Čekate nešto? Šta čekate?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Samoća .. tužna jesenja .. a biva sve jesenije

Izglada zanimljivo to što je budućnost čovjeka .. čovjek pojedinac .. koga bog zna po imenu

U svoj toj globalizaciji
Neki bi tu globalizaciju pripisivali .. nekima .. koji iskorištavaju ljude. Ali vjerujem da i čovjek bježi u sve te torove društva. Treba mu penzija doktori .. svašta mu treba. I on još hoće prikazati sebe kao nekog koji na sve to ima pravo, valjda od boga dano.
Moj je djed bio kod doktora .. možda dvaput .. penzije nije imao .. u nikakve se politike nije pačao .. plaćao je porez .. i to je bio ključni kontakt sa državom. On je bio prilično izvan sistema.
Ali postojala je jedna druga stvar važna. Čvrsta veza u porodici. I još nešto. Komšiluk uvjek onoliko blizu koliko treba. A sam se nije moglo.
Marks je smatrao komunu takvom zajednicom. Juga OOUR i SIZ.

Danas bi da čovjeka učitaju u kompjuter .. u vječnost. Mrtav čovjek u mrtvom stroju.
Ali čovjek je sebe sam ispraznio .. i tako prazan postaje idealan u praznom globalnom svijetu.
Tako da on to u stvari i sam traži.

Ono što se danas događa je totalno i veoma brzo sjebavanje porodice.
Kod komšiluka je pojedincu pomoć pružala .. šira zajednica. Zakoni i propisi su žiku branili od komšija.

Sjebavanje odnosa u porodici izgleda kao van pameti i logike.
Nešto sa čim se razum može teško suočiti.
Ali .. i to se dobro uklapa u plan. U božji plan.

Bi li se popovi složili s tim? .. bože moj?

Postoji čovjek koji o svemu tome može misliti
To je čovjek smrti .. onaj koji zna da će umrijeti

Još o jednom .. o demokraciji

Demokracija je nekad .. onako iz prve .. značila .. sloboda govora .. šušak je u kanadi vozio svinju na kojoj je pisalo tito .. osuđen je zbog maltretiranja životinja .. a na mišljenje o titu ima pravo .. demokracija
Prva razlika istoka i zapada .. sloboda govora .. u ona .. davna vremena ..

Danas .. govor mržnje .. i bogami ne znaš šta je danas pametno reći a šta bolje šutjeti
Danas kad se ima hiljade mjesta gdje se svaka istina može sjebati do svog negativa .. mnogo toga je bolje šutjeti

Gledam gazu i amere .. još uvjek je alkaida glavna kod napada na blizance u novajorku .. bio sam uvjeren da barem to svi znaju
****** .. da znaju da su naručitelji bili ameri .. organizatori židovi a izvođači saudijci ..
Sada hamas sjebao židove
****** .. isto izgleda kao šala .. od onih koji su se uvjek hvalili da u gazu ne može mačka a da ju ne vide
Meni je zanimljivo pitanje koliko je to visoko išlo .. recimo .. izvođači su kakve tajne službe .. ali je li buš znao šta rade? .. zamolili židove .. koga .. netanijahua ili nekog na njegovom mjestu .. zamolila nas braća ameri da pobijemo par hiljada njihovih .. dajte .. svakako pomognite .. isto sa nekim stari kraljem sauda?

Ali ne radi se o njima .. radi se o običnim ljudima
Kako to da ne vide istinu?
Okreće li ta raja glavu namjerno tamo gdje nema ničeg?
I sva ta gužva i graja nikad nema za cilj istinu?
Nego baš suprotno?

Recimo .. neko može 50 godina o šopenhaueru da nebi 2 minuta o svojoj duši?

Jedno veliko božje vrijeme je vrijeme svjedoka istine .. peto
Iza vremena smrti .. koje je četvrto

У вези овога што сам написао. Које стање док је човек у животу можда највише "продрма" мозак, без да га угаси у несвест?
Одговор је епилепсија, или сам почетак исте ткз. "хало".

