Crkvena kriza u Ukrajini izazvana dodelom autokefalije od strane Vaseljenskog patrijarha

Ne bih rekao da sam ista bitno propustio.Rezim na vlasti ne moze sebi da dopusti da se crkva osamostali i uvek nastoji, raznim metodama i instrumentima - finansijskom, ekonomskim, politickim , itd. da utice na njene aktivnosti. Podsetio bih te da je Prvi hriscanski sabor, odrzan u Nikeji 325. godine, sazvan i rukovodjen od strane paganskog imperatora Konstantina Velikog. Sabor je sazvan jer imperator nije bio zadovoljan ocekivanim ucinkom hriscanse crkve koju je oslobodio od progona Milanskim ediktom iz 3l3. godine. Naime, Konstantin je ocekivao mnogo vise od hriscanstva koje je proglasio za drzavni religiju. Donosenje odluke o prestanku progona hriscana, a kasnije i proglasenje hriscanstva za drzavnu religij bilo je motivisano politickim a ne verskim razlozima. Ono sto zelim da kazem je da su svetovna, kao primarna i duhovna kao prateca, sekundarna vlast, bez obzira da li su u pitanju mnogobozacke ili monoteisticke religije - u vecnoj simbiozi.
ipak si izgleda propustio
 
Ima ili nema? Da li je to tvoje licno tumacenje?I sta je vaseljenski patrijarh decidno naveo u svom pismu, u vezi CPC.

Raskol u BPC, da li je jos uvek u toku? I sta ga je uzrokovalo?

Raskol s Bugarima nije u toku još uvek...to je istorijska stvar.

Ovo je napisao vaseljenski patrijarh: https://www.blic.rs/vesti/politika/...io-nema-crnogorske-crkve-postoji-samo/tyvz4ld

Presedan sa takvim posledicima nije. Nije moje tumačenje (samo).


rgAk9lLaHR0cDovL29jZG4uZXUvaW1hZ2VzL3B1bHNjbXMvWldNN01EQV8vOWI0OGYxNWVmNTFiYzc1MTViNzVkZTQ5ZTk2Y2YwODEucG5nkZMCzQJCAIEABQ
 
Raskol s Bugarima nije u toku još uvek...to je istorijska stvar.
Pogresan odgovor, ja sam pitao o raskolu u BPC, a ne raskole s njom.. Sta vise, nije mi jasno zasto si raskole u toj crkvi pominjao.

To sto je on napiso odjednom, cudesnom snagom, biva unapred dezavuisano kada je bila u pitanju Ukrajinska pravoslavna crkva. To znaci, moze i ovako i onako. I drzave se ne drze svojih zakona, a ni medjunarodnih, pa zasto bi se jedna neuticajna patrijarsija pridrzavala bilo kojih pravila.

Presedan sa takvim posledicima nije. Nije moje tumačenje (samo)
Nije mi jasna tvoja misao, tj. citirana recenica.Drugo, Crna Gora je isuvise mala i slabacka drzavamlja, gotovo bez ikakvog uticaja na medjunarodne dogadjaje. Ali, ako bi se Milo Djukanovic, ili neki sledeci predsednik te drzave obrato VP sa znacajnom sumom novca, verovaatno bi pismo drugacije zvucilo. Pa i kraljl Aleksandar je "donirao" veliku sumu dinara u zlatu da bi srpska patrijarsija dobila tomos.

Medjutim, ovim se ne menja pravo crogorskog naroda da ima svoju nezavisnu crkvu, a ne da mu jedna strana i neozbiljna patrijarsija bude gospodarica u njihovoj zemlji. Njihova teznja da imaju siopstvenu patrijarsiju je sasvim opravdana.
 
Poslednja izmena:
Medjutim, ovim se ne menja pravo crogorskog naroda da ima svoju nezavisnu crkvu, a ne da mu jedna strana i neozbiljna patrijarsija bude gospodarica u njihovoj zemlji. Njihova teznja da imaju siopstvenu patrijarsiju je sasvim opravdana.
И митрополит и "митрополит" су им Срби. :lol:
 
https://www.danas.rs/drustvo/na-muci-i-vernici-srpske-crkve/

Povodom odluke Grčke pravoslavne crkve da prizna novu pravoslavnu organizaciju u Ukrajini

Na muci i vernici Srpske crkve


0502foto-BETAPHOTO-TV-HRAM-678x381[1].jpg


Piše: Jelena Tasić 15. oktobra 2019. 13.23 Izmenjeno: 13.24

Sinod SPC još u martu preporučio je vladikama i sveštenicima „da se klone liturgijskog i kanonskog opštenja ne samo sa raskolničkom crkvom u Ukrajini nego i sa arhijerejima i kliricima koji saslužuju i opšte sa njom“, što se, prema naknadnom tumačenju sinodalca i portparola SPC episkopa bačkog Irineja (Bulović), ne odnosi i na Carigrad.

