Četnički vojvoda Pero DJukanović - većnik AVNOJ-a

proka

Legenda
Poruka
57.100
ПЕРО ЂУКАНОВИЋ је рођен уселу Кравици, срез сребренички,12. јула 1892.године, аумро је 20. јануара 1986.године.

250px-%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%BE_%D0%82%D1%83%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%9B.jpg



Бијаше угледни СрбинПодриња и више и даље одтога, а солунски добровољацкоји је с мукама и ризикомживота избјегао служењевојног рока у аустроугарскојвојсци, против Србије, тестигао на Солунски фронт.


Доизбијања Другог свјетског ратаприпадао је сељачкој странци,Земљорадничкој странци,борећи се свим својимбићем за права сељака. Допочетка рата био је на челу(дугогодишњи предсједникСреског одбора) Удружењадобровољаца Балканског иПрвог свјетског рата. Нађен јесписак са 45 добровољаца,само за подручје Кравица, штога је лично он сачинио.

Многиод 45 добровољаца измеђудва рата су помрли, живећи убиједи и неимаштини, а многиод њих, који су живи дочекалиДруги свјетски рат, доспјелису у злогласни усташки логорЈасеновац. Што је остало све јекренуло у устанак, да би многиод њих, старији и немоћни, убрзоизгинули у рату.


Судбина је “хтјела”па је њихов одани предсједник,Перо Ђукановић, наставио својкрвави пут, не само свој, негопут бораца за слобо-ду, противусташког злочина у ровитом игоровитом Подрињу.Усташки притисак и зла крвпротив српског народа испољилисусе у Бирчу и Подрињу уочиВидовдана, 28. јуна 1941. године,српског Видовдана, симболасрпскога отпора побјешњеломисламу на Косову, 1389 године.


Србе је неустрашиво водио ипредводио смјели и одважниПеро Ђукановић и међу првимаје он ухапшен од стране усташаи спроведен у жандармеријскукасарну у Дрињачи. Подносио јеи поднио све муке, да се, седамили осам дана потом, успиоослободити и вратити својима уКравице, полазишту своме, теје у селу, са синовима, Павломи Ђоком, бројним рођацима,комшијама и пријатељима,наставио организовани отпорнарода Подриња.


Перо јеизвршио окупљање људи одлучнихда се боре свим средствимапротив све страшнијих насртајаудружених србомрзаца,муслимана, Хрвата и њемачкихснага. У Кравици се огласилоцрквено звоно, “с вјером уБога”, 8. августа 1941. године, заодбрану вјере и слободе родаи народа. Десетине, водови ичете, Перини борци, кренули суодлучно у прве оружане акције,те су убрзо постигли и првеборбене успјехе.


Нападнутасу непријатељска бројнаупоришта, да би 15. августабила ослобођена Дрињача,снагама око 1500 наоружанихи ненаоружаних устаника.Осим Дрињаче -убрзо враћенеу руке непријатеља- устаницису ослободили Сребреницуи Братунац, па су опет,24.августа 1941. године заузелиДрињачу, а од њемачких снага заплијенили много шта- два пољска топа, седаммитраљеза, неколико стотинапушака и огромне количинеразног материјала и хране.Била је то једна од највећихакција вођених у Босни иХерцеговини, по начину вођењаи постигнутим успјесима, што јеморално и политички учврстилопокрет отпора у Подрињу ибитно позитивно утицало надаље борбе Срба, не самоу том крају.


Перо Ђукановићшири фронт, повезује се саустаницима у сусједној Србији,што је довело у тај дио ратиштаи чувеног жандармеријскогмајора из Србије, ЈездимираДангића, рођеног у Братунцу, аизасланика Драже Михајловићаза Источну Босну. Имао јеПеро повјерење у Дан-гића каопознатог и школованог официраи повјерава му команду надустаницима у Дрињачи.


Али,нешто са Дангићем није ишлокако се Перо надао, јер јеДангић убрзо поклекнуо предјачим непријатељским ударима(?!) од Зворника и - напустиоје Дрињачу, те пребјегао уСрбију(!)


