Cloud Atlas

Q. in perpetuum hibernum

Stara legenda
Poruka
88.125
Poslije jednog neuspješnog filma, braća Vahovski (dobro, od nedavno brat i sestra) namjeravaju povratiti svoju slavu koju su imali u vrijeme Matriksa. Prave ga zajedno sa uglednim njemačkim režiserom Tomom Tikverom (Trči Lola, trči, Raj, Parfem).

cloud-atlas-poster1-e1343321597484.jpg


Cloud Atlas će biti gotovo u potpunosti njemačka produkcija - film je gotovo isključivo finansiran od strane njemačkih kuća, a u SR Njemačkoj će se i obaviti većina snimanja. Dio snimanja je izvršen i u sjevernoj Britaniji, na španskim ostrvima i Hong Kongu. Mnogi kažu da je sa budžetom koji daleko prevazilazi sto miliona američkih dolara, ovo prvi pokušaj Njemaca da naprave jedan blokbaster koji bi mogao parirati Holivudu.

Film je rađen po bestseleru iz 2004. godine, tako da je radnja poprilično poznata, ali mislim da bolje da o njoj previše ne raspravljamo. Za sada je dovoljno reći da se film sastoji iz šest priča iz različitih vremenskih perioda - prva se odvija sredinom XIX stoljeća, a posljednja u podaljoj budućnosti.

Poznatije uloge:
* Tom Henks
* Hju Grant
* Hugo Viving
* Hali Beri
* Džim Brodbent
* Suzan Sarandon
* Dejvid Kit

R - zbog prisutnosti nasilja, vulgarnog jezika, seksa/nagosti i nešto scena koje aludiraju na upotrebe narkotika

Pogledajte relativno poduži ali vrlo interesantni trailer:

 
Poslednja izmena:
Au, ovo ce biti ili totalni promasaj ili nesto najbolje ikad snimljeno. Vece su sanse za ovo prvo, ali ipak sacekajmo...

Pogledao sam ga.
Jedan od boljih filmova koje sam do sada vidio.

Svaka preporuka onima koji žele da vide nešto sasvim neobično, uz napomenu da je film izuzetno dugačak (skoro tri sata).

Iako djeluje na momente neuredno i ne baš najsrećnije uklopljeno (jer prikazuje šest paralelnih radnji), pravo je osvježenje vidjeti na filmskom platnu nešto novo.

Jedino mi je mnogo žao što je film flop - dok ga ljudi solidno ocijenili, ima prilično slabu gledanost. Poznajući američku publiku...ni ne čudi.
 
Evo, sad sam pogledao, nisu crnci glupi nego belci glume žutaće. Ista stvar.

I'm not trolling, I'm asking an honest question. Casting a white person to play an Asian person is racist. It's racist the same way that Johnny Depp playing a Native American is racist. It's like Al Jolson wearing blackface. It's not acceptable. Race and ethnicity isn't something that you put on and take off. There are real people who face discrimination every day because of their race.

If you don't consider yellowface racist, are you white? Answer honestly. White people seem to have the hardest time understanding how racism affects people of color. White people have the privilege of laughing things like this off because they're not affected by it.

It's easy to say yellowface isn't racist because you never have to deal with the consequences. Have you ever stopped to actually think about casual racism and how it affects others, or do you just ignore it because you don't think it's your problem?

Sa druge strane:

SHORT OVERVIEW OF RACIAL PORTRAYAL (TL;DR)

OVERVIEW 1: WHITES
Positive "normal" (non-comical, non-primitive, straight) white characters:
1: Adam Ewing, the mate praising the black slave Autua, Ms Ewing (whiteface)
2: Ayrs' wife (explicitly Jewish, whiteface)
3: Isaac Sachs the scientist (Jewish, judging by the name)
4: the shop clerk, Tim's girlfriend, the elderly rebel
Positive "abnormal" (comical, primitive, non-straight) white characters:
2: Robert Frobisher, young Rufus Sixsmith
3: old Rufus Sixsmith
4: Tim Cavendish, his elderly friends, Scottish fans
6: all future primitives, except for the evil white primitives
Negative white straight or non-sexual characters:
1: Ms Ewing's father, Ewing's doctor, Rev. Giles Horrox, the captain, the bearded 'tribesman' whipping Autua
2: Vyvyan Ayrs the old composer, the hotel owner, people knocking at the door in the beginning, the Nazi
3: the assassin, the evil CEO
4: Tim's gangster client, his three brothers, Tim's brother, the staff at the "hotel"
5: the rapist
6: Evil tribesmen, the devil (raceless?)

