Цитира ли сотона Библију?

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.532
Изрека: "Да би постигао своје циљеве Ђаво може да цитира и Библију" се приписује писцу Шекспиру.

Основа за ову изреку ипак лежи у самој Библији, коју је Шекспир, очигледно, добро познавао. Док је искушавао Исуса у пустињи, ђаво у тренутку кад прозива Исуса да се баци са зидина и да ће га спасити анђели, управо цитира Псалм 91, то јест, позива се на исти.

Имајући ово у виду, да ли је позивање на издвојене цитате из Библије, без разумевања и објашњења духовника, уопште душекорисно?

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.490
pih ja očekivao da je naslov samo poetični opis onog što pojedini vernici kopaju iz Biblije izgovore za svoje toksične stavove i zlonamerne ideje tipa "ovde piše da bog hoće da mrzim [ubaci nešto po izboru]" ili "ovde piše da je božija volja [ubaci nešto toksično i zlonamerno po izboru,od robovlašništva,to toga da par ne treba da se razvede čak ni kad je u pitanju jednostrano ili obostrano maltretiranje]" i ponadao se da su konačno hrišćani počeli da prepoznaju da zlonameri i toksični ljudi znaju da koriste religiju kao sredstvo za opradavanje i kao štit od kritika.

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.532
pih ja očekivao da je naslov samo poetični opis onog što pojedini vernici kopaju iz Biblije izgovore za svoje toksične stavove i zlonamerne ideje tipa "ovde piše da bog hoće da mrzim [ubaci nešto po izboru]" ili "ovde piše da je božija volja [ubaci nešto toksično i zlonamerno po izboru,od robovlašništva,to toga da par ne treba da se razvede čak ni kad je u pitanju jednostrano ili obostrano maltretiranje]" i ponadao se da su konačno hrišćani počeli da prepoznaju da zlonameri i toksični ljudi znaju da koriste religiju kao sredstvo za opradavanje i kao štit od kritika.
Хришћани то знају одавно.
Као што атомска енергија може и да користи и да убије, зависи коме шта треба.

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.227
Изрека: "Да би постигао своје циљеве Ђаво може да цитира и Библију" се приписује писцу Шекспиру.

Основа за ову изреку ипак лежи у самој Библији, коју је Шекспир, очигледно, добро познавао. Док је искушавао Исуса у пустињи, ђаво у тренутку кад прозива Исуса да се баци са зидина и да ће га спасити анђели, управо цитира Псалм 91, то јест, позива се на исти.

Имајући ово у виду, да ли је позивање на издвојене цитате из Библије, без разумевања и објашњења духовника, уопште душекорисно?
Satanlaj poznaje Bibliju bolje od svakog coveka na kugli zemaljskoj.

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.490
Хришћани то знају одавно.
Као што атомска енергија може и да користи и да убије, зависи коме шта треба.
samo što je to za atomsku energiju opšte poznato da može da bude vrlo opasna u pogrešnim rikama i uglavnom su svi oprezni oko toga a zlonamerni i toksični religijozni ljudi često prolaže sa svojim opradanjima,posebno ako su na nekoj autorativnoj poziciji čak i kad su očigledno toksični,ostali religiozni teško umeju da prepoznaju to i čak relativno lako mogu(do duše zavisi od pojedinca do pojedinca) i da padaju pod njihov uticaj jer imaju izgovor da "ako ja nisam upravu onda znači da se ne slažeš sa bogom jer ovde piše to i to" što je pričično moćna stvar ako se uputi u pravcu vernika naročito od nekog ko ima uticaj u zajednici.

I realno to je mngo interesantnija tema za diskusiju od bukvalne satane,jer je satana samo ideja koja služi da personifikuje negativne aspekte ljudske prirode...a ponekad(vrlo često ustvari) i kao sredstvo za izbegavanje lične odgovornosti ono "ja sam bio slab i đavo me prevario da [ubaci bilo šta loše,nepravedno,nepromišljeno,zlonamerno ili sebično]" a ponekad i za dehumanizaciju grupe ili pojedinca na fazon "vidi kakvi su,pali su pod uticaj đavola,to se ne sme tolerisati".

