Crna Gora: Njegoša proterali iz čitanke

RSmusliman

Domaćin
Poruka
3.743
Bogato stvaralaštvo Petra Drugog Petrovića Njegoša, vladike crnogorskog, sve je manje dostupno novim generacijama Crnogoraca. Zvanična politika je učinila svoje pa su "proterani iz tamošnjih gimnazijskih čitanki "Gorski vijenac“, "Luča mikrokozma“, "Lažni car Šćepan Mali“...

U minulih 15 godina veliki pesnik se obrađivao i nalazio u odgovarajućim čitankama u drugom i četvrtom razredu crnSad ga, evo, srećemo samo u 'Čitanci za drugi razred' u kojem mu se daje gotovo deset stranica manje nego Miroslavu Krleži ili Šekspiru, Danilu Kišu, Čedu Vukoviću. Konstanta svake crnogorske politike i njihove kulturne orijentacije od 1945. do danas je poricanje, s jedne strane Njegoševog srpskog nacionalnog i jezičkog identiteta, a s druge, pravoslavnog sadržaja njegovog dela. S tim su prvi počeli komunisti, nastavili crnogorski šovinisti, a danas to rade, s posebnom zagriženošću, tzv. mondijalisti, sumnjičeći ga za svašta pa i za muški šovinizam", ističe Veselin Matović, profesor srpskog jezika iz Nikšića.

Uvek se to radilo pod geslom takozvanog novog čitanja Njegoša, tobože u skladu sa potrebama i osećajnošću novog vremena, objašnjava Matović.Matović kaže da je od gimnazijalaca trebalo najpre sakriti kosmičku, religijsko-filozofsku vertikalu njegovog dela, kao i nacionalnooslobodilačku horizontalu.

"'Prali' su ga od religije, a danas od nacionalizma ili srpstva. Poturali su mu paganstvo, politeizam, dualizam i, neizostavno, materijalizam. U programske pregrade, i zagrade, ulazio je samo 'Gorski vijenac', eventualno i pesma 'Noć skuplja vijeka', ostalo, za njih, nije postojalo", objašnjava Matović.

"Uz 'Luču mikrokozma', ako se i pominjala, obavezno je išla etiketa 'filozofsko-religiozni ep', što je značilo isto što i 'ne čitati!' O 'Šćepanu Malom' i drugim njegovim delima stvarana je predstava kao o nekim drugorazrednim ostvarenjima, što se, evo, i danas čini", kaže profesor iz Nikšića.

"Gorski vijenac“, dodaje on, dao se kako-tako "ugurati“ u njihove ideološke kalupe, čak je bio i veoma podesan za razne zloupotrebe i krivotvorenja, ponekad do bizarnosti, do golog stida.

"Setimo se samo koliko se u tadašnjoj nastavi, u čitankama i 'pregledima' književnosti, insistiralo na socijalno-klasnim korenima narodnog otpora, alijas 'narodnooslobodilačke borbe' Crnogoraca u tom delu. Sad se insistira na ženskim likovima i 'ljubavnoj poeziji', kaže profesor Marović.

"Noć skuplja vijeka“ je, bez uvida u njenu filozofsku dimenziju, korišćena kao dokaz Njegoševe etičke bivalentnosti i njegovog pagansko-hedonističkog života. Naprosto se likovalo i mahalo tom pesmom kao da je njen autor, pravoslavni vladika, "uhvaćen na delu“. Mada jedna od najlepših te vrste u svetskoj poeziji, ona je, reklo bi se, uneta u školske programe samo da bi se njome tobože dezavuisao i Njegoš kao vladika i crkva u celini, zaključuje Matović.

U stvari bilo je to, a i još traje, šezdesetogodišnje nesavesno i jalovo parničenje sa Njegošem. Tako se, s vremenom, ustalilo mišljenje da Njegoš, iako vladika, nije poznavao, a možda ni priznavao učenje njegove pravoslavne crkve, iako u njegovom delu nema nijednog stiha koji nije zagrejan duhom iskustvene vere u krsnovaskrslu žrtvu Hristovu, navodi on.ogorske gimnazije
 
NJegos za sva vremena

"Bog se dragi na SRBE razljuti,
za njihova smrtna sagrjesenja.
Nasi cari zakon pogazise...
Zabacise vladu i drzavu...
O prokleta KOSOVSKA vecero,
kud ta sreca da grdne glavare,
sve potrova i trag im utrije
sam da MILOS osta na srijedi,
sa njegova oba pobratima,
te bi SRBIN DANAS SRBOM BIO!...
O MILOSE, ko ti ne zavidi?
Ti si zertva blagorodnog cuvstva,
vojinstveni genij svemoguci,
grom stravicni te krune razdraba,
Velicanstvo viteske ti duse,
nadmasuje besmrtne podvige,
divne Sparte i velikog Rima...
Sto Leonid oce i Scevola
kad OBILIC stane na popriste?...