Ево како је Достојевски то стање описао:

Можда нас стварно чека нешто овакво када скинемо тај кавез који нам заклања ствар по себи, а који зовемо "мозак".

пс. А нарочито је смешна ситуација ако је ово истина, а у којој криминалце награђујемо овако нечим као најтежом казном, запенушани од мржње и освете.

epilepticni napad kao glimps unutar svetog grala idealisticke filozofije

nekako zvuci ko jedna od onih vesti tipa zena sa dve vagine jednu koristi za muza a drugu u poslovne svrhe

just sayin

Nešto o smrti .. vjerujem da ne razumijete koliko je svako filozofiranje bezvrijedno .. dok to ne riješite

Valjda ću umeti .. valjano umreti .. veli pjesnik .. bez da išta shvata preozbiljno
Neki su to shvatali ozbiljnije
Robert Đordan od Hemingveja .. dok čeka da ga ubiju .. de se nebi morao ubiti sam .. a i Hemingvej .. koji nije čekao nikog
Ili Jesenjin .. koji izgleda kao da je sjebao sve .
Ili Taro .. od Kamija .. koji je precizno znao koliko je važno .. valjano umreti .. ali nije znao .. valjano umreti

Zamišljam vas stare .. u nekoj sjebenoj bolnici .. prikačene na kakve cjevčice .. glave izpražnjene od filozofije .. uglavnom prazne ..
Govorite liječniku .. isključi to .. da se odmorimo
Ili .. vi .. stari .. čekate da vam neko promjeni posrane pelene .. a taj neko čeka da umrete .. .. i vi to znate
Ili vi .. još mladi .. koji to znate .. pa ste odlučili ne više čekati

Batice koje postaju obični kurci. U trenu. I koji su to uvjek i bili.
Batica je u istri ***** .. kad je tvrd. A ***** je uvjek i svugdje ***** .. običan *****.

Grci mogu biti zanimljivi. Sa njima počinje dosta toga .. recimo filozofija govorništvo klase pa i teatri i tragedije .. pa i novi rat .. koji je otac svemu .. kaže heraklit .. koji jedne šalje među bogove .. od drugih stvara gospodare .. od trećih robove
Sa grcima počinje drugo vrijeme
Smrt u borbi je .. ulazak u slavu .. zanimljivo
A slava je zanimljiv pojam .. koji sanjaju i veoma sitni filozofi .. kao i batičine tipa žižek
I još je kod njih zanimljivo to što nisu oni društvo bez bogova .. ni slučajno .. naprotiv .. njihova je svijest .. veoma duhovna ..

I još ovo
Koliko budemo znali gledati svoju smrt .. upitno je .. ali i koliko smo znali gledati tuđe .. zanimljivo je
Recimo .. zapad to ne može i neće .. vi niste vidjeli smrt jednog djeteta u gazi
Ali ste mogli vidjeti nekog svog
pa i prije .. kako se sprema .. kuda ide ..
I tu su stvari zanimljive .. kao kod taroa .. kuga
Tako .. umre čovjek .. kažu
Ponekad kažu .. zaspao .. iako smrt i san nije isto
Po neke dođe smrt .. oni se bore .. ne daju se
Neki se nekud izgube .. ponekad se uspiju i vratiti .. izgubljeni .. na čas .. ili da bi opet čekali .. red
Jedan je moj .. otišao .. bio je tu .. živio .. i otišao .. mislim da je kod boga .. gdje se i ja nadam

Mislim da je sve to pitanje svijesti
I mislim da .. ***** filozofa koji to ne zna

Nešto o temelju idealizma .. ili duše

Najprije o temelju filozofije
Filozofija ima dvije polutke .. duh i materiju .. i ništa van toga
I fizika isto .. iste dvije .. čestica je materjalna a sile i energije nisu .. plus .. kontinuitet materjalnosti čestice je upitna