OVERVIEW 2: ASIANS
None of the Asian characters are "abnormal" in any way. They are young, unfunny, sexy, and straight.
Positive Asian characters:
5. Sonmi, the other rebel fabricant, all other fabricants, the creepy collar-remover (yellowface), Hae-Joo (yellowface), the rebel militants ("abstract")
Negative Asian characters:
5. The interviewer (yellowface, ambiguous), the Uniformity leader (yellowface), the troops ("abstract"), the teens at the restaurant

OVERVIEW 3: BLACK OR MIXED
None of the black and mixed characters are "abnormal" in any way.
Positive black or mixed characters:
1. Autua (the escaped slave)
3. Luisa Rey, Joe Napier (the good security guy), Luisa's friendly boy, the friendly woman whose dog is killed
5. The rebel leader
6. Meronym, the Prescient man she contacts, the future children
Negative black or mixed characters:
None. Perhaps the cannibals from 1, but the only explicitly evil one is the white man whipping Autua.

Fora je što je Lorens postao Lana i onda malo prolupao. Zapravo, realno je prolupao i pre nego što je postao Lana.
 
Evo, sad sam pogledao, nisu crnci glupi nego belci glume žutaće. Ista stvar.



Sa druge strane:



Fora je što je Lorens postao Lana i onda malo prolupao. Zapravo, realno je prolupao i pre nego što je postao Lana.

A ja ti kažeš da je ako išta, film zapravo antirasistički (dotiče se te rasističkih tema, između ostaloga blago i nacističkih zabluda, pogotovo u dijelu u kojem obrađuje položaj crnaca u ropstvu u SAD sredinom XIX stoljeća, a još bolje u futurističkom odjeljku u kojem predstavlja ljude u razvijenom svijetu mahom kao jednolične, tj. stapanja svega onoga što doživljavamo kao različite rase u jednu, koja je tu dijelom i zahvaljujući genetskom inženjeringu).

Onaj koji pokušava film nekako smjestiti u rasistički kontekst, jednostavno je u krivu (nije čak ni pitanje ličnog utiska), i spada u one koji ne žele Gospodara Prstenova gledati zgob rasizma...nemaju pametnija posla, pa traže dokaze kako bi predstavili film kao rasistički, polazeći momentalno od premise da to treba učiniti u startu...Dovoljno je samo napomenuti, kao što već i jesam, da je film u značajnoj mjeri usmjeren ka razbijanju rasističkih zabluda, a to što neki žele da vide proporciju, pa da u svim društvenim grupama budu jasno zastupljene sve rasne kategorije - u filmu koji upravo (pogotovo u futurističkom dijelu) razobličava rase kao društveni konstrukt - nauštrb same knjige po kojoj je film pravljen, prilična je glupost.

Ne glume samo "bjelci žutaće", već i obratno, kao i "crnci bjelce" npr.

'Cloud Atlas' is not really racist

But for the rest of people willing to listen, don't pigeonhole "Cloud Atlas," or any other movie, just because it has some risque material. Look at the message of a film to determine if it is hateful.

The message I took away from the movie is that race and background do not matter, that we are all connected and lead lives entwined throughout time, for better and worse.
 
Poslednja izmena:
Nema se ovde šta uklapati u nikakvu celinu. Glup film do bola.
E sad, može svako od vas da se tripuje da razume, shvata, naslućuje, pretpostavlja ... koju poruku bi ovaj promašeni film trebao da nosi sa sobom!
Za mene je poruka jasna - Uzalud si momak protraćio par sati svoga života na ovo ...
 
Film je mnogo bolji (bar meni) kada se posmatra kao kolekcija razlicitih kratkih prica nego kao ujedinjeno delo. Iako je kapiram bas suprotno bilo poenta, ali mene nije uradilo. Narocito one price iz buducnosti, nekako sasvim naivno su ispale.
 
