Bugari u Srbiji će nestati

pashtun

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
408
OK Radio: Kako biste ukratko ocenili položaj bugarske nacionalne manjine u Srbiji?

Nikolov: - Ako je broj Bugara u Srbiji za nešto više od pola veka, dakle od 1961. do 2011. smanjen sa 61.000 na 18.543, pa onda od njih samo 13.337 tvrdi da im je maternji jezik bugarski, onda očigledno nešto nije u redu!

Da sad ne ulazimo u sve ostale statističke parametre kojima se meri položaj i kvalitet života u jednom društvu, to bi nas zaista predaleko odvelo. Vreme je davno osporilo zvaničan stav srpske politike, po kome nacionalne manjine imaju sva prava, po svim međunarodnim standardima, pa čak i više od njih?! To, jednostavno, nije tačno.

Jer, ne možete da tvrdite da je sa nacionalnim manjinama sve u redu, a pripadnici tih manjina se od popisa do popisa tope i nestaju, a i ti koji su ostali žive u strahu, nesigurnosti i siromaštvu.

Položaj bugarske nacionalne manjine u Srbiji je očajan, ona je čak i fizički ugrožena – preti joj potpuni demografski nestanak. Činjenice su takve kakve jesu, a zašto su takve – o tome treba razgovarati. Očigledno je da se ne poštuju ona ustavna i zakonska prava čija primena u praksi formira nacionalni i kulturni identitet Bugara i stvara uslove za njihov ekonomski, kulturni i politički razvoj.

Da li je u školama omogućeno praćenje nastave na bugarskom, odnosno da li đaci imaju udžbenike na bugarskom jeziku? Koliki je procenat đaka koji sluša nastavu na bugarskom? Ima li opstrukcije od strane vlasti?

- Mi smo sve do 1987. godine imali školski sistem u kome se nastava u potpunosti odvijala na maternjem bugarskom jeziku i koristili smo udžbenike na bugarskom jeziku. Onda je Partija izmislila „dvojezični model“ nastave preko koga je faktički izbacila bugarski jezik kao maternji iz naših škola i naravno, uvela i srpske udžbenike i nastavna sredstva.

Danas nema nikakve sumnje da je to urađeno sa ciljem sprovođenja politike nacionalne asimilacije (srbizacije) Bugara u Srbiji. Rezultati su to nedvosmisleno i pokazali. Ta politika je danas definitivno propala, Bugarska je postala članica EU, Srbija vodi pregovore za članstvo. U tim pregovorima imate poglavlje „Prava čoveka“ i da biste postali ravnopravni član Evropske unije vi morate da pokažete da ste rešili probleme vezane za prava čoveka i ravnopravan ekonomski, kulturni i politički razvoj svih manjina, pa prema tome i Bugara u Srbiji.

Pre osam godina u Bosilegradu je otvoren prvi razred sa nastavom na bugarskom jeziku. Svake sledeće godine je otvarano novo odelenje u kome su roditelji tražili da im se deca školuju na maternjem jeziku, ali problem udžbenika ni do danas nije rešen. Prvi razred iz 2008. godine sada polazi u prvu godinu Gimnazije, opet bez udžbenika.

Problem udžbenika doveo je do raspadanja razreda sa nastavom na bugarskom jeziku, jer je zaista nemoguće voditi nastavu na bugarskom bez udžbenika. Neshvatljivo je da država Srbija nije u stanju da obezbedi poštovanje nečega što je sama propisala Ustavom i zakonom. Problem položaja bugarske nacionalne manjine je predmet razgovora na visokom nivou u Beogradu, Sofiji i Briselu.

On je predmet razgovora i sa predstavnicima manjinskih stranaka i nevladinog sektora i u Beogradu i u Sofiji. Nažalost, u Bosilegradu i Dimitrovgradu još uvek nema pozitivnih pomaka.

Opština Bosilegrad važi za jednu od najnerazvijenijih u Srbiji. Šta država Srbija čini i šta bi trebalo da učini da se ovaj kraj spase siromaštva?

