Quantcast

Celijakija da li moze da se udtvrdi bez gutanja sonde???

Poruka
60.356
Вероватно може, али нисам лекар па да ти тачно одговорим.
Мсм тај силеџијски начин са сондом ми баш делује двапут горе од ужаса.
Али ајде рецимо овако:
Козумирај само храну која је препоручена у случајевима целијакије, па ако ти је све потаман, онда је то то.
Тј углавном се може рећи да имаш доказ за целијакију.
Индиректан, али ако начин исхране предвиђен за целијакију одрађује пос'о онда:super:.
:bye:

Ejbisidi

Aktivan član
Poruka
1.992
За дијагнозу целијакије, на жалост, мора да се гута сонда.
Раде се одређена анти-тела али то није довољно.
Само прецизан хисто-патолошки преглед слузнице танког црева потврђује болест. ;)
Da, sondom se potvrdjuje samo u slucajevima kada test na anti tela dodje negativan. Mnogo su unapredili te testove za anti tela u poslednje vreme, tako da su pouzdaniji.
Svejedno postoji odredjeni broj celijaka koji ce ispasti negativni na testu, a ipak su celijaci. Dakle, test je dovoljan ako si ispao pozitivan, a nedovoljan ako je negativan, a ti ipak imas dovoljno razloga da sumnjas i odlazis na sondu jer imas ozbiljne zdravstvene probleme i zelis da iskljucis neke druge bolesti. U svim drugim slucajevima ce ti eliminaciona dijeta biti dovoljan test.

Takodje je veoma vazno da pre testa uredno unosis gluten jer ako ga ne jedes i celijak si test ti jednostavno nece nista reci.

Znam vec neko duze vreme da sam celijak (tri godine), ali tek pre godinu dana sam uradila test (ovde gde zivimo smo ga radili "besplatno" tj. bio je pokriven obicnim zdravstvenim osiguranjem koje placamo redovno svakog meseca). Pre testa sa,m par dana pre testa, sam pojela jednu kiflu i to je bilo dovoljno da utvrde da imam celijakiju "srednjeg intenziteta", ne znam sta bi bilo da sam redovno jela gluten :(

Onomad kad sam inicijalno dobila ekstremne reakcije na gluten htela sam da radim test, ali je bio uzasno skup tamo gde sam zivela (preko 300 eura :confused: ) tako da sam ja ustanovila isto sa eliminicianom dijetom. U svakom slucaju, predlazem svima koji sumnjaju da se ne zezaju jer je celijakija izuzetno ozbiljna stvar ako se ne vodi racuna. Takodje vodjenje racuna o glutenu je izuzetno naporan zivotni stil i generalno ce vam promenti poglede na svet i pogotovo kako vas drugi ljudi dozivljavaju. Gluten vreba bukvalno sa svih strana, gluten je otrov i cini vas bolesnim... to je kraj vaseg normalnog drustvenog zivota. Sreca pa je i moj muz celijak :) trebali bi da se druzimo iskljucivo sa celijacima :lol: mozda da damo oglas da trazimo nove prijatelje koji zive istim nacinom zivota.

Znaci ja bukvalno ne mogu da odem kod nekog i popijem casu vode, soka ili kafu! Pre neki dan sam ustanovila da moj deterdzent za sudove sadrzi gluten :( i bez obzira sto odlicno ispiram svoje sudove gluten je lepak i ne mozes ga skinuti. Nedavno nam je prijatelj u jednoj posudi poslao gomilu borovnica. Od toga sam ja dobila glutensku reakciju jer ko zna sta je pre toga bilo u toj posudi :(

Za mene je sve nocna mora, paste za zube, celokupna kozmetika, sta god dolazi u kontakt sa nasim telom... i sve zbog toga sto je gluten lepak i tesko se spere.

Doktori se retko razumeju u celijakiju, generalno oni prate na sta se zale sami celijaci tj. sta su sami zakljucili prateci svoje telo i reakcije i onda istrazuju to i potvrdjuju svojim istrazivanjima. Meni su najbolji izvor bili uvek sami ljudi i vise verujem jednoj starijoj kasirki iz supermarketa koja je isto celijak nego mom porodicnom doktoru koji blago receno nema pojma! Postoje online celijak forumi i tu ima prilicno iskusnih ljudi.