U vrhu SPC nezvanično tumače da bi ova preporuka u slučaju Grčke pravoslavne crkve trebalo da važi za vernike SPC, jer je Crkva saborno telo, koje čine i laici. U praksi to znači da ni vernici SPC ubuduće ne bi trebalo da prisustvuju bogosluženjima u grčkim crkvama.

– Odluka Svetog sinoda Grčke pravoslavne crkve da prizna novu crkvenu strukturu u Ukrajini veliko je iskušenje za celo Pravoslavlje, možda teže i od komunizma. Osim podela mogla bi da otvori nove probleme u pravoslavnoj dijaspori u Zapadnoj Evropi, Americi i Australiji. Zanimljivo je da se Grčka crkva dugo premišljala i da je posle gotovo godinu dana donela ovakvu odluku – kaže za Danas protojerej-stravrofor Radomir Popović, istoričar i profesor Bogoslovskog fakulteta Beogradskog univerziteta.

Protojerej Nikolaj Balašov, zamenik načelnika Odeljenja za spoljne crkvene odnose Moskovske patrijaršije, najavio je da će se stav Ruske pravoslavne crkve o odluci Atine znati posle sednice ruskog Sinoda, koji je zakazan za 17. oktobar.

On je naglasio da je „za razliku od Grčke crkve, čija nadležnost ne pokriva ni celokupnu teritoriju Grčke, RPC multinacionalna i nije ograničena na pastorsku brigu samo za vernike koji žive u Rusiji, a da desetine miliona njenih vernika koji su su građani Ukrajine, nisu tražili nikakvu autokefalnost“. Uoči odluke u Atini, mitropolit volokolamski Ilarion (Alfejev), šef ruske crkvene diplomatije, najavio je da će „RPC prekinuti evharistijsko opštenje sa Grčkom crkvom, ukoliko prizna autokefalnost raskolničkoj organizaciji“.

Grčki Sinod je na poziv Carigradske patrijaršije, posle više odlaganja konačne odluke prošlog vikenda na vanrednom zasedanju priznao „Pravoslavnu crkvu u Ukrajini“, mada na tom području deluje kanonska Ukrajinska pravoslavna crkva pod jurisdikcijom Moskovske patrijaršije.

Iako je sedam grčkih mitropolita, kako prenose atinski mediji, tražilo da se odluka odloži zato što „ukrajinsko pitanje preti da ozbiljno naruši jedinstvo Pravoslavne crkve“, poglavar GPC arhiepiskop atinski i sve Grčke Jeronim ocenio je da je „proglašenje autokefalnosti Crkve Ukrajine korisno za Pravoslavnu crkvu“, jer će „ojačati odnose dveju sestrinskih Crkava – Crkve Rusije i Crkve Ukrajine“.

Grčki crkveni poglavar, koji doskora nije želeo da „sam ponese odgovornost“ za odluku, prošle subote priznao je kanonsko pravo Carigradske patrijaršije da odlučuje o autokefaliji, a sebe proglasio „nadležnim da se dalje bavi pitanjem priznavanja Crkve u Ukrajini“.

Carigradski patrijarh Vartolomej uzvratio je porukom sa Fanara da je odluka grčkog Sinoda „istorijska“, jer će „crkveno pitanje u Ukrajini konačno biti polazna osnova za jačanje jedinstva između pravoslavnih sestrinskih crkava“. Zahvalnost za podršku crkvena Atina dobila je i od poglavara sporne „Pravoslavne crkve u Ukrajini“ mitropolita Epifanija (Dumenka), koji je najavio posetu Grčkoj.

Pojedini grčki crkveni krugovi spekulišu da odluka u o priznanju „Pravoslavne crkve Ukrajine“ nije stav Crkve nego porudžbina Zapada i ukazuju da su joj prethodile posete visokih američkih zvaničnika Grčkoj.