Bog se dragi na SRBE razljuti
sedmoglava izidje azdaja
i satrijese SRPSTVO SVEKOLIKO,
klevetnike grdne i klevetu.
Na razvale carstva junackoga
zasja sveta MILOSEVA pravda,
okruni se slava vjekovjecno
MILOSEVA oba pobratima
i lijepe kite JUGOVICAH.
SRPSKOJ KAPI svud ime pogibe;
postadose lafi ratarima,
ISTURCI SE PLAHI I LAKOMI-
MLIJEKO IH SRPSKO RAZGUBALO!
Sto utece ispod sablje turske,
sto na vjeru pravu ne pohuli,
sto se ne hce u lance vezati,
to se zbjeza u ove planine
da ginemo i krv prolivamo,
da junacki amanet cuvamo:
divno ime i svetu slobodu..."
 
Bogato stvaralaštvo Petra Drugog Petrovića Njegoša, vladike crnogorskog, sve je manje dostupno novim generacijama Crnogoraca. Zvanična politika je učinila svoje pa su "proterani iz tamošnjih gimnazijskih čitanki "Gorski vijenac“, "Luča mikrokozma“, "Lažni car Šćepan Mali“...

U minulih 15 godina veliki pesnik se obrađivao i nalazio u odgovarajućim čitankama u drugom i četvrtom razredu crnSad ga, evo, srećemo samo u 'Čitanci za drugi razred' u kojem mu se daje gotovo deset stranica manje nego Miroslavu Krleži ili Šekspiru, Danilu Kišu, Čedu Vukoviću. Konstanta svake crnogorske politike i njihove kulturne orijentacije od 1945. do danas je poricanje, s jedne strane Njegoševog srpskog nacionalnog i jezičkog identiteta, a s druge, pravoslavnog sadržaja njegovog dela. S tim su prvi počeli komunisti, nastavili crnogorski šovinisti, a danas to rade, s posebnom zagriženošću, tzv. mondijalisti, sumnjičeći ga za svašta pa i za muški šovinizam", ističe Veselin Matović, profesor srpskog jezika iz Nikšića.

Uvek se to radilo pod geslom takozvanog novog čitanja Njegoša, tobože u skladu sa potrebama i osećajnošću novog vremena, objašnjava Matović.Matović kaže da je od gimnazijalaca trebalo najpre sakriti kosmičku, religijsko-filozofsku vertikalu njegovog dela, kao i nacionalnooslobodilačku horizontalu.

"'Prali' su ga od religije, a danas od nacionalizma ili srpstva. Poturali su mu paganstvo, politeizam, dualizam i, neizostavno, materijalizam. U programske pregrade, i zagrade, ulazio je samo 'Gorski vijenac', eventualno i pesma 'Noć skuplja vijeka', ostalo, za njih, nije postojalo", objašnjava Matović.

"Uz 'Luču mikrokozma', ako se i pominjala, obavezno je išla etiketa 'filozofsko-religiozni ep', što je značilo isto što i 'ne čitati!' O 'Šćepanu Malom' i drugim njegovim delima stvarana je predstava kao o nekim drugorazrednim ostvarenjima, što se, evo, i danas čini", kaže profesor iz Nikšića.

"Gorski vijenac“, dodaje on, dao se kako-tako "ugurati“ u njihove ideološke kalupe, čak je bio i veoma podesan za razne zloupotrebe i krivotvorenja, ponekad do bizarnosti, do golog stida.

"Setimo se samo koliko se u tadašnjoj nastavi, u čitankama i 'pregledima' književnosti, insistiralo na socijalno-klasnim korenima narodnog otpora, alijas 'narodnooslobodilačke borbe' Crnogoraca u tom delu. Sad se insistira na ženskim likovima i 'ljubavnoj poeziji', kaže profesor Marović.

