Citati koji opisuju naša osećanja

Postoje greške koje u sebi sadrže, gotovo nude mogućnost da budu ispravljene. To su greške učinjene greškom. Jednoga dana kada okolnosti sazriju, ispravimo ih i kao da se nisu ni dogodile. Ali ima i onih drugih, konačnih, koje ostaju kao trajne fleke na našoj savesti. I tek kada zabole, upitamo se da li je tako moralo?

Sonja Atanasijević - " Crveni krug "
 
За последњих две стотина година био је велики броj стваралаца, Хелдерлин, Стендал, Китс, Бодлер, Кјеркегор, Шопенхауер итд,
који или уопште нису доспевали до јавности или јесу тако јадно да то није значило ништа. Накнадно се испоставило да су управо
ови ствараоци били врхунац своје епохе. Чињеница да су дела појединих аутора остајала заборављена по тридесет, четрдесет,
педесет година по орманима библиотека или међу рукописним збиркама, док су лака делца освајала на хиљаде читалаца, треба да
нас баци у бригу. Успех се брка са значајем.

Бела Хамваш
 
Nihilizam je pojavno poticanje vrednosti; suštinski, u egzistencijalnom svome prapočetku, on je poricanje vremena, pre svega. Nemoguć je
nihilizam koji bi bio samo poricanje vrednosti, jer su nemoguće vrednosti izvan vremena: vreme je vreme vrednosti, vreme njihovog stvaranja
i vreme njihovog razaranja. Nihilizam razara vrednosti jer, tako, "razara" vreme; njegova nemogućnost ogleda se, uostalom, upravo u tome: što
on ne može da razori vreme, što je i sam obuhvaćen vremenom, što je vreme kao razaranje vrednosti. Nema nihilizma koji ne bi bio "metafizički"
u tom smislu što nema nihilizma koji ne bi bio "na strani" večnosti. U samom sebi, nihilizam je bitno protivrečan: okrenut protiv vrednosti, on je
okrenut protiv vremena, okrenutošću koja ga "izdaje" kao od sebe željenog i beskrajno dozivanog Večnog. Nihilizam, upravo kao razarač vremena,
jeste tvorac večnosti. Ono što on mora da stvori, to nije neka vrednost (u ime koje ruši druge vrednosti, ali rušeći time i svoju apsolutnost), već je to
ova večnost koja je nespojiva sa vrednostima, između koje i vrednosti (kao bitno-vremenite) nema pomirenja.

Radomir Konstantinović
 
Nemojte one koji vas ostavljaju same! Da se kršite i lomite, da gradite i stvarate, da hodate a da ne koračaju uz vas, da dajete a da samo uzimaju, nemojte. Jednom se zakotrljan točak otkačen sa osovine vine toliko daleko da ga je nemoguće stići i vratiti u ležište. Nauče vas baš ti koji ostavljaju da možete da se kotrljate sami.
Nemojte one koji ne prepoznaju! Da vam srce drhti ne od hladnoće već od strasti, da oko sija jer je svetlosti duša puna, da radost dolazi iz srca vašeg. Nemojte one koji od svojih mrakova ne vide snagu ljubavi kojom blistate, one koji stavljaju prst na rupe iz kojih izbijate ka životu, one koji guše vazduh koji dišete. Jednom se toliko nakupite sebe ugušenog, sputavanog, onog kojem nisu davali da do kraja ispusti ni uzdah ni krik, onog sebe koji i sam počne da stavlja ruku na usta i srce pa sve prelije. Nauče vas baš ti koji vam ne daju čemu služi težnja ka slobodi, nauče vas gurajući vas u mrak koliko je sunce važno za preživljavanje.
Nemojte one koji ne osećaju! Kada vas boli i kada je dosta, kada beže dok padate i tu su samo da se okite vašim krilima kad uzletite. Nemojte one koji brljaju po vašem mulju a sopstveni ne vide, one zbog kojih ste pušteni da kroz reku života plivate uzvodno. Jednom se i vama razbistri. Sve što ste bacali u tišinu, zagalami. Ono što ste gušili pod jastukom u noćima punog meseca, legne vam na grudi i stiska ko piton do lomljenja kostiju. To što ste pustili da se korov razbohori jednom će pitati:"Slepče namerni, što me odmah nisi skratila u korenu?"
Nemojte one koji od svog ega ne vide ko ste. Nemojte one koji vam neće dati da oprostite, ni sebi, ni njima.
Najjača ljubav je ona koja se desi iznenada, na mentalnom nivou. E, njih "hoćite". Oni su večni. Oni su duhovno jaki. Oni su mi sami. U njima je komad duše koja našu čini celom.
Pavica Veljovic
 
Što sam bivao stariji, sve manje su me ispunjavala sitna zadovoljstva koja mi je život pružao i sve jasnije sam shvatao gde treba tražiti prave izvore radosti i smisla. Naučio sam da biti voljen ne znači ništa, a da je voleti sve, da je sposobnost da osećamo, ono što daje vrednost i lepotu našem postojanju. Gde god bi se na zemlji pojavilo ono što se može nazvati srećom, bilo je satkano od emocija. Novac nije ništa, moć nije ništa. Mnogi imaju i jedno i drugo, a ipak su nesrećni. Lepota nije ništa, video sam lepe muškarce i lepe žene koji su bili nesrećni uprkos svojoj lepoti. Ni zdravlje nije sve; svako je zdrav ko se tako oseća; bilo je bolesnika punih volje za životom koji su je negovali do samog kraja i bilo je zdravih koji su venuli mučeni strahom od patnje.
Ali sreća je uvek bila tamo gde je neko umeo da voli i živeo za svoja osećanja; ako ih je negovao, ako ih nije gazio i potiskivao, ona su mu donosila zadovoljstvo. Lepota ne pruža radost onome ko je poseduje, već onome ko ume da je voli i da joj se divi.

Herman Hese
 
Због чега је то уопште глупо приређено да нико никога на време не може да оцени - збир година сексуалног пара мора да буде мање-више 60.
Он 50 – она 10, она 40, он 20 итд. (Теорија Русина који је измислио тејлоризацију еротских односа.)
Станислав Игнаци Виткјевич: Незаситост
:think:
Бога ми, морам ја моју бабу да припазим од тих дечака!
 
...To je doista bilo ono što sam u pocetku željela, muškarca koji bi me upotpunio.
Da ja budem Papagena a on moj Papageno.
Medutim, od svih moih obmana, to je možda bila najvarljivija.
Nemogu nas upotpuniti drugi ljudi.Jedino sami sebe možemo upotpuniti.
Ako nemamo snage da sami sebe upotpunimo naše će se traganje za ljubavlju pretvoriti u čežnju za samouništenjem.
Da bi smo zatim "sami sebe" pokušavali uvjeriti kako samouništenje, upravo i jeste ljubav..." Erice Jong
 

Back
Top