Citati koji opisuju naša osećanja

Vezujem se. Jako. Za ljude i njihove sudbine. Vezujem se za sreću i tugu u nečijim očima koju drugi ne žele da vide. Vezujem se za toplinu u čoveku, za tananu nit njegove duše. Jako se vezujem za one koje niko neće. Za njihovu snagu da život nose oberučke i njihovu slabost da ne pokažu nemoć. Za osmehe u toj nosivosti. Uvek se vežem za odbačene i neshvaćene, za same i usamljene, za stare i za decu. Vezujem se za ljudsko u čoveku i čisto u životinji. Eto tako vezujem se za sve, svakoga i svašta.
A najlakše bi bilo da samo čučnem i vežem pertle.
Pavica Veljovic
 
Знак је добра човјека ако хвали добре људе. Ако опет мене хвали неки добар човјек, онда сам истински похваљен; ако ме напротив хвали неки зао човјек, онда сам у ствари погрђен. ''Чега је срце пуно, о томе уста говоре.'' У сваком је случају знак добра човјека да радо говори о Богу, јер људи радо говоре о ономе с чиме се баве. Који се бави занатима, радо говори о тим занатима; који се баве проповиједима, ти радо говоре о проповиједима. Добар човјек не говори радо ни о чему осим о Богу.

Мајстер Екхарт: Књига божанске утјехе
 
Неки европски индусгријалац који је боравио у једном индијском селу чији су становници ткали
шалове од кашмира, лати се пропитивања несвјесних поступака које примјењују ткачи. Након што
их је темељно изучио, вјеровао је да би било добро да их открије овим припростим људима, који
потом изгубише сваку спонтаност и постадоше врло рђави радници.
Превелико размишљање омета сваки чин. Превише расправљати о сексуалности значи
саботирати је. Еротизам, пошаст свих друштава у распадању, јест напад на инстинкт и организована
импотенција. Не можемо размишљати о подвизима који се остварују без размишљања, а да се не
изложимо опасности. Оргазам није никад био филозофски догађај.

Емил Сиоран - Признања и анатеме
 
Poslednja izmena:
Branko Miljković "Vatra vatru ne gori"
"Ako me pitaš gde su te šume, reći ću ti: u pepelu...
Ja želim samo jedno: da veruješ u taj pepeo.
A to ćeš zaista moći ako shvatiš da vreme treba pobedjivati,
što svešću, što pesmom, što zaboravom,
ali nikada nadom, niti onim što je već ostvareno.
Dakle, vatrom koja je vrlo slična praznini, a ne senkom."
 
Када узлази Марс, он је црвен. Потом је наранџаст.
Пробудио сам се у четири сата ноћу. Истински предивно небо! Све као да је окићено златним адиђирима, сазвежђима. Над планином, здесна, високо - апсолутно златан срп месеца, ниже, под њим, страшна лепота Ориона, а над њим, сасвим у висини - Плејаде. Још десније, изнад планине, као крупна златна звезда , седа Марс.
Дневници, Буњин
 
Mi smo zarobljenici u svetu (kao u jajetu). Mi smo u svetu zatvoreni, zatim je ključ bačen i zaboravljen. Sami svet ne možemo otvoriti. Iz njega ne možemo izići bez nečije pomoći. Potreban nam je neko spolja da ključ nađe, da nas izvede iz zarobljeništva. Otuda veliki učitelji saznanja, gurui, tutori nove svesnosti, odatle najzad Hristos, Spasitelj, Mesija.

Borislav Pekić
 

Back
Top