Buducnost srpsko-hrvatskih odnosa?

Sta ce biti s nasim odnosima?

  • Prokletstvo se nastavlja

    glasova: 26 63,4%
  • Vece zlo ce nas spojiti

    glasova: 9 22,0%
  • Jedan narod ce nadvladati drugi

    glasova: 6 14,6%

  • Ukupno glasova
    41
Ursula fon der Lajen odlučila
MAĐAR NOVI KOMESAR ZA PROŠIRENJE, HRVATICA OTPALA: Tročanji se zalaže da Srbija što pre uđe u EU!

Politika 10.09.2019.

Mađar Laslo Tročanji je novi evropski komesar za proširenje EU. On će na toj poziciji zameniti Johanesa Hana. Ono što je za Srbiju važno da postoje veće šanse za članstvo naše zemlje u EU, jer se Mađarska već decenijama zalaže za proširenje.

Laslo Trošanji imenovan je danas u Briselu za novog komesara za susedstvo i proširenje EU, a dolazi iz Mađarske, zemlje koja se do sada u zvaničim izjavama zalagala za ulazak Srbije u EU pre 2025. godine.

Trošanjija je za novog komesara predložila novoimenovana predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

U "igri" za ovo mesto bila je kandidatkinja Hrvatske Dubravka Šuica, poznata po oštrim stavovima prema Srbiji i svom predviđanju da naša zemlja sigurno neće ući u EU 2025. godine.

Mađarska, odakle dolazi Trošanji, više puta je poručivala da Srbija zaslužuje da bude članica EU mnogo pre 2025. godine i pozivala da se ubrzaju pristupni pregovori.

Nedavno je, na Strateškom forumu na Bledu, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto ponovio zahtev Budimpešte da treba otvoriti sva poglavlja sa Srbijom, ocenivši da je odlazeća EK napravila veliku grešku vezano za proširenje, time što je rekla da neće biti širenja Unije do 2025.

Trošanji (63) je mađarski advokat, bivši sudija, diplomata i univerzitetski profesor, a uža specijalizacija mu je ustavno evropsko i uporedno pravo.

Od 2019. je član Evropskog parlamenta (Partije Fides). Prethodno je, od 2014. do 2019. bio ministar pravde Mađarske.

Trošanji je bio ambasador Mađarske ambasador u Belgiji i Luksemburgu od 2000. do 2004, a u Francuskoj od 2010. do 2014. Bio je i zamenik člana Venecijanske komisije Saveta Evrope od 2005. do 2013, član Ustavnog suda od 2007. do 2010.

Trošanji je i profesor na univerzitetu u Segedinu.

Rođen je 1956. u Budimpešti, a završio je Fakultet prava i političkih nauka 1980. godine. Oženjen je i ima troje dece.

 
Dobro, vidim da se praviš pametan i skrećeš sa činjenica..

Koliko ima biblioteka, vatrogasnih društava, pozorišta, kina, stanica gradskog autobusa, univerziteta, bolnica, škola u tim kantonima gdje vlada Gagi?

Koliko imaš zaposlenih u tim kantonima? Koliko imaš prvačića đaka (Ne znam da li su dojavili brojeve)? Koliko imaš srednjih škola?

I najvažnija stavka, koliko se prijavi Pdv-a u tim kantonima?

Eh o tome ja tebi pričam, nema ništa za život, zato se to topi....

Otkud da ja znam koliko ima vatrogasnih domova i škola?

-Kolega, izrekao si tvrdnju "znamo ko drži velike firme ". Misleći pritom na Bošnjake valjda, ili Sarajevo.
Moj odgovor; 6 od 10 najvećih poduzeća u FBih drže Hrvati(vjerojatno, s obzirom na adrese, da ne ulazimo sad u tančine).

