"црногорци" по националности. Kада су се доселили у Црну Гору?

Zakon o narodnijem skolama u Kraljevini Crnoj Gori

CLAN 1 Zadatak skola je da sire SRPSKU PISMENOST U NARODU :ok:

AKO PESO/KOZA LAZE - ROG NE LAZE :ok:


zakskole.jpg


clan1.jpg
 
Ajd objasni razliku.

Nacija je izraz koji označava grupu ljudi koji dijele ili smatraju da dijele zajednički identitet odnosno nacionalnu svijest temeljenu na nekim zajedničkim elementima kao što su jezik, religija, kultura i historija, odnosno zajedničko porijeklo.
Nacije se vrlo često smatraju istovjetnim etničkim grupama, mada postoje slučajevi da pojedine nacije tvore pripadnici različitih etničkih grupa.
Uz naciju se vezuje pojam nacionalne države, odnosno države kojoj je svrha okupiti i štititi interese pripadnika određene nacije. Pripadnici nacije koji žive van granica svoje nacionalne države se smatraju pripadnicima određene nacionalne manjine.
Narod je izraz koji se koristi za različite vrste društvenih grupa:
u najširem smislu, taj izraz označava stanovništvo određenog područja, grada, regije, države ili kontinenta;
pod tim izrazom se mogu podrazumijevati pripadnici većinske grupe unutar nekog društva, kao što su plebejci u starom Rimu; ponekad se radi pojašnjavanja koristi izraz obični narod ili puk;
 
Врачарац, немој да мешаш појмове народа и нације, као што Дукљани раде...
Континуитет независне црногорске државе јесте логична и добра основа за дефинисање нације, међутим творци и владари те државе били су (рефернцирам се на Светог Петра Цетињског) од српског народа. Оно што је лоше у целој причи је да заменом теза појам нације преузима место појма народа за који су везани језик, писмо, обичаји, култура... Срамота је да се Црногорци, који су себе добрим делом историје (и не без основа) сматрали ''већим Србима од осталих Срба'' сада тог српства одричу.

Добар пример разлике народа и нације су Аустријанци- нација аустријска, народ немачки.
Kakva referenca na Sv.Petra Cetinjskoga? Pa, on o Srbima zbori izključivo ka o drugome narodu. I locira ih samo na područje Beogradskoga pašaluka. Ostale pravoslavce iz okruženja Sv.Petar Cetinjski naziva hristijanima, a nigda Srbima. Što se tiče jezika, običaja, kulture, slični smo Srbima samo onoliko koliko su naši izseljenici (čiji potomci nas danas trpaju među Srbe, kako ih ne bi grizla savjest) uspjeli svojega (zapravo našega) utrapit domicilnome narodu srbskome. Oni su danas "pogonsko gorivo" veljesrbstva.
 
znaci ako se covek izjasniio po narodnosti srbin sta to za tebe znaci? DA NIJE SRBIN A? :hahaha:

nemas ti veze blage sa zivotom

Napisao si nacionalnost a to nije isto,ako ti nije jasno procitaj moj post a ako ti ni onda ne bude jasno onda ti nema pomoci.
Covece pa ti si tezak manipulator i provokator.
 
[B:
Peśo[/B];16375345]Postojala je.
Postoji i pisano śedočanstvo iz 1876. đe jedan Čeh (Josef Holaček) piše da kad stanovnike CG pitaš za naciju, vele da su Crnogorci.
No, kod popisa niko nije pita narod, već je kralj o tome odlučiva.
Što se tiče tijeh brodskijeh manifesta, na netu se mogu nać faksimili tijeh dokumenata đe piše da su ti imigranti - Crnogorci.

MОДЕРАЦИЈО....МОЛИМ ПРЕВОД.... :zskace: :zskace: :zskace:
 
milorad marojevic sa cetinja . nacionalnost srpska vera pravoslavna

ako lazu srpski otpadnici iz crne gore i hrvatske usta.se ne lazu istorijska dokumenta
Nijesu to nikakova dokumenta vjerodostojna za pitanje nacije, jer Nikola Petrović sproveo je sistematsko nasilno posrbljavanje Crne Gore.
Svi su morali bit Srbi, svi su morali zborit srbski. Đecu je posrbljava putem škola, sve knjige bile su pretrpane riječima Srbin, srbski. Obavezno i u naslov.
Uveo je slavljenje srbskijeh svetaca. Sve je činjeo kako bi od Crnogoraca stvorio što bolje, ma najbolje Srbe.
A, zašto? Pa, tijem je podkopava nezavisnost vlastite države i svoju fotelju!
Jedino logičko objašnjenje izbistrilo se kroz stihove njegove pjesme "Onam, onamo". Kad odrastete razumjećete, mnim.
Istovremeno, njegov narod crnogorski pet para nije dava za njegove maštarije. Bili su i ostali Crnogorci.
Istina, s povećanjem broja školovanijeh raslo je koketiranje sa srbstvom, ali ne s toga što su nešto pametno naučili, već što su škole svršavali u Beograd,
a tamošnja vlast sve je činjela da ih pridobije i od njih stvori moderne srbske janjičare koji će u Crnu Goru najbolje radit za srbske interese.
Danas najjači odpor svemu crnogorskome, osobito jeziku pružaju upravo bivši beogradski đaci. S toga razloga, neupućeni forumaši, srbska vlast i danas
daje sve beneficije crnogorskijem studentima, jer izkustvo ih je poučilo da samo preko njih mogu Crnoj Gori doć glave. Ali, znamo i mi.
 
