Cetnici i americki ,,piloti"

ima jako puno pilota, cak vise , na partizanskoj strani, preko 2000. cetnici su spasavali i nemacke pilote, ne samo americke, a bilo je americkih pilota koji su bili ubijeni sa cetnicke strane.
govoreci o samoj operaciji halyard, bez dolaska americkih transportera i americke organizacije, te dogovora izmedju mcdowella i neubachera, ova akcija ne bi bila izvediva, tako da "cetnicko spasavanje" je bilo napuhano izvan proporcija sa strane srpskih patriotskih/cetnickih organizacija u americi, i onda iskoristeno politicki.

kiseli, da se primetiti da imas potrebu da ponavljas iste lazi, na koje smo vec stavili tacku. Jasno je i zasto...verujes da ce neko ko te ne zna, ili nije pratio diskusiju procitati samo poslednji post i primiti k znanju...hehe...ali ja sam tebi davno rekao da tvoja, vise puta izgovorena laz ne moze postati istina dok sam ja na forumu...hehe...iskoristio si to sto sam banovan, ali kao i ostali tvoji pokusaji i ovaj je kratkog daha...

Dovoljno je samo vratiti se na 2 str. ove teme i videti da smo vec prosli kroz ovu pricu, no to te ne sputava da nastavis po svome...meni nije tesko da ponovim...
__________________________________________________________________________

Ovo je jedan od ''mnogih'' pilota koje je ubio Draza:dash:

2V.jpg


Na staljinističkom procesu, general Draža Mihailović je optužen i za ubistvo američkog pilota Dejvida O`Konela. Ali, posle nekoliko dana, Konel se pojavio na ulicama Njujorka, noseći transparent: "Titov sud tvrdi: Mihailović me je ubio! Uistinu, on me je spasao!" Konel je bio sekretar Komiteta avijatičara za spašavanje generala Mihailovića. (Fotografija iz "Čikago dejli tribjuna" od 13. jula 1946. godine)

Sad dolazimo i do jedne od milion kontradiktornosti kiselog, koji je tvrdio da je Draza odlikovan sa Legion of merit, iskljucivo zbog spasavanja americkih pilota:dash:

Kako su ''hrvatski'' partizani spasavali pilote

U predgovoru je vec pomenuta improvizacija istoricara Vojnog istorijskog instituta, prilikom utvrdjivanja broja spasenih americkih avijaticara tokom Drugog svetskog rata u Jugoslaviji. Na ovom mestu reci cu malo vise o tome. U prvom izdanju knjige OPERACIJA VAZDUSNI MOST na srpskom jeziku (~POGLEDI~, Kragujevac 1997. godine), napisao sam da su cetnici spasili 561 americkog avijaticara. Ovu cifru saopstili su spaseni veterani vazdusnih snaga SAD prilikom proslave dana ~D~ 1994. godine u Cikagu. Ja tada nisam raspolagao podacima sa kojima danas raspolazem. Prilikom boravka 2000. godine u Americi na proslavi spasenih veterana vazdusnih snaga, dosao sam do izvestaja obavestajnih oficira, kapetana Dzordza Musulina i kapetana Nika Lalica, koji su rukovodili misijom HALjARD. Njihovi izvestaji RG-226, E-99, B-34, F-70, i E-99, B-22, F-368, potvrdjuju navedeni broj. Njihovi podaci se sa navedenim brojem ne slazu neznatno. Radi se o jednoj grupi avijaticara koji su u rano prolece 1944. godine otisli pesice do Jadrana, a zatim su brodom prebaceni u Italiju. Bilo je to u vreme kada jos nije bila organizovana evakuacija avijaticara avionima. Pribavio sam izvestaje obavestajnih oficira koji su vrsili evakuaciju americkih avijaticara kod partizana. Prema izvestaju obavestajnog oficira porucnika Timoti Fajfera, koji je rukovodio misijom DUNKLIN, spaseno je i evakuisano 65 avijaticara. Izvestaj broj RG-226, B-154, B-25, F-334. Prema izvestaju obavestajnog oficira Dina Reksa, koji je rukovodio misijama REDVUD i DURAND, spaseno je i evakuisano 162 avijaticara. Izvestaji broj RG-226, E-154, B-25, F-34 i E-99, B-23, F-115. Prema izvestajima obavestajnog oficira, kapetana Ksemsa Gudvina, koji je rukovodio misijam MELBERI i FLOTSAM, spaseno je 300 avijaticara i evakuisano u Italiju. Izvestaji broj RG-226, E-154, B-25, F-357 i E-154, B-25, F-356. Sve ovo cini ukupno 527 spasenih i evakuisanih americkih avijaticara u Italiju. Kada tome broju dodamo 561 avijaticara koje su spasili i evakuisali cetnici, dolazimo do broja od 1.088 spasenih i evakuisanih americkih avijaticara do kraja oktobra 1944. godine, odnosno kako je i general Donovan izvestio predsednika Ruzvelta. (U ovaj broj Amerikanaca spasenih od strane cetnika nije uracunato 25 avijaticara koji su evakuisani krajem februara 1945. godine iz Boljanica u Bosni.)

Partizanima je mnogo olaksavao evakuaciju saveznicki aerodrom na Visu, i cesci dolasci americkih aviona sa naoruzanjem i opremom na improvizovane aerodrome u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni, Crnoj Gori i krajem leta 1944. godine u Juznoj Srbiji. Ti avioni su u povratku evakuisali americke i druge saveznicke avijaticare u Italiju. Iz ovog razloga skoro svaka posada je vec posle desetak dana bila u svojoj bazi u Italiji. Nisu morali da ih hrane mesecima i da ih seljakaju sa kraja na kraj Srbije. Pomenuti izvestaji nalaze se u Istraznom centru Maksvel, u AFB Montgomeri u Alabami, pod oznakom AKRU dokumenta OSS\CIA (Air Crev Rescue Unit - ACRU), Jedinica za spasavanje posada vazdusnih snaga SAD, i istoricari iz Vojnog istorijskog instituta mogu moje navode da provere.Upravo na sam dan moga povratka iz Amerike, procitao sam u Politici od 9.06.2000. godine u feljtonu istoricara Vojnog istorijskog instituta, pukovnika Antuna Miletica, fantasticne brojke do kojih je dosao hokus-pokus metodom, saberi oduzmi i baci pola u vodu, pravdajuci se recima ''Na zalost ni danas se ne mogu saopstiti konacni podaci o spasenim avijaticarima, vec se moraju upotrebljavati priblizni podaci. Put do toga je veoma dug i slozen, dokumenta nisu sacuvana, niti adekvatno vodjena-popunjavana. Tu i tamo ima podataka ali su razliciti.'' (Vidi prilog iz POLITIKE od 9.06.2000. godine.)

Podatke do kojih sam dosao na osnovu citiranih izvestaja, objavio sam u svojoj kvizi DRAZA MIHAILOVIC U IZVESTAJIMA AMERICKIH I BRITANSKIH OBAVESTAJACA (POGLEDI, Kragujevac, 2004. godine.) Padali su americki avioni i dalje, posle oktobra 1944. godine pa sve do maja 1945. godine, ali uglavnom na teritorije na kojima vise nije bilo okupatora, bez obzira ko ih je prihvatio. Vise se ne moze govoriti o ''spasavanju'', vec samo o prihvatanju i evakuaciji. Doduse, Anton Miletic je ubrojao i one koji su se sami spasili i sleteli na sopstveni aerodrom na Visu i posle manje opravke odleteli u bazu. Vrhunac gluposti i podanistva zbio se na severu Banata nedaleko od Srpske Crve. Kao u gradu ''BUDALIJI'' Tila Ojlenspigela, proglasila je opstina pocasnim gradjanima posadu ''liberatora'' koji je u januaru 1945. godine prinudno sleteo usled manjeg kvara, a zatim odleteo u Italiju. ''Spasili'' su posadu koja se sama spasila, na teritoriji gde vec tri meseca nije bio ni jedan okupatorski vojnik, a zatim ih proglasili pocasnim gradjanima [to su ih udostojili sletanjem na njihovo poljance. (Vidi prilog iz Politike). Ne znam da li je Antun Miletic pridodao i ovu posadu broju spasenih americkih avijaticara.

i jos malo o neisrpnoj komunjarskoj propagandi i ''ubijanju'' americkih pilota od strane cetnika

Osim Minhauzenskih cifara o spasenim americkim avijaticarima od strane partizana, pomenuti feljton vrvi od izmisljotina u stilu ''pricao mi jedan covek''. Vrhunac je prica o
pobijenim avijaticarima jedne americke posade od strane slovenackih cetnika (sic!), ili prica o spasenim americkim
avijaticarima iz cetnickih ruku, koji su se upravo spremali da ih pobiju. I bedno i odvratno...

