Crkva kao institucija = vera. DA-NE

  • Začetnik teme Knight of Dragon-s order
  • Datum pokretanja
K

Knight of Dragon-s order

Gost
Nisam puno aktivan u ovom forumu iskreno smara me sva ova prica o veri. No vidim da ovde ima onih koji se predstavljaju kao pravi vernici i svesrdno dele savete jedni drugima pa cu zato zamoliti za koji savet po ovom pitanju a ono glasi: Da li crkva treba da simbolizuje veru i do nekle ponudi vizuelizaciju nase vere? Treba to znam i ja ali sta reci na cinjenicu (licno video) da jedan svestenik svojim parohijanima za secenje slavskog kolaca odredi fiksnu cenu koja je za neke ljude sigurno previsoka. Ili npr. selo u kome je rodjen moj otac dobilo je ime po predivnom manastiru koji se tu nalazi, manastir je sada aktivan u njemu zive monahinje koje iako imaju novoizgradjeni konak nisu dozvolile da u njemu prenoce posetioci iz Beograda koji su se sticajem okolnosti nasli tu kasno i nisu imali prevoz nazad. Ima ovakvih primera jos puno ali nije mi cilj da vama o tome pricam vec me interesuje sta vi pravi vernici o tome mislite? :oops: :oops: :oops: :?:
 
Knight of Dragon-s order:
Nisam puno aktivan u ovom forumu iskreno smara me sva ova prica o veri. No vidim da ovde ima onih koji se predstavljaju kao pravi vernici i svesrdno dele savete jedni drugima pa cu zato zamoliti za koji savet po ovom pitanju a ono glasi: Da li crkva treba da simbolizuje veru i do nekle ponudi vizuelizaciju nase vere? Treba to znam i ja ali sta reci na cinjenicu (licno video) da jedan svestenik svojim parohijanima za secenje slavskog kolaca odredi fiksnu cenu koja je za neke ljude sigurno previsoka. Ili npr. selo u kome je rodjen moj otac dobilo je ime po predivnom manastiru koji se tu nalazi, manastir je sada aktivan u njemu zive monahinje koje iako imaju novoizgradjeni konak nisu dozvolile da u njemu prenoce posetioci iz Beograda koji su se sticajem okolnosti nasli tu kasno i nisu imali prevoz nazad. Ima ovakvih primera jos puno ali nije mi cilj da vama o tome pricam vec me interesuje sta vi pravi vernici o tome mislite? :oops: :oops: :oops: :?:

Iako ne spadam u prozvane(daleko sam od pravog vernika, a jos dalje od savetodavca), imam svoje misljenje o tome i mislim da se ni slucajno vera ne moze poistovetiti sa crkvom kao institucijom.Zbog ovakvih primera koje si naveo, i sama imam odbojnost prema crkvama.Naprosto, onoga momenta kada jedna ideja dobije mnogo sledbenika, i kada se oformi institucija, sama ideja pocinje da bledi i ustupa mesto necemu sto je tek bleda senka pocetne zamiisli .Medjutiim ne trebe zaboraviiti da u okviru takvih institucija ipak postoje dragoceni ljudi, samo se od gomile onih drugih bas ne mogu mnogo istaci.A prava vera, zbog raznoraznih nepraviilnosti u okviru institucija, sigurno nece nestati.
 
Ja bih ti ovako rekla:
Vera i religija (shto mu dodje isto) data nam je sa pravom izbora i slobode, koje su vecini ljudi nepodnoshljive. Chovek, koji od svog postanka (?) vapi za slobodom, kada se nadje pred njom, ustukne vishe nego pred najvecim neprijateljima. Sloboda u stvari i jeste nashe najvece iskushenje. O tome je vrlo lepo razmishljao i pisao Erih From. Ta shirina i neogranichenost mogucnosti veoma nas plashi. Vera je potpuno lichno opredeljenje i koliko god bilo diktirano izborima nashih veoma dalekih predaka u vidu obichaja, tradicije, serviranja kao gotovih odgovora na pitanja, nishta nas od svega toga ne oslobadja lichnog izbora i odgovornosti. To je ukratko ( :roll: ) o veri.
A o crkvi:
crkva je ljudska tvorevina. Izmislili su je, odrzali i i dalje je vode ljudi. Chovek je chovek-greshan, pa kako god bio posvecen najdubljim i najvishim ciljevima. Oni koji su se opredelili da shire misao i ljubav Bozju medju ljudima, snose vecu odgovornost u tom smislu. Zato, svako razmishlja svojom glavom, odgovoran je za svoje postupke, a jedino Bog zna shta se u chijoj dushi nalazi.
Pozdrav.
 