Copy/paste teme bez licnog nekog utiska na neke istorijske podatke nikad nijesam shvacao ozbiljno, jer skoro 5 godina je proslo od referenduma, a vi jos razglabate o tome jesu li Crnogorci najsrpskiji moguci Srbi ili ne i naravno u ovakvim temama se obicno pomene i Njegos, o kome da nijesam ucio u skoli, bi mislio da je mjesalica, a ne covjek, citajuci umotvorine forumskih intelektualaca.

Sve u svemu, pateticno.
 
SRPSKA GRAMATIKA stampana na Cetinju 1838. godine
RAZBIJAM USTASKE LAZI SAMO TAKO :ok:
Samo ti razbijaj, na kraj će ti se o glavu razbit.
Nije ti palo na um da to i jest bila srbska gramatika? Koju su pisali vojvođanski Srbi? Naši vladike šćeli su opismenit narod, a srbski agenti odma mu se nađoše pri ruci.
 
Napisao si nacionalnost a to nije isto,ako ti nije jasno procitaj moj post a ako ti ni onda ne bude jasno onda ti nema pomoci.
Covece pa ti si tezak manipulator i provokator.

sve je to isto batice. taj koji je bio juce srbin po narodnosti danas je to isto po nacionalnosti nema tu razlike.

samo ti pokusavas eto da lupetas gluposti a kad te priteramo u cosak sa argumentima povuces se.

ja sam tezak za takve kao ti , to znam jer kod mene ne prolaze vase antisrpske lazi vec samo argumenti.
 
Pokusao sam da jednima objasnim da im je proslost Srpska a drugima da je sadasnjost Crnogorska ali da su mogli da shvate verovatno ni rasprave na ovom forumu bilo ne bi.Srecno vi bilo serdari,na zdravlje vam vojvode.

lupas gluposti.

crnogorska nacija je izmisljena nepostojeca vestacka nacija i nju nijedan pravi srbin ne priznaje

eto ja recimo ne priznajem niti cu ikada priznati taj njihov izmisljeni jezik i naciju zasnovanu na silovanju srpskog naroda u croj gori

sto se grbo rodi - vreme ne ispravi rece srpski pesnik Petar Petrovic Njegos

i to ce da se desi i sa tom tzv izmisljenom satro crnogorskom nacijom. svi ce da izumru a njihovi potomci bice ono sto su im bili preci. SRBI
 
Pokusao sam da jednima objasnim da im je proslost Srpska a drugima da je sadasnjost Crnogorska ali da su mogli da shvate verovatno ni rasprave na ovom forumu bilo ne bi.Srecno vi bilo serdari,na zdravlje vam vojvode.
Zagriza si više no možeš progutat. "Teorija" ti jest pomirljiva, ali nije istinita i to te udavilo. Jer, naša prošlost nije srbska. Samo je u drugu polovinu XIX stoljeća što pod uticajem rađanja južnoslavenske ideje, što zbog agresivne vanjske politike tek izlegle srbske države, što zbog alavosti jednoga starca, Crna Gora bila izložena sistematskome posrbljavanju. Ali, opet to nije srbska već naša, crnogorska prošlost.
 
lupas gluposti.

crnogorska nacija je izmisljena nepostojeca vestacka nacija i nju nijedan pravi srbin ne priznaje

eto ja recimo ne priznajem niti cu ikada priznati taj njihov izmisljeni jezik i naciju zasnovanu na silovanju srpskog naroda u croj gori

sto se grbo rodi - vreme ne ispravi rece srpski pesnik Petar Petrovic Njegos

i to ce da se desi i sa tom tzv izmisljenom satro crnogorskom nacijom. svi ce da izumru a njihovi potomci bice ono sto su im bili preci. SRBI

Osnova za diskusiju je bar priblizni nivo obrazovanja,a ti to evidentno nemas,jedino sto dobro radis je da vredjas i lazes.
Nemam vremena i nisam placen da te poducavam onome sto su trebali tvoji profesori istorije u 8 razredu osnovne skole.
Ako mislis da mi repliciras nadji nekog ko ce da ti napise nesto sto ima veze sa mozgom.
 

Back
Top