Ne znam samo zasto me njihovi spaseni veterani vazdusnih snaga zovu svake godine na njihovu proslavu, kada je opste poznato ''da su ih cetnici ubijali pre nego sto dodirnu zemlju''. Moracu sledeci put da ih pitam zasto predjose preko toga, pa njihov predsednik Hari Truman dodeli najvise americko odlikovanje Drazi, a predsednik Ajzenhauer mojoj malenkosti priznanje. (Dokumenta o tome u prilogu.)


Ovo je odlomak iz knjige Miodraga Pesica ''Misija Haljard'', autor više knjiga u izdanju \"Pogleda\", koji je kao četnik učestvovao u spašavanju američkih pilota, koji se sa poslednjeg puta iz Nju Orleansa vratio - sa odlikovanjem na grudima. Pisao sam o njemu, postavljao njegove slike sa avijaticarima nekada i sad, i njegova odlikovanja...redovan je gost na proslavi americkih avijaticara iz II sv.rata...


otuda za partizane nema beskrajnih izliva zahvalnosti, kako spasenih pilota, tako i njihovih porodica, potomaka...nema knjiga, nema filmova...

Ako su braca Hrvati naucili sta znaci rec ''spasiti'' onda vise nemamo problema s ovim

i sad da zaljucimo:

Operacija Vazdušni most je najveća akcija spašavanja savezničkih snaga iza neprijateljskih linija u Drugom svetskom ratu. izvedena je u Srbiji!

pitanje koje se ovde namece:

ako su Ameri odlikovali Drazu samo zbog spasenih pilota, pa kako to da nisu odlikovali nekog od ovih ''hrvatskih'' partizana, kad su oni spasili daleko veci broj...hehehhehe

jasno ko dva i dva...:D


I kao sto je rekao brat Djurisic, knjiga ''Rodoljub ili izdajnik'', Dejvida Martina, u izdanju Huverovog instituta, nekoliko stranica - Zakljucak komisije:

http://www.speedyshare.com/949508565.html
 
Poslednja izmena:
jel ovaj dokument iz nemackih arhiva?

mihailovic-1.jpg

odlicno sto si ovo postavio...

Evo ti deo iz Zahteva za rehabilitaciju djenerala Draze...sve ce to ponovo proci kroz sud, a istina jednom za svagda izaci na videlo...tada ce svaka rasprava sa kiselim i drugovima biti besmislena, a taj dan je vrlo blizu...

Znaci rec je o ponistenju presude Titovog suda...sto se tice ovog dokumenta koji je koriscen na montiranom, staljinistickom procesu protiv Draze:

_____________________________________________________________________________________________________

...Primera radi kao jedan od vidova „aktivne vojne i političke saradnje“ naveden je sastanak generala Mihailovića sa Nemcima u selu Divci krajem 1941. godine. Na tom sastanku nemački predstavnik je tražio da general Mihailović prihvati bezuslovnu kapitulaciju svojih trupa što je on odbio. Samo ideološki i politički razlozi mogu da okarakterišu kao aktivnu političku i vojnu saradnju zahtev jednog pregovarača da mu se drugi bezuslovno preda sa svim svojim vojnicima, a drugi odbije taj zahtev. U krajnjoj liniji nemački okupator ne bi tražio od generala Mihailovića predaju da je sa njegovim snagama imao političku i vojnu saradnju kojom se održava okupacija zemlje.

Pored toga krajem 1942. godine nemački komandant za Jugoistok general Aleksandar Ler u izveštaju Berlinu pored ostalog je naveo: „Za Srbiju i dalje ostaje najvažniji zadatak savladavanje Mihailovićevog pokreta svim raspoloživim sredstvima“ Ovo takođe negira „aktivnu vojnu i političku saradnju i cilju održavanja okupacije“ jer savladavanje pokreta generala Mihailovića u tom slučaju ne bi krajem 1942. godine ostao najvažniji zadatak nemačkog okupatora.


Prema tome ovi dokumenti očito negiraju vojnu i političku saradnju generala Mihailovića sa okupatorom i njegovu nameru da održava okupaciju.

Moguće je da sud nije ni znao za ove dokaze prilikom donošenja presude, ali obzirom na prirodu sudskog procesa protiv generala Mihailovića, ovi dokazi ne bi imali uticaja kakvog bi imali pred nepristrasnim i nezavisnim sudom.


I drugi put gde se pojavljuje u zahtevu za rehabilitaciju:

Treći primer: presuda navodi da se optuženi Mihailović sa saradnicima sastao u selu Divci sa načelnikom štaba nemačkog vojnog zapovednika za Srbiju, oficirom Gestapoa kapetanom dr. Jozefom Matlom i još nekoliko nemačkih oficira. O ovom sastanku optuženi Mihailović je preko engleske obaveštajne službe obavestio radiogramom izbegličku vladu. Ovo je tačno ali je osuda izostavila da je na tom sastanku nemačka strana izričito tražila od generala Mihailovića bezuslovnu predaju svih njegovih jednica i da je general Mihailović to odbio. Ovo je namerno izostavljeno kako presuda ne bi zapala u protivrečnosti i iz nje isplivale očigledne neitine. Naime, da je na ovom mestu rečeno da su Nemci od genrala Mihailovića tražili bezuslovnu predaju njegovih trupa, postalo bi očigledno da su ga gledali kao neprijatelja i da sa njim nisu imali nikakav sporazum o nenapadanju. Još manje bi se verovalo tvrdnji presude da je sa generalom Nedićem dogovorio početkom septembra da vodi borbu samo sa komunistima jer u protivnom Nemci ne bi imali razloga da od njega traže bezuslovnu predaju. Zato i ove činjenice govore da je osuda generala Mihailovića doneta iz ideoloških i političkih razloga.

Dakle kapiram da si shvatio ozbiljnost ovoga sto sam izneo jer rec je o, ponovicu, ZAHTEVU ZA REHABILITACIJU DJENERALA DRAZE, podneta Okruznom sudu u Beogradu. Podnosioci zahteva su Srpska liberalna stranka na celu sa Kostom Cavoskim, Udruzenje Jugoslovenske vojske u otadzbini, Udruzenje politickih zatvorenika i zrtava komunistickog rezima, NIP ''Pogledi'' i mnogobrojne javne i kulturne licnosti u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Dalje, iz zahteva za rehabilitaciju...Dakle imajte u vidu da se sve ovo desava pred Okruznim sudom u Beogradu i da su za sve navedeno izneti dokazi, a i gde cete veci dokaz od one slike Dejvida O'Konela koji nosi natpis ''Titov sud kaze da me je Mihailovic ubio, a on me je u stvari spasio''

No Draza nije samo osudjen za ''ubistvo'' jednog pilota koga je spasio, vec 4!

IZ ZAHTEVAZA REHABILITACIJU:


.......Inače kredibilitet svedočenja protiv generala Mihailovića najbolje ilustruje slučaj Milenka Jovanovića koji je izjavio kako su ljudi generala Mihailovića ubili četiri američka pilota koji su prinudno sleteli dajući njihova imena. Optužba je međutim, pogrešno verovala da će ova činjenica promaći kao dokazana. Međutim, tri dana kasnije, sva četvorica pilota su poslala pismo advokatu generala Mihailovića, Dragiću Joksimoviću da su se sva četvorica vratili u SAD i da su spremni da svedoče u procesu protiv generala Mihailovića. Sud je to odbio jer se takva svedočenja ne bi uklopila u zamišljenu koncepciju javnog suđenja otkrivši istovremeno ideološke i političke razloge osude generala Mihailovića na lišenje života.