Kod grka su materjalisti i idealisti prilično jasni
Heraklit je samo .. pokrenuo .. materiju .. i već sve doveo u pitanje. Ispravno. Upravo po zenonu. Već je kretnja upitna.
Sokrat je uveo čovjeka u filozofiju. A čovjek je na pola puta od zemlje do neba .. od majmuna do sina čovječjeg. Konop između životonje i boga.
Aristotel je otac amera i švabaca. On kaže da je svaki stvaran konj stvarniji od platonove ideje konja. Platon mu je glatko mogao odgovoriti kako svaki njegov konj odmah umire bez sunca ili zraka .. i živi tek sa podrškom cjelog svemira.

Ali je svijet pošao jednim smjerom .. zemljom.
Stalno krpan duhom. Religijama umjetnošću i pevaljkama .. ko što beše neka vaša koja puni pet arena.

Na kraju vremena čeka se .. silazak duha.
Situacija u kojoj duh postaje subjekt .. u duši .. a ta u čovjeku.
To izgleda tako jebeno blizu da čovjek više ne zna koji će da se probudi .. kad noćas zaspi.

Trag .. u vremenu .. i prostoru .. .. i slava

Slava bogu na visini .. na zemlji mir ljudima dobre volje .. a kakva je volja dobra? .. ona švapca šoping hajmera

A kakva je slava dora? .. ona velika .. ko lijepše brene .. i andreja pljenkovića

Čovjek ima svijest .. može biti još svjesniji .. ta se svijest može zvati duša .. čija veličina varira .. male duše .. takozvane sitne .. budu veličine paukovih muda

Bog je velik .. musli vele alah akbar .. njegova je svijest velika
Čovjekova je .. ko testijom zahvaćena voda velikog mora .. a bog je ko ocean .. .. ali .. i u testiji je more

A je li bog ličnost? .. ili neka sila .. energija?
****** .. on je kao ti .. .. a koji si ti *****? .. da prostiš .. on je od te iste tvoje svijesti .. jebeno veće .. vrlo jebeno

Ali ****** .. ipak .. trag i duša nisu isto
Duša je kao svjetlo .. koje svjetli do amerike .. a trag kao tvoje ime u nekom wc u u novajorku zapisano plajvajzom

Svjetlo duše u sebi nosi svašta .. recimo .. znam .. ili .. mogu .. svjestan sam

Za albrehta ahenštajna znate? .. taj je u fizici otkrio dušu
Uspio je sjebati prostor i vrijeme .. u nešto što ni on ni milijuni nakon njega nisu mogli shvatiti .. ni odjebati
A on je u stvari otkrio boga .. duh .. svijest
Jer je kod boga problem čovjek .. čovjek ne uspjeva shvatiti
Pa mora pojednostavljivati
I tako je prvo veliko sranje napravljeno razbijanjem boga na prostor i vrijeme
Prostor kao skup stvari jedna uz drugu
I vrijeme kao zakon koji od tog skupa vodi u drugi
A bog je tu .. oduvjek i zauvjek .. i duša je tu

Tako se ulazi u slavu
U principu .. smrću
Ali tako da ostaneš živ .. i da se živ .. probudiš

Sad vidite .. i šoping hajmer je isto otkrio boga ..a shvatio *****
Jer .. šta nije i on otkrio da ovaj stvaran svijet jeste *****? .. obična stolica?
...
"Не морате да ствар по себи тражите у кулама у облацима, него у стварима овог света, дакле у столу на коме пишете, у столици испод Ваше поштоване позадине."

