Cena puta do Grčke kolima 2022

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.057
https://www.blic.rs/biznis/detaljna...-kostati-benzin-i-putarine-do-grcke-i/bspg0kv

.....Prema našoj gruboj računici, za dolazak i odlazak do, na primer Halkidikija, uz malo lutanje po obližnjim plažama, za benzin i putarine u oba pravca, biće vam potrebno oko 250 evra (još nekih dvadesetak evra više ako nemate zeleni karton, a planirate da putujete preko Severne Makedonije), što je nekih 40 evra više nego lane, mada čak i skoro 60 ako se setimo da je prošle godine u udarnoj turističkoj sezoni putarina kroz Severnu Makedoniju za građane Srbije bila - besplatna

Razlog je, naravno, poskupljenje benzina kako u Srbiji, tako i u Grčkoj i tranzitnoj Severnoj Makedoniji.

Ipak, krenimo od putarina čija se cena minimalno menjala u prethodnih 12 meseci. Za njih ćete u oba pravca, na primer Beograd - Halkidiki i Halkidiki - Beograd, morati da izdvojite tačno 47 evra ako idete preko Severne Makedonije, odnosno 40 evra preko Bugarske.
Putarina Beograd - Preševo je 1.490 dinara, a Beograd - Dimitrovgrad u jednom pravcu 1.310 dinara. Na putu kroz Severnu Makedoniju sada postoji čak pet naplatnih rampi na kojima u jednom pravcu treba platiti 8,5 evra (1,5-2-1,5, 1,5-2), a u oba 17 evra. Na drugoj strani, ako se odlučite za nešto lošiji put preko Bugarske, cena vinjete koja važi mesec dana je 16 evra.
Na putu do Halkidikija oni koji idu preko Severne Makedonije, u Grčkoj će morati da stanu na dve naplatne rampe (kod Evzonija i Soluna) i izdvoje 2,3 evra, a oni koji idu preko Bugarske samo 0,9 (Asprovalta). Dakle, kada se sve sabere dolazimo do računice da za putarine u oba pravca preko S. Makedonije treba 47 evra, a preko Bugarske oko 40.

Ipak, oni koji planiraju da idu malo dalje, moraće malo više i da plate putarine. Od Evzonija do Tasosa to bi iznosilo 7,40 evra, do Krfa 10,60, a do Lefkade 14,65 evra.

Benzin​

E onda prelazimo na benzin. Potez Beograd - Halkidiki dugačak je nekih 750 kilometara, dakle 1.500 u oba pravca, plus još 200 za vozikanje do omiljenih plaža. Ako vaš automobil prosečno troši na primer sedam litara na 100 kilometara biće vam potrebno oko 120 litara goriva
E sad, neko voli da napuni rezervoar u Srbiji, neko u Grčkoj, a neko malo da prištedi u Severnoj Makedoniji. Mi smo ipak napravili neku središnju računicu po kojoj biste u odlasku i povratku sipali 50 litara u Srbiji, 40 u Grčkoj i 30 u Severnoj Makedoniji. Znajući da je trenutna cena benzina kod nas 184 dinara ili 1,56 evra, u Severnoj Makedoniji 1,36, a u Grčkoj 2,11 evra, dolazimo do računice da bi vam za oba pravca bilo potrebno 203,2 evra. To je za oko 40 evra više nego prošle godine kada ste istu količinu u ove tri zemlje plaćali 162,8 evra.

Ako izaberete put preko Bugarske i tamo sipate 30 litara po ceni od 1,49 evra, to će vas koštati četiri evra više nego u Severnoj Makedoniji, što na kraju čini da je cena putovanja preko Bugarske ili Severne Makedonije, kada se saberu putarina i cena benzina, skoro podjednaka, odnosno razlika je u par evra (ne računajući zeleni karton).