Kiseli molio bih te da bar na ove lazi stavis tacku....a i na ostale ces lagano:D
 
Poslednja izmena:
Po cemu sve ovde gde se pominju partizani,Tito,komunisti...je laz i nije istina,a sve ono gde se pominju cetnici i Draza je istina i mi u to da verujemo???

Nije sve laz, ali komunisti su jako puno toga lagali. Komunisticka verzija istorija radi sledece: Partizani su najbolji i najhrabriji, svi ostali su izdajnici i zlocinci, partizani nisu cinili zlocine. Sebe preuvelicavaju, lazu, a druge crne i izmisljaju stvari o njima, najvise o cetnicima.
Literatura koja se bavi cetnickim pokretom, koji je pisana posle raspada Jugoslavije pisu lepse o cetnicima, zato sto za vreme Tita istina nije smela da se zna. Komunisti su vecinu dokumenata falsifikovali, montirali dosta fotografija.... Shvati da je to bio jedan totalitarni i diktatorski sistem, bez slobode govora i slobode stampe. Dedijer je odlezao par meseci u Moskvi zbog svog dnevnika, zato sto je u njemu otkrio neke stvari koje ne idu u korist Titu. Miloslav Samardzic koristi u svojim knjigama dokumenta iz: Komunisticke, cetnicke, Nediceve, nemacke, NDH arhive, i koristi dosta literature, on ne pise ono sto njemu odgovara, ima dosta dokumenata koja potvrdjuju njegove tvrdnje.
 
Nije sve laz, ali komunisti su jako puno toga lagali. Komunisticka verzija istorija radi sledece: Partizani su najbolji i najhrabriji, svi ostali su izdajnici i zlocinci, partizani nisu cinili zlocine. Sebe preuvelicavaju, lazu, a druge crne i izmisljaju stvari o njima, najvise o cetnicima.
Literatura koja se bavi cetnickim pokretom, koji je pisana posle raspada Jugoslavije pisu lepse o cetnicima, zato sto za vreme Tita istina nije smela da se zna. Komunisti su vecinu dokumenata falsifikovali, montirali dosta fotografija.... Shvati da je to bio jedan totalitarni i diktatorski sistem, bez slobode govora i slobode stampe. Dedijer je odlezao par meseci u Moskvi zbog svog dnevnika, zato sto je u njemu otkrio neke stvari koje ne idu u korist Titu. Miloslav Samardzic koristi u svojim knjigama dokumenta iz: Komunisticke, cetnicke, Nediceve, nemacke, NDH arhive, i koristi dosta literature, on ne pise ono sto njemu odgovara, ima dosta dokumenata koja potvrdjuju njegove tvrdnje.

literatura o cetnicima je bila literatura cetnicke emigracije, koja je morala opravdati svoj poraz u ratu. dedijer nije video nikakv zatvor u moskvi. samrdzic koristi svoje vlastite tvorevine. nema veze sa nikakvim arhivama, jer cak ni ne pozna nomenklaturu arhiva. ciste izmisljotine, kao da nitko ne postoji ,koji je ziveo u ono vreme, pa fabricira ono sto mu pase
 
Kiseli
Ako je Draza zbog pregovra u Divcima izdajnik, onda su i komunisti zbog martovskih pregovora.
Prvo, Draza je imao pravo na pregovore kao legalni predstavnik Jugoslovenske vlade.
Drugo, na pregovorima nije nista dogovoreno, Nemci su trazili predaju, Draza je odbio.
Trece, pregovori se desavaju u vreme kada je ustanak ugusen, kada je poceo gradjanski rat. Znam da ces odmah reci da je Draza pregovarao sa Nemcima da se udruze protiv komunista, medjutim nije tako. Pregovori u Divcima nisu uspeli, Draza se posle toga nije nikada sastao sa Nemcima, 1944. su se sastali MekDauel i Nojbaher, ali je te pregovore zatrazio Nojbaher, i pregovore su vodili Nojbaher u MekDauel, Draza nema veze sat tim.
Cetvrto, Draza je na pregovorima blefirao Nemce, jer je bas tada ustanak bio ugusen, trebalo je spasti ljude, sacuvati jedinice. Zato je Draza rekao Nemcima da on nije naredio borbu protiv njih. Dokaz da je Draza blefirao je to da postoje mnostvo depesa sa njegovim naredjenima za napada na gradove(Cacak, Kraljevo, Gornji Milanovac).
Peto, Draza je od Nemaca zatrazio municiju i oruzje, nije dobio nista. Pokusao je nesto da izvuce, ali nije uspeo.
Cetnici se zatim povlace u sume i zbegove. I u toku 1942. godine ce izvrsiti mnoge sabotaze na zeleznici u Srbiji, i tako pomoci saveznickoj borbi na severu afrike.
 
Dalje, iz zahteva za rehabilitaciju...Dakle imajte u vidu da se sve ovo desava pred Okruznim sudom u Beogradu i da su za sve navedeno izneti dokazi, a i gde cete veci dokaz od one slike Dejvida O'Konela koji nosi natpis ''Titov sud kaze da me je Mihailovic ubio, a on me je u stvari spasio''

No Draza nije samo osudjen za ''ubistvo'' jednog pilota koga je spasio, vec 4!

IZ ZAHTEVAZA REHABILITACIJU:


.......Inače kredibilitet svedočenja protiv generala Mihailovića najbolje ilustruje slučaj Milenka Jovanovića koji je izjavio kako su ljudi generala Mihailovića ubili četiri američka pilota koji su prinudno sleteli dajući njihova imena. Optužba je međutim, pogrešno verovala da će ova činjenica promaći kao dokazana. Međutim, tri dana kasnije, sva četvorica pilota su poslala pismo advokatu generala Mihailovića, Dragiću Joksimoviću da su se sva četvorica vratili u SAD i da su spremni da svedoče u procesu protiv generala Mihailovića. Sud je to odbio jer se takva svedočenja ne bi uklopila u zamišljenu koncepciju javnog suđenja otkrivši istovremeno ideološke i političke razloge osude generala Mihailovića na lišenje života.


Kiseli molio bih te da bar na ove lazi stavis tacku....a i na ostale ces lagano:D

