Quantcast

Cob house

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
56.336
Kuća od slame ,peska i gline ili pod engleskom imenom Cob house
U našim krajevima se to još naziva i kuća od naboja.
Build-a-cob-house.jpg

Ljudi koji žele poduzeti sledeći korak prema održivom životu, traže energetski delotvorne opcije poput kal-kuća koje je jeftino graditi i izgledati će estetski ugodno.
Kućice kal-kuće izgrađene su od gline, mešavine peska i slame, čime su ekološki prihvatljive u uporedbi s modernim materijalima poput cigle i maltera. Nadalje, prilikom rušenja mogu se
reciklirati i ne zagađuju okolinu.

Ako sumnjate u trajnost Cob kuće, tada vredi spomenuti da najstarija kuća još uvijek stoji nakon 10.000 godina izloženosti elementima. Isto tako, napraviti jednu za sebe i svoju porodicu nije
raketna nauka jer je to vrlo jednostavno graditi s osnovnim znanjem gradnje.
Mayne-Island-Cob-Cottage-2.jpg

Sve što vam treba je komad zemlje za podizanje građevine, a to će vas koštati gotovo jednu
desetinu troškova izgradnje konvencionalnog doma. Kao dodatna prednost je , što ide vrlo
dobro u ekološki život.

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
56.336
Budući da je kal-kuća izgrađena od prirodnih zemljanih materijala, apsolutno je zdrava za život.
Nema toksičnih emisija u uporedbi s konvencionalnom zgradom koja koristi sintetičke i
industrijski oblikovane materijale.
Istoria-Casutei-cob-house.jpg

Cob house izuzetno je izdržljiva jer je osnovni materijal za njenu strukturu prirodni kostur koji daje čvrstoći zgradu. Ekološki dom je takođe otporan na zemljotres, jer cela struktura djeluje kao
monolitni komad koji ne stvara pukotine kada se zemlja trese.
Mayne-Island-Cob-Cottage-9.jpg

Zidovi izrađeni od zemljanog materijala imaju izvrsna svojstva apsorbovanja zvuka koja zadržavaju vanjsku buku u velikoj meri i obrnuto.

buudala

Legenda
Poruka
56.504
Slatko je , al pacovi i miševi ti se brzo popnu na vr glave.

Imao sam kuću od naboja, pa imam i iskustvo te vrste, a mogu da zamislim tek kako je kad ti se zavuku u zidove od slame.

Temelj beton, zid cigla, tavan eventualno daska + trska , krov crep.

To je po mom mišljenju recept koji je dovoljno ekološki, a garantuje život bez glodara i da ti vetar neće odneti kuću.

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
56.336
Slatko je , al pacovi i miševi ti se brzo popnu na vr glave.

Imao sam kuću od naboja, pa imam i iskustvo te vrste, a mogu da zamislim tek kako je kad ti se zavuku u zidove od slame.

Temelj beton, zid cigla, tavan eventualno daska + trska , krov crep.

To je po mom mišljenju recept koji je dovoljno ekološki, a garantuje život bez glodara i da ti vetar neće odneti kuću.
Potsetio si me na priču o "Tri praseta":D

buudala

Legenda
Poruka
56.504
Odavno sam se interesovao za bondručare, naboj, jedno vreme za hempkrit ili kako Rusi kažu arbolit.
Sve to jeste izuzetno zanimljivo, ali ima tu manu koju mnogi koji nisu imali iskustvo, smetnu sa uma.

Glodari su nesnosni .

Zato cigla, koja jeste ekološki materijal , beton za temelj uz obaveznu hidroizolaciju.

Izuzetno je zgodan dupli, takozvani sendvič zid sa trskom u međuprostoru.

Tavanica može od dasaka pa preko trska u pločama, s tim da bih ipak i preko te trske naneo bar košuljicu.

U poslednje vreme pratim na tubi nekog novozelandskog tubera koji pravi priloge o tiny house stilu.

To je valjda za zasebnu temu..... :bye:

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
56.336
Odavno sam se interesovao za bondručare, naboj, jedno vreme za hempkrit ili kako Rusi kažu arbolit.
Sve to jeste izuzetno zanimljivo, ali ima tu manu koju mnogi koji nisu imali iskustvo, smetnu sa uma.

Glodari su nesnosni .

Zato cigla, koja jeste ekološki materijal , beton za temelj uz obaveznu hidroizolaciju.

Izuzetno je zgodan dupli, takozvani sendvič zid sa trskom u međuprostoru.

Tavanica može od dasaka pa preko trska u pločama, s tim da bih ipak i preko te trske naneo bar košuljicu.