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.532
samo što je to za atomsku energiju opšte poznato da može da bude vrlo opasna u pogrešnim rikama i uglavnom su svi oprezni oko toga a zlonamerni i toksični religijozni ljudi često prolaže sa svojim opradanjima,posebno ako su na nekoj autorativnoj poziciji čak i kad su očigledno toksični,ostali religiozni teško umeju da prepoznaju to i čak relativno lako mogu(do duše zavisi od pojedinca do pojedinca) i da padaju pod njihov uticaj jer imaju izgovor da "ako ja nisam upravu onda znači da se ne slažeš sa bogom jer ovde piše to i to" što je pričično moćna stvar ako se uputi u pravcu vernika naročito od nekog ko ima uticaj u zajednici.
Дао сам пренаглашен пример да не би било забуне.
Заправо, све може да се користи и за добро и за лоше. Чак и овај твој коментар може да се схвати као злонамеран ако би га читао неко ко не дозвољава другачије мишљење чак ни као основу за дискусију.
I realno to je mngo interesantnija tema za diskusiju od bukvalne satane,jer je satana samo ideja koja služi da personifikuje negativne aspekte ljudske prirode...a ponekad(vrlo često ustvari) i kao sredstvo za izbegavanje lične odgovornosti ono "ja sam bio slab i đavo me prevario da [ubaci bilo šta loše,nepravedno,nepromišljeno,zlonamerno ili sebično]" a ponekad i za dehumanizaciju grupe ili pojedinca na fazon "vidi kakvi su,pali su pod uticaj đavola,to se ne sme tolerisati".
Могуће, с тим да таквих дискусија већ има доста по темама, тако да се овде треба задржати на верском и теолошком приступу.

Antihejter

Ističe se
Poruka
2.268
Ovaj deo mi se sviđa.

LokiMacak

Domaćin
Moderator
Poruka
4.490
Ovaj deo mi se sviđa.
meni prvo to padne napamet kad pročtam ovo "citira li sotana Bibliju" kao asocijacija na to neko zlonameran i toksičan koristi delove iz biblije da opravda neke njegove stavove koji se kose sa onim vrlinama koje treba da budu hrišćanske u teoriji a da ipak zvuči kao dobar hrišćanin

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.244
meni prvo to padne napamet kad pročtam ovo "citira li sotana Bibliju" kao asocijacija na to neko zlonameran i toksičan koristi delove iz biblije da opravda neke njegove stavove koji se kose sa onim vrlinama koje treba da budu hrišćanske u teoriji a da ipak zvuči kao dobar hrišćanin
recimo kad manipulisu i citiraju one delove biblije koja im odgovara a zanemaruju onaj deo koji je u suprotnosti sa njihovim stavom.

kad nalaze opravdanja za svoja losa dela , zlocince u svojim redovima i naplacivanju usluga preko mere.

bas kao

Veoma poznat
Poruka
13.078
Док је искушавао Исуса у пустињи, ђаво у тренутку кад прозива Исуса да се баци са зидина и да ће га спасити анђели, управо цитира Псалм 91, то јест, позива се на исти.

onda mozes da kazes, i da li je molitva korisna ako ne znas kome se molis? i mnogi ne znaju, pa im ja otvoreno kazem da nemamo istog Boga

1. kada navodimo taj citat vazno je da kazemo da je djavo kusac
  2. kada pominjemo andjele vazno je da navedemo Hrsta koji nije umolio Oca da mu ih posalje da bi ga spasili od krsta/raspeca, kada je uhvacen, a mogao je
  3. i vazno je da navedemo red andjela koji odbija iskusenja

aeternum

Veoma poznat
Poruka
11.786
Jovan 8

42 Tada im je Isus rekao: „Kad bi Bog bio vaš Otac, vi biste me voleli,+ jer me je Bog poslao i zbog njega sam ovde. Nisam došao sam od sebe, nego me je on poslao.+

43 Zašto ne razumete ono što govorim? Zato što ne želite* da slušate moje reči.

44 Vaš otac je Đavo i vi hoćete da postupate po željama svog oca.+ On je ubica otkako se pobunio*+

i nije ostao postojan u istini, jer u njemu nema istine. Kad govori laž, govori ono što je svojstveno njemu.

