Četiri veka star dokument otkriva tajnu špijunsku mrežu Elizabete Prve

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
355.670
Dokument-spijunske-sluzbe-Engleske_371x620.jpg


Više od jednog veka stajao je u britanskoj Nacionalnoj arhivi bez da ga je iko pogledao – list papira pod nazivom "The names of the Intelligencers"
(Imena obaveštajaca), koji sada otkriva skrivenu mrežu tajnih Elizabetinih špijuna.

Tajni dosije Roberta Sesila, gospodara špijuna Elizabete Prve i čoveka koji je otkrio Barutnu zaveru 1605. godine, sada je kompletiran zahaljujući
ključnom dokumentu. Otkriva kako je Sesil postavio i koristio tajnu mrežu kako bi špijunirao evropske monarhe za engleski presto.

Mreža je toliko ekstenzivna da istoričar Stiven Alford, koji je posvetio svoju karijeru pronalaženju elizabetanskih špijuna i pažljivo rekonstruisao
Sesilova dokumenta o svakom obaveštajcu kog je mogao da pronađe, smatra da se ovde radi o „prvoj propisno organizovanoj tajnoj službi“.

Profesor rane moderne britanske istorije na Univerzitetu u Lidsu napisao je i knjigu o svojim otkrićima – All His Spies: The Secret World of Robert Cecil.
Prethodno neprimećeni dokument, koji Alford misli da je Sesil počeo da piše 1596. godine, viktorijanski arhivari su zaveli pod „svašta“

Većina špijuna koja je u 16. veku radila za države su bili lopuže, koji bi se nasumično javljali i iznosili dobrovoljno informacije ad hok.
Obaveštajci na Sesilovoj listi su drugačiji – radilo se o ozbiljnim pojedincima, mnogi od njih međunarodni trgovci.

Prethodno su stručnjaci smatrali da je Sesil, čija je zvanična titula bila državni sekretar Elizabete Prve, imao „nekoliko špijuna, tu i tamo“. Novo istraživanje pokazuje da je imao dobro organizovanu mrežu više od 20 špijuna u Lisabonu, Kaleu, Briselu, Sevilji, Rimu, Amsterdamu, Škotskoj, Švedskoj i na drugim lokacijama.
„Birao je trgovce jer su putovali, znali su da pišu i čitaju, govorili strane jezike i imali sopstvene mreže“, navodi Alford.

Svaki agent plaćan je da tajno šalje šifrovane izveštaje Sesilu, koji ih je dešifrovao pomoću šifrarnice dodeljene svakom špijunu i koja se nalazila u njihovim dosijeima.

„U poređenju sa modernim standardima, šifre su bile prilično primitivne, zamena slova alfabeta ili različiti simboli za svakog monarha“, ističe profesor.
Spanska-armada_477x620.jpg


Nakon španske armade 1588. godine, kada je španski kralj Filip Drugi pokušao da izvrši invaziju na Englesku i zbaci Elizabetu, Sesil je bio posebno zabrinut o mogućnosti novog španskog pomorskog napada 1590-ih.

Jedna posada, koju su predvodila dva brata, pomno je pratila obalu Atlanskog okeana blizu Biarica i tražili znakove nove španske flote ili informacije o vojnim i mornaričkim pripremama.Pravili su se da prevoze zabranjene proizvode između Francuske i Španije, ali su zapravo plovili po lukama i pravili izveštaje o pomorskim aktivnostima, brojali brodove i sakupljali informacije.

Rukopis na različitim dokumentima ukazuje na to da se Sesil oslanjao na „malu grupu pojedinaca od poverenja“ kako bi vodio svoju tajnu operaciju...piše rts
 

Back
Top