Наравно, било је товрло пресудно за касније свеодносе Ђукановића и Дангића.Перо Ђукановић је и поредсвега тога, кренуо даље -ослободили су Сребреницу,Братунац и Дрињачу, те низдругих упоришта, раније су билиослобођени Шековићи, Милићи,Хан-Пијесак и Власеница, одстране тамошњих устаника...


Крајем септембра у Дрињачусу стигли Светозар ВукмановићТемпо и Родољуб Чолаковић, већугледни војни и политички актериустанка, повјериоци Главногштаба НОВЈ за БиХ. Са њима сустигле и идеје да се преговараса четницима и то је ишло достатешко.


Почели су преговориу Дрињачи, те у Милићима иВласеници. Перо се суочава саразличитим схватањем даљеборбе, за очување јединстваредова отпора “његових”устаника, а долази у сукоб у везис тим са неким од четничкихофицира, па и са Вукмановићеми Чолаковићем.Примјетно је да се ПероЂукановић понашао досталокално, бранећи уске интересесвога народа, али никако изкаквих личних побуда.


Зато јеПеро постао и врло омиљен усвоме крају и “своме” народу је омогућавало да успјешно води устанак. Одбацити такоугледног и врло маркантногчовјека мало коме је падало наум, што га је очувало у даљемтоку устанка.


Дангић је, прекоДраже Михајловића, испословаода Ђукановића (чак) прогласе иза четничког војводу, с именом“Војвода од Лудмера”, јер сетако звао његов крај...


Напреговорима у Дрињачи, 1.октобра 1941. године, формиранје заједнички штаб - Командабосанских војних и партизанскиходреда и - Ђукановић јеједан од шест потписникатога споразума и то - начетничкој страни (?!)

Наравно,као и многи други покушајиспоразумјевања четника ипартизана, овај споразум ниједавао очекиване резултате.Партизанско-четнички односи уИсточној Босни су се све вишезаоштравали. Заправо сви тиспоразуми и преговори и нисубили искрени, нису били ништадруго до пука рефлексија ранијесклапаних споразума измеђуТита и Драже Михајловића,у Србији, у Брајићима иСтруганику. На партизанскочетничкој конференцији уВласеници, 16. новембра 1941године, сукоби су ескалиралидо распада Команде босанскихвојних и партизанских одреда.


Сукоби до крвопролића, добратоубилаштва, ређали су сеширом Источне Босне, а, у свемује била идеологија у питању, јерчисто ослободлилачки карактерратовања, конципиран планоми програмом КПЈ, све се вишеразвијао у социјалну револуцију,социјалистичку револуцију,до које није ни случајнобило стало многим актеримаратовања, прије свега четничкомослободилачком покрету ...


Овај дјелимични осврт наток устанка у Источној Боснии на много шта непризнатогискреним ратницима, какавје био и Перо Ђукановић, саобадва своја сина и са многимсвојим устаницима из ИсточнеБосне, свједочи о малимсличностима вођења устанкаи, с друге стране о великим,суштинским различитостима уприступању и односима премациљевима вођења рата, од чистоослободилачког доидеолошки дијаметралноразличитог, па ето и до крвавихсукоба.


Лик великог борца заслободу и за народ свој, српскинарод, лик Пере Ђукановића јесамо једна од многих истинао историјски занемареним инепризнатим борцима Србима,па је и обимна књига др. ЗдравкаАнтонића “Устанак на Дрини”,као, уосталом, и овај новинарскичланак, прилог за нову историјуистине, истине о Србима.

- - - - - - - - - -


  • Записи Пере Ђукановића: Устанак на Дрини, Здравко Антонић, Балканолошки институт САНУ, Београд, (1994)

- - - - - - - - - -

Ђукановић је пратио Дангића на састанак са генералом Паулом Бадером фебруара 1942. По повратку из Београда Ђукановић се разишао са Дангићем и са својим четничким одредом прешао партизанима, а затим постао вијећник АВНОЈ-а..
 
Poslednja izmena:
Перо Ђукановић (Доња Кравица код Братунца, 12. јул 1892 — Београд, 20. јануар 1986) је био један од вођа српског устанка на подручју Братунца, Сребренице, Зворника и Власенице, односно дијела Подриња и Бирча током Другог свјетског рата.


Прије приступања НОБ-у увек је био за сарадњу партизанских и четничких јединица у борби против окупатора и квислинга. По преласка на партизанску страну био је вијећник АВНОЈ-а.