- Tako je, u opštini koja je jedna od ekonomski najnerazvijenijih, logično je da je položaj njenih stanovnika najteži, pa još ako u njoj žive pripadnici nacionalnih manjina, stvar je još gora. Moram vas podsetiti da su bugarske manjinske stranke, Nacionalni savet i nevladine organizacije, prošle godine vodile iscrpan dijalog na tu temu, čiji je rezultat bio potpisivanje Platforme za zaštitu prava bugarske nacionalne manjine, u kojoj su učesnici, na bazi svestrane analize položaja bugarske manjine u novonastalim uslovima, posle raspada Jugoslavije, članstva Bugarske u EU i početka pregovora Srbije za punopravno članstvo, prepoznali probleme Bugara u Srbiji i izašli sa konkretnim preporukama upućenim Vladi R. Srbije, Vladi R. Bugarske i Evropskom parlamentu, šta bi trebalo da se uradi da se položaj Bugara u Srbiji poboljša u interesu same manjine, u interesu dobrih srpsko-bugarskih odnosa i u interesu članstva Srbije u EU.

Taj dokumenat je svuda visoko ocenjen kao uravnotežen i konstruktivan, osim u Srbiji, gde je prošao potpuno neprimećeno. Dobar deo tih preporuka je integrisan i u jednom istraživanju koje su sproveli beogradski Centar za međunarodna pitanja i pitanja bezbednosti, Fridrih Ebert Fondacija i Isak fond. Prema tome, da bi se ovaj kraj spasio siromaštva potrebno je učiniti kompleksan napor sa srpske i bugarske strane i uz pomoć Brisela stvoriti jedan evroregion sa uslovima za slobodno kretanje ljudi, robe, ideja, usluga i kapitala.

A šta Srbija čini? Ništa, osim što puni opštinski budžet koji lokalna „patriotska“ DSS vlast Vladimira Zaharijeva nemilice troši da bi samu sebe održavala na vlasti.

U Bosilegradu je već 15 godina na vlasti DSS, stranka srpske desnice. Kako to objašnjavate?

- To je klasičan simptom bolesne srpske države. Dakle, u sredini u kojoj je više od 95 odsto stanovništva bugarskog porekla, koje je u istorijskom smislu svakako žrtva srpske nacionalističke ideologije s kraja 19. i početka 20. veka, koje je u bivšoj Jugoslaviji, u vreme Informbiroa, dalo najveći broj političkih zatvorenika po glavi stanovnika (više od 850) i koje danas ima svoje ekzistencijalne, kulturne, ekonomske, zdravstvene, komunikacijske i druge potrebe i specifičnosti, vi nemate autentično političko predstavništvo koje prepoznaje lokalne probleme, predlaže rešenja i preuzima političku odgovornost na sebe.

Naprotiv, imate na vlasti jednu izrazito „patriotsku“ srpsku stranku, nacionalističke, antievropske i proruske orijentacije koja je zastarela i prevaziđena čak i za samu Srbiju. A zašto je to tako? Pa zato što se u Srbiji, a posebno u ovom regionu, nije ništa promenilo u skladu sa proklamovanom proevropskom politikom. Nemate slobodu medija, nemate slobodu javne reči, nemate slobodu političkog delovanja – prema tome, nemate ni demokratski izabranu i kontrolisanu vlast.

Sadašnja lokalna vlast je u ovoj maloj sredini, od državnih para napravila svoju privatnu izbornu mašinu kojom uvek može, barem polovinu stanovništva, da natera da glasa za koga ona kaže.

Drugi razlog je što država Srbija toleriše kriminal na izborima u korist srpskih „patriotskih“ stranaka i turbo-folk političara.

Posle parlamentarnih izbora u maju, srpski mediji su senzacionalistički pisali da je Vladimir Zaharijev jedini pobedio SNS u Srbiji i to "bez upaljača"! Niko se nije setio da postavi pitanje kako to da je broj stanovnika u Bosilegradu po popisu od 2011. – 7. 979, a u birački spisak je upisano 8.303 birača?! Pa još kada od broja stanovnika odbijete one koji su tokom dve godine poumirali i one mlađe od 18 godina, koji nemaju biračko pravo – onda se stigne do pitanja legalnosti samih izbora. Od 19 stranaka i koalicija koje su Bosilegradu učestvovale na republičkim izborima, samo četiri imaju odbore na teritoriji opštine!

