Четири шоље кафе на дан је лимит

Sensei

Master
Moderator
Poruka
66.936
coffee-to-wake-up-and-alcohol-to-wind-down-1170x300.jpg

Након што су неке европске земље изразиле забринутост због утицаја кофеина на здравље на срце и централни нервни систем, Европска агенција за сигурност хране спровела је научно истраживање о безбедности кофеина.

То је довело до првих ЕФСА смерница о безбедности кофеина а које постављају препоручену границу на 400 милиграма дневно. Просечна шоља инстант кафе садржи око 100 милиграма кофеина, па се љубитељима кафе саветује да се држе четири шоље дневно или мање. Ако редовно испуните ово ограничење пре паузе за ручак, можда је дошло време да се пребаците на кафу без кафеина ... Извештај ЕФСА-е је изнео потенцијалне ризике од превише кофеина, укључујући анксиозност, несаницу, нападе панике, висок крвни притисак и нередовит рад срца. У екстремним случајевима превелика количина кофеина може довести до затајења срца.

Ризици су још већи за труднице, којима се саветује да не пију више од две шољице кафе на дан. Извештај се позива на друге студије које су показале везе између високог уноса кофеина током трудноће и мале порођајне тежине. НХС упозорава и на ризик од превише кофеина током трудноће, наводећи да он може довести до побачаја.
 
jao mito,
a hrana koju jedemo i vazduh koji disemo
otrovni ljudi koje srecemo i finansijske konstrukcije koje zidamo
ubijaju gore nego kafa

sad pitanje sta to znaci cetri kafe
nekad se pilo iz malih solja a danas sekafa sipa u solju za caj i ispija se gotovo pa ceo radni dan
kad dodjes kuci obavezno popijes jos jednu dok prerpricavas ukucanima kako si proveo dan
kafa je karika koja veze ljude uz razgovor
 
jao mito,
a hrana koju jedemo i vazduh koji disemo
otrovni ljudi koje srecemo i finansijske konstrukcije koje zidamo
ubijaju gore nego kafa

sad pitanje sta to znaci cetri kafe
nekad se pilo iz malih solja a danas sekafa sipa u solju za caj i ispija se gotovo pa ceo radni dan
kad dodjes kuci obavezno popijes jos jednu dok prerpricavas ukucanima kako si proveo dan
kafa je karika koja veze ljude uz razgovor
jedna šolja kafe ima od 90-100 ml kafeina. Jedan kratki espreso može da ima više kafeina nego puna šolja za belu kafu one američke kafe (inače takva šolja je mera)
 
upravo pijem prvu kafu koja je skuvana u dva deci vode sa tri kasicice nagomilane kafom bez secera
moze da me probudi to ili malj u glavu
u kancu imam kolegu koji se uvek pojavi pre mene i trpa se da kuva prvu kafu
koju ne mogu da popijem jer je slaba kao filter kafa a ne zelim da ga uvredim i da mu kazem da nema pojima da skuva kafu
zato cutim i gutam do pola soljice pa posle prospem
 
upravo pijem prvu kafu koja je skuvana u dva deci vode sa tri kasicice nagomilane kafom bez secera
moze da me probudi to ili malj u glavu
u kancu imam kolegu koji se uvek pojavi pre mene i trpa se da kuva prvu kafu
koju ne mogu da popijem jer je slaba kao filter kafa a ne zelim da ga uvredim i da mu kazem da nema pojima da skuva kafu
zato cutim i gutam do pola soljice pa posle prospem
Razumem potpuno. I ja sam nekad, dok sam pušio, pio takve čemerne kafe i nisam mogao da pijem tanke "piroćanske"
 
Navukao\la si se na kafu. To ti je isto kao i cigare. Nema sanse da stanes sada.
ko tebe plaši sa time?
Ja sam prestao sa cigarama u momentu i nisam imao nikakvih problema.
Isti slučaj sa kafom. Dešavalo se da ne pijem po mesec dana, zbog ovog ili onog razloga i organizam mi nije kolapsirao.
Sve je to u glavi, ubediš samog sebe da ti treba pa onda tripuješ. Ko god "ne može" da prestane ustvari neće pa mu onda dobro dodju studije o zavisnosti kafeina i nikotina.
 
Zavisi od coveka do coveka.Ja ih pijem dosta, imam nizak pritisak i ne smeta mi kafa ni pred spavanje,u ponoc,zaspim kao beba.Kofein je zdrav u manjim kolicinama,ali osobama koje ga dobro podnose.Ostali treba da batale kafu,ali i zeleni caj,on ima kofeina skoro kao i kafa.A da li neko pije ili ne,njegov izbor,sta koga briga sta ja jedem ili pijem...
 
Zavisi od coveka do coveka.Ja ih pijem dosta, imam nizak pritisak i ne smeta mi kafa ni pred spavanje,u ponoc,zaspim kao beba.Kofein je zdrav u manjim kolicinama,ali osobama koje ga dobro podnose.Ostali treba da batale kafu,ali i zeleni caj,on ima kofeina skoro kao i kafa.A da li neko pije ili ne,njegov izbor,sta koga briga sta ja jedem ili pijem...
Prosecno vreme rastvaranja bilo kog caja je oko 5-7min. Zeleni caj se razlikuje jer se sipa ne kljucala, ne ni vrela, vec onako vruca voda, do 80 C,
i pusti kesica da odstoji tacno oko 4 min.;) Ako se pusti da stoji duze, tek tad zeleni caj otpusta kofein, dotad ne.:)
 
Zavisi od coveka do coveka.Ja ih pijem dosta, imam nizak pritisak i ne smeta mi kafa ni pred spavanje,u ponoc,zaspim kao beba.Kofein je zdrav u manjim kolicinama,ali osobama koje ga dobro podnose.Ostali treba da batale kafu,ali i zeleni caj,on ima kofeina skoro kao i kafa.A da li neko pije ili ne,njegov izbor,sta koga briga sta ja jedem ili pijem...
crni čaj (oksidirani zeleni čaj) ima 3-5 puta više kafeina nego zeleni čaj)
 

Back
Top