Cincari - poreklo, kultura, istorija

Vratio mu se celokupni refleks jat-a.

Вратио нам се Шима са рефлексом а осим свих Вукових слова и ову варијанту јата је имао и Гаврил Венцловић век пре Вука Караџића мислим ако би уважили то упростио би се правопис и разлика у дијалектима , свако би га читао према свом дијалекту али не знам да ли постоји расположење за тако нечим.
 
Menjaju se ljudi. Evo, recimo naš omiljeni forumaš je od ijekavskog i zapadnosintaksičnog Slavena postao "beogradski" Sloven sa porivom da se predstavlja kao Srbin.

Ovdje prenosim početak diskusije o etničkom porijeklu Albanaca između mene i Ahil71; pošto nema neke novije adekvatne teme, odlučio sam otvoriti sasvim novu:
Na šta si ovdje tačno mislio? Je li potonje (albanizacija u XI st.) tvoja lična tvrdnja, ili si to zaključio na osnovu / prepričao Budimira? :think:
 
content

To je zbog Verdijevih horova Jevreja i Cigana. Garant.
 
Чему толико речи кад може једном све да се обухвати: Цинцари. Трагове једне од фамилија имаш на "свим меридијанима": албанском Gjika, Xhika, румунском Ghica и "бохшњачком" Ђикић.

Кад је реч о "запажању", приметили су то још у 18-19. веку

content


У међувремену смо се и чивутили, а сад је нека помама да се због лакшег уписа на факултет кандидати изјашњавају и као Роми.
Чак и када би та тврдња била тачна/доказива, Гике су занемарљиве спрам Маврокордата и Ипсилантија. Иако је фанариотско друштво бити мултиетично, називати га цинцарским је злонамерна грешка.

Шта је било основно занимање влаха а шта Влаха?
Како би неко писао о истом занимању влаха ћелатора, влаха војнука и влаха без пореских овлашћења? У османском периоду се местимично помиње сточарство и одбрана османских граница/харање хабзбуршких или млетачких, али генерализација је мајка грешака у историографији. Нисмо више у 19. веку.
 
Слободни сточари обично немају обавезе попут рада заманицом.
Не имају бољи положај од мерпаха (Срба) који имају скупље намете , ограничену могућност кретања , не могу се селити. Они су били тежаци.
Стога није најјасније зашто "Не жени влахињу" осим због бежања у влашки статус.
Овај део нилкада није истражен дпбро и многе се ствари не знају али делују контраверзно..
 
Не имају бољи положај од мерпаха (Срба) који имају скупље намете , ограничену могућност кретања , не могу се селити. Они су били тежаци.
Стога није најјасније зашто "Не жени влахињу" осим због бежања у влашки статус.
Овај део нилкада није истражен дпбро и многе се ствари не знају али делују контраверзно..
Јеси ли размишљао да номаде не можеш да наваташ да плате порез. Него је однос према њима такав да их глобиш на лицу места.
 
Не имају бољи положај од мерпаха (Срба) који имају скупље намете , ограничену могућност кретања , не могу се селити. Они су били тежаци.
Стога није најјасније зашто "Не жени влахињу" осим због бежања у влашки статус.
Овај део нилкада није истражен дпбро и многе се ствари не знају али делују контраверзно..
Јеси ли размишљао да номаде не можеш да наваташ да плате порез. Него је однос према њима такав да их глобиш на лицу места.
Не знам зашто би ико посматрао влахе као номаде, када су у најбољем случају били трансхумантни сточари (и то делимично). Манастирске повеље најбоље показују такву тврдњу.
 
Слободни сточари обично немају обавезе попут рада заманицом.

Нисам сигуран да у раној средњовековној историји можемо да их посматрамо као народ јер можемо као статус управо због тежег положаја и доношења овог закона можемо препоставити да су пребегавања била тешка. Једино у Душановом закону видимо да се прави и темељи разлика да се другом сталежу одузима могућност одлажења у планинске испаше већ само стајске.
Ако погледамо опис који остављау крсташи проласком кроз Србију " Они земље не обрађују имају много стоке и са њом се крећу има ту и одбеглих робова и утрклих пред законом" мало сам испарафразирао јер не могу да нађем али вероватно има на нету.

Онда имамо велике трансформације појма кроз историју где на крају сасвим различито значење речи у Босни , Хецеговини , Далмацији и житељима острва углавном означава особу грчке вере и променљиву категорију али повезују се са Србијум.

За Турке становништво Рашке је влашко. Мислим да се ради о рано класном друштву које је формирано недуго пре доласка Турака.
А сигуран сам да се статус променио значење присаједињењем грчких области оних где се говорило грчким.