cista izmisljotina o okruznom sudu, a pogotovo o drazi i ubistvu pilota. ubistvo pilota nije u njegovoj optuznici. evo ti osude, da se podsetis:nigde spomena o americkim pilotima. neki od njegovih komandanta jesu ubijali pilote, ali draza, koji voli francusku poeziju, naravno da nije mogao. bas onda je citao bodlera i renboa......
OPTUZENI MIHAILOVIC DRAGOLJUB – DRAZA i njegovi cetnicki komandanti po
njegovim naredjenjima i direktivama izvrsili su masovnim zahvatima u tzv. ciscenjima
terena, zatim putem letecih brigada i crnih trojki u toku citavog rata i okupacije bezbrojne
ratne zlocine nad narodom u svim krajevima Jugoslavije. Tako su u novembru 1941.
godine cetnici streljali u selu Brajicima, u mestu zvanim Drenov Vuk, oko 500
zarobljenih partizana i njihovih porodica.
Optuzeni Mihailovic je u noci izmedju 13. i 14. novembra 1941. godine, tj. iste noci kada
se sastao sa gestapovcem, kapetanom Matlom, naredio svom komandantu Daki
Tesmanovicu da oko 365 zarobljenih partizana preda srpskoj drzavnoj strazi u Selu
Slovac, iako je morao znati da ce ih srpska drzavna straza postreljati ili predati Nemcima,
to je i ucinjeno tako da ih je Tesamanovic predao Jovanu Skavi, a ovaj Nemcima. Nemci
su od ovih predatih partizana streljali oko 270, a ostale oterali u logore.
Pocetkom novembra 1941. godine, Mihailovicev komandant Ajdacic zaklao je 13
partizanskih simpatizera u blizini Kosjerica na mjestu zvanom Ridovi, medju kojima i
uciteljicu Jelenu Subic-Gmizovic i Milevu Kosovac, koje su cetnici, pre nego sto su ih
zaklali, silovali i unakazili usijanim gvozdjem.
4. novembra 1941. godine cetnici su ubili blizu Ravne gore oko 30 partizana, koje su bili
na prevaru zarobili, medju kojima je bilo 18 devojaka, koje su bile upucene u Uzice za
bolnicarke.
U decembru 1941. godine u pozeskom srezu mesoviti nemacko-cetnicki sud u jedan
mah osudio je na smrt 12 pristalica partizana.
U decembru mesecu 1941. i tokom januara 1942. godine, cetnici su poklali preko
2000 muslimana - ljudi, zena i dece iz okoline Foce, Gorazda i Cajnica. Klanja su
vrsili na mostovima na Drini u Foci i Gorzadu.
U toku decembra 1942. godine i tokom cele 1942. godine, Mihilovicevi
"legalizovani" cetnici pohapsili su i predali Nemcima u raznim krajevima Srbije
hiljade pristalica partizana, koje su Nemci streljali u logorima na Banjici, Nisu,
Uzicu, Cacku i drugim mestima, a pored toga sami cetnici su poubijali hiljade
pristalica partizana, opljackali mnoga sela, batinali hiljade ljudi, a veliki broj zena i
devojaka iz partizanskih porodica silovali.
Prvog aprila 1942. godine, cetnici Rada Radica pobili su u Josavki 20 ranjenih partizana,
medju njima i tesko ranjenog narodnog heroja dr. Mladena Stojanovica.
Aprila meseca 1942. godine cetnici Lazara Tesakovica i Rada Radica (koji su se tada bili
stavili pod komandu Mihailovicevog kapetana Racica) ubili su 70 partizana.
Krajem aprila 1942. godine, Spasoje Dakic, komandant Mihailovicevih bataljona u
Celebicu, ubio je engleskog majora Terensa Atertona, njegovog radiotelegrafistu i
jednog engleskog narednika.
Juna 1942. godine cetnici su u okolini Gacka u selu Izgorima zapalili bolnicu sa 10 teskih
partizanskih ranjenika.
Juna 1942. godine, Mihailovicev odred pod komandom kapetana Vladimira Djukica
izveo je iz zatvora u Niksicu 25 pristalica narodnooslobodilackog pokreta i zajedno
sa Italijanima su ih streljali.
Avgusta meseca 1942. godine, Mihailovicev komandant Bacovic ubio je simpatizere
narodnooslobodilackog pokreta Rada Pravicu, Toma Galena, Jovu Ljubibratica, Budimira
Hiropina i Tasu Kosorica.
Avgusta meseca 1942. godine Mihailovicevi cetnici pod komandom Petra Bacovica,
prilikom zauzeca Foce, zaklali su u Foci i u selima koja se skupa nazivaju Bukovica
oko 1000 lica muslimanske veroispovesti, medju kojima je bilo oko 300 zena, dece i
staraca.
Avgusta meseca 1942. godine, na terenu oko Ustikoline i Jahorine (istocna Bosna),
Mihailovicevi cetnici pod komandom majora Zaharija Ostojica i Petra Bacovica,
zaklali su oko 2500 lica muslimanske veroispovesti, a sela popalili.
Septembra meseca 1942. godine cetnici Petra Bacovica ubili su u Makarskoj 900
Hrvata, nekoliko katolickih svecenika odrali i 17 sela zapalili.
Oktobra 1942. godine cetnici Petra Bacovica ubili su u okolini Prozora zajedno sa
Italijanima, kojima je komandovao italijanski porucnik Vidjak, oko 2500
muslimana i Hrvata, medju kojima je bilo zena, dece i staraca, a veliki broj sela
popalili.
U oktobru 1942. godine, cetnici Petra Bacovica ubili su u selima Gatu, Nikolice i
Cislu u Dalmaciji, zajedno sa Italijanima, 109 Hrvata simpatizera
narodnooslobodilackog pokreta.
U jesen 1942. godine u Dreznici (Hercegovina) cetnici iz okoline Gacka pri pohodu na
Prozor zaklali su oko 100 lica muslimanske veroispovesti.
Januara 1943. godine zaklao je major Cvetic 16 zarobljenih partizana u okolini Uzica;
Janura 1943. godine, pod komandom Komarcevica, Mihailovicevi cetnici su zaklali 72
partizana u srezu posavskom.
Januara meseca 1943. godine, cetnici Pavla Djurisica ubili su u srezu bjelopoljskom oko
400 muskaraca i oko 1000 zena i dece muslimanske veroispovesti.
U februaru mesecu 1943. godine, cetnici pod komandom Zaharija Ostojica, Petra
Bacovica, Pavla Djurisica, Voje Lukacevica, Vuka Kalatovica i drugih, u srezovima
pljevljanskom, cajnickom i focanskom, zaklali su 1200 muskaraca i 8000 staraca, zena i
dece, opljackali i potom spalili 2000 domova.
Polovinom jula 1943. godine u selu Cikoti (Istocna Bosna) cetnici su otkrili 80 ranjenika
Prve proleterske divizije, oduzeli im oruzje i sutra dan doveli Nemce koji su ih poubijali,
a sutra dan i spalili.
Polovinom juna 1943. godine, u toku Pete neprijateljske ofanzive, cetnici su klali
partizanske ranjenike sa Sutjeske, pa su tada zaklali u selu Jelecu i Vrbnici dr. Simu
Milosevica i hrvatskog pesnika Ivana Gorana Kovacica.
Jula 1943. godine u Visini (Birac) cetnici su otkrili ranjenike Prve i Druge proleterske
brigade i izdali ih Nemcima koji su ih poubijali.
Decembra 1943. godine, cetnicki komandant major Petricevic streljao je u Kolasinu 28
zarobljenih partizana i sest seljaka pristalica partizana.
Decembra meseca 1943. godine cetnicki komandant Zivan Lazovic zaklao je u selu
Selevcu 15 seljaka pristalica partizana.
Decembra 1943. godine zaklali su cetnici u okolini Bosanskog Grahova 137 zarobljenih
partizana.
Decembra 1943. godine zaklali su cetnici u selu Ticevu kod Drvara 28 zarobljenih
partizana.
U drugom dijelu presude govori se o zlocinima koje je pocinio Stevan Moljevic, osudjen
na kaznu od 20 godina lisenja slobode sa prinudnim radom.
Sve pocinjene zlocine cetnici su izvrsili na temelju naredbi Draze Mihailovica i njegovih
komandanata u toku Drugog svjetskog rata. Evo jedne, koja je izdata 20. decembra 1941.
god, a koju je Vladimir Dedijer objavio u Politici 10. novembra 1981. godine iz drzavnog
arhiva SFRJ:
Drazino naredjenje o nacinu stvaranju Velike Jugoslavije i u njoj velike Srbije
Ciljevi nasih odreda jesu:
1. Borba za slobodu celokupnog naseg naroda pod skriptom NJ. V. Petra 2. Stvoriti
Veliku Jugoslaviju i u njoj Veliku Srbiju, etnicki cistu, u granicama Srbije, Crne Gore,
Bosne i Hercegovine, Srema i Backe
3. Borba za ukljucivanje u nas drzavni zivot i svih neoslobodjenih slovenackih teritorija
pod Italijanima i Nemcima (Trst, Gorica, Istra i Koruska), kao Bugarske i severne
Albanije sa Skadrom
4. Ciscenje drzavne teritorije od svih nacionalnih manjina i nenacionalnih elemenata
5. Stvoriti neposredne zajednicke granice izmedju Srbije i Crne Gore, kao izmedju Srbije
i Slovenije, ciscenjem Sandzaka od muslimanskog i Bosne i Hercegovine od
muslimanskog i hrvatskog zivlja
6. Kazniti sve ustase i muslimane koji su u tragicnim danima nemilosrdno unistavali nas
narod
7. Kazniti sve one koji su krivi za nasu aprilsku katastrofu
8. U krajevima ociscenim od narodnih manjina i nenacionalnih elemenata, izvrsiti
naseljavanje Crnogoraca (u obzir dolaze siromasne nacionalno ispravne porodice)
9. Osiguranje jednog takvog politickog tela koje ce voditi drzavni brod smerom opstih
narodnih teznji i interesa
10. Ciljevi su ogromni, zato je borba toliko zahvalnija za one koji se bore za njeno
ostvarivanje.
 