"Noć skuplja vijeka“ je, bez uvida u njenu filozofsku dimenziju, korišćena kao dokaz Njegoševe etičke bivalentnosti i njegovog pagansko-hedonističkog života. Naprosto se likovalo i mahalo tom pesmom kao da je njen autor, pravoslavni vladika, "uhvaćen na delu“. Mada jedna od najlepših te vrste u svetskoj poeziji, ona je, reklo bi se, uneta u školske programe samo da bi se njome tobože dezavuisao i Njegoš kao vladika i crkva u celini, zaključuje Matović.

U stvari bilo je to, a i još traje, šezdesetogodišnje nesavesno i jalovo parničenje sa Njegošem. Tako se, s vremenom, ustalilo mišljenje da Njegoš, iako vladika, nije poznavao, a možda ni priznavao učenje njegove pravoslavne crkve, iako u njegovom delu nema nijednog stiha koji nije zagrejan duhom iskustvene vere u krsnovaskrslu žrtvu Hristovu, navodi on.ogorske gimnazije

Ovoliko laži na jednom mjestu... Nevjerovatno...
U 8 ili 9 razredu osnovne škole izučava se Monolog Vladike Danila iz Gorskog vijenca. U II razredu Gimnazije u čitanci se nalazi Noć skuplja vijeka, a u istom razredu je Gorski Vijenac obavezna lektira. Tako da su ovo čiste laži i gluposti
 
Добро су Монтенегрини ( Црногорци данашњи ) урадили! Какве вајде од Његоша, који је Србин? Сећам се да је пре коју деценију и једна професорка у средњој школи у БиХ избацила из програма Његоша тврдећи да је , данашњим језиком кзујући, користио говор мржње према... Уистини, " окренуше кола низа страну, пуче колан свечевој кобили.."
 
Ovoliko laži na jednom mjestu... Nevjerovatno...
U 8 ili 9 razredu osnovne škole izučava se Monolog Vladike Danila iz Gorskog vijenca. U II razredu Gimnazije u čitanci se nalazi Noć skuplja vijeka, a u istom razredu je Gorski Vijenac obavezna lektira. Tako da su ovo čiste laži i gluposti

a sto ste izbacili citav gorski vijenac?

stidite se srbovanja u njemu a ?

pa i treba da se stidite ,svaki se otpadnik stidi onoga sto je nekad bio. tako i vi.
 
"Gorski vijenac" je koliko ja znam obavezna lektira u 8. razredu osnovne skole, tj 9. po ovom novom sistemu. Tako je isto i u 2. srednje, pa i da se izbace odlomci iz citanki, kao da to nesto mijenja. No izgleda sve koriste u politicke svrhe.

No i nema linka za ove izjave, pa bi bilo pozeljno, eto cisto da se ispostuje pravilnik.
 
a sto ste izbacili citav gorski vijenac?

stidite se srbovanja u njemu a ?

pa i treba da se stidite ,svaki se otpadnik stidi onoga sto je nekad bio. tako i vi.

Monlog vladike Danila je jedini dio Gorskog vijenca koji ograniceni ljudi koriste ne bi li dokazali svoje tvrdnje da su Crnogorci najsrpskiji moguci Srbi, i njega takodje samo vade iz konteksta, pa s njim mogu samo da zamajavaju one koji nijesu procitali to djelo.
 
Njegoševa djela i nijesu za đecu, treba ih razumjet u kontekstu vremena kad su nastajala. Potvrda tome su i ova "đečina" s foruma. Još ne znaju "ni nos obrisat", a Njegoša "tumače" i nadugo i naširoko.
Kako god okrenes tuzno je kad jedna drzava izbaci dela svog najveceg pesnika iz skolske lektire..........najveci Crnogorac ikad zajedno sa Petrom Cetinjskim..........valjda je znao sta pise ili vi bolje znate sta je on mislio i ako ste sigurni u ta svoja tumacenja sto ga izbacujete onda ili bi mozda pristali da ostane, ali da ispod pise tumacenje koje vama pase.............:think:ali je onda problem sto bi se vecina ljudi svuda u svetu smejala, pa nije zgodno valjda
 
ovo je najbolji dokaz da su Crnogorci nacijom u stvari SIPTARI

Не, него да су се продали шиптарима за шаку хероина и пустили их да се инфилтрирају свуда.
Ово је усташки и шиптарски тренутак у ЦГ, али као и увек, ти се Дрљевићи неће леба најести.

Међути, Његош се зна напамет, тако да нема ту протеривања и да желе..
 