Ostale nemaju odbore, ali su imale izborne komisije na svakom od 31 biračkog mesta. Iz zvaničnih podataka se vidi da je toga dana glasalo 1.216 ljudi za nadnicu, kao članovi biračkih komisija i kontrolora, a glasali su, naravno, za onoga ko im je platio! Čovek stvarno nije davao upaljače, a i šta će mu?

Pet stotina zaposlenih na opštinskom budžetu sa porodicama, plus birači za nadnicu, plus najmanje 1.000 mrtvih duša, prave ga zaista jačim od Vučića! Kako se tu može uopšte govoriti o vladavini prava?

http://www.okradio.rs/vladavina-prava/pisani-tekstovi/bugari-u-srbiji-ce-nestati_42912.html
 
Nojski ugovor

- Bugarska nacionalna manjina Srbiji stvorena je Nojskim mirovnim ugovorom od 1919. godine, kada su velike sile, pobednice u Prvom svetskom ratu, na zahtev srpske pregovaračke delegacije, iz vojnostrateških razloga predale Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, delove zapadne Bugarske površine 1.545 kvadratnih kilometara, naseljene sa oko 80.000 etnički čistih Bugara u dva grada, Bosilegrad i Dimitrovgrad i 118 sela. Bilo je to vreme stvaranja Jugoslavije, odnosno kako se kasnije ispostavilo Velike Srbije osvajanjem susednih teritorija i asimilacijom drugih naroda. Ta teritorija, u Bugarskoj i kod nas poznata još i pod imenom Zapadne pokrajine, danas obuhvata opštine Bosilegrad i Dimitrovgrad i delove opština Surdulica, Babušnica i Pirot. Veće zajednice Bugara danas žive još i u gradovima Vranje, Niš, Beograd, Obrenovac, Zaječar, Knjaževac i u drugim gradovima. Njihov ukupan broj u Srbiji je oko 60.000, mada su se na poslednjem popisu kao Bugari izjasnili samo 20 500.

Srpske vlasti su ove teritorije anektirale 1920 godine i od tada do danas one sprovode intenzivnu politiku asimilacije, tj. posrbljivanja ovog stanovništva.

U oblasti obrazovanja do 1987. nastava na bugarskom jeziku je postepeno ukidana u gimnazijama, osnovnim školama i vrtićima. Od 1987. nastava se održavala na srpskom jeziku, a bugarski jezik se predavao kao “strani”. Vraćanje bugarskog jezika u naše škole posle promena od 5. oktobra nailazi na otpor kako države, srpskih političkih partija, dela nastavničkog kadra, ali i dela samih roditelja. Što znači da je dugogodišnja primena tzv. “modela dvojezične nastave” stvorila određeni tip dvostruke ličnosti, koja teško prihvata nove zahteve za bezuslovnim poštovanjem manjinskih prava.

Bugarska manjina ima 45 crkava i samo jednog sveštenika Bugarina. Službu u crkvama drže sveštenici Srbi na srpskom jeziku prema srpskim običajima i tradicijama. U opštinama gde živi veći deo bugarskog stanovništva moguće je pružiti samo osnovnu zdravstvenu zaštitu. Novorođena deca se upisuju sa srpskom narodnošću. Ženska prezimena se ne upisuju prema bugarskom pravopisu sa završetkom na –va, nego na –v, kako bi se prilikom eventualne promene prezimena lakše dodao završetak –ić. Ne izdaju se dvojezična lična dokumenta, svedočanstva, diplome, sudski pozivi. Policijski sastav na graničnim prelazima i u opštinama gde živi bugarska manjina je 90 odsto Srba.