 

Putarine Srbija​

Novi Sad - Preševo 1.720 dinara
Beograd - Preševo 1.490 dinara
Niš - Preševo 590/680 dinara
Novi Sad - Dimitrovgrad 1.550 dinara
Beograd - Dimitrovgrad 1.310 dinara
Niš - Dimitrovgrad 360/440 dinara

Putarine S. Makedonija​

Prva naplatna rampa 60 denara/1,5 evra
Druga naplatna rampa 80 denara/2 evra
Treća naplatna rampa 60 denara/1,5 evra
Četvrta naplatna rampa 80 denara/1,5 evra
Peta naplatna rampa 100 denara/2 evra

Putarine Grčka​

Putarina Evzoni 1,8 evra
Putarina Solun 0,5 evra
Putarina Asprovalta 0,9 evra
Solun - Atina 31,35 evra
Evzoni - Halkidiki 2,3 evra
Evzoni - Lefkada 14,65 evra
Evzoni - Tasos 7,40 evra
Evzoni - Krf 10,60 evra

Putarine Bugarska​

Vinjeta za vikend 5 evra
Vinjeta 7 dana 8 evra
Vinjeta 30 dana 16 evra

Cene benzina​

Srbija 1,56 evra
S. Makedonija 1,36 evra
Bugarska 1,49 evra
Grčka 2,11 evra
 
ocito je najbolje tankirati u makedoniji i ici u bugarsku

za 8 evra da se vozis bez razmisljanja gde se placa a gde ne i da imas sitno i da cekas da platis

Da dodam Subotica-Preševo tj komplet prolaz kroz Srbiju, putarina je 2120 u jednom pravcu
i da se vratis jos toliko , skoro 40 evra , plus ako se jos negde vozis kratkim relacijama koje se placaju

a u bugarskoj 8 evra
 
ocito je najbolje tankirati u makedoniji i ici u bugarsku

za 8 evra da se vozis bez razmisljanja gde se placa a gde ne i da imas sitno i da cekas da platis


i da se vratis jos toliko , skoro 40 evra , plus ako se jos negde vozis kratkim relacijama koje se placaju

a u bugarskoj 8 evra
Bugarska eventualno za Tasos. Halkidiki možda.
Sve ostalo naravno idiotizam.
A ne vidim kolika je to ušteda u parama da bi bila vredna cimanja preko Bugarske i magistrala?
Na naplatnim možeš i karticom da platiš najnormalnije. Inače ne pamtim da sam "čekao" ikada na naplatnim rampama u Grčkoj.
 
Bugarska eventualno za Tasos. Halkidiki možda.
Sve ostalo naravno idiotizam.
A ne vidim kolika je to ušteda u parama da bi bila vredna cimanja preko Bugarske i magistrala?
Na naplatnim možeš i karticom da platiš najnormalnije. Inače ne pamtim da sam "čekao" ikada na naplatnim rampama u Grčkoj.
Sumnjam da je uopste isplativije do Tasosa, npr, preko Bugarske. Mozda bude nesto jeftinije ali se verovatno nesto duze putuje, a ne znam kakav je put kroz Bugarsku ka moru.
 
Definitivno onima koji ne planiraju da se vozaju po Grčkoj se mnogo više isplati ići kombi prevozom koji je sada po ceni

Beograd - Halkidiki, povratna karta 12.000 din

Dakle oko 100 evra.
E ja ovo ne bih mogao baš...nije mi to taj doživljaj ako ne šetam po plažama okolo.
Rent-a-car je oko 30€/dan beše? Možda jedino tako. Ali onda bolje čarter neki da se ne cimam kombijem.
 
E ja ovo ne bih mogao baš...nije mi to taj doživljaj ako ne šetam po plažama okolo.
Rent-a-car je oko 30€/dan beše? Možda jedino tako. Ali onda bolje čarter neki da se ne cimam kombijem.
dobro...ali ko ne zeli...neko ko hoce da se uglavi na jednom mestu:) njemu je savrsena opcija kombi umesto auta :)
pokupe te ispred stana, dostave te ispred smestaja...sedista nisu tolikoo losa, malo je putnika :)

a carteri ce biti sada koliko sam citala prilicno skuplji :confused:
 
Ništa ne može nadomestiti slobodu da idem gde hoću kad hoću sa kim hoću...:lol:

Meni to ne bi bio odmor iskreno osim ako je u pitanju neki resort u tropskim krajevima. Za Grčku...ne. Onda bolje Turska ili Egipat all inclusive hotel i uživaj 10-15 dana na istom mestu uz poneki izlet.
Grčka je meni drugi tip destinacije.
 
