Bum Srpske reciklazne industrije

Umri_muski

Legenda
Poruka
58.942
Sto je dzabe i srcu je drago...
E, ali ovo nije dzabe....

Pa sta je onda..
Pa gledajuci vesti i policijske istrage dodjosmo do toga da se milioni tona smeca izvoze iz Nemacke, tu su pali izvoznici u nekoj policijskoj akciji , ali i iz ostalih zemalja EU...

Krajnji uvoznik je Afrika, a u Aziji uvoznici su jos i Tajland koji imaju krzljavu industriju reciklaze.

Industrija reciklaze u Africi je na nivou kriminala , i stvarno se desavaju svakodnevni kriminalni dogadjaji , od ubistva, otmica, prebijanja i svacega oko naselja i pogona reciklaze..

Na drugoj strani ekstrema su razne izmisljotine kao npr reciklaza ostataka kafe u naocare i reciklaza farmerki u naocare, plastike u pune cigle , stakla u pesak i ostale promuckaj i prospi ideje koje su tu samo kao usputno skladistenje otpada u korisne stvari , kao sto postoji rasklapanje uredjaja sa otpada u nekim zemljama...

Egzistiraju na donacijama i ne resavaju problem najbolje ili korektno nego su vise kao upotrebna nova vrednost...produzenje zivota smeca..
I to mu dodje bioloski samo ovaj put socioloski ekosistem, tj izmedju djubra i reciklaze osnovnih sirovina imamo ubacene ljude koji su etiketirani kao ekolozi koji traze svoju egzistenciju u stvaranju nove vrednosti u produzenom veku smeca...

A gde je tu Srbija..
Pa ova vlast obozava da nam uvozi smece ili da od Srbije pravi smece, pa je dobro imati razvijenu industriju prerade....
Za svaki slucaj, ko zna sta im padne na pamet..

A nasi kapaciteti?
Pa postoje ljudi koji rade na deponijama koji selektuju smece na neki nacin, ne znam koliko odgovorno i koliko sistematski...
Bila je afera izmedju Zorana Cvijanovica i nekog drugog tipa o tome ko je kome preuzeo kompaniju za reciklazu....
U svakom slucaju reciklaza se u Srbiji nasla u stabilnom stanju , tj njom se bave romi na veliko i jedino tako i moze, a industrija ima velike koristi od sitnih troskova reciklaze....A prodaja recikliranih sirovina je poprilicno skupa...
To ne bi trebalo da je dobro , tj teoretski otvara putu da ne bude velike i kvalitetne reciklaze djubreta nego da veliki deo prolazi bez reciklaze, ali sta ja znam, ako su uspesno razvili model, onda je cudno i dobro..

Zanimljivo je da imamo dovoljno radnika za reciklazu a nemamo za rad u trgovickim radnjama...
Dobro na gradjevini je stvarno teze raditi fizicki, ako imate usled slabe ishrane neke hronicne bolesti, tj to je vise za mladje osobe..

Ono sto mene najvise nervira kod sekundarne reciklaze smeca , tj kad se produzava zivot smecu novom namenom je upotreba i stvaranje opiljaka, sitnih nusproizvoda, lepaka, brusenja, smirglanja i sitnih gradijenata smeca ....

Kao i kod kesa koje su sad obavezne sa ovim biorazgradivim dodacima, pa imate makro i mikro molekule koji su nalik na organske pa su cak nadjeni kao organski simulanti , tj neke biljke i zivotinje ih ugradjuju u sebe kao hormone, kao aktivne supstance , pa cak i covek shvata neke molekule kao kvazi hormone, tj prijavljuju se kao hormoni a nemaju dejstvo pa je organizam zbunjen...

Mi to zovemo trovanjem, npr kad udahnete ugljen monoksid, stvara se veza sa hemoglobinom koja nalijuje normalnoj vezi sa ugljen dioksidom ali nije...jer se vise ne moze racunati na taj hemoglobin i imamo ono sto zovemo trovanje, smanjenu sposobnost apsorpcije kiseonika..

Back