Čedadsko četvorojevanđelje

Ebisclaus

Zainteresovan član
Poruka
202
Zanimljivo kako na forumu nema ništa o ovome, a možda sam i slabo pretražio. Pisano u V ili VI stoljeću. Što je ovdje zanimljivo je da se u njemu također nalaze imena hodočasnika iz VIIII i X stoljeća. Uglavnom imena uglednika slavenskih i germanskih imena.

https://www.jassa.org/?p=15182

Ovdje možete naći sva imena na latinskom. Među njima se mogu naći i

1. domno tripimiro (Trpimir) i Petrus, filius domno Tripemero (Trpimirov sin)
2. brasclauo et uxor eius uuentescella (Braslav sa njegovom ženom Ventenscela)
3. brannimero comiti . mariosa cometissa (Branimir i žena Maruša)
4.bribina terpimer. petrus

5. Na razlitčitim mjestima Munemer, Motimira i Mutimire (Mutimir? Muncimir? Mutimira?)
6. Preuuisclao (što je vjerojatno Pribislav)

Itd...

Zna li netko nešto malo više o ovome?

Čedadsko_evanđelje.JPG

Poslednja izmena od moderatora:
Zanimljivo kako na forumu nema ništa o ovome, a možda sam i slabo pretražio. Pisano u V ili VI stoljeću. Što je ovdje zanimljivo je da se u njemu također nalaze imena hodočasnika iz VIIII i X stoljeća. Uglavnom imena uglednika slavenskih i germanskih imena.

Ovdje možete naći sva imena na latinskom. Među njima se mogu naći i

1. domno tripimiro (Trpimir) i Petrus, filius domno Tripemero (Trpimirov sin)
2. brasclauo et uxor eius uuentescella (Braslav sa njegovom ženom Ventenscela)
3. brannimero comiti . mariosa cometissa (Branimir i žena Maruša)
4.bribina terpimer. petrus

5. Na razlitčitim mjestima Munemer, Motimira i Mutimire (Mutimir? Muncimir? Mutimira?)
6. Preuuisclao (što je vjerojatno Pribislav)

Itd...

Zna li netko nešto malo više o ovome?

Pogledajte prilog 1507962

Neki misle da je tu zapisan otac srpskog kneza Zaharije, Pribislav.

Neki misle da je tu zapisan otac srpskog kneza Zaharije, Pribislav.

Pa da kao što sam naveo, moguće je da su navedeni Mutimir i njegov sin Pribislav (otac kneza Zaharija)

Spomen Mutimira i Pribislava mi izgledaju nešto mršavije nego Branimirov ili Trpimirov, cišto zbog prethodnog "commiti" odnosno "domno". Nisam siguran radi li se baš o tim srpskim knezovima. Mislim da se Mutimir u pismu pape Ivana XIII spominje kao "Montemer".

Također interesantan je spomen Bugara i kralja Borisa (Mihaela). Prvog kršćanskog kralja Bugara. Folio 3'

Hic sunt nomina de bolgaria. inprimis rex illorum michahel et frater eius dox et alius frater eius gabriel et uxor eius maria et filius eius rasate. et alius gabriel et tercius filius simeon. et quartiis filius iacob. et filia eius dei ancella praxi, et alia filia eius anna

"Evo imena iz Bugarske. Pre svega njihov kralj Mihail i njegov brat Doks i njegov drugi brat Gavrilo i njegova žena Marija i njegov sin Razate. i drugi Gavrilo i treći sin Simeon. a njegov sin Jakov u konačištu. i njegovu ćerku, sluškinju boga Praksija, i njegovu drugu kćer Anu"

Također sam naišao na podatak da su imena nekih langobardskih vladara naknadno zapisana. Tu se radi o falsificiranju iz 16 stoljeća.

Pa da kao što sam naveo, moguće je da su navedeni Mutimir i njegov sin Pribislav (otac kneza Zaharija)

Spomen Mutimira i Pribislava mi izgledaju nešto mršavije nego Branimirov ili Trpimirov, cišto zbog prethodnog "commiti" odnosno "domno". Nisam siguran radi li se baš o tim srpskim knezovima. Mislim da se Mutimir u pismu pape Ivana XIII spominje kao "Montemer".

