jaranice da potrošimo to vino i da se viśe ne sikiram i brinem
Uzdravlje..
 
Није везано за чување домаћег вина, али ко хоће вино да пијуцка повремено и полако, најпрактичније је да купује bag-in-box паковања (картонска кутија у којој је врећа са вином која има славину, кад се сипа вино ваздух не улази у врећу већ се врећа скупља, вино остаје у вакуму).
Код нас има да се нађе Тиквешко, Плантаже, Радовановић, Ковачевић ...
 
Ništa ne znate ja pretprošle godine doktorirao pravljenje vina dok je bila korona.

Dakle pravi se sa konzervansom (boli glava) i bez. Podrum pića mora da drži temp ispod 12° tokom cele godine.

Dakle drži u frižideru.

Staklene flaše eksplodiraju ako vino vri.

Ako rikne imaš sirće.
 
Baci me na Amazon početnu i ništa više.
Nego gde si čuo da se iz vinskih flaša ispumpava vazduh pa to je suludo. Kad sipaš vino u flašu i zatvoriš plutanim čepom ili plastičnim, stvori se sumporasta atmosfera koja čuva vino
Jeste ali treba pomalo da je otpuštaš za vreme vrenja kako bi isto istisnulo vazduh. Onda je uvališ na hladno i tada vrenje stane i vino može da stoji hiljadu godina (do 12° podrum)

Ljudi trpaju konzervans kako bi preyebali to do 12° i prodavali po radnjama, držali u špajzu, ormanu.

Za domaće vino bez konzervansa postoje i mali frižideri koji drže od 6-12°
 
Jeste ali treba pomalo da je otpuštaš za vreme vrenja kako bi isto istisnulo vazduh. Onda je uvališ na hladno i tada vrenje stane i vino može da stoji hiljadu godina (do 12° podrum)
Vino ne sme da radi vrenje u flašama! Imaš posebne posude, kace, vrenjače, gde vino fermentira. Ja sam sa vinarstvom upoznat od malih nogu. Nekad je crveno vino vrilo u velikim drvenim kacama sa sve kominom tri nedelje a onda se pretakalo u buriće a na proleće posle još dva pretakanja da ne leži na talogu, sipalo u flaše. Belo vino drugačije. Odmah po muljanju istače se iz kace šira i sipa u buriće koji imaju u čepu provučeno plastično crevo da šira msože da fermentira. Belo vino je komplikovanije za proizvodnju.
Ljudi trpaju konzervans kako bi preyebali to do 12° i prodavali po radnjama, držali u špajzu, ormanu.

Za domaće vino bez konzervansa postoje i mali frižideri koji drže od 6-12°
Nije opasno ako se vino sumporiše sa 5grama vinobrana (kalolijummetabisulfat) na 100 litara i to kad se flašira i jednom kad se pretače. To su radili i naši preci samo što su palili sumpor u mokro bure i tako se stvori sumporasta kiselina koja štiti vino da može da stoji cele godine u podrumu
 
Nikakav vinobran i sumpor kod mene ne dolaze u obzir. Bez ikakve hemije pravim vino da padneš u nesvest. Ni šećer ne dodajem jer nema potrebe tako ga režem da bude sitnije i slađe.

Ali kada se završi vrenje ne sme iznad 12°
Stotinama godina ljudi koriste sumpor da ubiju klice koje kvare vino. To je najprirodnija stvar. Za održavanje vinograda koristio se samo sumpor i plavi bakarni kamen. To su najprirodnija sredstva. Od toga nećeš da se otruješ sigurno.
Mada može i bez ičega ja sam ostavljao i kad je jako vino može jednu godinu da stoji ali ne više od toga i na hladnom mestu. Ja imam vina moja stara desetak godina i kad dodjem u Srbiju otvorim neko čisto radi užitka
 
Koje održavanje vinograda u životu nisam ništa prskao imam svoje sorte koje kalemim nikad nikakvih problema. Kupujete koješta i sadite pa posle prskate. Imao sam jednu sortu koja je bila takva, fiknuo i nakalemio svoju.