literatura o cetnicima je bila literatura cetnicke emigracije, koja je morala opravdati svoj poraz u ratu. dedijer nije video nikakv zatvor u moskvi. samrdzic koristi svoje vlastite tvorevine. nema veze sa nikakvim arhivama, jer cak ni ne pozna nomenklaturu arhiva. ciste izmisljotine, kao da nitko ne postoji ,koji je ziveo u ono vreme, pa fabricira ono sto mu pase

Emigracija je pisala te knjige ne da bi se izvlacila, vec da bi u njima stavila istinu o tome sta se zaista desilo u ratu. Jeste Dedijer je odlezao par meseci zatvora, zbog dnevnika.
Na primer u dnevniku je napisao kako su jednom partizani prosli pored jednog ustaskog sela i poklonili ustasama mitraljez da se bore protiv cetnika, nisu ni napali to selo. Eto zasto je na primer lezao u zatvoru. Samardzic koristi vojne arhive cetnika, partizana, ustasa, Nemaca, Nedicevu arhivu........ Uzmi jednu knjihu pa pogledaj litareturu. Haha, pa ima dosta svedoka koji potvrdjuju to sto on pise, kako mozes da tvrdis da ne koristi vojne arhive, kada koristi, i uvek navodi izvore podataka. Oces da kazes da je on sve te depese i dokumente izmislio? Ne budi smesan.
 
Emigracija je pisala te knjige ne da bi se izvlacila, vec da bi u njima stavila istinu o tome sta se zaista desilo u ratu. Jeste Dedijer je odlezao par meseci zatvora, zbog dnevnika.
Na primer u dnevniku je napisao kako su jednom partizani prosli pored jednog ustaskog sela i poklonili ustasama mitraljez da se bore protiv cetnika, nisu ni napali to selo. Eto zasto je na primer lezao u zatvoru. Samardzic koristi vojne arhive cetnika, partizana, ustasa, Nemaca, Nedicevu arhivu........ Uzmi jednu knjihu pa pogledaj litareturu. Haha, pa ima dosta svedoka koji potvrdjuju to sto on pise, kako mozes da tvrdis da ne koristi vojne arhive, kada koristi, i uvek navodi izvore podataka. Oces da kazes da je on sve te depese i dokumente izmislio? Ne budi smesan.

1.arhiva draze mihailovica je javno poznata, nalazi se u vojnoistoriskom institutu, i stampana je u 4 toma, nekoliko puta
dedijerov "ratni dnevnik" u tri knjige je u mom posjedu, i nema govora o tome sto ti navodis, da bi partizani "poklonili mitraljez ustasama" . ustase su bile regularna vojna formacija NDH, sa normalnom linijom snabdevanja i pozadinom.
2. dedijer nije nikada bio u zatvoru
3. izvori podataka i kako ih samardzic navodi , pokazuju da ne pozna izvore , i da ih izmislja. hocu da kazem da laze, ukratko receno, jer on nije istoricar, i njegove knjige nisu istorijskog , nego politicko-revizionistickog karaktera. on ne tvrdi da su njegovi okumenti originalni, jer bi onda bio optuzen za falsifikovanje, i u okviru toga, "on poseduje dokumente" ( i tu zavrsava izjavu).
4. slike koje postavljao user @Koca, to upravo pokazuju. on daje komentar na sliku, bez obzira sto nije citirao odakle je slika i gde i kada je snimana. masa postavljenih "dokumenata" pokazuje korekturu fotokopije, ili brisanje teksta, sa ostavljenim zaglavljem, i masa je vidljivo pisana na racunaru
 
cista izmisljotina o okruznom sudu, a pogotovo o drazi i ubistvu pilota. ubistvo pilota nije u njegovoj optuznici. evo ti osude, da se podsetis:nigde spomena o americkim pilotima. neki od njegovih komandanta jesu ubijali pilote, ali draza, koji voli francusku poeziju, naravno da nije mogao. bas onda je citao bodlera i renboa......

kiseli ovo sto ti radis smara, i davno je prestalo da bude komicno...ne znam vise kako to da nazovem ali uporno vredjas inteligenciju i moju, i ostalih forumasa...Deo iz ''Zahteva za rehabilitaciju djenerala Draze'' je za tebe amin:lol:...Svi dokazi izneti su pred Okruzni sud u Beogradu...Dan rehabilitacije i ponistenja presude suda crvenog ustase je blizu i ti si toga svestan, a ovo je samo odraz tvoje nemoci....nastavljas da lazes po starom, ali to je sada svima jasno....gotovi ste kiseli, no more:lol:

Americke pilote ubijali su upravo partizani, a slika govori vise o 1000 reci, zar ne...:worth:

2V.jpg


Fotografija iz "Čikago dejli tribjuna" od 13. jula 1946. godine

kao i ova

3V.jpg


Američki piloti spašeni od strane četnika demonstriraju u Njujorku, za vreme staljinističkog procesa generalu Draži Mihailoviću u Beogradu, 1946. godine

:)
 
Poslednja izmena:
americka vojna literatura tvrdi malo suprotno. nekoliko puta sam ti stavljao kopije. ove tvoje slike spamuju server, i ne pridonose nista diskusiji. nije sporan uloga mihailovica u operaciji halyard. on je napravio ono sto mu je receno i bio placen za to.
 
ti govoris za sebe...sto se mene tice sve je receno, nemam sta tebi da objasnjavam, ti si najmanje bitan u celoj prici, osim sto sam ti zahvalan na neprocenjivoj pomoci u raskrinkavanju komunjarske propagande:D

prepisivanje sa drugih sajtova, nije uvek dovoljno. sta ti zapravo zelis da dokazes sa ovim "americkim pilotima" ?
piloti saveznickih snaga su bili spasavani od strane partizana i od strane cetnika, i od strane NDH, posle 1944 godine. nitko ne osporava da su cetnici uz pomoc americkog vazduhoplovstava, ukrcali americke pilote u te iste americke avione. draza i mussulin su za to dobili medalju. zbog cega ti trazis od mene izjasnjavanje, ako ti nisi spreman na polemiku?

"Operation Halyard was the largest Allied airlift operation behind enemy lines
To je bilo najveće pojedinačno prebacivanje pilota, iz razloga što su Saveznici već bili
prekinuli sve veze sa Mihailovićem više meseci ranije, pa se prikupio priličan broj
savezničkog osoblja na četničkoj teritoriji.
Inače, sa područja pod kontrolom NOVJ evakuisano je u kontinuitetu, bez zadržavanja,
između 2.000 i 4.000 savezničkih vazduhoplovaca - zavisno od autora. Po Volteru R.
Robertsu, radi se o oko 2.000 ljudi.
Saveznički vazduhoplovci su od početka 1944, u sklopu obuke, upućivani da, u slučaju
potrebe, na svaki način gledaju da se povežu sa organima NOVJ na terenu.
Znači, tvrditi da je Operacija Hejlard "najveća", nije ništa više od zavodljive igre rečima.

ne znam sta ima sporno u tome
 
kiseli ovo sto ti radis smara, i davno je prestalo da bude komicno...ne znam vise kako to da nazovem ali uporno vredjas inteligenciju i moju, i ostalih forumasa...Deo iz ''Zahteva za rehabilitaciju djenerala Draze'' je za tebe amin:lol:...Svi dokazi izneti su pred Okruzni sud u Beogradu...Dan rehabilitacije i ponistenja presude suda crvenog ustase je blizu i ti si toga svestan, a ovo je samo odraz tvoje nemoci....nastavljas da lazes po starom, ali to je sada svima jasno....gotovi ste kiseli, no more:lol:

Americke pilote ubijali su upravo partizani, a slika govori vise o 1000 reci, zar ne...:worth:

2V.jpg


Fotografija iz "Čikago dejli tribjuna" od 13. jula 1946. godine

kao i ova

3V.jpg


Američki piloti spašeni od strane četnika demonstriraju u Njujorku, za vreme staljinističkog procesa generalu Draži Mihailoviću u Beogradu, 1946. godine

:)

Prvo,koliko je uopste tacno da su ovo licno ti piloti?
Drugo,svi znamo koliko je Americi smetala revolucionarna borba i svrgavanje monarhije i nastanak republike na koju bi veliki uticaj imao SSSR,tako da su na svaki nacin pokusavali da ometaju tada tek nastalu drzavu.Ove slike mogu da budu tipicna propaganda u korist Mihailovica,a svi znamo da nema toga ko moze da vodi tako uspesno medijski rat kao SAD.Sto smo mi u skorijoj proslosti i osetili,na zalost.
Trece,jos nisam video nekog na ovom i slicnim temama da je dokazao da DM nije saradjivao sa okupatorima i da nije ucestvovao u borbama protiv partizana i komunista.A koliko znam ti partizani nisu pali sa Marsa ili da su bili stranci,vec su bili narodi Jugoslavije (a medju njima je bio najveci broj Srba),a Draza je bio pukovnik Jugoslovenske vojske.Znaci Draza je na svaki moguci nacin pokusavao da spreci da ne dodje do revolucionarne borbe i svrgavanja monarhije,i nije se ni ustrucavao da saradjuje cak i sa okupatorima kako ne bi dozvolio da svoj narod koji samo misli drugacije,iskaze to misljenje.
Cetvrto,ja ne kazem da komunisti nisu ubijali i za vreme rata i posle rata,i ne kazem da su svi cetnici koljaci i izdajice.Ubijali su i jedni i drugi,ali ovde pokusava da se od dzelata napravi zrtva i da se Mihailovic prikaze kao mucenik i svetac sto je jedna velika greska.Dokaz za to su njegove `instrukcije` Pavlu Djurisicu u kome ga poziva na svaki vid borbe protiv partizana i izbegavanje borbe sa okupatorom.Zatim pokusaj stvaranja `velike Srbije` u sastavu Jugoslavije itd.Poznati su njegovi zlocini u Bosni,Sandzaku,a od zlodela njegovih cetnika nisu postedjeni ni Srbi.Pokusavao je Draza da sedi na dve stolice,da saradjuje sa Nemcima u borbi protiv partizana,ali i da prikaze saveznicima da je on jedini koji vodi borbu protiv fasista na Balkanu.Tako da je Draza imao pomoc i zapadnih saveznika i SSSR.Veliku ulogu u tome imao je i kralj Petar svojom diplomatijom i propagandom u Londonu.Svi uspesi partizana su pripisivani cetnicima,i Draza je prikazivan kao prvi gerilac u porobljenoj Evropi.Medjutim,sve maske su pale kada su poslate saveznicke misije i kod jednih i kod drugih.Sto je dovelo do toga da saveznici okrenu ledja Mihailovicu (cak i kralj Petar) i pocnu da pruzaju svu vrstu pomoci NOP.
Peto,da te pitam nesto sad.Kako je moguce da prikazujete Drazu ovde kao velikog vojnika i izvanrednog stratega i oficira?Kako je moguce da je on kao tako `inteligentan` vojnik,koji je imao veliku pomoc u svakom pogledu saveznika a pogotovo SAD,uspeo da izgubi rat od `bandita i *********` kako ih vi nazivate,okji nisu imali gotovo nista?
Sesto,sto se tice zahteva za rehabilitaciju,ne bi me cudilo da bude podnet zahtev za rehabilitaciju Pavelica,ili cak i Hitlera.Nikakvu tezinu,ni politicku ni ljudsku,nece imati to sto (ako) ce oni sada da rehabilituju Drazu ili da nadju njegov grob,bas nikakvu.Zanose se oni koji misle da u Srbiji ima velika vecina onih koji podrzavaju to sto je radio Draza i njegovi cetnici.Veliki je broj onih ciji su najmiliji stradali upravo od vojske kojom je komandovao Draza,nikada u srpskom narodu Draza nece imati oreol junaka i heroja.Zato sto ne postoji ama bas nijedan razlog za to.Zbog ovih stvari koje sam gore naveo,zbog toga sto je saradjivao sa onima koji su okupirali njegovu zemlju i zbog toga sto je ubijao svoj narod!
 
1.arhiva draze mihailovica je javno poznata, nalazi se u vojnoistoriskom institutu, i stampana je u 4 toma, nekoliko puta
dedijerov "ratni dnevnik" u tri knjige je u mom posjedu, i nema govora o tome sto ti navodis, da bi partizani "poklonili mitraljez ustasama" . ustase su bile regularna vojna formacija NDH, sa normalnom linijom snabdevanja i pozadinom.
2. dedijer nije nikada bio u zatvoru
3. izvori podataka i kako ih samardzic navodi , pokazuju da ne pozna izvore , i da ih izmislja. hocu da kazem da laze, ukratko receno, jer on nije istoricar, i njegove knjige nisu istorijskog , nego politicko-revizionistickog karaktera. on ne tvrdi da su njegovi okumenti originalni, jer bi onda bio optuzen za falsifikovanje, i u okviru toga, "on poseduje dokumente" ( i tu zavrsava izjavu).
4. slike koje postavljao user @Koca, to upravo pokazuju. on daje komentar na sliku, bez obzira sto nije citirao odakle je slika i gde i kada je snimana. masa postavljenih "dokumenata" pokazuje korekturu fotokopije, ili brisanje teksta, sa ostavljenim zaglavljem, i masa je vidljivo pisana na racunaru

Kiseli, preteruješ. Samardžić ne falsifikuje dokumenta, čovek je istoričar i posećuje vojni arhiv. Ne izmišlja izvore podataka. Prestani da pišeš iz mržnje kiseli.
 
Zna li neko nemacki da prevede,interesuje me da vidim sta pise?

[…]Niederschrift über das Treffen mit Mihailovic. Die Grundlagen bildeten abgesehen von der Erklärung des Oberstlt. Kogard meine stenographischen Notizen[…]

Zapis o sastanku sa Mihailovicem. Osnovu su cinili, pored objasnjenja Oberstlt. Kogarda, i moji stenograficni zapisi.

[…]Hauptmann Mattel hat mir während der Rückfahrt gesagt, dass von serbischer Seite aus gehofft würde, dass das letzte Wort noch nicht gesprochen worden sei.
Ich habe den bestimmten Eindruck, dass Mihailovic in der Erwartung gekommen ist über die Waffen- und Munitionsfrage zu verhandeln[…]

Hauptmann Mattel mi je u povratku rekao, kako sa srpske strane postoji nada, da jos nije recena poslednja rec.
Imam osnovan uticaj da je Mihailovic dosao u ocekivanju pregovora o pitanju oruzja i municije.
 
da ponovim pitanje, jel to nemacki ili jugoslovenski dokument? iz nemackog/jugoslovenskog arhiva?

Zapisnik sa sastanka Mihailovića sa nemačkim predstavnicima u selu Divci 11.11.1941.

Z a p i s n i k

sa sastanka sa srpskim generalštabnim pukovnikom Dražom Mihailovićem 11. novembra 1941.

Sastanak je održan u gostionici preko puta stanice Divci, a počeo je u 19,15 i završio se u 20,35 časova.