Рођен је у Доњој Кравици поред Братунца. За вријеме Првог свјетског рата је био солунски добровољац. У Краљевини Југославији је био активиста Земљорадничке странке.

Био је дугогодишњи председник Среског одбора Удружења добровољаца Балканског и Првог свјетског рата све до 1941. године.


У прољеће 1941. у Дрињачу је из Власенице дошао усташа Мутавелић и сазвао скуп муслимана како би их регрутовао у усташе. На скупу је позвао муслимане да се придруже усташком покрету, да хапсе и одводе Србе у логоре, и обећао да ће сва српска имовина да припадне муслиманима.


На Видовдан 28. јуна 1941. године усташе су дошле у Кравицу и ухапсиле Перу Ђукановића и потом одвеле у жандармеријску касарну у Дрињачи. У Дрињачи су га усташе мучиле осам дана након чега је успио да побјегне назад у Кравицу.


Заједно са синовима, Павлом и Ђоком, затим рођацима и другим Србима је 8. августа 1941. године подигао српски народни устанак коме је циљ био одбрана физичког опстанка српског народа. Устанак се разбуктао на простору од Дрињаче, преко Братунца, Осату до Скелана, уз ријеку Дрину до Вишеграда, затим на простору Власенице, Хан Пијеска, Рогатице, па до Средњег на Палама.


На дан 15. августа 1941. око 1.500 наоружаних и ненаоружаних српских устаника су под вођством Пере Ђукановића ослободили Дрињачу од усташа, а након тога Сребреницу и Братунац. Дрињача је у међувремену пала у руке Нијемаца, да би је српски ослободилачки одреди поново ослободили 24. августа 1941. када су заробили два пољска топа, седам митраљеза, неколико стотина пушака итд.


Након ове акције, Перо Ђукановић као вођа српског устанка се повезује са устаницима у Србији, након чега Дража Михаиловић шаље у Подриње свог изасланика Јездимира Дангића, који је иначе био родом из Братунца. Том приликом је Перо Ђукановић предао команаду над устаничким одредима Јездимиру Дангићу, као искусном официру Војске Краљевине Југославије која је 1941. била нападнута.


У овом периоду је Дража Михаиловић именовао Перу Ђукановића за четничког војводу, и назвао га „Војвода од Лудмера


Лудмер је назив за ужу област око Братунца која обухвата 19 насеља.


Убрзо након јачих непријатељских напада српски устаници под командом Јездимира Дангића губе Дрињачу, а Дангић се ваћа у Србију, што ће довести до погоршања односа између Ђукановића и Дангића. Перо Ђукановић поново постаје устанички командант те у акцијама поново ослобађа Сребреницу, Братунац и Дрињачу и повезује се са српским устаницима који су ослободили Шековиће, Милиће, Хан-Пијесак и Власеницу.


Крајем септембра на ослобођену територију у Дрињачу стижу Светозар Вукмановић Темпо и Родољуб Чолаковић као повјериоци Главног штаба НОВЈ који су донијели нова идеолошка и политичка схватања. До тада српски устанак у Подрињу није имао идеолошки и политички правац, а Перо Ђукановић као вођа устанка није био политички оприједјељен, него је циљ борбе био спасавање српског народа од геноцида који су вршиле усташе.


До доласка Темпа и Родољуба Чолаковића у Дрињачу, српски устаници се нису дијелили на партизане и четнике. Међутим њихов циљ је био да започну преговоре са представницима ЈВУО, те да се на тај начин направи подјела међу устаницима на партизане и четнике. Тако је у Дрињачи 1. октобра 1941. године основан заједнички штаб „Команда босанских војних и партизанских одреда“ а Перо Ђукановић је био један од укупно шест потписника тога споразума.


У Власеници је 16. новембра 1941. године одржана устаничка конференција на којој је дошло до идеолошког разлаза између српски устаника, а који се од тада дијеле на партизане и четнике. Тада долази и до распада заједничког штаба. Према записима Пере Ђукановића, за идеолошки разлаз између устаника је крива КПЈ која је инсистирала на наметању социјалистичког и комунистишког програма свим српским устаницима. Већина српских устаника није придавала пажњу програму КПЈ, јер је основни разлог подизања устанка био заштита од усташких злочина. Овај идеолошки раздор који је наметнула КПЈ је довео до братоубилачког рата између српских устаника и до подјела.


