Čitanje Hegela

Misfortune Cookie

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
208
Jel čitao ko i razume li Hegela?

Kad god sam pokušavala da ga čitam, mutilo mi se pred očima i sužavalo mi se vidno polje do granice onesvešćivanja.

Ali sad sam tražila celog Hegela za rođendan, velike pare su u pitanju, ne bih da ojadim čoveka ako je stvar potpuno beznadežna. Ima li nade?

Čitala sam interpretacije (Aleksandra Koževa) i to mi je ok, kao i neke tekstove o hegelijanskoj misli, ali vreme ja za pravu stvar. Osećam da ne mogu dalje ako ne razumem Hegela

Poslednja izmena od moderatora:

Lunja*

Lunjalo
Poruka
20.434
Potrazi Filozofsku hrestomatiju u biblioteci, bice ti od pomoci.
Vladimir Filipovic je odlicno odradio taj klasicni nemacki idealizam.

Hegel je tezak na pocetku, ali sa hrestomatijom kao vodic, lakse mu prilazis. Posle nije tezak, ako si logicar. Samo treba da mu savladas vokabular. I suvoparan je, ali je sistematski zaokruzen.

Ne znam treba li ti za isput, ili citas ga slobodno.
Ako ti je za ispit, osloni se malo vise na hrestomatiju. Prvo to lepo usvoj, pa posle citaj Hegela.

Studirala sam filozofiju, a posle i magistrirala, i ako filozofiju shvatis kao nesto lepo i zabavno, uzivaces.

Poslednja izmena:

Lunja*

Lunjalo
Poruka
20.434
Ja sam ucila od ove edicije. I odlicna je. I jos vise od odlicne.

Screenshot_20230123_234104.jpg

Misfortune Cookie

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
208
Potrazi Filozofsku hrestomatiju u biblioteci, bice ti od pomoci.
Vladimir Filipovic je odlicno odradio taj klasicni nemacki idealizam.

Hegel je tezak na pocetku, ali sa hrestomatijom kako vodic, lakse mu prilazis. Posle nije tezak, ako si logicar. Samo treba da mu savladas vokabular. I suvoparan je, ali je sistematski zaokruzen.

Ne znam treba li ti za isput, ili citas ga slobodno.
Ako ti je za ispit, osloni se malo vise na hrestomatiju. Prvo to lepo usvoj, pa posle citaj Hegela.

Studirala sam filozofiju, a posle i magistrirala, i ako filozofiju shvatis kao nesto lepo i zabavno, uzivaces.
Ma davno sam izašla sa fakulteta. Nisam studirala filozofiju, ali mi je jedna od najvažnijih oblasti interesovanja još od tinejdž godina, i to sam počela baš sa nemačkim idealizmom. Nemam nikakav problem sa razumevanjem filozofije uopšteno, polagala sam nekoliko filozofija tokom školovanja, ali konkretno za Hegela - sve je u redu dok čitam interepretirano, gubim se u njegovom stilu pisanja. Žestoko vagam da li da se uopšte upuštam u čitanje izvornih dela ili do kraja života da čitam interpretacije. Da li će to biti dovoljno, a obzirom da se stvari koje čitam ovih godina oslanjaju na njegovu misao, i mislim da je krajnje vreme da pojedem tu žabu... valjda.

suave

Ističe se
Poruka
2.078

Kad god sam pokušavala da ga čitam, mutilo mi se pred očima i sužavalo mi se vidno polje do granice onesvešćivanja.

Ali sad sam tražila celog Hegela za rođendan, velike pare su u pitanju, ne bih da ojadim čoveka ako je stvar potpuno beznadežna. Ima li nade?

Čitala sam interpretacije (Aleksandra Koževa) i to mi je ok, kao i neke tekstove o hegelijanskoj misli, ali vreme ja za pravu stvar. Osećam da ne mogu dalje ako ne razumem Hegela
Probaj sa Filozofijom istorije. U suštini, to mu je najvažniji rad, po mom mišljenju najmanje komplikovan, i najviše okrenut svetu oko sebe. U neku ruku , najvalidniji za vreme u kom živimo. Mimo toga ne znam što bih preporučio.

Misfortune Cookie

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
208
Onda ne misli puno, vec kreni. Ali, prvo do biblioteke, po Hegela, i do knjizare, po svesku.
Pa, kad udjes u stos, onda odluci da li ces kupiti Hegela ili ne.