Celijakija kao sistemsko stanje (ne volim da je zovem bolescu jer mislim da to nije bolest, nego normalna reakcija na otrov) moze da izazove prilicno neobicne reakcije.

Na primer, kada sam se porodila poslednji put jela sam gluten, bili su to neki sendvici jer nisam stigla nista da skuvam buduci da sam se porodila, bila malo u bolnici posle porodjaja i otkud znam, valjda sam bila umorna, htela sam da spavam i ta je trudnoca dosla u cudnom momentu, jer sam prvo utvrdila da imam celijakiju, onda zatrudnela i prestala da reagujem na gluten... i vise nisam bila ni sigurna da imam celijakiju. U trudnoci sam par puta jela gluten bez ikakvih posledica. Anyway, jela sam ga nakon porodjaja i dobila sam uzasno visok pritisak. Doktori znaju da se to ponekad desi,a ja sam bila ubedjena da nesto nije u redu jer ja nikad nisam imala visok pritisak, uvek je bio na nizoj strani. Tada je skocio i bio je nadrealno visok, bili su svi uzasno zabrinuti za mene. Posumnjala sam na gluten i proguglala, nasla neki slucaj coveka koji je sredio problem sa pritiskom sa gluten free dijetom i samo sam se vratila toj ideji da ja najverovatnije imam celijakiju i posle dva dana gluten free dijete moj se pritisak cudotvorno vratio u normalu.

Eto, kao to moje iskustvo sa glutenskom amnezijom... zbog toga je dobro da se testirate i da znate crno na belo da imate celijakiju i da mozete da napravite raskid sa tim glutenom. Nije lako... ali se mora.

Poslednja izmena:
Poruka
9.794
примјетила сам да ми смета глутен, избјегавам га максимално колико могу

него примарни разлог теста је била анемија, јер већ годину дана ја сам анемична
вазда на доњој граници, или испод границе.. не могу више да вучем тијело и напрежем мисли..

једно вријеме сам пила коктел таблета, витамине и жељезо и осјећала сам се боље
разбистрило ми се у глави, била сам живља... али то није рјешење, ја тражим узрок..

у лабаротирији ми рекоше да сад урадим фератин и неке витамине...

ако је имао неко сличан проблем, нека подијели искуство, или да неки савјет...

Софија

Buduća legenda
Poruka
38.032

вазда на доњој граници, или испод границе.. не могу више да вучем тијело и напрежем мисли..

разбистрило ми се у глави, била сам живља... али то није рјешење, ја тражим узрок..

Да ли ти је рађена биопсија желуца и танког црева? Да ли су ти радили колоноскопију?

Ofidija

Elita
Poruka
24.779
Moguce je genetsko testiranje (odredjivanje zapisa za HLA-DQ2 i HLA-DQ8)...ako testirana osoba ne nosi taj zapis, mogucnost za celijakiju je minimalna i dalje testiranje obicno nije potrebno...u suprotnom histoloska analiza sluznice tankog creva je neophodna..

Ipak bih ti predlozila da se ne pridrzavas bezglutenske dijete dok ne uradis pretrage...posto celijakija zbilja zna biti podmukla..
...mozda nije u pitanju celijakija, vec glutenska intolerancija, a mozda i nesto sasvim trece ili nista...u svakom slucaju bolje je biti siguran...ako primecujes simptome, proveri...

Poslednja izmena:

Софија

Buduća legenda
Poruka
38.032
Не пада гвожђе само од целијакије.
БИло које микро крварење може да услови пад вредности гвожђа.
Можеш сама у лабу да видиш имаш ли окултно крварење у дебелом цреву (анализа столице), а за крварења из желуца је неопходна биопсија. Гастритиси умеју бити неми, без израженијих тегоба.
Мада је препорука ипак урадити и колоноскопију.
Анализа целијакије креће од биопсије. Иста је увек потребна без обзира на генетско тестирање и потврду јер у терапији мора да се зна од ког стадијума болести се креће (1,2,3a,3b,3c). Кад се целијакија потврди, контрола свакако захтева биопсије танког црева да се оцени учинак терапије.