ЋИРИЛИЦА, ЛАТИНИЦА И УСТАШИЦА

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

IIIYMAP

Početnik
Banovan
Poruka
21
--------------------------------------------------------------------------------

ЗАШТО СРБИ ПИШУ УСТАШИЦОМ?

--------------------------------------------------------------------------------

Ћирилица је Србско писмо, синтетизовано током хиљаду година. Преко Глагољице, Црквенословенског писам до полсе Вукових реформи.

Латиница је Латинско писмо којим пишу многи народи, језици и култуте по свету. И ово писмо је претрпело одређене промене током векова

Усташица је Хрватско писмо синтетизовано пред почетак Првог Рата, са једним јединим циљем: да Хрватима да нова слова, латинске природе, али нешто модификована. Да одвоји Хрвате од Срба-Ћирилице којом су до тада писали-, да их приближи Ватикану, али да их држи подаље од латинског писма.

Е, сад, настаје проблем: што Хрвати пишу Усташицом, то је сасвим разумљиво. Окренули су леђа Србима а понизили се Западу. Што Хрвати пиши Усташицом и то је сасвим нормално: па они себе зову Усташама, и то писмо им је остало још од подрепашења Хабсбурговцима, Марији Терезији.

Ааа...ЗАШТО СРБИ ПИШУ УСТАШИЦОМ?

Усташица је Србима силом наметнута за време Краљевине Југославије, а поготово за Време СФРЈ. Но, те две велике аждаје (и гробнице Србскога народа) су коначно мртве. дакле, притисак је нестао. Али Срби и даље пишу Усташицом!

ЗАШТО?

Да ли би неко могао да ми одговори на ово питање?

Хвала.
 
Да допуним питање:

1. Да ли је то због навике?
2. Да ли зато јер су Срби коначно прогледали, па хоће и они на Запад. у Ватикан? онако како су то Хрвати урадили?
3. Да ли срби спремају да пређу на Католичанство, па Писање Усташицом схватају као први корак? (мали Хрвоје учи да хода!)
4. Да ли је то зато јер је Ћирилица Србима огадила, дојадила, измодила па би да буду у духу Глобализације, у духу Новог Светског поретка?
5. Нешто пето?

Не знам. Ово су све питањња која ме муче
 
Да допуним питање:

1. Да ли је то због навике?
2. Да ли зато јер су Срби коначно прогледали, па хоће и они на Запад. у Ватикан? онако како су то Хрвати урадили?
3. Да ли срби спремају да пређу на Католичанство, па Писање Усташицом схватају као први корак? (мали Хрвоје учи да хода!)
4. Да ли је то зато јер је Ћирилица Србима огадила, дојадила, измодила па би да буду у духу Глобализације, у духу Новог Светског поретка?
5. Нешто пето?

Не знам. Ово су све питањња која ме муче

ja sada vetj iz navike pishem tjirilicom... a tu naviku sam stekla josh u osnovnoj shkoli, bilo mi je nezgodno zbog uchenja engleskog jezika... deshavalo mi se da mesham slova kada u zurbi pishem recimo rech na engleskom, pa prevod na srpski- tjirilicom...
ne vidim zashto to bilo ko povezuje sa Hrvatima i "njihovim" pismom, zashto bi to trebalo da znachi da se "ugledamo na njih"... :roll: ja sam zadovoljna time shto se kod nas uche i koriste oba pisma, mislim da nam to daje veliku prednost u kasnijem uchenju stranih jezika(ne rachunajutji recimo samo ruski jezik :))...
sada gotovo uvek pishem latinicom... i potpisujem se latinicom, shto mi mnogi zameraju, mada ne vidim zbog chega... :?
jednostavno, lepshi mi je rukopis kada koristim latinicu, bolje sam je uvezbala tokom svih ovih godina... :) tjirilicu sam koristila jedva do 5.osnovne...