Poslednji je bio državni sekretar SAD Majk Pompeo, inače pravoslavni zet, koji je neformalno obišao i Svetu Goru. Isti izvori ukazuju da je neobično i to što se Sveta Gora još nije zvanično izjasnila o ukrajinskom slučaju, oko kog nije jedinstvena ni sama Carigradska patrijaršija. Iako zbog Ukrajine dobar deo pravoslavnog sveta optužuje 270. poglavara Carigradske patrijaršije da želi da postane „papa na Fanaru“, pojedini crkveni krugovi spekulišu da su glavni „ukrajinski kuvari“ dvojica carigradskih arhijereja – arhiepiskop američki Elpidofor (Lambriniadis) i mitropolit francuski Emanuil (Adamakis).

Kako će ostale pomesne crkve reagovati na odluku Grčke crkve teško je prognozirati – dok neki misle da će otvoriti vrata priznavanjima sporne crkve u Ukrajini, drugi ne očekuju da će na tako nešto usuditi čak i takozvane „grčke crkve“ – Jerusalimska i Antiohijska patrijaršija, Kiparska crkva.., što ne isključuje mogućnost novih previranja, podela i lomova u pravoslavnom svetu.

Carigrad je prošle godine suspendovao svoj dokument kojim je Ukrajinsku pravoslavnu crkvu 1686. stavio pod jurisdikciju Moskovske patrijaršije i izdao tomos novoj ukrajinskoj crkvenoj organizaciji, formiranoj od dve raskolničke ukrajinske crkve. U svemu tome aktivno je učestvovala i ukrajinska vlast.

Moskovska patrijaršija je zbog toga pre tačno godinu dana prekinula odnose sa Carigradom. Veći deo pravoslavnog sveta, uključujući i SPC, podržao je stav Moskve da se problem reši na svepravoslavnom skupu, što je Carigrad odbio.

Spor Carigrada i Moskve oko Ukrajine navodno je bio glavni razlog što je prošle nedelje centralna proslava osam vekova samostalnosti SPC organizovana u „domaćim okvirima“ i što se SPC nije odazvala pozivu patrijarha Vartolomeja da svoj jubilej sa njim proslavi u Nikeji i Carigradu dok je u Atini zasedao grčki Sinod.

Strahovanja u SPC
U vrhu SPC strahuju da bi Carigrad po „ukrajinskom principu“ mogao da rešava i crkvena pitanja u Crnoj Gori i Makedoniji. Sabor SPC je još u novembru 2018. reagovao na „kanosku samovolju“ Carigrada i saopštio da ne priznanje novu crkvu u Ukrajini. Autokefalija i crkvena dijaspora su najspornije teme u pravoslavnom svetu poslednjih 100 godina, ali o njima se nije razgovaralo na kritskom skupu 2016, koji Carigrad smatra svepravoslavnim saborom, iako na njemu nisu učestvovale Ruska, Gruzijska i Bugarska pravoslavna crkva. Upravo je Carigrad ova dva pitanja u zadnji čas skinuo sa dnevnog reda, koji je utvrđen na pripremnim sastancima sa predstavnicima ostalih pravoslavnih crkava.
 
Shamelessly quoted myself :kafa:

Да српски верници и попови не би изгубили право да се помоле на Светој Гори, а која је прави центар православља и која је као таква под изричитом јурисдикцијом Цариградске патријаршије, Српска Правоаславна црква мора стати уз Цариград, а против лажног "Трећег Рима"!
 
https://www.krstarica.com/vesti/sve...m&utm_medium=thumbs&utm_campaign=thumbs_house

Preti najveći raskol u pravoslavlju posle hiljadu godina

Iza stalnih pritisaka Carigradske patrijaršije da pomesne pravoslavne crkve priznaju autokefalnost raskolničke „pravoslavne crkve Ukrajine“ ne stoji samo geopolitički cilj Fanara da preotme deo teritorije Moskovske patrijaršije, već i da preuzme primat u pravoslavnom svetu, kakav nikada u istoriji nije imao.