Дакле за разлику од Симеунове државе који је протерао Грке и присајединио тада словенске обласзи својој држави и подигао цркву у ранг патријаршије.
Овде имамо случај да је постојала двојезична држава са два закона за Грке и за Србе овде не знамо шта су власи били под којим законом.
Налик Теодориху са државом и законом за Римљане и Готе овде је слична ситуација покушај нове ромејске државе и нови источни цар.
Било је грчких манастира који су радо отварали враза српском царку који плаћа златом.

Цинцари јесу трансхуман народ али нису сточари! Према мом мишљењу Армени сељаци који је цар Маврикије населио са жељом да романизује Балкан где си имао веће јерменске центе пре званичног насељавања Срба.

Сточари не могу бити трансхуман народ јер су сви сточари па и Срби оно што повеље сигурно разликују а то је да Влах није Арбанс сточар јер ако су арбанаси у питању то се напомиње.

Оно што можемо схватити да се десило под Ираклијем то је да је држава била реформисана на теме а одређене области признате као самосталне са статусом заштићеног хришћамског становништва.

Под Турцима је дошло до тотално различите оријентације друштва и до природног деградирања становништва и неких сталежа.
Мислим да су историчари само загребали ово по површини с тим да су туркси архиви пуни тога али нема ко да истражује.

Мислим да је посматрање или издвајање етницитета из калсног друштва злоупотреба.
Дакле цар Душан признаје Србе и Грке па и Арбанасе као етнички категорију.
Нема ни помена о томе да влахе сматра етничком категоријим већ сталежом.

Некако мислим да се меропах настало из локалног седелачког словенског становништва које су Срби ту затекли као и покретне пастире са којима су ушли у ближе интеракције јер су били војно активни у новој држави.

Неки непријатељски однос између седелаца и покретних сточара се осећао до 17. века када су сточари узели трајног станишта и помешали се са седелачким становништвом овако нешто је наточито приметно у формирању племена у новом врногорском друштву где се према попису број становника не мења од 16. - 17 века.
Обзиром да је ово површно истражено афирмисано је као такво у политичке сврхе и како такво не говори баш ништа сем да неко пронађе легитимитет и етницитет у старом сталежу декларишући се као краљ сточара.
 
Нисам сигуран да у раној средњовековној историји можемо да их посматрамо као народ јер можемо као статус управо због тежег положаја и доношења овог закона можемо препоставити да су пребегавања била тешка. Једино у Душановом закону видимо да се прави и темељи разлика да се другом сталежу одузима могућност одлажења у планинске испаше већ само стајске.
Ако погледамо опис који остављау крсташи проласком кроз Србију " Они земље не обрађују имају много стоке и са њом се крећу има ту и одбеглих робова и утрклих пред законом" мало сам испарафразирао јер не могу да нађем али вероватно има на нету.

Онда имамо велике трансформације појма кроз историју где на крају сасвим различито значење речи у Босни , Хецеговини , Далмацији и житељима острва углавном означава особу грчке вере и променљиву категорију али повезују се са Србијум.

За Турке становништво Рашке је влашко. Мислим да се ради о рано класном друштву које је формирано недуго пре доласка Турака.
А сигуран сам да се статус променио значење присаједињењем грчких области оних где се говорило грчким.

Дакле за разлику од Симеунове државе који је протерао Грке и присајединио тада словенске обласзи својој држави и подигао цркву у ранг патријаршије.
Овде имамо случај да је постојала двојезична држава са два закона за Грке и за Србе овде не знамо шта су власи били под којим законом.
Налик Теодориху са државом и законом за Римљане и Готе овде је слична ситуација покушај нове ромејске државе и нови источни цар.
Било је грчких манастира који су радо отварали враза српском царку који плаћа златом.

Цинцари јесу трансхуман народ али нису сточари! Према мом мишљењу Армени сељаци који је цар Маврикије населио са жељом да романизује Балкан где си имао веће јерменске центе пре званичног насељавања Срба.

Сточари не могу бити трансхуман народ јер су сви сточари па и Срби оно што повеље сигурно разликују а то је да Влах није Арбанс сточар јер ако су арбанаси у питању то се напомиње.

Оно што можемо схватити да се десило под Ираклијем то је да је држава била реформисана на теме а одређене области признате као самосталне са статусом заштићеног хришћамског становништва.

Под Турцима је дошло до тотално различите оријентације друштва и до природног деградирања становништва и неких сталежа.
Мислим да су историчари само загребали ово по површини с тим да су туркси архиви пуни тога али нема ко да истражује.