могу ја ово да напишем поново и ћирилицом, ако некоме смета ово моје латинично излагање... :roll:
 
Ako dozvoljavate ja bih rekao nesto na ovu temu. Sto se tice latinice ona je poreklom iz Vatikana to jest Rima jeli tako? Hrvati su je uzeli za svoje pismo da bi se razlikovali od nas, a tu ima jedna zackoljica. Prvo 70% Hrvata su pokatoliceni Srbi, koji to naravno vise ne priznaju i oni su sada najveci Hrvati veci i od onih pravih cistokrvnih. Drugo Rim je osnovalo pet plemena izmedju kojih i takozvani Etrurci koji su bili najrazvijeniji narod sto se tice kulture i prosvecenosti. Rimljani su preuzeli sve njihove kulturne tekovine ukljicujuci i njihovo pismo i one takozvane rimske brojeve: I, II, III, IV itd. i proglasili ih svojom svojinom u onom periodu kada je Rim ratovao protiv Kartagine i kada ih je Hanibal razbucao posto je on bio Etrurac, (Etrurci su inace bili vesti pomorci i osnovali su i Kartaginu koja je u tom periodu takodje bila jedna od vecih dominantnih pomorskih sila) unistili su sve sto ih je podsecalo na Etrurce da su oni ikad bili u Rimu, sve moguce spomenike i pisane dokaze. I od tada je sve to njihova pismenost i kultura pa tako i ova latinica. Drugi naziv za Etrurce jeste Rashani. Sto je veoma bitno, jer kako se ono zvala mala drzavica kojom je vladao Nemanja osnivac dinastije Namanjica. Raska! Kako i dan danas Amerikanci nazivaju Ruse - Rashn (izvinjavam se ako nekom smeta moja iterpretacija americkog izgovora za Ruse pokusavam samo da docaram kako to zvuci). Ti Rasani ili Raseni kako su ih jos zvali imali su potpuno isto pismo kao i stara vincanska kultura koja je uzgred receno kolevka evropske civilizacije. Inace slova vincanske kulture je odgonetnuo to jest procitao ih je Svetozar Bilbija (zaboravio sam da napomenem da je slova u Vinci otkrio Pesic). Gospodin Bilbija je uz pomoc srbske cirilice potpuno desifrovao pokrov na jednoj Etrurskoj mumiji koja je nadjena u okolini Zagreba, a uspeo je tako sto je koristio kao sto rekoh cirilicu jer se slaze otprilike oko dvadesetak slova nase azbuke i etrurske sa potpuno istim znacenjem, razlika je jedino sto se kod njih cita sa desna u levo a ne kao kod nas sa leva u desno. Izvinjavam se odoh ja mnogo u sirinu da skratim. Latini su preuzeli svoje pismo od Etruraca tj. Rasana sto je jednako sa Srbima pred antickog doba. Oni su to pismo normalno modifikovali prema svojim potrebama mada nema neke velike razlike, od Latina su Hrvati opet uzeli pismo koje nazivaju latinica sto nije nista drugo nego prerada one stare vincanske "Srbice". Tako da nemojte se mnogo nervirati oko toga cije je koje pismo sve je to nase, mada je takozvana "cirilica" mnogo bliza staroj "Srbici". Da se razumemo mnogi neznaju nisu Cirilo i Metodije izmislili "Cirilicu" mada im se to pripisuje to pismo je postojalo i pre njih zvali su je Glagoljica od glagoljati u prevodu na sadasnji jezik pricati ili pravilnije bi je mogli nazvati srbica. Koja postoji vise od 5000 godina nadjena je na preko 70. lokaliteta u Srbiji i svi ti spomenici datiraju iz perioda takozvane vincanske kulture.
 
Да допуним питање:

1. Да ли је то због навике?
2. Да ли зато јер су Срби коначно прогледали, па хоће и они на Запад. у Ватикан? онако како су то Хрвати урадили?
3. Да ли срби спремају да пређу на Католичанство, па Писање Усташицом схватају као први корак? (мали Хрвоје учи да хода!)
4. Да ли је то зато јер је Ћирилица Србима огадила, дојадила, измодила па би да буду у духу Глобализације, у духу Новог Светског поретка?
5. Нешто пето?

Не знам. Ово су све питањња која ме муче

Па морају те мучити кад си их погрешно поставио. У првом реду прекрстио си те азбуке које те муче, оне се тако не зову. А пошто си то поставио као тему, ајде ми објасни сва та писма са којима су се Срби и Хрвати користили од кад су их створили или добили. Можда ти то помогне, а и ја бих волео чути како си то повезао са свим тим што си навео.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top