I na kraju, sredinom devedesetih godina u srpskim akademskim krugovima je lansirana “naučna” teza, prema kojoj u Srbiji i nema Bugara, već da su to neki “šopi” i “torlaci” koji žive na teritoriji od Stare planine i Sićevca u Srbiji, do negde iza Sofije u Bugarskoj. Odštampano je i nekoliko knjiga na tu temu, i započet rad na izdavanju takozvanog “šopskog” rečnika, kojim bi se kombinacijom srpskih i jugozapadnih bugarskih dijalekata stvorio jezik sa srpskom gramatikom ovoj veštački izmišljenoj naciji – navodi Ivan Nikolov, predsednik Kulturno-informativnog centra u Bosilegradu.

http://www.localpress.org.rs/sh/1/vesti/615/?tpl=77
 
Nojski ugovor

- Bugarska nacionalna manjina Srbiji stvorena je Nojskim mirovnim ugovorom od 1919. godine, kada su velike sile, pobednice u Prvom svetskom ratu, na zahtev srpske pregovaračke delegacije, iz vojnostrateških razloga predale Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, delove zapadne Bugarske površine 1.545 kvadratnih kilometara, naseljene sa oko 80.000 etnički čistih Bugara u dva grada, Bosilegrad i Dimitrovgrad i 118 sela. Bilo je to vreme stvaranja Jugoslavije, odnosno kako se kasnije ispostavilo Velike Srbije osvajanjem susednih teritorija i asimilacijom drugih naroda. Ta teritorija, u Bugarskoj i kod nas poznata još i pod imenom Zapadne pokrajine, danas obuhvata opštine Bosilegrad i Dimitrovgrad i delove opština Surdulica, Babušnica i Pirot. Veće zajednice Bugara danas žive još i u gradovima Vranje, Niš, Beograd, Obrenovac, Zaječar, Knjaževac i u drugim gradovima. Njihov ukupan broj u Srbiji je oko 60.000, mada su se na poslednjem popisu kao Bugari izjasnili samo 20 500.

Srpske vlasti su ove teritorije anektirale 1920 godine i od tada do danas one sprovode intenzivnu politiku asimilacije, tj. posrbljivanja ovog stanovništva.

U oblasti obrazovanja do 1987. nastava na bugarskom jeziku je postepeno ukidana u gimnazijama, osnovnim školama i vrtićima. Od 1987. nastava se održavala na srpskom jeziku, a bugarski jezik se predavao kao “strani”. Vraćanje bugarskog jezika u naše škole posle promena od 5. oktobra nailazi na otpor kako države, srpskih političkih partija, dela nastavničkog kadra, ali i dela samih roditelja. Što znači da je dugogodišnja primena tzv. “modela dvojezične nastave” stvorila određeni tip dvostruke ličnosti, koja teško prihvata nove zahteve za bezuslovnim poštovanjem manjinskih prava.

Bugarska manjina ima 45 crkava i samo jednog sveštenika Bugarina. Službu u crkvama drže sveštenici Srbi na srpskom jeziku prema srpskim običajima i tradicijama. U opštinama gde živi veći deo bugarskog stanovništva moguće je pružiti samo osnovnu zdravstvenu zaštitu. Novorođena deca se upisuju sa srpskom narodnošću. Ženska prezimena se ne upisuju prema bugarskom pravopisu sa završetkom na –va, nego na –v, kako bi se prilikom eventualne promene prezimena lakše dodao završetak –ić. Ne izdaju se dvojezična lična dokumenta, svedočanstva, diplome, sudski pozivi. Policijski sastav na graničnim prelazima i u opštinama gde živi bugarska manjina je 90 odsto Srba.