On je lažov i otac laži.
+

45 A ja vam govorim istinu, i zato mi ne verujete. 46 Ko od vas može dokazati da činim greh? A ako govorim istinu, zašto mi ne verujete?

47 Onaj čiji je otac Bog sluša ono što Bog govori.+ Ali vi ne slušate jer Bog nije vaš otac.“+

aeternum

Veoma poznat
Poruka
11.786

Biblija ne sluzi da je duhovnici objasnjavaju oni nisu kompetentni
Vec svaki covcek koji ima ispravan stav srca Bog mu daje Sveti duh da moze razumeti Bibliju.
A Biblija sama sebe tumaci...

Biblija je napisana tako da je mogu razumeti samo oni koji to zaista žele i koji su ponizni. Obraćajući se svom Ocu, Isus je rekao: „Hvalim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, jer si ovo sakrio od mudrih i umnih, a otkrio si maloj deci“ (Luka 10:21). Biblija je tako napisana da je mogu razumeti samo oni koji imaju ispravan stav. Oni koji su ponosni — što je istaknuta crta „mudrih i umnih“ — često pogrešno razumeju Bibliju. S druge strane, oni koji su poput „male dece“, to jest ponizni i spremni da uče, mogu ispravno razumeti ono što stoji u Bibliji.

Biblija je upućena onima koji su spremni da prihvate pomoć da bi je razumeli. Isus je rekao da će ljudima biti potrebna pomoć da bi razumeli ono o čemu je govorio. Odakle je mogu dobiti? Isus je objasnio: „Pomoćnik, sveti duh, koga će Otac poslati u moje ime, on će vas poučiti svemu“ (Jovan 14:26). Dakle, da bi ljudi razumeli ono što stoji u Bibliji, potrebno je da im Bog da sveti duh, to jest silu kojom se služi. Međutim, on ga ne daje onima koji ga ne traže, zbog čega Biblija za njih ostaje nepoznanica. Bog svojim svetim duhom takođe podstiče one koji dobro poznaju Bibliju da prenose to znanje onima koji žele da ga steknu (Dela apostolska 8:26-35).

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.532
Biblija ne sluzi da je duhovnici objasnjavaju oni nisu kompetentni

Bog svojim svetim duhom takođe podstiče one koji dobro poznaju Bibliju da prenose to znanje onima koji žele da ga steknu (Dela apostolska 8:26-35).
Па добро.

Знаш, два различита објекта не могу да постоје у исто време на истом месту.
Исто важи и за тврдње.

sasasta

Buduća legenda
Poruka
29.244
Па добро.

Знаш, два различита објекта не могу да постоје у исто време на истом месту.
Исто важи и за тврдње.
biblija je puna kontradiktornih tvrdnji , nisam dzabe napisao da se po potrebi mogu sasvim razlicite stvari citirati

citajuci o5 to nije iskusavanje , isus se trebao baciti a andjeli su ga trebali spasiti

mislim , ako je nesto pravilo i vazi onda vazi uvek , vazi i kad djavo to hoce da zloupotrebi

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.532
biblija je puna kontradiktornih tvrdnji , nisam dzabe napisao da se po potrebi mogu sasvim razlicite stvari citirati
Промашио си поенту мог одговора другом члану форума.
citajuci o5 to nije iskusavanje , isus se trebao baciti a andjeli su ga trebali spasiti

mislim , ako je nesto pravilo i vazi onda vazi uvek , vazi i kad djavo to hoce da zloupotrebi
Свакако можеш тако да гледаш на то.

RIA77

Iskusan
Poruka
5.689
Све што постоји се може употребљавати на различит начин. Динамитом можеш да пробијаш планине, можеш и да неком срушиш кућу. Није динамит крив, него онај ко га користи.

DarkMoon

Veoma poznat
Poruka
14.227

Itekako je iskusavanje .
Hristos mu je direktno odgovorio da je On Bog …nemoj kusati Gospoda Boga …

Poslednja izmena:
Da biste mogli da otvarate nove teme i trajno koristite svoje ime - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.