Također interesantan je spomen Bugara i kralja Borisa (Mihaela). Prvog kršćanskog kralja Bugara. Folio 3'

Hic sunt nomina de bolgaria. inprimis rex illorum michahel et frater eius dox et alius frater eius gabriel et uxor eius maria et filius eius rasate. et alius gabriel et tercius filius simeon. et quartiis filius iacob. et filia eius dei ancella praxi, et alia filia eius anna

"Evo imena iz Bugarske. Pre svega njihov kralj Mihail i njegov brat Doks i njegov drugi brat Gavrilo i njegova žena Marija i njegov sin Razate. i drugi Gavrilo i treći sin Simeon. a njegov sin Jakov u konačištu. i njegovu ćerku, sluškinju boga Praksija, i njegovu drugu kćer Anu"

Također sam naišao na podatak da su imena nekih langobardskih vladara naknadno zapisana. Tu se radi o falsificiranju iz 16 stoljeća.

To što ga papa tako zapisuje je zbog toga što je to stari slovenski nazalni glas. Tako je i kod Porfirogenita u DAI. To je danas Mutimir.

Znam za Braslava. Spominje li se još negdje njegova žena?
Мислим да не. У хроникама једноставно није уобичајено да се помињу жене важних личности, осим у случају да су нешто важно урадиле за< свог времена.

Мислим да не. У хроникама једноставно није уобичајено да се помињу жене важних личности, осим у случају да су нешто важно урадиле за< свог времена.

Slažem. Mislim jednostavno da bi drugi spomen njegove žene bila 100% potvrda sa se radi baš o tom Braslavu. Branimir i Trpimir imaju neku "titulu" dok kod Mutimira i Pribislava nemamo ništa. Ipak....Ne kažem da se ne radi o srpskim knezovima

Bugari su napisali čak i mali roman haha :think:

bribina terpimer. petrus

O ovome govorim.
Folio?

Inače na folio 2 imamo također "de tei’ra brasclauo. zelesena. uxor eius hesla."

Kako znamo da to nije "onaj" Braslav? I njegova žena Zelesena. Nisam siguran što ovo de tei'ra može značiti. Ne pametujem nego pitam. Očito ovdje ima ljudi koji se bolje razume u ovo pa i u latinskom jeziku

"Evo imena iz Bugarske. Pre svega njihov kralj Mihail i njegov brat Doks i njegov drugi brat Gavrilo i njegova žena Marija i njegov sin Razate. i drugi Gavrilo i treći....
Na linku koji si dao nije naveden Bogoris-Mihailo za blgare, nego Georg.

Na linku koji si dao nije naveden Bogoris-Mihailo za blgare, nego Georg.

Čovječe što sam ja tu pročitao? U pravu si naravno.

Na Bugarskoj Wiki stranici piše...pa otuda greška

Tук са имената от България. На първо място техният [на българите] цар Михаил и брат му Докс, и другият му брат Гаврил, и съпругата му Мария, и синът му Расате, и другият Гаврил, и третият син Симеон, и четвъртият син Яков, и дъщеря му раба божия Пракси (Евпраксия), и другата му дъщеря Анна

Tko je sad kralj Georg? :think: :hahaha: To mora biti Bogoris-Mihailo jer se kći Anna i sin Simeon spominju i u drugim izvorima kao djeca Bogorisa-Mihaila. Sad odakle ime Georg?

Varijante imena Trpimir možemo naći na tri mjesta i to u tri različita oblika. Tripimiro, Terpimer i Tripemero

Folio 5'

- domno tripimiro

Folio 5' nekoliko redova ispod prvog spomena

- bribina terpimer. petrus. maria dragoiud sabes pizeden

Folio 23

- presila. petrus filius domno tripemero.

"Presila" koji se spominje uz Petra sina "domno tripemero" je također zanimljiv jer se u Trpimirovoj darovnici spominje među ostalim neki župan "Pretilia"...Presila-Precilija?

.. Signum manu Comiciai, iuppani, testis. Signum manu Pretilia, iuppani. Signum manu Nemustlo iuppani testis. Signum manu Zarsata iuppani testis...

Back