Pošto sam se ipak u određenom delu života radio kao mehaničar hemijskog izvora el.energije (čitaj akumulatora) , malo sam i upućen u ovu tematiku , znači gubici su minimalni i sve zavisi od kvaliteta akumulatorskih ćelija.
Nikkadmijumskima treba oko 100 dana i izgubiće kapacitet tj isprazniće se sami od sebe, niklmetalhidridu će trebati do 6 meseci da se sam od sebe isprazni ali potpuno , ali za ove dve vrste baterije je bitno da se prazne do određene vrednosti i ispod te vrednoste ne , i kada se pune pune se odjednom i do kraja.Preterano punjenje ili pražnjenje ovih tipova akumulatorskih ćelija dovodi do krivljenja ćelija iznutra i njihovoga kratkoga spoja. One su sposobne maximalno do 100 pražnjenja i punjenja i zatim im nestaje kapacitet i veoma brzo postaju neupotrebljive, memorijski efekat ima katastrofalne posledice po ove dva tipa akumulatora.
Litijumsko jonske i litijumsko polimerne baterije nemaju memorijski efekat ali su izuzetno osetljive , u slučaju oštećenja znaju da eksplodiraju , ili izgore na licu mesta , takođe pri oštećenju isparenja iz njih su izuzetno otrovni po čoveka , zato se i čekalo mnogo sa njihovom masovnom primenom , one nemaju memorijski efekat , a baterije same od sebe se jako teško prazne za godinu dana ne bi trebalo da je veće pražnjenje od 5- 10%. Međutim problem je sa ovim akumulatorima da su oni u stanju da akumuliraju i veću količinu el. energije nego što piše na njima , ako bi se primenjivali isti punjač kao kod NICD i NIMH akumulatora ono bi polako dovelo do pregrevanja , prepunjavanja krivljenja ćelija kao i eksplozije akumulatora zato punjači ili uređaji u kome se koriste te baterije , za ovaj tip baterija ima specijalne kontrolere koji im ne dozvoljavaju prepunjavanje kada jednom dostignu određeni nivo napunjenosti. nažalost ni ovi tipovi akumulatora ne mogu da podnesu više od stotinjak punjenja i pražnjenja.
Evo i ja pomešah ovde dva pojma ; baterije i akumulator , znajte da sam mislio na akumulatore kada sam bilo koju reč napisao od ta dva.