Након пропасти Ужичке републике, у Подриње пред крај 1941. године се повлачи велики број партизански јединица које нису улазиле у сукобе са усташама и Нијемцима. Ове јединице су се повукле ка Фочи и Чајничу.Захваљујући интервенцији Ђукановића Драгослав Рачић је из пустио Чолаковића из притвора. Чолаковића су као таоца у четници задржали у четничкој команди у Олову, наводно због заробљавања поручника Јована Мирића од стране партизана (Мирић је добровољно ступио у партизане).По наређењу Јосипа Броза, Прва пролетерска бригада под командом Коче Поповића је од 4. до 25. марта 1942. извршила напад на четнике у Подрињу и Бирчу, у правцу Романије, Власенице, Милића, Братунца и Сребренице. По наређењу Јосипа Броза Прва пролетерска бригада је у овој акцији поубијала скоро све четничке команданте и дио устаника, од чега само на Борикама сто и тридесет.


Истог мјесеца марта 1942. Независна Држава Хрватска је организовала велику офанзиву на подручју Олова, Сарајева, Кладња, Калиновика, Фоче, Хан Пијеска, Романије, Сокоца, Рогатице и Борика, са намјером да помјери границе Независне Државе Хрватске до Дрине, те масовним геноцидим уништи српско становништво на овом подручју.


Пошто су напад на четник водиле усташе и партизани из два правца, устанички покрет је скоро потпуно сломљен у овом крају а незаштићени збјегови цивилног становништва су се кретали према ријеци Дрини. Три дана пред крај офанзиве коју је наредио Јосип Броз, десио се масован покољ српског становништва које се налазило у усташком обручу. Покољ у Старом Броду и Милошевићима се десио 22. марта 1942. године. Према записима Пере Ђукановића, наређење за напад на устанике које је издао Јосип Броз је омогућило усташама, односно Црној легији за изврши масовне покоље српског становништва. Ђукановић је записао да је тако на подручју Сребренице од Срба остала жива само једна дјевојчица.


Дангић се од јесени 1941. повезао са Недићевом владом и Абвером по питању заједничке борбе против партизана и издвајања источне Босне из састава НДХ и припајања територији војноуправног команданта Србије.


Ђукановић је пратио Дангића на састанак са генералом Паулом Бадером фебруара 1942.


По повратку из Београда Ђукановић се разишао са Дангићем и са својим четничким одредом прешао партизанима, а затим постао вијећник АВНОЈ-а.



„ - Прочитао сам рукопис-сећање Пере Ђукановића, сељака из Доње Кравице код Братунаца, нашег ратног друга и личног пријатеља. Писао сам о њему у „Записима“. Своја сећања Перо је написао поштено, без улепшавања ... Он је аутентично вођа сељачке устаничке масе, која се дигла против усташке страховладе - храбар и поштен патриота, без шовинистичких натруха... ”— Родољуб Чолаковић


Перо Ђукановић је након Другог свјетског рата по сјећањима направио записе о устаничком времену. Своје рукописе је предао Родољубу Чолаковићу 27. децембра 1971. године. Родољуб Чолаковић је те рукописе предао листу Политика како би били објављени, а Миодраг Максимовић је 20. марта 1974. писао Пери Ђукановићу да је рукописе послао главном уреднику Политике Војиславу Ђурићу.


Рукописи нису објављени све до времена када је српски историчар Здравко Антонић током рада на необјављеним дневницима Родољуба Чолаковића пронашао записе Пере Ђукановића.

Перо Ђукановић је преминуо у Београду 1986, а рукописи су објављени у књизи тек 1994. године након распада СФРЈ.

- - - - - - - - - -

Ima dobar odlomak o njemu u knjizi Rodoljuba Colakovica "Zapisi iz oslobodilackog rata, " gde opisuje stanje u istocnoj Bosni.

gore "stanje" nisam nigde video, posle početniog srpskog jedinstva, došlo je do podele koja je rezultirala velikim ustaškim pokoljem .....
 
zasto me to ne cudi :mrgreen:

E jedino ako će na reč da se poveruje zlikovcima Tempu i Čolakoviću. A Roćko Čolaković je imao i bliskog rođaka , Srbina ustašu, kog je , dabome, sačuvao.