Bura oko priznavanja autokefalnosti „pravoslavne crkve Ukrajine“ (PCU) se ne stišava, zahvaljujući upravo onome ko je raskolnicima iz Kijeva i darovao tomos o nezavisnosti — carigradskom patrijarhu Vartolomeju.
Od decembra 2018, kada je od dve raskolničke tvorevine političkom voljom tadašnjeg ukrajinskog predsednika Petra Porošenka i Vartolomejevim blagoslovom stvorena PCU, do sada nijedna pomesna pravoslavna crkva nije sledila volju carigradskog patrijarha.
Međutim, 12. oktobra Sinod Atinske arhiepiskopije je na predlog arhiepiskopa Jeronima priznao autokefalnost PCU, a odluka je dobila potvrdu 20. oktobra u Solunu, na liturgiji koju su zajedno služili patrijarh Vartolomej i arhiepiskop Jeronim, gde su u molitvi pomenuli i ime poglavara PCU Epifanija.

Na ono što se dogodilo, oštro je i dramatično reagovao episkop bački Irinej Bulović, naglasivši u saopštenju, koje je istaknuto na veb-sajtu Srpske pravoslavne crkve (te se tako može smatrati i zvaničnim stavom SPC), da se pravoslavni svet nalazi na korak od ambisa raskola.


Uporni i stalni pritisci Fanara, kako se još naziva Carigradska (Konstantinopoljska, Vaseljenska) patrijaršija, na pomesne crkve da priznaju nezavisnost ukrajinskih raskolnika, ipak pokazuju da iza svega stoji nešto više od pukog priznanja autokefalnosti jedne crkve nastale političkom voljom ukrajinskih nacionalista.
Da li bi episkop Irinej, čiji je autoritet u pravoslavnom svetu, prema rečima istoričara Aleksandra Rakovića, jako visok, napisao tako oštro i dramatično saopštenje ukoliko se radi samo o priznanju autokefalnosti PCU?

Ne samo geopolitičke ambicije

Sputnjik je već pisao da autokefalnost PCU i nije prava nezavisnost, jer je ona zapravo postala deo teritorije Carigradske patrijaršije. Međutim, prema rečima našeg sagovornika, protojereja stavrofora i profesora Bogoslovije u Foči, Darka Đoga, ne radi se samo o ambicijama Fanara da nasilno proširi svoju teritoriju.
„Ono što nam često izmiče iz vidokruga, a što je vrlo bitno da se uoči, to je da nije stvar samo u davanju tomosa takozvanoj PCU. Ono što carigradska patrijaršija radi, jeste ozakonjenje njenog novog položaja, njenog novog primata, njenih novih samoproglašenih ovlašćenja da daje autokefalije, da ih ukida, da revidira ljudima istoriju, da revidira način na koji ljudi sami sebe shvataju“, komentariše on.
U slučaju srpske crkve, ove ambicije Fanara (Carigrada) bile su vidljive u nameri da se nametne mišljenje da se ove godine ne slavi 800 godina od autokefalnosti SPC, već od hirotonisanja Svetog Save.
„Carigradska patrijaršija tim aktom, kojim je dala tomos, nije se samo uplela u ukrajinsko crkveno pitanje i počela da interveniše na teritoriji Moskovske patrijaršije. Ona je na taj način ispoljila ’pozajmljenu moć‘, nešto što po prirodi stvari nema, a zbog toga što je drugima geopolitički korisna može da praktikuje. Dajući tomos, terajući i motivišući druge da prihvate to rešenje, zapravo legitimiše svoja nova ovlašćenja da bude nesaborski, nekonsultativni organ u pravoslavlju koji reguliše postojanje i međusobne odnose pravoslavnih crkava“, objašnjava Đogo.
Ambicije Carigrada nisu samo geopolitičke, da razori Moskovsku patrijaršiju, već i da samoj sebi legitimiše moć koju nema i da kroz proces priznavanja PCU ostale pomesne crkve prihvate novi primat Carigradske patrijaršije, zaključuje Đogo
.
Specifičan položaj Grčke crkve