Prisutni su sa nemačke strane:

Potpukovnik Kogard

Vojni upravni savetnik dr Kisel

Kapetan Matl

SS Oberšturmfirer Vinike

Štandartenfirer Matern

Prisutni sa srpske strane:

Pukovnik Draža Mihailović

Major Aleksandar Mišić, obojica u uniformi

Pukovnik Pantić

Kapetan Mitrović, obojica u civilu

Skraćenice u tekstu:

p. pukovnik Kogard = K; pukovnik Draža Mihailović = DM; major Aleks. Mišić = AM pukovnik Pantić = P

Potpukovnik Kogard pročitao je sledeću izjavu:

Gospodine pukovniče! Od strane Glavne komande u Srbiji imam nalog da izjavim:

Pre dve nedelje poručili ste nam preko Vaših poverenika u Beogradu da je Vaša namera 'da nećete više dozvoliti da se srpska krv beskorisno proliva i srpska imovina dalje uništava'. Istovrameno ste ponudili da se zajedno sa nemačkim Vermahtom i organima Nedićeve vlade borite protiv komunizma. Ponuda je od strane Glavne komande odbijena jer:

1) Nemački Vermaht će sam u najkraćem vremenu okončati sa komunizmom i

2) glavni komandant ne može imati poverenja prema Vama kao savezniku.

Nedićeva vlada, polazeći od pravilnog sagledavanja stanja u Srbiji, od početka se stavila u borbu protiv komunizma. General Nedić je težio da za ovu borbu pridobije sve raspoložive borce u srpskom području, ali mu to, uprkos mnogim nastojanjiina, kod Vas, gospodine pukovniče, nije pošlo za rukom. Vi ste se stavili na stranu onih koji žele da Nemce proteraju iz zemlje i koji su već krajem septembra sklopili sa komunistima čvrst borbeni savez. Borbu ste vodili sa onim oficirima, podoficifima i vojnicima koji su se svojevremeno sakrili u šumama i zaseocima i koji nisu na odgovarajući način odvedeni u ropstvo od strane nemačkog Vermahta.

O Vašim borbenim metodama mora se, na žalost, istaći da se Vaši ljudi često služe lukavstvima i da bi ostvarili uspehe protiv mirnih nemačkih trupa. Pri tom ukazujem na zarobljavanje nemačkih vojnika kod Krupnja, Loznice i Gornjeg Milanovca. Vaši četnici naneli su na taj način štetu nemačkom Vermahtu, primenjujući sredstva koja nisu u upotrebi regularnih trupa.

I ako se Vi sada, posle svega navedenog, proglašavate saveznicima nemačkog Vermahta, onda se to ne može smatrati kao stvarno uverenje.

Nemački Vermaht je počeo sa uništavanjem svih 'ustanika' i u tome postigao dobre uspehe. Vama je, takođe, poznato da su u pokretu prvoklasne frontovske divizije i tenkovski odredi. Vaš položaj, gospodine pukovniče, pogoršava se iz dana u dan, dok se naš položaj stalno poboljšava. Kao generalštabni oficir, Vi svakako ocenjujete ispravno položaj i znate da će se zima i nastavak nemačkih operacija rđavo završiti po Vaše borbene grupe.

Nemački Vermaht ne može da se optereti takvim saveznicima koji mu se privremeno priključuju iz razloga oportuniteta. Sem toga, stav Vaših vođa i boraca ne može se tako brzo promeniti kao što je to potrebno.

Da je Vaša ponuda došla iz stvarnog uverenja, gospodine pukovniče, to bi se moralo osetiti u vođenju borbi u poslednje vreme. Ali, to nije bio slučaj, jer Vi ste dopustili da Kraljevo bude 1. novembra napadnuto tenkovima, iako ste 28. oktobra uputili ponudu nemačkom Vermahtu.

Vi ste, gospodine pukovniče, imali više prilika da se priključite elementima reda u interesu srpskog naroda, pa ipak ih niste iskoristili. Kosta Pećanac je pravovremeno krenuo ispravnim putem.

U odnosu na Vašu nameru da poštedite srpsku krv i imovinu ovlašćen sam da Vam označim jedini put, a to je: obustavljanje borbe i bezuslovna predaja.

U to spada: predaja sveg oružja, kao i celokupne municije i opreme; oslobađanje nemačkih zarobljenika koji su uhvaćeni od strane Vaših grupa ili se nalaze na Vašem području. Poznato Vam je, gospodine pukovniče, da nastavljanje borbi na Vas stavlja krivicu za dalje prolivanje krvi. To utoliko više što za svakog mrtvog Nemca stotinu, a za svakog ranjenog Nemca 50 Srba odgovara svojim životom. Vaši ljudi takođe znaju da nemački Vermaht mora da primenjuje mere odmazde u prvoj liniji na porodicama boraca koji se nalaze u šumama.

Vama, gospodine pukovniče, neće biti lako da donesete odluku o kapitulaciji. Glavna komanda u Srbiji ne vidi ni posle zrelog razmišljanja nikakav drugi izlaz iz situacije. Ne bi ni sa nemačkog ni sa srpskog stanovišta bilo održivo da Vaše borbene grupe u pogodnom trenutku ponovo počnu sa ilegalnom borbom. A to je izgleda i namera Vaših pretpostavljenih, onih koji vuku konce iz Londona.

Ukoliko Vi, gospodine pukovniče, ne prihvatite uslove koje sam naveo, borba protiv Vaših četnika nastaviće se u istoj formi kao što je protiv komunističkih bandi već poćela. Možete biti uvereni da će Srbija po drugi put, ali ovoga puta od Vaše strane, biti nepotrebno gurnuta u nesreću, da će u njoj posle najnovije ofanzive nemačkog Vermahta u najkraće vreme biti zavedeni mir, red i rad.'

Pukovnik Draža Mihailović je odgovorio (priloženo stenogramu):

'Nisam predstavnik ni Londona ni bilo koje druge zemlje. Ne interesuju me zato ni Vaše dosadašnje ni Vaše buduće namere. Ali, u Srbiji su u toku mere na osnovu kojih se neće prolivati krv onih koji nisu krivi. Komunisti će i dalje izazivati prepade da bi ubijali nevine. Nedić se nije mogao probiti, jer se nije moglo delovati na otvoreni način. Srpski narod voli slobodu, bez obzira na to što je slobodu izgubio, on se nada da će je ponovo steći. Nedićeva vlada je potpuno otvoreno istupila i stavila se na stranu okupatora, i to je bila njena greška. Nije moja namera da ratujem protiv okupatora, jer kao generalštabni oficir poznajem snage obeju snaga. Nisam ni komunista, niti radim za njih. Ali, ja sam pokušao da ublažim i sprečim njihov teror. Sami Nemci su predali Užice, a time je počela trka između mene i komunista. Pošto su Nemci povukli svoj slabi garnizon, komunisti su napali Gornji Milanovac, pa sam stoga i ja morao to da učinim. Oni su krenuli na Čačak, pa sam morao i ja. Pošli su na Kraljevo, morao sam i ja.

Napad na Krupanj nije moje delo, već je to delo otpadnika poručnika Martinovića. Ali, moji ljudi su krenuli na Loznicu zato da je komunisti ne zauzmu. Napad na Šabac je delo neposlušnih elemenata. Tamo sam naredio povlačenje, jer je besmisleno napadati Šabac, ako se ne može zauzeti leva obala. Nikad nisam sklapao ozbiljne sporazume sa komunistima, jer oni se ne brinu za narod. Njih vode stranci, oni koji nisu Srbi: Bugarin Janković, Jevrejin Lindemajer, Mađar Borota, dva muslimana čija mi imena nisu poznata, pripadnik ustaša major Boganić. (Imena i podaci su netačni sem imena Borote, ali on nije Mađar — nap. autura.) To je sve što znam o komunističkom vođstvu. Oni hoće da pogine što više Srba kako bi docnije imali uspeha. Moja jedina namera je da sprečim teror koji je isto toliko užasan kao i nemački. Narod je trenutno izložen dvema terorističkim akcijama, a nevin je! Teroristički akti komunista se sprovode izazivanjem incidenata, kako bi bili streljani oni koje su Nemci pohapsili.
......................
 