Мислим да је посматрање или издвајање етницитета из калсног друштва злоупотреба.
Дакле цар Душан признаје Србе и Грке па и Арбанасе као етнички категорију.
Нема ни помена о томе да влахе сматра етничком категоријим већ сталежом.

Некако мислим да се меропах настало из локалног седелачког словенског становништва које су Срби ту затекли као и покретне пастире са којима су ушли у ближе интеракције јер су били војно активни у новој држави.

Неки непријатељски однос између седелаца и покретних сточара се осећао до 17. века када су сточари узели трајног станишта и помешали се са седелачким становништвом овако нешто је наточито приметно у формирању племена у новом врногорском друштву где се према попису број становника не мења од 16. - 17 века.
Обзиром да је ово површно истражено афирмисано је као такво у политичке сврхе и како такво не говори баш ништа сем да неко пронађе легитимитет и етницитет у старом сталежу декларишући се као краљ сточара.
Може ли се ово мало боље структурисати, јер не разумем шта хоћеш да кажеш од прве до последње реченице (где сам ја написао да су власи народ за почетак).
 
Написао си да су сточари трансхуман народ????!
А даље нећу преводити јер сам сигуран да је довољно разумљив и да ми је довољно узео времена.
Изгледа да постоје native говорници српског који разумеју српски језик мање од нас странаца...
 
Изгледа да постоје native говорници српског који разумеју српски језик мање од нас странаца...
Изгледа да ти немаш шта паметно да кажеш сем да серендаш по форуму. Покушаваш безобразлуком да избегнеш глупост коју си одбвалио да си из наших повеља може видети да су сточари трансхуман народ?
Надам се да си свестан коју си глупост одвалио.
 
Изгледа да ти немаш шта паметно да кажеш сем да серендаш по форуму. Покушаваш безобразлуком да избегнеш глупост коју си одбвалио да си из наших повеља може видети да су сточари трансхуман народ?
Надам се да си свестан коју си глупост одвалио.
Трансхумантно, значи да мењају станишта из разних разлога, а највише због годишњих доба. Хтео је да буде много паметан па да каже да то није номадизам. То је оно, није гомно него се пас посро.
 
Па није баш трансхумантан начин живота се односио на оне скупине које су имале стално станиште али су ипак прибегавали сезонском планинском сточарењу ово јесте основни проблем где се Србима у 14. веку забрањује овакав начин живота али некако мислим да није ово баш изучено најбоље.
Онда се позива на ову причу да су Арбанаси и Цинцари као мале групе остале незапажене од Римљана и опстале до данас као трансхумантни народи!

Дакле трансхумантан по дефиницији даје подлогу за стварање засебног етницитета и зато сам на то одреаговао а нарочито да је то још видљиво у домаћим повељама!

Извињавам се дотичном господину што сам тако одреаговао ипак мислим да је његов начин био финији и суптилнији претпостављам да ово није имао на уму. Поставићу ово због дефинисања појма али није важно толико којим етничким групама је аутор дао предност али је објаснио осноне разлике у сочарењу и да трансхуманатан начин није посве номадски већ уређен.

568361
.


568362


568363



568364


568365


568367





Мислим да се овде види да су трансхумантни народи били полустајаћи народи који су створили етницитете.
 
Грубо мислим да су власи били трансхумантни сточари а Власи номади што би могло негде из Душановог законика да се закључи.
Ови први су издржавали државу ови други не вероватно су плаћали пашњаке и тд.
Приликом предаје Пељешца и Стона босански бан се морао обавезати да протера све Србе назад у Србију.
 
Грубо мислим да су власи били трансхумантни сточари а Власи номади што би могло негде из Душановог законика да се закључи.
Ови први су издржавали државу ови други не вероватно су плаћали пашњаке и тд.
Приликом предаје Пељешца и Стона босански бан се морао обавезати да протера све Србе назад у Србију.
Да би неко био трансхумантан мора да има два станишта, дом и бачију. Ко база по туђим пашњацима је номад.
 
Toše Proja, Pero Pare i Filomeni Maja pevaju Sh-ira noapte, sh-avea luna. Snimak iz perioda kada je Toše imao 12 godina.


One Moonlit Night

I heard the voice of an Arman (Vlach) woman
weeping on her wedding crown


The poor woman cried and screamed
and tore the hair from her head
she spoke to her young son

“Son if you grow up
do not forget your (good) parents

and to the Greci without mercy
pay them back twice”

“Mother, if l grow up
I will not forget my good parents
and to the Greci without mercy

I will pay them back ten times
 
Poslednja izmena:

Back
Top