Pravoslavna crkva u Grčkoj se nalazi u specifičnoj poziciji, zbog toga što je 36 od 81 njenog episkopa pod kanonskom jurisdikcijom carigradskog patrijarha, objašnjava istoričar Aleksandar Raković. U Sinodu je od 12 episkopa šest pod jurisdikcijom Carigrada.
„To je komplikovana situacija u organizaciji Pravoslavne crkve Grčke, koja je dovela do toga da jednostavno moraju da podlegnu ovim pritiscima, koji su uspostavljeni zbog jurisdikcije Carigrada nad delovima Grčke. Sada je prilika da se ukaže na to da ostale crkve ne moraju da krenu tim putem, zbog toga što one nisu fizički vezane za carigradsku patrijaršiju i ne bi trebalo da budu izložene takvim pritiscima, kao što je izložena Pravoslavna crkva Grčke“, navodi on.
Episkop Irinej je želeo da saopštenjem upozori ostale pravoslavne crkve da ne donose antikanonske odluke.
„Ovo što je vladika Irinej napisao, mislim da se u prvom redu odnosi na grčke crkve, koje još nisu priznale takozvanu autokefaliju Kijeva. Odnosi se, dakle, na Aleksandrijsku patrijaršiju, Jerusalimsku patrijaršiju, na kiparsku Crkvu, a delom i na albansku Crkvu, gde su Grci u većini. Mislim da se ovo odnosi najpre na njih, premda i rumunska Crkva ima vrlo interesantan stav koji bi u perspektivi mogao da vodi ka priznanju takozvane autokefalnosti Kijeva“, napominje Raković
.
Raslojavanje pravoslavlja

Vremenom, crkvena situacija će se, prema Đogovoj proceni, raslojavati na one koje će prihvatati novofanarsko viđenje, koje će imati drugačiju teologiju i način funkcionisanja i pravoslavnu crkvu, koja će ostati verna trenutnom stanju.
Postojaće vernici fanarskog pravoslavlja (Carigradska patrijaršija se naziva još i fanarskom, prema imenu istanbulske četvrti gde je smeštena patrijaršija), koji su već ideološki spremni da prihvate carigradski primat.
„Takvi krugovi će se vremenom organizovati u novu crkvenu strukturu. Njoj će Fanar postati funkcionalni, pravni, ideološki i svaki drugi centar. U helenofonim pomesnim crkvama postojaće naročita sklonost da se čitava stvar predoči kao rasno suprotstavljanje Helena slovenskim varvarima i nije isključeno da u helenofonim crkvama bude rasprostranjena ta novofanarska crkvena struktura“, kaže on.
Ono što, međutim, Carigradska patrijaršija ne uspeva da shvati, jeste da i u okviru helenofonih crkvenih struktura ne može nametnuti primat u masovnom obliku — izuzev pojedinih episkopa i teologa, nema volje da se prihvati primat Carigrada.
Zbog toga potez Moskovske patrijaršije, da u molitvenom pominjanju ostave grčke arhijereje koji ne prihvataju novu strukturu, Đogo ocenjuje kao pametan i mudar, jer će u svakom budućem momentu, kada jedna pomesna crkva bude zauzimala stav po pitanju priznanja PCU, omogućiti da sami arhijereji biraju hoće li prihvatiti novofanarsko ili saborno viđenje crkve, kakvo smo imali kroz vekove.
Ono što bi arhijereji koji ostanu verni vekovnom funkcionisanju crkve trebalo da urade, jeste da budu na stalnom zasedanju, kako bi koordinisali međusobne odnose i nerešena pitanja, smatra Đogo.

Istorijski primeri

Primera iz istorije za ponašanje Carigradske patrijaršije nema, ali Đoga, kako kaže, situacija veoma podseća na onu koja je postojala između 8. i 11. veka u odnosima između Rima i pravoslavnih crkava.
„Imate razvoj ideje primata, koja je počela otprilike od 8. veka, koja je takođe imala geopolitičkog sponzora u franačkoj državi Karla Velikog i koja je 1054. otišla u pravcu u kom niko više ne može videti kako bi se moglo pričati o hrišćanskom jedinstvu, jer ideja primata podrazumeva da neko ima vlast nada mnom i kada tu vlast ne želim i ne priznajem. To je ono što Carigradska patrijaršija danas u tekstu tomosa eksplicitno tvrdi, da je carigradski patrijarh glava crkve, što apsolutno ne odgovara istini“, ističe Đogo.
Jedina slična situacija u 20. veku ovoj sadašnjoj dogodila se 1925. godine, kada je Carigradska patrijaršija u molitveno opštenje prihvatila „Obnovljence“, strukturu koju su stvorile sovjetske vlasti, kako bi je suprotstavila Moskovskoj patrijaršiji, priča Đogo.
Razlika u odnosu na ono što se dogodilo 1925. godine, jeste to što nijedna pomesna crkva nije prihvatila stav Carigrada i što je sâm Carigrad kasnije revidirao stav.
(Sputnjik)
1266652




ПОПОВИ АКО НИСТЕ ЗНАЛИ, ЂАВО ДОЛАЗИ ПО СВОЈЕ!
 