Шопенхауер "Philosophie in Briefen"

Vrijeme smrti bi moglo biti vrijeme slabljenja jakih. Ono sto sam pisao na temi osvjescenje. Jaki stvaraju dobra vremena koja onda stvaraju slabe. Ovi slabi idu u smrt, dok osrednji vladaju i pridrzavaju drustvo da ne padne i ne ode i samo u smrt.
Bio je jedan komsija koji je uvijek bio izrazito misicav, koju godinu ili 5 stariji od mene. Kad sam ga ponovo vidio, nakog dugo godina, od njega je ostalo samo kost i koza. On se cak bojao da pogleda u nasem smjeru, dok sam sjedio sa nekim likovima. Nesto kasnije je i umro. Prica se "od rakije". Ali je to bilo poslijeratno doba, negdje 2004. Tad kad niko nema rata koji je otac svima.

No, valjda je to normalan razvoj u globalizaciji, da snaga koja je stecena na lokalnim granicama mora da se zrtvuje, da bi nastala snaga na globalnim granicama? Mene su uvijek mrzili zato sto nisam pazio na te lokalne granice. Pa i danas me mrze na sve strane. Svi su se dobro ukopali u svojim rovovima i napadaju "neprijatelja" ili "zabludjelu ovcu". Misle da ce njihova granica opstati i da ce njihova borba odnijeti pobjedu ili slavu. A vec sad se vidi da im snaga curi na sve strane. Zivot im je kao sad u nekoj fabrici dronova u Rusiji, nemaju vremena ni da spavaju, a kamoli za privatni zivot. Nisu ponosni na nista, sem na svoj uspjeh protiv "neprijatelja". Kad prestane i taj rat i pomjeri se granica, rakija ce biti najprodavaniji proizvod ili marijuana.

Tad ce opet trebati osrednji ljudi da ruko-vode ove pijance i drogerase da ne sruse drustvo.
A filozof? Cemu on sluzi? A i ne radi!

Vrijeme smrti bi moglo biti vrijeme slabljenja jakih. Ono sto sam pisao na temi osvjescenje. Jaki stvaraju dobra vremena koja onda stvaraju slabe. Ovi slabi idu u smrt, dok osrednji vladaju i pridrzavaju drustvo da ne padne i ne ode i samo u smrt.
Bio je jedan komsija koji je uvijek bio izrazito misicav, koju godinu ili 5 stariji od mene. Kad sam ga ponovo vidio, nakog dugo godina, od njega je ostalo samo kost i koza. On se cak bojao da pogleda u nasem smjeru, dok sam sjedio sa nekim likovima. Nesto kasnije je i umro. Prica se "od rakije". Ali je to bilo poslijeratno doba, negdje 2004. Tad kad niko nema rata koji je otac svima.

No, valjda je to normalan razvoj u globalizaciji, da snaga koja je stecena na lokalnim granicama mora da se zrtvuje, da bi nastala snaga na globalnim granicama? Mene su uvijek mrzili zato sto nisam pazio na te lokalne granice. Pa i danas me mrze na sve strane. Svi su se dobro ukopali u svojim rovovima i napadaju "neprijatelja" ili "zabludjelu ovcu". Misle da ce njihova granica opstati i da ce njihova borba odnijeti pobjedu ili slavu. A vec sad se vidi da im snaga curi na sve strane. Zivot im je kao sad u nekoj fabrici dronova u Rusiji, nemaju vremena ni da spavaju, a kamoli za privatni zivot. Nisu ponosni na nista, sem na svoj uspjeh protiv "neprijatelja". Kad prestane i taj rat i pomjeri se granica, rakija ce biti najprodavaniji proizvod ili marijuana.