Od tih preostalih 4 firme, 2 su telekom i elektroprivreda, dakle državni ili polu državni monopolisti. Jedino je Bingo klasično tržišna firma i Coca Cola BiH za koju nemam pojma kakva je vlasnička struktura.

Što se tiče poreza, dao sam ti i to. U apsolutnom smislu se iz Z.Herc kantona uplaćuje manje naravno, ali per capita više nego u Zeničkom. H-N kanton je također odmah iza Sarajevskog.

Kolega, ako ne vjeruješ meni, guglaj čovječe.
 
Pa zapravo si u pravu, ali ne zato jer su Srbi i Hrvati sad nešto posebno zagrizli u taj međusobni sukob, nego zato što nam politika nikad neće dati priliku da izgradimo neke bolje odnose u budućnosti, nedostatak konkretnog sadržaja političkih elita i s jedne i s druge strane jednostavno podgrijava taj sukob, jer ne znaju šta bi drugo radili.

Zagrizli su ekstremi (kojih je, normalno, mnogo više kod vas, jerbo ste svi ustaše), i zakuva se kod sporta.

Inače, da nema političara, mahom bi svi gledali svoja posla i svoju korist, gde god ona bila.
 
Jadran toliko zagađen da se fekalije vide i iz svemira (foto)
A. J. 10. septembra 2019. 15:53
Jadran toliko zagađen da se fekalije vide i iz svemira (foto)


Zagađenje Jadrana fekalijama poprimilo je takve razmere da je to nedavno kraj Vodnjana u Istri zabeleženo čak i na snimcima iz svemira.
jadran-zagadjenje.jpg
Foto: Google Maps (Printscreen)
Naime, stručnjaci kažu da mrlje koje se vide na satelitskim snimcima Guglovih mapa u području nedaleko od kanalizacijskog odvoda kod Vodnjana najverovatnije potiču od fekalija, prenosi Index.hr.
One se vide na području oko Peroja u Istri, oko 4 km zapadno od Fažane i nešto manje severno od Briona. Problem je posebno alarmantan, jer se navodno šire prema Nacionalnom parku Brioni.
Iz kancelarije gradonačelnika Vodnjana kažu da se sistem odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda ne koristi isključivo za potrebe korisnika s područja Grada Vodnjan-Dignano, već i za šire područje koje teritorijalno obuhvata područje naselja Štinjan grada Pule, Grada Vodnjan-Dignano, kao i opštine Fažana.
1224452
 
Zagrizli su ekstremi (kojih je, normalno, mnogo više kod vas, jerbo ste svi ustaše), i zakuva se kod sporta.

Inače, da nema političara, mahom bi svi gledali svoja posla i svoju korist, gde god ona bila.

Ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj Maho :per:

Moj sin ima jednu odličnu naviku, ne gleda televiziju, nema pojma šta se događa niti ga je briga, dečko radi, školuje se, putuje, ne troši vrijeme na budalaštine.
 
Da te podsjetim, država "NDH" je uhapsila 12 ljudi koje se povezuje sa zločinom u Uzdolju, ako ne i više njih. Međutim, Berekin bi htio da valjda svi građani uplate po 5000 evara za duševne boli ili što?

Moja poanta je, a što ti dobro razumiješ samo se praviš mutav, da Srbija kao pluralističko društvo faktički ne postoji, opozicija bojkotira izbore, svi mediji su pod kontrolom vlasti a da vam ništa nije dano zauzvrat. Vožd nije naučio da mu se postavljaju pitanja pa se uzjogunio u Ndhziji kad su ga novinari nešto pitali a da nije po njegovom guštu. Šalju se vozovi, pitomci bez dozvole i sumnjivi ljudi po Makedoniji i Crnoj Gori da prave peezdarije. Hrvatska ti je problem a ne vidiš šta ti se događa pred nosom.