Sizif:
Komshinica:
Em sam ionako opshirna, em sam pogreshila pa dva puta poslala istu poruku. Izvinjavam se svima.
Šta dvaput istu poruku?
(Šala, izbrisao sam duplikat :wink:)
A ja se čudim, kako nema onog mog blama od duplikata :!: Hvala na tome, već sam mislila da više ne uđem na ovu temu, jer bih svaki put morala da gledam ono svoje naširoko-nadugačko, pa još dvaput. A i dobra ti je fora-stvarno sam se primila. :shock: Pozdrav.
 
Knight of Dragon-s order:
Nisam puno aktivan u ovom forumu iskreno smara me sva ova prica o veri. No vidim da ovde ima onih koji se predstavljaju kao pravi vernici i svesrdno dele savete jedni drugima pa cu zato zamoliti za koji savet po ovom pitanju a ono glasi: Da li crkva treba da simbolizuje veru i do nekle ponudi vizuelizaciju nase vere? Treba to znam i ja ali sta reci na cinjenicu (licno video) da jedan svestenik svojim parohijanima za secenje slavskog kolaca odredi fiksnu cenu koja je za neke ljude sigurno previsoka. Ili npr. selo u kome je rodjen moj otac dobilo je ime po predivnom manastiru koji se tu nalazi, manastir je sada aktivan u njemu zive monahinje koje iako imaju novoizgradjeni konak nisu dozvolile da u njemu prenoce posetioci iz Beograda koji su se sticajem okolnosti nasli tu kasno i nisu imali prevoz nazad. Ima ovakvih primera jos puno ali nije mi cilj da vama o tome pricam vec me interesuje sta vi pravi vernici o tome mislite? :oops: :oops: :oops: :?:

Tvoje pitanje je retoričko. ž

U stvari ja mogu da razumem kako neki dobri ljudi traže prave stvari na pogešnome mestu i ne shačaju, da su upali u sotoninu zamku. Tradicija, strah od komšija i svet oko nas, pun strave, gluposti i laži, ljudi okamenulog srca...

A mogli bi da razumu i sami. Laži, prevare, odsustvo ljubavi (osim u rečima), crkve pune idola, vole kad jim se kaže oče (a jedan je Oče naš), istežu ruku da jim se je poljubi, sve što rade je zbog ličnih koristi, ...., mogao bi spiskom nastaviti još sat-dva: pa otvorite oči, ljudi.

Isus je apostolima oprao noge. Zamislite nekog popa, da to vama uradi :shock:
 
[quote="KisskoU stvari ja mogu da razumem kako neki dobri ljudi traže prave stvari na pogešnome mestu i ne shačaju, da su upali u sotoninu zamku. Tradicija, strah od komšija i svet oko nas, pun strave, gluposti i laži, ljudi okamenulog srca...

A mogli bi da razumu i sami. Laži, prevare, odsustvo ljubavi (osim u rečima), crkve pune idola, vole kad jim se kaže oče (a jedan je Oče naš), istežu ruku da jim se je poljubi, sve što rade je zbog ličnih koristi, ...., mogao bi spiskom nastaviti još sat-dva: pa otvorite oči, ljudi.

Isus je apostolima oprao noge. Zamislite nekog popa, da to vama uradi :shock:[/quote]



Dobra je ona koja kaze otprilike ovako:nekada su apostoli jeli drvenim kasikama i imali zlatna srca.Ovi danas jedu zlatnim kasikama i imaju drvena srca.
 
itaka.s:
Dobra je ona koja kaze otprilike ovako:nekada su apostoli jeli drvenim kasikama i imali zlatna srca.Ovi danas jedu zlatnim kasikama i imaju drvena srca.

To je međuostalim i jako značajna poruka Biblije: nije važno šta govoriš (ili pišeš, kao mi :lol: ) nego je važno šta radiš. To si šta radiš.

Tako možemo ugledati i čiji "apostoli" su ovi novi. Pa oni teraju ljude od Biblije i Boga!
 
Kissko:
itaka.s:
Dobra je ona koja kaze otprilike ovako:nekada su apostoli jeli drvenim kasikama i imali zlatna srca.Ovi danas jedu zlatnim kasikama i imaju drvena srca.

To je međuostalim i jako značajna poruka Biblije: nije važno šta govoriš (ili pišeš, kao mi :lol: ) nego je važno šta radiš. To si šta radiš.

Tako možemo ugledati i čiji "apostoli" su ovi novi. Pa oni teraju ljude od Biblije i Boga!
Slažem se skroz. Ne svi, naravno. Čast izuzecima. Za većinu ne bih smela da garantujem na čijoj su strani.
 

Back
Top