I na kraju, sredinom devedesetih godina u srpskim akademskim krugovima je lansirana “naučna” teza, prema kojoj u Srbiji i nema Bugara, već da su to neki “šopi” i “torlaci” koji žive na teritoriji od Stare planine i Sićevca u Srbiji, do negde iza Sofije u Bugarskoj. Odštampano je i nekoliko knjiga na tu temu, i započet rad na izdavanju takozvanog “šopskog” rečnika, kojim bi se kombinacijom srpskih i jugozapadnih bugarskih dijalekata stvorio jezik sa srpskom gramatikom ovoj veštački izmišljenoj naciji – navodi Ivan Nikolov, predsednik Kulturno-informativnog centra u Bosilegradu.

http://www.localpress.org.rs/sh/1/vesti/615/?tpl=77

Izvini ,jesu i Bugari ugrozeni u Srbiji? proziva ih neko proteruje iz kuca? Nisam za to cuo ..Sta je problem?
 
Nojski ugovor

- Bugarska nacionalna manjina Srbiji stvorena je Nojskim mirovnim ugovorom od 1919. godine, kada su velike sile, pobednice u Prvom svetskom ratu, na zahtev srpske pregovaračke delegacije, iz vojnostrateških razloga predale Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca, delove zapadne Bugarske površine 1.545 kvadratnih kilometara, naseljene sa oko 80.000 etnički čistih Bugara u dva grada, Bosilegrad i Dimitrovgrad i 118 sela..

каквих етничких Бугара?! то су етнички Шопи. и не говоре бугарским, него шопским (торлачким) језиком. овде се лепо види којој етничкој групи припадају и где им је матица:

431px-Torlak_dialects_map_en.png
 
Sopi te torlaci su bugari.

http://en.wikipedia.org/wiki/Shopi
http://sr.wikipedia.org/sr/Торлаци

Inace sve je vise roma u Srbiji,tako da je sve OK.:per:

није тачно. Шопи су Шопи, а национално могу бити и Французи.

и све ово што си поставио нигде не говори о томе да су Шопи некакви етнички Бугари. шта више, они уопште не причају бугарским језиком.
 
Bugari ne razumeju Šopove. Šopski jezik je najbliži srpskom. O torlačkom dijalektu stručnjaci tipa tebe i Hroboatosa su se izjasnili da je hrvatski, zašto sad šutiš?

Jesi siguran da ih ne razumeju?
S druge strane ni kinezi se medjusobno ne razumeju,ne?

Inace i hrvatski i bugarski su slicni,steta sto nisu postali dio katolicke crkve mozda bi i oni danas pisali latinicom.
Ali od koga bi onda vi uzeli kirilicu.:per:
 

ето видиш, Шопи имају крсну славу као и сви Срби. Бугари је немају.

_______

Славата (на сръбски: слава) е традиционен сръбски празник, отбелязван в деня на някои православен светец, смятан за покровител на рода. За разлика от повечето други православни народи, сърбите не отбелязват имените дни на отделни хора, а този общ семеен празник.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Слава_(празник)
 
Poslednja izmena:
ето видиш, Шопи имају крсну славу као и сви Срби. Бугари је немају.

Slava - krsno ime, krsna slava, sveti (etimologija ove reči najverovatnije vodi do sanskrita i reči „šrava“ koja, nešto izmenjena u izvedenim slovenskim jezicima, tako i srpskom, poprima današnji oblik) je prastari narodni običaj proslave domaćeg zaštitnika i davaoca kod paganskog čoveka. Među Slovenima, najbolje se održala kod Srba. [1] Srbi su slavu kontinuirano i najduže zadržali. Tragove ovog običaja imaju ili su doskora imali svi Sloveni, pa i Indoevropljani: Tračani, stari Grci, Dačani, (sa ostacima u Maloj Vlaškoj), Iliri ( sa ostacima kod Cincara i severnih Albanaca), Rimljani i dr. Slični običaji se sreću i u Makedoniji[2], delovima Bugarske u vrlo malom obimu u obe države, u Bugarskoj samo oko Timoka.[3] Slava se sreće i kod katolika u Boki Kotorskoj, gradu Baru sa okolinom,Konavlima, južnoj Hercegovini, Dalmaciji i Bosanskom Grahovu, kod Albanaca katolika, nekih Muslimana u Bosni i Sandžaku, pravoslavnih Vlaha, Goranaca i Hrvata na Kosovu.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Krsna_slava
 

Back
Top