Ništa ne može nadomestiti slobodu da idem gde hoću kad hoću sa kim hoću...:lol:

Meni to ne bi bio odmor iskreno osim ako je u pitanju neki resort u tropskim krajevima. Za Grčku...ne. Onda bolje Turska ili Egipat all inclusive hotel i uživaj 10-15 dana na istom mestu uz poneki izlet.
Grčka je meni drugi tip destinacije.
Ali vise se isplati da odes busem i iznajmis rentacar
 
Ma brate ja sam se skoro spakovao ali kad videh to bacanje para 250€ jeeee, za te pare odem sad i u septembru busem + smestaj,natovarim bajs sad nigde bez njega,za mene je letovanje plaza i nista drugo,da probam neki strani proizvod i donesem kuci sta nema ovde,nikad se nisam ponasao kao turista jer odavno idem samo pare da im uzmem
 
Mi u principu idemo sa još dva para.Idemo kombijem koji je u vlasnistvu prijatelja sa kojima idemo. Znači nas 6toro. Delimo troskove za put i još malo nesto za amortizaciju. Dosta pre polaska odredimo dregiju u koju idemo i ganjamo jeftin smestaj. Obavezno lutamo po divljim plažama i trazimo "nepristupačna" mesta.
Nesto hrane ponesemo, nesto tamo spremamo (podelimo se pa nam pripadne po paru da spremamo hranu pet dana a ostalih deset ne, tako da jecto ok), nekoliko puta svratimo i na večeru u neki riblji restoran....
Ponesemo i satorcpa ako nas veme posluzi i ako smo dobro uklopili godišnje odmore ostanemo negde na divljaka jos par dana.
 
Bez kompleksa hotela sa animatorima kao simbolom ne za licne potrebe, nikako...
Grcka ima lepo more, boju , svezinu ujutru, gorcinu vode ako bi da malo gucnes....ali ko bolje zna kako da ugodi nego onaj ko to pretvori u posao...
Cim ima animatore, ako zahtevas bice i privatnih rostilja, privatnih zurki , privatnih zakupa kafana....sve sto ti treba ...
 
Ja sam se nesto racunao i trebace mi oko 270 eura do Lefkade i nazad sa sve putarinama [gorivo u Mk] bez tamo sto cu da skitam :)
Evo za 100€ ima bus i smestaj ne mislis ,ne opterecujes se da li ima smestaja a uopste nije jeftin ako sam trazis,uzmes par dana rentacar i jos nisi dosao do te cifre,kad sam ga uzimao na zakyntosu jesam obisao sta se treba obici ali kolima se ne moze doziveti konkretno mesto u kom si ,jer se samo njima vrzma tamo vamo i brzo prodje vreme,kad smo isli busem ili stopom druga je prica,bas dozivis nesto,ono bre u kolima ko kod kuce samo jurcanje,do radnje pali auto,pa kao odvajas dan za obilazak drugih mesta ili veceg grada,idi bre zlo
 
Ja sam se nesto racunao i trebace mi oko 270 eura do Lefkade i nazad sa sve putarinama [gorivo u Mk] bez tamo sto cu da skitam :)
U principu koliko se sećam, mislim da sam napunio do čepa kod Bogorodice ona poslednja makedonska pumpa baš pred prelaz, i da sam lagodno stigao do Lefkade sa makedonskim benzinom i još preteklo za dan. I čak tada nisam ni imao ovaj novi autoput nego sam deo išao preko magistrale i starog isključenja kod Arte ka Prevezi.
Kod Lefkade je zeznuto što tamo bez kola nema dobrih plaža, naročito ako si u Nidriju. Pa će se trošiti definitivno.
 
Iz Beograda možda i nema smisla , ali iz Niša i jugoistočne Srbije ima itekako ići preko Bugarske . U celini autoput je odličan , kratka deonica 30 km , 40 max je magistrala koja možda sada i nije ,gradilo se , prošle godine nisam išla tako da ne mogu da kažem . Takođe , od naše granice do Sofije je bilo radova takođe , pa je kraća deonica 10-20 km , bila užasna .Ne znam kakva je sada situacija. Sve u svemu , za 6-7 h sam na moru. U to računam i zadržavanje na granicama. Sve u svemu , ja podelim put na 2 etape , prvo u rodni kraj , onda za Grčku i ne oseti se. Busevi , kombići , Sava centar , gužvanje i maltretiranje...celodnevno smucanje da se krene nazad za Srbiju ...neka hvala.Ekonomski aspekt nisam preterano razmatrala jer me ne zanima . Malteritiranje nema cenu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top