Tad ce opet trebati osrednji ljudi da ruko-vode ove pijance i drogerase da ne sruse drustvo.
A filozof? Cemu on sluzi? A i ne radi!
Čemu služi filozof? .. vjerovatno ničemu
Hegel je postavio neki sistem gdje bi nešto vredio pop .. umjetnik još nešto ali bi obojicu trebalo odjebati u korist filozofa .. čist um .. mir i pamet u prosudbi bi trebao biti najvažniji

Sa ovim tvojim se prilično slažem. Na startu.
Ali nisam siguran dokle bi.
Vjerujem u .. čvrstu sredinu .. više nego ti.
Mislim da su i jaki samo izraz te sredine .. da ih ona podigne .. ili .. pogurne
A slabi kojima je sredina stvorena bez da shvate koji se ***** dešava .. tako i najebu .. bez da shvate .. kao stoka

Istina je i to da se snaga lokalno žrtvuje. Ali svako ko uđe u borbu je žrtvovan. Po vlastitom izboru.

Ono što mene zanima nisu odnosi među ljudima nego pitanje gdje čovjek ide. Taj neki .. čovjek .. u evoluciji
Što definira ovo vrijeme i kako izgleda buduće
Otprilike po bibliji
Ona kaže da je ovo kraj vremena novca
Mislim da ljudi o tome nisu još ništa čuli
Mislim da ljudi čekaju da se ništa ne dogodi

Hegel je postavio neki sistem gdje bi nešto vredio pop .. umjetnik još nešto ali bi obojicu trebalo odjebati u korist filozofa .. čist um .. mir i pamet u prosudbi bi trebao biti najvažniji

Mislim da su i jaki samo izraz te sredine .. da ih ona podigne .. ili .. pogurne
A slabi kojima je sredina stvorena bez da shvate koji se ***** dešava .. tako i najebu .. bez da shvate .. kao stoka

Istina je i to da se snaga lokalno žrtvuje. Ali svako ko uđe u borbu je žrtvovan. Po vlastitom izboru.

Ono što mene zanima nisu odnosi među ljudima nego pitanje gdje čovjek ide. Taj neki .. čovjek .. u evoluciji
Otprilike po bibliji

U aporiji intelektualne eskapade, tvoj kognitivni bastion pokazuje deficit proaktivne katalizacije apstraktnih paradigma, dok se tvoj konkretni mentalni konstrukt suprotstavlja fluidnosti filozofskih opsega, ostavljajući te u tragičnom vrtlogu suštinske neusklađenosti s dubinom filozofskog kosmosa.

Otprilike po bibliji
E sad, pitanje je da li pripadas sredini, dok je u stvaranju i oblikovanju ili gledas sa strane? Npr. jasno ti je da ces imati vrlo inteligentno potomstvo samo ako imas tradicionalnu zenu, a nude ti se iskljucivo moderne zene koje traze visoko rangiranog unutar srednje klase, u najboljem slucaju privatnika. Ovima radjaju po nekom pravilu 3 djece. Dakle, sta biras, smrt, ili da te umijesaju u tijelo piramide?

E sad, pitanje je da li pripadas sredini, dok je u stvaranju i oblikovanju ili gledas sa strane? Npr. jasno ti je da ces imati vrlo inteligentno potomstvo samo ako imas tradicionalnu zenu, a nude ti se iskljucivo moderne zene koje traze visoko rangiranog unutar srednje klase, u najboljem slucaju privatnika. Ovima radjaju po nekom pravilu 3 djece. Dakle, sta biras, smrt, ili da te umijesaju u tijelo piramide?
Ja sam vjernik.
Najlogičnije i najpametnije je vjerovati da ću ja umrijeti.
Moja smrt neće biti spas od sredine. Ona je spas sada.

Ako je to jedino u sta mozes vjerovati, onda ti je cilj da se ubijes? Ali ne zelis sam da to uradis, nego je ljepse u drustvu?
Ne, samoubojstvo je za vjernika veliki grijeh.
A to ima i jasnu logiku
Bog je život. Duša ni ne može nestati. Ne može umrijeti.
Ključni problem čovjeka je taj što svoju svijest ne može uništiti. Čekati će ga uvjek, kao u nekom snu.
Vjernik zna da se smrću ne može u život.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back