Takođe, imajući na umu da je Rodoljub Čolaković Roćko imao bliskog rođaka u Zagrebu Ljubomira Pantića, apotekara iz Bijeljine, koji je „bio je ministar bez portfelja u hrvatskoj ustaškoj vladi. Zahvaljujući protekciji svog rođaka, istaknutog komuniste Rodoljuba Čolakovića, odležao je samo tri i po meseca u zatvoru, a posle slobodno živeo u Beogradu. Čak je dobio i državnu penziju“

Jel i to piše u njegovoj "knjizi"?

- - - - - - - - - -

lično ga je draža promovisao

Da ti verujemo na reč ili imaš neki dokaz?
 
i to je promovisan u vojvodu na predlog majora dangića, jednog od trojice koje je draža za života odredio kao svog naslednika

- - - - - - - - - -

Da im je srediti kako da nije postojao najbolje bi bilo.

naprotiv, to je prava priča iz ww2

čudi me da je ovde niko nikada nije ispričao pre mene

- - - - - - - - - -

pobornici gubitnika su je prećutkivali, jer je primer kako je jedan vojvoda iz četnike prešao iz partizane

a druga strana ga baš i nij epominjala, jer vidimo iz do sada napisanog, da je pero stigao samo do većnika avnoja a dalje nije

ne mogu da pronadjem ni koji je čin imao u partizanima

čak i njegovi memoari su videli svetlo dana desetak godina nakon njegove smrti
 
Pa daj jedan jedini izvor koji dokazuje da je Pero Đukanović bio četnički vojvoda.

kako znam da moje izvore ne voliš, evo ti članak ekonomiste milisava samardžića, on to najbolje zna :mrgreen:

- - - - - - - - - -

https://www.pogledi.rs/spisak-drazinih-vojvoda/

- - - - - - - - - -

zadovoljan???

- - - - - - - - - -

dobro de, razumem da nisi zadovoljan što je jedan četnički vojvoda prešao u partizane i to samo zato što je hteo da se bori protiv okupatora, nacista i fašista
 
Naravno da nisam zadovoljan. Ovo ne dokazuje ama baš ništa. Jeste od Dangića imenovan za vojvodu ali nikada nije komandovao niti jednom četničkom jedinicom niti je to imenovanje prihvatio.
Sam Pero Đukanović nikada nije bio četnički vojvoda već je dugo bio politički neopredeljen. Nikada i nigde nije izjavio da je bio četnički vojvoda. A i što bi mi bilo žao što je jedan Srbin i četnik prešao u partizane.
Pa vi ste u svoje redove primili tolike domobrane a ja da se jedim zbog jednog Srbina.
 
Pa daj jedan jedini izvor koji dokazuje da je Pero Đukanović bio četnički vojvoda.
ma njega je po prici koja moze da se nadje na netu draza na dangicevo insistiranje proklamovao vojvodom,
sto bi se danas reklo, klasican primer mita i korupcije bez neke ozbiljne tezine i znacaja na globalnom nivou za sam drazin pokret .
u to vreme i jednima i drugima je trebao lokalac koji se borio protiv svaba i svi su se potrudili da ga privuku na svoju stranu.
na kraju je on presao na stranu tzv partizana za sta je kasnije izgleda i zazalio jer je bar tako nesto moglo da se nadje u njegovim pisanijama .
inace nije on u hercegovini bio ni prvi ni jedini koji je ustao protiv ustasa ali je svakako vredan pomena kao ustanik.
 
Nije sporno da je "predložen/imenovan" ali čovek nikada nije bio četnički vojvoda. A nije ni bio neki komunista što se vidi po njegovim zabeleškama koje nisu ni mogle biti objavljene dok je bio živ a ni posle toga. Očito nije bio "na liniji" kao drugovi Čolaković i Tempo. Uz to i nije nešto bio društveno-politički aktivan po okončanju rata kao mnogi drugi zaslužni drugovi. I mala ispravka Đukanović je iz istočne Bosne(Bratunac-Srebrenica) a ne Hercegovine.
 
