CENOVNIK SPC

Cleaner, Bakonja
Sta vam nije jasno. Nije mi jasno zasto to drzava cini jer je prema ustavu sekularna drzava. A nemam nista protiv jer meni licno bi to islo u korist - da mi drzava da i platu osim sto mi omogucava da mi uplacuje samo poreze i doprinose na minimalac.
Mojoj crkvi nista nije oduzeto jer u to vreme nismo bili prisutni na prostorima SFRJ tako da me restitucija i ne dotice preterano a mislim da su neke tradicionalne crkve i verske zajednice malo 'izlomile zube' na restituciji jer su dobili ruine nazad koje sada treba da obnavljaju, odrzavaju i umesto da ubiru prihod zapravo imaju troskove. Posebno tamo gde nisu u startu angazovali profesionalce nego dali svestenicima da se time bave a ljudi nisu za to skolovani a neretko ni sposobni da se staraju o tome. To je kao da meni, koji sam gradsko dete sada neko dao da se bavim i sumom i sl. a ja nemam pojma kako se suma odrzava (mislim kako se eksploatise da donosi dobit a ne da je posecem kao najgori dusmanin).
 
Cleaner, Bakonja
A nemam nista protiv jer meni licno bi to islo u korist - da mi drzava da i platu osim sto mi omogucava da mi uplacuje samo poreze i doprinose na minimalac.

Pa tako kazi odmah prijatelju, sitnosopstvenicki interes je u pitanju. Da si taksista nebi tii takodje bilo lose da ti drzava placa porez i zdravstveno pa makar i minimalac, jel tako ?
Zasto bi drzava placala zdravstveno osiguranje svestenicima a taksistima ne ?
 
Nije "samo to" , vec i ono sto sam naveo o imovini koju je drzava u poslednjih 100 - tinjak godina "preuzela na cuvanje od Registrovanih religijskih verskih organizacija" , koristila , menjala im namenu i cak i otudjivala i to posebno u periodu "tranzicije u Srbiji" ...

A to sto se cleaner "cudi" na onaj deo o "izgubljenoj dobiti" , kako bi Ti nazvao to da neko od Tebe uzme neku Tvoju materijalnu vrednost , koristi se njome , zaradjuje na njoj , Ti nemas nikakvog udela u tome i da to traje decenijama ...?

Slican bi odgovor mogao da napisem i na Padre - ova pitanja o tome , jedino sto bi u vezi onog o "minimalnim doprinosima" mogao da kazem da mi izgleda da se i Drzava tu ponasa na skoro isti nacin kao privatni Poslodavac koji radnika i ako i prijavi i placa Doprinose po osnovu rada , onda to cini po najnizoj osnovici ...

A zasto to tako radi i zasto uopste uplacuje te doprinose , to je najverovatnije iz onih gore pomenutih razloga , a i ne zaboravimo na "doprinos dela SPC -a u periodu demokratskih promena u Srbiji" i ucesca pojedinih clanova SPC - a koji su bili sto aktivni , sto "pasivni " medju demonstrantima na ulicama gradova po Srbiji i posebno na onu izjava pocivseg Patrijarha Pavla koju je dao neposredno pred "05.oktobar" kada je na pitanje novinara o tome "da li da ostane ili da ide SM , rekao - da ide" ...

Nakon okoncanja "desavanja naroda" , setimo se da je pokojni Djindjic i cela tadasnja Vlada ucestvovala na ponocnim Liturgijama i da su se veoma rado slikali pored pokojnog Patrijarha Pavla i na taj nacin sebi "podizali rejting" kod glasackog tela i na taj nacin "uzvracali zahvalnost za nesto sto su smatrali kao obavezu" ....
 

Back
Top