Najstariji Indoevropski jezici imaju svi padeze do jednoga istovremeno su to i najkonzervativniji jezici te grupe..mlacenje prazne slame-moram tako da se izrazim je tzv..teorija da je Srpski jezik nastao od Bugarskog..Stari Bugarski jezik je jezik Tursko-Tatarske grupe jezika koji je relativno ubrzo nestao posle doseljavanja Bugara u Slovensku masu Balkanskog poluostrva..Vecina te Slovenske mase u Bugarskoj je tada bila Istocno Slovenskog porekla..Bugari takodje zaboravljaju i masu Romanofonog stanovnishtva koja se vekovima odrzala u tim podrucjima kao neka vrsta jezicke pregrade izmedju dva naroda od kojih ce se kasnije razviti Srbi i Bugari,,-Pametnima dosta..
Padeži
nemaju dodirnih tačaka sa problematikom
srpski vs bugarski - ruski. slovenački i poljski imaju padeže, da li to znači da sa Rusima, Slovencima i Poljacima može da se razgovara bez prevodioca?
Srpski i bugarski se razlikuju još iz perioda pre doseljavanja Slovena na Balkan, tj od vremena neposredno posle druge palatalizacije:
praslovenski palatali *
tj i *
dj su u srpskom (zapadnojužnoslovenska grupa) dali ć i đ a u istočnojužnoslovenskoj grupi (bugarski i makedonski) glasovne grupe št i žd: na srpskom se kaže
noć i
međa, na bugarskom
nošt i
mežda;
Srpski refleksi praslovenskih glasova se veoma razlikuju od bugarskih - mi kažemo
ruka i
kuća, Bugari ръка (r’ká) i
къща (k’štá) - bez prevodioca je između govornika srpskog i bugarskog moguće samo osnovno sporazumevanje pa i tu bude zabune, ne i neki razgovor, ovo važi i za Pirot i za Niš koliko i za Beograd.
Tvrdnja je samo izraz neograničenih bugarskih teritorijalnih aspiracija a prebrojavanje padeža i slično samo caka za ljude koji o problematici ne znaju ništa, bez obzira što veruju da im je sve jasno: Bugari iz Dimitrovgrada uče bugarski u školi. “Zapadni bugarski dijalekt” i slično su
obične velikobugarske laži: dijalekti i
lokalni govori se porede sa standardnim jezicima a ne sa prvim susednim govorima iz dijalekatskog kontinuuma.
Štokavska fonetika:
ǫ > u, y > i, vъ > u, ę > e, ъ> ь>a;