U poslednje vreme pratim na tubi nekog novozelandskog tubera koji pravi priloge o tiny house stilu.

To je valjda za zasebnu temu..... :bye:
Svakako da si u pravu,samo su ljudi u potrazi za zdravijim životom krenuli da se vraćaju
prirodi i u toj potrazi preteruju kao i u svemu.Kao što su preterane "Kule Vavilonske"koje
su najnezdravije za psihu čoveka,tako i potpuno vraćanje prirodi u vidu Cob iliti Kal kuća
nije moguće..To je sve utopija.No svaka utopija živi neko vreme i posle nekog vremena
ode u zaborav. Tiny house jesu posebna tema.Otvori je ako te ne mrzi.:bye:

443f76b10021768c9095e854aa3f5d30.jpg

Lorelajn

Iskusan
Poruka
6.786
U poslednjih par meseci je buknuo i kod nas ovaj "trend" vracanja prirodnim, ekoloskim materijalima pri gradnji kuce a i enterijera kuce.
Verovatno najvise zbog besparice.
Uglavnom ima i okupljanja, zajednicka gradnja, edukacija kako napraviti te kuce.
Ove nabijenice koje sam ja videla po Vojvodini su u raspadnutnom stanju, ne znam kako bez konstantnog obnavljanja moze da izdrzi negde vise stotina godina no nisam nikakav poznavalac materije.
I mene zanima da li je to moguce kod nas bez da svake godine moras nesto da popravljas no vise me interesuje drvo i kamen kao materijal za kucu.
Volela bih da cujem jos iskustva o tim nabijenicama 🌺

buudala

Legenda
Poruka
56.504
U poslednjih par meseci je buknuo i kod nas ovaj "trend" vracanja prirodnim, ekoloskim materijalima pri gradnji kuce a i enterijera kuce.
Verovatno najvise zbog besparice.
Uglavnom ima i okupljanja, zajednicka gradnja, edukacija kako napraviti te kuce.
Ove nabijenice koje sam ja videla po Vojvodini su u raspadnutnom stanju, ne znam kako bez konstantnog obnavljanja moze da izdrzi negde vise stotina godina no nisam nikakav poznavalac materije.
I mene zanima da li je to moguce kod nas bez da svake godine moras nesto da popravljas no vise me interesuje drvo i kamen kao materijal za kucu.
Volela bih da cujem jos iskustva o tim nabijenicama 🌺
U Banatu postoji izreka da ako ne ide gazda na kuću onda će kuća na gazdu.

Preduslov svih preduslova kod nabijača vojvođanskog stila bez konstrukcije od drvenih stubova je obezbediti da se voda sa krova udalji od temelja s obzirom na to da kad zidovi povuku vlagu menjaju svoje fizičke karakteristike pretvarajući se iz čvrste nabijene materije u blato pa počinje sleganje i pucanje zidova.

Sama koncepcija kuće je savršen spoj ekologije i održivosti.

Zidovi su debeli po 50 i više centimetara i nose krov bez problema.
Predstavljaju termalnu masu koja obezbeđuje hladovinu lrti i toplotu zimi.

Tavan je solarna sušara za žitarice i ujedno magacinski prostor za godišnju zalihu hrane.

Nastaviću .

buudala

Legenda
Poruka
56.504
Prema severu nema ni jednog prozora sem eventualno ventilacionog otvora za špaiz.

Mene lično podsećaju na one eartship kuće koje Ameri prave od odbačenih auto guma .

U suštini i toameričko jeste naboj, s tim da je armiran gumama.

Imaju hodnik konk na južnoj strani u kom su dobre domaćice držale cveće.

Taj hodnik je zona koja sprečava da hladnoća zimi i toplota leti uđu u sobe.

Ipak ovo je tema o kućama od blata sa nosećom konstrukcijom od drveta , a ne o kućama od naboja .

Izvinte za mali off.

Poli46

Legenda
Moderator
Poruka
56.336
Prema severu nema ni jednog prozora sem eventualno ventilacionog otvora za špaiz.

Mene lično podsećaju na one eartship kuće koje Ameri prave od odbačenih auto guma .

U suštini i toameričko jeste naboj, s tim da je armiran gumama.

Imaju hodnik konk na južnoj strani u kom su dobre domaćice držale cveće.

Taj hodnik je zona koja sprečava da hladnoća zimi i toplota leti uđu u sobe.

Ipak ovo je tema o kućama od blata sa nosećom konstrukcijom od drveta , a ne o kućama od naboja .

Izvinte za mali off.
Hvala kolega,ovo je bilo vrlo korisno :ok:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.