Kao vojnik ne stidim se što sam nacionalista. U tom svojstvu želim jedino da služim narodu. Pri tom nisam se stavio na stranu onih koji žele da isteraju Nemce. Ali neću da dozvolim, uzimajući u obzir slabe nemačke snage koje su u zemlji, da Srbija postane komunistička. Vodila se borba sa pojedinim oficirima i podoficirima, ali to je ipak bio samo manji broj. Naša dužnost je, kao vojnika da se ne predamo dok god možemo izdržati. S toga nam se ne može prebaciti zašto se ne predajemo. Nikad nisam pomišljao na to da se u vezi s tim služim lukavstvima.

Zahtevam da mi se omogući da nastavim borbu protiv komunizma koja je počela 31. oktobra. Mi znamo kako se vodi borba u šumi, naročito protiv elemenata koji žele da se sakriju.

Neophodno je imati municiju! Računajući s tim, došao sam ovamo.

Komunizam u zemlji predstavlja opasnost za srpski narod i za nemački Vermaht koji ima drugi zadatak nego da ga ovde suzbija.

Nadao sam se da ću još ove noći dobiti jednu ograničenu količinu municije i mislio sam da će na prvom mestu ovo pitanje biti razmatrano!

Nije mi poznato da su se moji četnici služili nedozvoljenim sredstvima. Borba protiv okupatora bila je nužno zlo kako narodne mase ne bi prešle na stranu komunista. Meni je kao vojniku situacija više nego jasna. Nikad se ne bih upuštao u prepade da nije došlo do komunističkih prepada i da Nemci nisu predavali gradove i sela. Komunisti raspolažu jednom fabrikom municije u Užicu i poseduju sklaclište municije. Molim da mi se još noćas u interesu srpskog naroda, kao i u nemačkom interesu, ako je moguće, isporuči municija.

U tom slučaju ne bi došlo više ni do kakvih prepada na nemačke trupe. U suprotnom slučaju, to jest, ako se municija ne isporuči, komunisti bi ponovo zavladali područjem i uspostavili vezu sa Crnom Gorom i Raškom (Sandžakom). Oni nasilno mobilišu ljude, uz primenu terora i sa pištoljem u ruci teraju ih u napad. U redovima komunista nema naročito mnogo ubeđenih ideologa. U selima broj njihovih pristalica iznosi jedva 1%, u gradovima nešto više. Moja potajna zamisao bila je da srpski narod, koji je prožen nacionalnom svešću, zaštitim od komunizma. S toga sam morao da pokušam da budem toliko snažan da mogu da zaštitim nacionalne elemente i da time izbegnem nepotrebne žitve na svim stranama. Za napad od 1. novembra kod Kraljeva nisam ja odgovoran, jer sam upravo naredio da se moje trupe povuku i da se sakupe radi borbe protiv komunizma. Ali, oko Kraljeva ima još danas grupa partizana.

Sa Kostom Pećancem nisam se mogao složiti, jer je bio sklopljen jedan otvoreni sporazum koji narod ne bi mogao da prihvati. Kosta Pećanac je izgubio svaki ugled u narodu. Da sam sledio njegov primer, ostao bih takođe bez ugleda i uticaja. Ne znam da li ćete Vi kao stranac razumeti moju izjavu, ali pomislite može li čovek da stupi otvoreno na stranu okupatora, a želi otvoreno da se bori protiv onih koji su preuzeli primamljivo ime 'boraca za slobodu'. Kosta Pećanac je dobio oznaku izdajnika. Može se samo potajno delovati na nacionalnoj osnovi da se nacionalna stvar ne bi kompromitovala.

Pretpostavljam da bi se posle ove izjave meni moglo ukazati više poverenja kad je reč o mojoj ispravnosti i mojim namerama, kao i da mi se mogla pružiti pomoć. Molim da se položaj shvati onako kako je to korisno za obe strane.

Molim još jednom da mi se još noćas isporuči određena količina municije!

Samo po sebi je razumljivo da sve ovo sa obe strane treba da se zadrži u najvećoj tajnosti. Molio bih, ako je mogućno, da mi se još noćas da odgovor u vezi sa pomoći municijom. Sve moje snage su okupljene za borbu protiv komunizma.

K: Prava okupatora su tačno utvrđena u međunarodnom pravu. Na osnovu toga, Vaša je borba, pukovniče Mihailoviću, ilegalna. Uostalom, Vi ste imali mnoge prilike za saradnju. Nemački Vermaht nije počeo sa prolivanjem krvi. To je samo po sebi proizišlo iz ilegalnog vođenja borbi. Pri tom, mi smo imali dva neprijatelja: pukovnika Mihailovića i komunizam. Njiihov teror izazvao je mere odmazde. Kao primer zloupotrebe poverenja navodim prepad u Gornjem Milanovcu. Tamo su nemački vojnici, pod izgovorom da su ugroženi od komunista, bili obmanuti i zarobljeni.

DM: Ovaj slučaj mi nije poznat, po mom naređenju nije ispaljen ni jedan metak.

K: Od glavnokomandujućeg u Srbiji ja nemam nikakav drugi nalog sem da pukovnika Mihailovića pitam da li on bezuslovno kapitulira ili ne.

DM: Ne vidim nikakvog razloga što mi je upućen poziv za ovaj susret ako se htelo da mi se ovo saopšti. To mi se moglo poručiti i preko posrednika.

K: Morao bih odmah da dobijem odgovor.

DM: Iako sam vođa, ipak nisam sam. Ne mogu ovu odluku da donesem, a da ne čujem mišljenje svojih potčinjenih vođa.

K: Kada mogu da računam sa odgovorom?

DM: Moji drugovi su u borbi protiv komunista na vrlo širokom frontu, a ova borba je teška i skopčana sa mnogim gubicima. Odgovor za kratko vreme mogu onda da dam kada ga dobijem sa fronta.

K: Ako odgovor ne ispadne pozitivan, borba protiv vas biće nastavljena.

DM: Nećemo se boriti protiv Nemaca, pa ni onda ako nam ova borba bude nametnuta.

K: Ja sam u Čačku i sam doživeo jednu takvu borbu.

AM: Mi smo jedino hteli da držimo okupljene naše snage, jer smo se bojali da će se jednog dana nemačke trupe otud evakuisati. Tada bismo svi mi dospeli pod krvavi nož komunista.

DM: Znam da su doline Morave i Dunava važne za Nemce, zbog toga sam pretpostavio da predstoji sa njihove strane napuštanje pojedinih gradova i sela zapadne Srbije i da je ovo područje za nemački Vermaht bez interesa. Stoga nisam mogao dopustiti da komunisti ovladaju ovim područjem, utoliko pre što je u Srbiji sasvim malo ideološki privrženih komunista.

K: Moja izjava je okončana. Kada želite, gospodine pukovniče, da budete vraćeni na dogovoreno mesto?

DM: Odmah.

AM: Izjava pukovnika Draže Mihailovića, sa kojom se u potpunosti slažem, dolazi iz najplemenitijeg srpskog srca. Molio bih da se svakoj njegovoj reči pokloni poverenje. Mi vam nećemo biti neverni. Ono što ste vi izrazili odgovara srcu svakog starog ratnika. Molim Vas da to isporučite gospodinu generalu.

K: Nije u vojničkoj prirodi da se nepotrebno proliva krv, mi udaramo samo protiv rđavih elemenata.

AM: Da li se zna nešto o borbi koju mi trenutno vodimo protiv komunista?
.................
 
@kiseli1

to su splacine sa wikisource-a....eto na sta si spao, vidi se po formatiranju redova odakle si kopirao, veliki istoricaru i poznavaocu istorije II sv.rata, a pogotovo srpske....:hahaha:

@Stranac74

:ok:

9jhh-c.gif


Sad ce neko da ti se pozove na pravedni Titov sud :rotf: al brate za takve spremamo iznenadjenje, ne znaju sta ih ceka, prati temu, objavicu, sjajna vest!!!

@halix

pa verovatno zato sto niko ne cita tvoje postove...uz sve duzno postovanje kao forumasa al uz sav trud, nisam mogao da nastavim da citam tvoj prethodni post gde si se raspisao...posle prve recenice gde bacas sumnju na pilote, to bi svakako bila uvreda i nepostovanje vremena koje iziskuje dalje citanje...
 

Back
Top