Došlo je do toga da ljudi iz Srbije idu u mračnu Ndhziju, gdje se kobajagi kolju Srbi po ulicama, da rade za 700-800 eura kod ustaša.
Ендехазија ће ухапсити про форме понеког "изгредника", и гле чуда те ухапшенике и њихова дјела третираће као ремећење јавног реда и мира, хулиганско понашање, те ће "изгредници"&"хулигани" уз благонаклоност судија и олакотне околности веома брзо наћи на слободи. У јулу су у Ђеврскама тројица Хрвата из Драга правила сра*а. Након завршетка њиховог перформанса, појавила се полиција и ником ништа. Шта мислиш колико је таквих случајева који прођу без пријаве и званичне реакције? Хрватска полиција савјетује оштећене да поднесу приватну тужбу спроћу изгредника. Прије неколико година нападнут ми је пријатељ са малољетном дјецом на плажи од стране 20-ак хрватских "хулигана". Дошли су трактором-приколицом, циљано на плажу јер се ту углавном купају Срби из сусједног српског села. Било је мајку српску/четничку, олује, физички напад палицама, боксерима... епилог: "можете подњети приватну тужбу". Хоће се човјек који живи у иностранству и ту је дошао обићи имање бакћати са судовима-хрватским? Наравно да неће. Како ли је тек Србима који су се вратили у ендехазију и доживе слично; хоће ли они приватно тужити нападаче, хоће ли си стављати мету на главу?

Дакле, да је хрватска држава вољна да смири страсти, могла би то лако урадити. Сваки инцидент етнички/шовинистички мотивисан осудити дупло у односу на "изгред&хулиганство", тако да пошаље јасну поруку свима шта их чека уколико помисле на исто. Ни европска раја (Њемци, Швицарци...) се у ред нису увели љепим рјечима, већ казнама. Међутим, ендехазији то није у интересу. С вашим "плурализмом" мош обрисати знаш већ шта. Држава вам тоне од првог дана "неовисности". Те 2 странке које се смјењују на власти воде исту политику: натрпати сопствене џепове, а рају ко је*е. Економска ситуација се погоршава, пучанство је незадовољно, омладина се исељава, и ко је кривац, ко ће идеално послужити као жртвени јарац? Како скренути пажњу са егзистенцијалних проблема? Наравно, долијеш уље на антисрпску ватру која непрестано гори (великосрпска агресија, побуњени Срби, четници...). Направиш се блесав око ЗДС, усташког знаковља (нпр. у Јасеновцу), јавних наступа, релативизујеш НДХ и резултате Другог св. рата ( држава као спонзор таквих подухвата)...

Што се тиче АВ-а и његовог режима; ма колико год га/их ја презирао, њихови иступи нису довели до напада на припаднике националних мањина у Србији. АВ-овом политиком припадници мањина нису ништа угроженији у односу на српску већину. Сви пливамо у истим г***има. Нико се у овој држави не стиди и плаши рећи да је Мађар, Румун, Бугар...Представници хрватске мањине у Србији изјаве дају на "хрватском језику" без бојазни. Шта мислиш да кукавни Милорад усред Загреба проговори на српском језику или да се потпише ћирилицом, с обзиром да је саборски заступник да захтјева материјал на српском и ћирилици? :lol:
 
Otkud da ja znam koliko ima vatrogasnih domova i škola?

-Kolega, izrekao si tvrdnju "znamo ko drži velike firme ". Misleći pritom na Bošnjake valjda, ili Sarajevo.
Moj odgovor; 6 od 10 najvećih poduzeća u FBih drže Hrvati(vjerojatno, s obzirom na adrese, da ne ulazimo sad u tančine).

Od tih preostalih 4 firme, 2 su telekom i elektroprivreda, dakle državni ili polu državni monopolisti. Jedino je Bingo klasično tržišna firma i Coca Cola BiH za koju nemam pojma kakva je vlasnička struktura.

Što se tiče poreza, dao sam ti i to. U apsolutnom smislu se iz Z.Herc kantona uplaćuje manje naravno, ali per capita više nego u Zeničkom. H-N kanton je također odmah iza Sarajevskog.