Konačno sam sinioć pogledala film. Jako je zanimljiv - ne znam baš da li je u pitanju remek delo kao što njegovi najveći fanovi smatraju, ali je svakako bio zanimljiv svakog trenutka i navodi na izvesno razmišljanje: ovo je vrsta filma koji odmah želite da pogledate ponovo, što ću i uraditi uskoro. Posebno su dobro odradili montažu i povezivanje priča, koje su same po sebi zanimljive ali nijedna od njih ne bi bila nešto posebno, da nisu povezane na ovaj način. Što se tiče podele uloga, u nekim slučajevima su očigledno iz čistog zezanja davali nekim glumcima kameo uloge (na pr. Halle Berry u ulozi matorog korejskog doktora, pojavljuje se na samo par sekundi), ali u slučaju većih uloga za to postoji dobar razlog i daje dodatno značenje pričama (na pr. paralela između likova istih glumaca u 1. i 5. segmentu, ili likovi koje igra Tom Hanks, a koji se međusobno veoma razlikuju, ali ako se gledaju kao povezani, onda se film može videti kao evolucija jednog lika - ili "duše"?).

U svakom slučaju, veoma ambiciozan eksperiment, koji je, po meni, uglavnom uspeo. Smešno je na pr. što ga je Time proglasio za najgori film godine. :roll:

Evo, sad sam pogledao, nisu crnci glupi nego belci glume žutaće. Ista stvar
I'm not trolling, I'm asking an honest question. Casting a white person to play an Asian person is racist. It's racist the same way that Johnny Depp playing a Native American is racist. It's like Al Jolson wearing blackface. It's not acceptable. Race and ethnicity isn't something that you put on and take off. There are real people who face discrimination every day because of their race.

If you don't consider yellowface racist, are you white? Answer honestly. White people seem to have the hardest time understanding how racism affects people of color. White people have the privilege of laughing things like this off because they're not affected by it.

It's easy to say yellowface isn't racist because you never have to deal with the consequences. Have you ever stopped to actually think about casual racism and how it affects others, or do you just ignore it because you don't think it's your problem?
Kakva glupost. Kao što je Slaven777 pomenuo, be glume samo belci "žutaće" (mada je diskutabilno šta su ti likovi uopšte, pošto se radnja dešava u budućnosti gde je bilo ne samo mešanja već i dosta genetskog inženjeringa) već i obratno - Korejanka Doona Bae igra, između ostalog, belu riđokosu Amerikanku, kao i Meksikanku, a Kineskinja Xun Zhou igra belu ženu u 6. segmentu (a ja u ovom poslednjem slučaju nisam uopšte ni provalila da nije u pitanju bela glumica, a kamoli da je to ista osoba koja je glumila drugu ulogu u 5. segmentu, dok nisam videla odjavnu špicu - znači da je bar u tom slučaju šminka bila jako dobra). Pored toga, Halle Berry igra i belkinju - plavokosu nemačku Jevrejku u drugom segmentu (i izgleda fantastično). Neki od likova su menjali i pol - najbolji je Hugo Weaving kao gorostasna zastrašujuća sestra u staračkom domu :lol: a vrlo je zabavno kratko pojavljivanje Bena Whishawa (Robert Frobisher iz 2. priče) u uloui Žoržete (lep je kao žena, nema šta :D). Neke od glumica su se takođe nakratko pojavila u ulogama muškaraca ili dečaka.

Prepostavljam da je šminka jedna od kontroverznijih aspekata filma. U nekim slučajevima je jako dobra, u nekima manje (najgoru šminku ima Hugh Grant kao Timotijev brat - izgleda da šminkeri uvek imaju najveći problem kad treba da "ostare" neki lik, skoro uvek ih naprave tako da izgledaju kao da imaju 200 godina). U većini slučajeva se vidi koji je glumac u pitanju, ali to je i bila poenta (posebno u slučaju pomenute Doone Bae i Jima Sturgeesa, tj. veze između njihovih likova u 1. i 5. priči). Mislim da su mnogi zaboravili šta znači "suspense of disbelief". Film i ne pokušava da bude 100% realističan, da su to hteli, mogli su da uzmu druge glumce. Nikom u Šekspirovo doba nije smetalo što muškarci igraju žene, što glumci igraju više likova u komadu, što se preoblače, što igraju ljude starije od sebe ili ljude druge rase, a to se često događa u pozorištu i danas. Filmska publika i kritičari su se malo razmazili. ;)

P.S. Film nije stvarno dug "skoro 3 sata", u stvari je negde oko 2 sata i 35-40 minuta, ali odjavna špica traje preko 10 minuta.
 
Poslednja izmena:

Back
Top