Quantcast

Citati koji opisuju naša osećanja

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.200
Dođe vreme kad se čovek nađe pred mračnim neprelaznim jazom koji je godinama, polagano i nesvesno, sam sebi kopao. Napred ne može, natrag nema kud. Reči nestalo, suze ne pomažu; sramota ga da jaukne; a i koga da zove? Ne seća se pravo ni svoga imena. Tada vidi čovek da na zemlji postoji samo jedno istinsko stradanje, to je: muka nemirne savesti.

Ivo Andrić

Fej*

Iskusan
Poruka
5.268
"Ne možete zamisliti kakva tuga i srdžba obuzimaju dušu kada veliku ideju, koju odavno poštujete kao svetinju, dohvate nevešti ljudi i izvuku je na ulicu pred glupake kakvi su i sami, i najedanput je nadjete na tržnici stareži, u prljavštini, naopako nameštenu, bez proporcija, bez harmonije - kao igračku kod nerazumnog deteta, i ne možete je više prepoznati... Ne!"

Dostojevski-"Zli dusi"

j-a-m-i

Iskusan
Poruka
6.966
Naposletku, sve čim se ovaj naš život kazuje – misli, napori, pogledi, osmesi, reči, uzdasi
– sve to teži ka drugoj obali, kojoj se upravlja kao cilju, i na kojoj tek dobiva svoj pravi smisao.
Sve to ima nešto da savlada i premosti: nered, smrt ili nesmisao.
Jer, sve je prelaz, most čiji se krajevi gube u beskonačnosti, a prema kom su svi zemni mostovi samo dečije igračke, bledi simboli.
A sva je naša nada s one strane.

Staze, lica, predeli - Andrić

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.200
Svoje nade dugujem noćima. Na krilima tame, izvan prostora, sam između tvari i sna, arome razočaranja proglašavao sam mirisima sreće. Ništa mi se
ne čini nemogućim sred noći, te bezvremene mogućnosti. Tad se može sve i sva, jedino nema budućnosti. Ideje postaju ptice misli, no kamo lete? U
drhtavu vječnost, nalik na eter koji nagrizaju razmišljanja.

Emil Sioran

Salvatore__

Zainteresovan član
Poruka
466
"Висенте Гедеш посматрао је свој испразни живот с равнодушношћу правог мајстора.
Читав његов ментални став заснивао се на стоицизму слабих.
Његова је нарав била таква да је био осуђен на свакакве жудње; судбина му је, међутим, била таква да је од свих морао да дигне руке. Никада нисам срео никога ко ме је толико запрепастио. Без икаквог аскетског циља, овај је човек одустао од свих циљева ка којима га је његова природа усмерила. Природно створен за амбиције, лењо је уживао у томе што живи без иједне од њих."

Фернандо Песоа - књига неспокоја

Наутилус

Domaćin
Poruka
3.595
Младић који је устао иза стола је био неизмерно висок и широк. Велика леђа, неочешљана рундава коса и црна брада су одавали Србина. Имао је сурове црне очи, веома близу постављене и огромне руке, којима је покушавао да поломи орах.

Дарел: Бели орлови над Србијом

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.200
Osećao sam potrebu da razmišljam o svojoj stvari, da mislim o sutrašnjim putevima ali to nisam dospeo. Cele večeri zadavalo mi je posla jedino to da
se priviknem na promenjeni vazduh u našoj sobi za sedenje. Časovnik na zidu i sto, Biblija i ogledalo, polica s knjigama i slike na zidu opraštali su se
istovremeno sa mnom, i morao sam, sa srcem koje se ledilo, da posmatram kako moj svet, moj dobar, srećan život, postaju prošlost, i kako se otkidaju
od mene; morao sam da osetim kako sam s novim korenjem, žednim soka, ukopan i čvrsto zadržavan napolju u mraku i tuđini. Prvi put sam okušao
smrt, a smrt prija gorko, jer je ona rađanje, jer je ona strah i zebnja od užasnog obnavljanja.

Herman Hese

Baudrillard

Buduća legenda
Moderator
Poruka
42.200
Ono što nas upropašćuje, tačnije, što nas je upropastilo, jeste naša glad za svrhom, potpuno nevažno kakvom; a ta slabost, koja je ključ istorijskog
razvoja, iako nas je uništila, dovela do ništavila, istovremeno će nas i izbaviti, dajući nam smisao za propast, čežnju za jednim događajem koji bi prevazi-
šao sve ostale događaje, za jednom strepnjom koja bi prevazišla sve druge strepnje. Budući da je katastrofa jedino rešenje, a post-istorija, pod pretposta-
vkom da će posle toga uslediti, jedini izlaz, jedina prilika, - opravdano je da se upitamo nije li čovečanstvu već sada od prečeg interesa da iščezne nego
da se i dalje iznurava i razmlitavljuje u iščekivanju, izlažući se periodu agonije u kojem mu preti gubitak svake ambicije, čak i one da nestane.

Emil Sioran