Kako god okrenes tuzno je kad jedna drzava izbaci dela svog najveceg pesnika iz skolske lektire..........najveci Crnogorac ikad zajedno sa Petrom Cetinjskim..........valjda je znao sta pise ili vi bolje znate sta je on mislio i ako ste sigurni u ta svoja tumacenja sto ga izbacujete onda ili bi mozda pristali da ostane, ali da ispod pise tumacenje koje vama pase.............:think:ali je onda problem sto bi se vecina ljudi svuda u svetu smejala, pa nije zgodno valjda
Đeci nije lako objasnit da ono te je negda bilo "zlo domaće" danas je samo sloboda različitosti. Po mojemu viđenju integralna djela Njegoševa ne treba nudit đeci, makar prije četvrtoga srednje škole, ako želimo multietničko i multikonfesijalno društvo. Pojedini "benigni" fragmenti mogu se čitat i ranije. "Kad je viđu đe se smije mlada, svijet mi se oko glave vrti.." svi "tumače" na isti način. Zapravo, i inače bi većini čitalaca Njegoševa djela valjalo tumačit, s toga i jest bolje ostavit to za koliko toliko formirane ličnosti.
 
Đeci nije lako objasnit da ono te je negda bilo "zlo domaće" danas je samo sloboda različitosti. Po mojemu viđenju integralna djela Njegoševa ne treba nudit đeci, makar prije četvrtoga srednje škole, ako želimo multietničko i multikonfesijalno društvo. Pojedini "benigni" fragmenti mogu se čitat i ranije. "Kad je viđu đe se smije mlada, svijet mi se oko glave vrti.." svi "tumače" na isti način. Zapravo, i inače bi većini čitalaca Njegoševa djela valjalo tumačit, s toga i jest bolje ostavit to za koliko toliko formirane ličnosti.
:eek: А шта рећи??Ваше је право да будете неписмени.
 
Đeci nije lako objasnit da ono te je negda bilo "zlo domaće" danas je samo sloboda različitosti. Po mojemu viđenju integralna djela Njegoševa ne treba nudit đeci, makar prije četvrtoga srednje škole, ako želimo multietničko i multikonfesijalno društvo. Pojedini "benigni" fragmenti mogu se čitat i ranije. "Kad je viđu đe se smije mlada, svijet mi se oko glave vrti.." svi "tumače" na isti način. Zapravo, i inače bi većini čitalaca Njegoševa djela valjalo tumačit, s toga i jest bolje ostavit to za koliko toliko formirane ličnosti.
"Zlo domace" je uvek bilo i bice zlo domace i nista drugo...........mislim da smo mi citali Njegosa u I ili II srednje, a slazem se da je bolje malo kasnije..........
 
Kako god okrenes tuzno je kad jedna drzava izbaci dela svog najveceg pesnika iz skolske lektire..........najveci Crnogorac ikad zajedno sa Petrom Cetinjskim..........valjda je znao sta pise ili vi bolje znate sta je on mislio i ako ste sigurni u ta svoja tumacenja sto ga izbacujete onda ili bi mozda pristali da ostane, ali da ispod pise tumacenje koje vama pase.............:think:ali je onda problem sto bi se vecina ljudi svuda u svetu smejala, pa nije zgodno valjda

nisu on icrnogorci. pravi crnogorci su Srbi . oni su samo otpadnici od pravih srba novoformirana nacija antisrba i siptara. jednom recju - otpad.
 
"Zlo domace" je uvek bilo i bice zlo domace i nista drugo...........mislim da smo mi citali Njegosa u I ili II srednje, a slazem se da je bolje malo kasnije..........
Neće biti. Hrišćanstvo nije od postanka svijeta, pravoslavlje još manje. Pa ni sama religija.
Liše toga, Njegoš je "poturice" naziva zlom domaćijem jer su direktno podrivali nezavisnost Crne Gore. Znači li to da su Srbi u CG (većina njih) danas to "zlo domaće"?
 
Neće biti. Hrišćanstvo nije od postanka svijeta, pravoslavlje još manje. Pa ni sama religija.
Liše toga, Njegoš je "poturice" naziva zlom domaćijem jer su direktno podrivali nezavisnost Crne Gore. Znači li to da su Srbi u CG (većina njih) danas to "zlo domaće"?
Nisu Srbi zlo u Crnoj Gori ne podrivaju oni vasu nezavisnost, to su vasa braca, rodjaci a vi ste nezavisniji nego ikad pre, tako da ne vidim tu vrstu problema.....
 

Back
Top