ПОПОВИ АКО НИСТЕ ЗНАЛИ, ЂАВО ДОЛАЗИ ПО СВОЈЕ!


Не брини се ти за попове, црква и попови постоје више од хиљаду година преживели су све невоље укључујући и пошаст коју су донели румени другови.

Брини се што је вас румених све мање и да сте без пелцера који ће вам лозу наставити ;)
 
Раскола у православљу је било много, и у оквиру самих помесних цркви, и међу њима. Нерешена питања филетизма су потресала балканске цркве целог деветнаестог века, рецимо, и била су далеко озбиљнија од било чега данас. Ни сада нису задовољавајуће решена. Расколи у самој руској цркви постоје већ вековима, од отпадања старовераца до разлаза са црквом у расејању после сотонске револуције. Ни тај раскол није до краја превазиђен.

Спутњик је кретенски извор за кретене, и служи искључиво потребама руске дневне политике.

Човек који га неиронично цитира иде на четири ноге. Једноставно правило.
 
Раскола у православљу је било много, и у оквиру самих помесних цркви, и међу њима. Нерешена питања филетизма су потресала балканске цркве целог деветнаестог века, рецимо, и била су далеко озбиљнија од било чега данас. Ни сада нису задовољавајуће решена. Расколи у самој руској цркви постоје већ вековима, од отпадања старовераца до разлаза са црквом у расејању после сотонске револуције. Ни тај раскол није до краја превазиђен.

Спутњик је кретенски извор за кретене, и служи искључиво потребама руске дневне политике.

Човек који га неиронично цитира иде на четири ноге. Једноставно правило.


Sputnik je mediji za slobodnog coveka
 
Carigradska patrijaršija daje autokefalnost crkvi u Ukrajini

Carigradska patrijaršija saopštila je da će započeti proces davanja nezavisnosti crkvi u Ukrajini u odnosu na Rusku pravoslavnu crkvu. Ta odluka je saopštena nakon danas održanog redovnog Sinoda, javio je AP.

Iz Carigradske patrijaršije je saopšteno da je ukinuta odluka iz 1686. godine, prema kojoj je Kijevska mitropolija predata Moskovskoj patrijaršiji.

Carigradska patrijaršija, ukidanjem te odluke, polaže pravo na crkvu u Ukrajini, javio je Sputnjik.

"Zatražili smo autokefalnost, nezavisnost od Moskve. Na tim osnovama je Ukrajina postala nezavisna država. Sveti sinod nam je autokefalnost dodelio, a ekumenski patrijarh je skinuo anatemu koju je zbog tog zahteva na mene bacila ruska pravoslavna crkva", rekao je dosadašnji mitropolit kijevski Filaret .

Ruski mediji prenose i da je sekretar za informisanje patrijarha Kirila rekao da je ta odluka legalizacija raskola i da predstavlja katastrofalan potez kojim je pređena crvena linija.

Ruska pravoslavna crkva je faktički "prekinula diplomatske odnose" sa Carigradskom patrijaršijom, navodi Sputnjik.

Ruska pravoslavna crkva će 15. oktobra zvanično oceniti poteze Carigradske patrijaršije,

Predsednik Ukraijne Petro Porošenko izjavio je da je Carigradska patrijaršija već donela odluku o dodeljivanju autokefalnosti Ukrajinskoj crkvi.

"Odluka je već doneta", rekao je on novinarima u Kijevu, komentarišući ishod trodnevnog sinoda Carigradske crkve.

Prema njegovim rečima, to je pitanje ukrajinske bezbednosti, državnosti i svetske geopolitike.

"To je pad trećeg Rima", rekao je on i dodao da će Ukrajina garantovati verske slobode pripadnicima svih konfesija.
Da li misliš da imate snage da “oborite” Treći Rim? Da vas ne pritisne?
 
Neka me neko ispravi ako grešim, ali koliko je meni poznato po kanonima od pradavnih vremena vaseljenski je patrijarh nadležan ta sve "varvarske" zemlje. Na temelju toga se zasnivaju i njegove pretenzije nad, recimo, čitavim američkim kontinentima.
Pretenzije turskog podanika su njegov problem, njegov lični fanariotski problem.
 

Back
Top