Srecno! ❤️🍀🌸
Imam nekih svezaka pa ću probati. Možda će mi pomoći da zapisujem, iako nikad ne uzimam beleške, ali u ovom slučaju mi zaista treba metod. Hvala!

Probaj sa Filozofijom istorije. U suštini, to mu je najvažniji rad, po mom mišljenju najmanje komplikovan, i najviše okrenut svetu oko sebe. U neku ruku , najvalidniji za vreme u kom živimo. Mimo toga ne znam što bih preporučio.
Ovaj Reddit komentar kaže da se krene od ovih beleški Enciklopedija, a i na drugim mestima nalazim preporuku da te beleške budu uvod u Nauku logike, jer zajedno daju najbolji prikaz njegovih ideja.

Screenshot_20230124_155126_com.reddit.frontpage_edit_3327541989595.jpg

Sećam se svog pokušaja da čitam Kanta, vrlo se neslavno završio, jedino što sam u knjizi razumeo su znakovi interpunkcije.
Sa Hegelom nisam ni pokušavao.
Jeste, ali tebi život ne visi o koncu ako ne razumeš Hegela! Meni visi

Можеш, можеш. Заборави Хегела. 😅
Kako mogu kad ne mogu

Lunja*

Lunjalo
Poruka
20.434
Sećam se svog pokušaja da čitam Kanta, vrlo se neslavno završio, jedino što sam u knjizi razumeo su znakovi interpunkcije.
Sa Hegelom nisam ni pokušavao.
Kant je mnogo tezi od Hegela, jer ima dugaaaacku recenicu, jedna recenica = jedna cela strana (nesto kao Prust). Ali je prizemniji od Hegela. Nekako topliji, konkretniji, pa je zato laksi.
Hegel je suvoparan, toliko logicki zaokruzen, sto stvara neki klaustrofobican mozdani efekat.
Nisam ga volela. Citala sam ga sa sveskom ispred sebe. Pokusavala da stalno skiciram kao semu to sto citam.

milance19

Hot, blue and righteous
Moderator
Poruka
24.344

Jel dobijaš za rođendan?

Ne znam

Filozofski pisci me uopšte ne privlače ali tebe očigledno nešto vuče tome. Možda ćeš naći dela ili delove koji će ti biti zanimljivo štivo

suave

Ističe se
Poruka
2.078
Uopšte mi nije jasno što ljudi ne krenu od klasične grčke filozofije. Tu su sadržane već sve filozofske teme. I Kant i Hegel samo prežvakuju Platona i Aristotela. Danas su popularni epikurejci i stoici (promenila su se vremena ai potrebe svremenog čoveka u odnosu na čoveka iz devetnaestog veka) ali još uvek se, npr savremena self-help literatura zasniva na onome što su prvo pisali stari Grci.

Pustite Hegela. On je dobar samo za neiživljene marksiste i ostale levičare koji pokušavaju dati veću vrednost svojoj kvazi-filozofiji.

Misfortune Cookie

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
208
Uopšte mi nije jasno što ljudi ne krenu od klasične grčke filozofije. Tu su sadržane već sve filozofske teme. I Kant i Hegel samo prežvakuju Platona i Aristotela. Danas su popularni epikurejci i stoici (promenila su se vremena ai potrebe svremenog čoveka u odnosu na čoveka iz devetnaestog veka) ali još uvek se, npr savremena self-help literatura zasniva na onome što su prvo pisali stari Grci.
Ko kaže da nismo? I ko kaže da nas zanima filozofija u svrhu samopomoći?

Ne mogu da zamislim odbojniji razlog za čitanje filozofije od nekog projekta poboljšavanja sebe ili čega već. Što je filozofija nekorisnija za egoistične ciljeve individue, to je vrednija za učenje.

Urvan Hroboatos

Veoma poznat
Poruka
10.504
Većina filozofa nije za čitanje. Samo oni koji dobro pišu (Platon, Epiktet, Nietzsche,...).

Filozofija je tu slična matematici i fizici.

Nitko ne čita izvorne radove Eulera, Gaussa, Hamiltona, Laplacea, Plancka, Einsteina,... nego
udžbenike u kojima su na najbolji mogući način iznesena ta djela.

Tako i s Aristotelom, Spinozom, kantom, Hegelom...

Cambridge Companion to..., Oxford Handbook to... i slično.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.