Quantcast

C-5M Super Galaxy - novi stari dzin

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Vise od 40 godina posle prvog leta modifikovani C-5 je u toku jednog leta oborio 41 svetski rekord! Kada se pojavila, Galaksija je bila do tada nevidjeni avion kako sto se dimenzija i nosivosti tice, tako i sto se tice koncepcije. Ogromna vrata na nosnom i repnom delu cargo kabine omogucavala su simultani istovar i utovar tereta velikih dimenzija i tezina. Stajni trap je tako konstruisan da omogucava spustanje aviona na stajanci radi lakseg i brzeg utovara preko rampe. Pritisak u pneumaticima je moguce podesavati u toku leta, vec prema uslovima koji vladaju na aerodromu na koji se ocekuje sletanje.

Prvi let modifikovane Galaksije, C-5M, obavljen je juna 2006. Tada ovaj "starac" postaje najmocniji vojni transportni avion na planeti.

http://www.lockheedmartin.com/news/press_releases/2009/090915ae_c-5m-sets-records.html

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
:ok:

Mogao bi da otvorish temu o KC-135. Koliko znam kako ih ti zovesh crveni nikad nisu imali avion sa doletom preko 10000 km, a i Airbus malo kuburi sa time, tako da je to jedan fin pokazatelj superiornosti americhke tehnologije.
Tema o KC-135 bi bila mnooogo siroka...:)...ali mozda i to uradimo.
Crveni nikada nisu napravili dovoljno jak motor prihvatljive specificne potrosnje i to im je veliki problem. Doduse, uspeli su da postignu dopunu gorivom u letu.
Airbus je do skoro (tj. do pojave B777-200LR) imao rekordera u doletu, a to je A340-500.

Poslednja izmena:

The Vangard

Zainteresovan član
Poruka
181
Treba to mnogima, samo sto ne mogu da imaju.

AN-124 i ako krene u obnovljenu proizvodnju verovatno nece otici dalje od verzije 150.
Pa dobro sad "treba mnogima ali ne mogu da imaju"...Sto se tice verzije 150,slazem se kamo srece da krene u neku proizvodnju,mada nikad se nezna koliko ce se ici sa modernizacijum ako se u nju uopste udje...Moze vrlo lako da se desi da ga u potpunosti napune novim igrackicama i mogucnostima koje ce mu poboljsati performanse,a sa druge strane mozda se nista bitno nece menjati na njemu.Kako god An-124 ima 25% veci kapacitet od C-5 za domet neznam ali mislim da je i tu bolji (to su dve najbitnije karakteristike transportnih aviona) ,mozda ga je modernizovani C-5 prevazisao po tom pitanju....zaista neznam...

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Pa dobro sad "treba mnogima ali ne mogu da imaju"...Sto se tice verzije 150,slazem se kamo srece da krene u neku proizvodnju,mada nikad se nezna koliko ce se ici sa modernizacijum ako se u nju uopste udje...Moze vrlo lako da se desi da ga u potpunosti napune novim igrackicama i mogucnostima koje ce mu poboljsati performanse,a sa druge strane mozda se nista bitno nece menjati na njemu.Kako god An-124 ima 25% veci kapacitet od C-5 za domet neznam ali mislim da je i tu bolji (to su dve najbitnije karakteristike transportnih aviona) ,mozda ga je modernizovani C-5 prevazisao po tom pitanju....zaista neznam...
Upravo tako, koristan teret i dolet su najvaznije karakteristike. C5M je dostigao ili prevazisao AN-124, a ako AN-124-150 bude usao u proizvodnju (narocito ako bude dobio CF6 motor) bice veoma blizu. Doduse, AN-124 ce tesko da se popne na 12.000m sa teretom od 80.000kg za 24 minuta, ali to ostaje da se vidi. Kapacitet cargo dela po masi je slican, s time da AN-124 ima znacajno veci kapacitet sto se volumena tice. To, doduse, dolazi sa cenom - prezurizacija je problematicna. Sto se doleta tice - C5 ima mogucnost dopune gorivom u letu, sto je izuzetno bitno za vojni avion.

Tex707

Domaćin
Banovan
Poruka
4.437
Znaci da su C-5 i An-124 prilicno slicni...C-5 ima prednost sa ovom poslednjom verzijom,a sa rusima se nikad nezna dokle ce otici u modernizaciju An-124 (i da li ce uopste otpoceti novu proizvodnju) ....Do tada C-5 vlada u toj kategoriji vojnih transportnih aviona....
Apsolutno...pogledaj samo kako izgledaju, sve je ocigledno. AN je od C-5 "pokupio" mnoge karakteristike, cak i "klecanje" stajnog trapa u cilju lakseg utovara, da ne pominjemo koncept istovremenog istovara i utovara zahvaljujuci rampama na nosu i repu. Razlikuju se u repnom delu (C-5 ima T-rep dok je kod AN-a konvencionalan) i tu AN ima manje izgubljenog prostora, ali verovatno i neke probleme sa radom elevatora na ivicama anvelope. Naravno, nikada ne treba izgubiti iz vida da je AN-124 "mladji" avion.

The Vangard

Zainteresovan član
Poruka
181
jel stvarno da je proizvedena i druga mirija 225 ?

negde sam procitao da postoji samo jedna?
Koliko ja znam postoji jedna u Ukrajini,i kao druga je bila na pola puta...nisam siguran tako nesto...Po meni to je vise bio neki monstruozan demonstrator moci sovjetskog saveza,nego avion za kojim neko ima potrebe (osim u slucaju kada je nosio sovjetski spejs satl Buran na ledjima).Bilo bi lepo da postoji jos koji,ipak je to najveci avion na svetu trenutno...

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.