Sve prirodno a guraš vinobran :hahaha:
 
Nikakav vinobran i sumpor kod mene ne dolaze u obzir. Bez ikakve hemije pravim vino da padneš u nesvest. Ni šećer ne dodajem jer nema potrebe tako ga režem da bude sitnije i slađe.

Ali kada se završi vrenje ne sme iznad 12°
Pozz. Moze li neki recept za takvo vino cini mi se da je moj deda (sremac ) pravio bas takvo vino bez upotrebe hemikalija i da je ceo vinograd ubacivao u njega znaci razne sorte grozdja. Vino je bilo malo mutnije kiselije a lepo kao rajsko pice deda je nekada jeo hleb i zalivao vinom posle tog vina nikada nije bolela glava. Secam se da je prvo grozdje prolazilo kroz muljacu i to je to dotle se secam🙂 sta bi trebao da kupim muljacu, presu bure sa plovkom 300l.
 
Pazi ja nemam mnogo grožđa pa sam umesto muljače koristio blender tj onaj štapni mikser. Možeš i nogama da gaziš kao nekada i to daje šmek :) Pošto sam izdrobio onda sam tu širu nasuo u plastične bidone i otpuštao čepove tokom vrenja. Mora u hladovini da bude podalje od sunca. Posle 15 dana pretačeš kroz gazu i ostaje ti mutno vino. Već se oseća alkohol. Onda čekaš još 15 do mes dana i opet pretačeš i cediš kroz gazu pa ti ostaje vino.

Posle čuvaš u podrumu ne sme iznad 12 stepeni da ide.
Naravno kontrolišeš dal se vrenje zaustavilo i dal je vino stabilno.
 
Pazi ja nemam mnogo grožđa pa sam umesto muljače koristio blender tj onaj štapni mikser. Možeš i nogama da gaziš kao nekada i to daje šmek :) Pošto sam izdrobio onda sam tu širu nasuo u plastične bidone i otpuštao čepove tokom vrenja. Mora u hladovini da bude podalje od sunca. Posle 15 dana pretačeš kroz gazu i ostaje ti mutno vino. Već se oseća alkohol. Onda čekaš još 15 do mes dana i opet pretačeš i cediš kroz gazu pa ti ostaje vino.

Posle čuvaš u podrumu ne sme iznad 12 stepeni da ide.
Naravno kontrolišeš dal se vrenje zaustavilo i dal je vino stabilno.
Ok. Hvala na brzom odgovoru.


Pazi ja nemam mnogo grožđa pa sam umesto muljače koristio blender tj onaj štapni mikser. Možeš i nogama da gaziš kao nekada i to daje šmek :) Pošto sam izdrobio onda sam tu širu nasuo u plastične bidone i otpuštao čepove tokom vrenja. Mora u hladovini da bude podalje od sunca. Posle 15 dana pretačeš kroz gazu i ostaje ti mutno vino. Već se oseća alkohol. Onda čekaš još 15 do mes dana i opet pretačeš i cediš kroz gazu pa ti ostaje vino.

Posle čuvaš u podrumu ne sme iznad 12 stepeni da ide.
Naravno kontrolišeš dal se vrenje zaustavilo i dal je vino stabilno.
Ok. Hvala na brzom odgovoru. Koje sorte su najbolje za to?
 
kada krene vrenje komine to traje,ako su dobri uslovi -temperatura,to traje dok se skoro sav v. secer uz pomoc kvasaca transformise u alkohol,uglj.dioksid i ostane nesto secera,zavisi koliki je procenat.vidi se kada je vrenje zavrseno.neko stavi nepovratni ventil kod vrenja,neko ne.vinar odredjuje trenutak prekidanja vrenja-sa vinobranom ili konz.dogadja se da kada ne tretiras sa vinobranom posle odredjenog vremena,kada je toplije i ima dosta vazduha .ponovo krene fermentacija u manjem obimu - retko ali se dogadja.vino bez vinobrana oce da uskisne.ima jos gomila stvari koja moze da dovede do "kvarenja" vina.ima na netu kolko oces materijala o tome.znac kratko ,turi vinobran i preli u posude da bude sto manje vazduha u posudi.i na ladno.
 

Back
Top