А Дража промовисао четничке војводе!:rotf::rotf::rotf:
Да није и он сам био војвода.

počeo si d ami se dopadaš , ne veruješ više ni ekonomisti samardžiću ni njegovim "pogledima" :hahaha:

- - - - - - - - - -

ali evo samo za tebe još jednom da ponovim, pa sad ti ispravi slobodno ekonomistu ili samog dražu ili majora dangiča ;)

- - - - - - - - - -

Војводе које је 10. децембра 1941 прогласио командант Источне Босне мајор Јездимир Дангић:
– За Сребренички срез: Перо Ђукановић, Чеда Филиповић и Риста Перић.
– За Зворнички срез: Радивоје Керовић.
– За Рогатички срез: Драго Митровић, Милан Ђерић и Тома Мањкало.
– За Власенички срез: Бошко Перић и Радивоје Косорић.
– За Чајнички срез: Ристо Гавриловић.
(Извор: Б. М. Јевтић, Биографије војвода Југословенске војске у Отаџбини, Београд, 2011.)

- - - - - - - - - -

https://www.pogledi.rs/spisak-drazinih-vojvoda/
 
počeo si d ami se dopadaš , ne veruješ više ni ekonomisti samardžiću ni njegovim "pogledima"
da se ne bi pozivali na druge da vidimo kako se sve hronoloski desavalo i to iz teksta koji si ti citirao...
--------------------------
24.августа 1941. године заузелиДрињачу,

Крајем септембра у Дрињачусу стигли Светозар ВукмановићТемпо и Родољуб Чолаковић,

Дангић је, прекоДраже Михајловића, испословаода Ђукановића (чак) прогласе иза четничког војводу, с именом“Војвода од Лудмера”, јер се тако звао његов крај...

На преговорима у Дрињачи, 1.октобра 1941. године, формиран је заједнички штаб - Команда босанских војних и партизанских одреда и - Ђукановић је један од шест потписника тога споразума и то - на четничкој страни

На партизанскочетничкој конференцији уВласеници, 16. новембра 1941године, сукоби су ескалирали до распада Команде босанских војних и партизанских одреда.
-------------------------
iz ovog se vidi da je dobri djuka bio cetnik vise manje mesec i po dana....na sta me to podseti ???? a da na onog drugog cetnika sto je isto pisao knjige a u cetnicima proveo tri kacamaka , dve - tri ljute i nesto mesanog mesa :rotf:

djuka je ocigledno bio samo svoj , bas kao sto pise u tekstu i njegovim "zapisima" , razmisljao i borio se lokalno, da zastiti srbe od ustasa koji su tamo u njegovom kraju pravili starsne masakre srba,
dangic je kao iskusan vojnik i pregovarac kod draze isposlovao fiktivnu titulu "vojvode" ne bi li djuku privoleo na svoju stranu,
kao sto iz daljeg toka dogadjaja vidimo titula u tome nije pomogla i tu je od prilike bio i kraj "vojvodstva" djukanovica.
da su njega ozbiljnije shvatali kao cetnika i u smislu izdaje cetnistva i slicno najverovatnije bi prosao kao vojvoda pecenac ili barem one druge pobegulje i dezerteri za kojima su izdate poternice,
medjutim niti su ga ikad kasnije razalovali ili po bilo sta losem pominjali, tako da su svi bili svesni da je titulu vojvode dobio u zaru borbe partizana i cetnika za njegovu naklonost .
to je sustinski prica o njemu u smislu "vojvodstva" e sad ko bi da tumaci drugacije , njegovo je pravo.

a da da dodam i jos nesto, posto ovde neki tendenciozno pominju djuku kao "vecnika avnoja" a zaboravljaju tj i ne znaju da je dok su se neki useljavali u vile po dedinju taj isti djukanovic posle rata lezao dugogodisnju robiju po foci i sarajevu a oba njegova sina sa kojima je ratovao zavrsili na golom otoku.
toliko o ljubavi i postenju , bratstvu i jedinstvu i kako je ono selektivno sprovodjeno za vreme ...znate vi vec koga da ga ne pominjem po cinu u austrougarskoj vojsci .
 

Back
Top