Kolega, ako ne vjeruješ meni, guglaj čovječe.

Hehe tek sad viđo da si postavio po dobiti, a ne po prometu... Promet je važniji jer se kroz to isplaćuju ljudima plate, pola mi familije radi u EPBIH i znam da je super kad oni primaju po 2000 maraka pa kad bi dobit bila i 0...

Aluminij je služio za uhljebljivanje i za upumpavanje para malom čovjeku, epilog znamo...



Prva na listi top 20 kompanija po ostvarenim prihodima je
Holdina d.o.o. Sarajevo sa ostvarenim prihodom od 1.179.312.016 KM,

na drugoj poziciji je Bingo d.o.o. Tuzla sa prihodom od 1.112.192.492 KM,

trećoj JP Elektroprivreda BiH sa 1.060.676.126 KM,

četvrtoj ARCELORMITTAL D.O.O. ZENICA sa 751.853.271 KM.

Na petoj poziciji nalazi se ALUMINIJ d.d. Mostar sa 539.942.514 KM prihoda,

šestoj HIFA-OIL d.o.o. Tešanj sa 522.179.449 KM,

sedmoj PETROL BH OIL COMPANY d.o.o. Sarajevo sa 518.095.949 KM.

Na osmoj poziciji je BH Telecom d.d. Sarajevo sa 500.435.987 KM,

na devetoj BOREAS d.o.o. Kreševo sa 489.226.204 KM,

Desetoj JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar sa 450.072.585 KM...


Treba li da idem dalje?
 
Hehe tek sad viđo da si postavio po dobiti, a ne po prometu... Promet je važniji jer se kroz to isplaćuju ljudima plate, pola mi familije radi u EPBIH i znam da je super kad oni primaju po 2000 maraka pa kad bi dobit bila i 0...

Aluminij je služio za uhljebljivanje i za upumpavanje para malom čovjeku, epilog znamo...



Prva na listi top 20 kompanija po ostvarenim prihodima je
Holdina d.o.o. Sarajevo sa ostvarenim prihodom od 1.179.312.016 KM,

na drugoj poziciji je Bingo d.o.o. Tuzla sa prihodom od 1.112.192.492 KM,

trećoj JP Elektroprivreda BiH sa 1.060.676.126 KM,

četvrtoj ARCELORMITTAL D.O.O. ZENICA sa 751.853.271 KM.

Na petoj poziciji nalazi se ALUMINIJ d.d. Mostar sa 539.942.514 KM prihoda,

šestoj HIFA-OIL d.o.o. Tešanj sa 522.179.449 KM,

sedmoj PETROL BH OIL COMPANY d.o.o. Sarajevo sa 518.095.949 KM.

Na osmoj poziciji je BH Telecom d.d. Sarajevo sa 500.435.987 KM,

na devetoj BOREAS d.o.o. Kreševo sa 489.226.204 KM,

Desetoj JP Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar sa 450.072.585 KM...


Treba li da idem dalje?

U redu, u prvom postu sam rekao "po dobiti" pa sam u drugom rekao "najveće firme". To se može protumačiti i kao moja greška, ali samo krajnje uvjetno. Jer eto, ti si postavio najveće firme po prihodima a ja po dobiti.

Ja mislim da je za našu raspravu dobit bitnija, jer najveće prihode po prirodi stvari imaju Elektroprivrede(2 entitetske), telekomi, ceste i naftne kompanije(Petrol je slovenski ako se ne varam). Arcelormittal je u stranom vlasništvu. Dakle, izuzev Binga imas šta? Državne monopoliste, drž. elektriku, naftu i veleprodaju nafte i telekom. Nešto što je po naravi stvari u glavnom gradu ili Mostaru i što nema baš prevelike veze za našu raspravu.

A rasprava je počela tako da sam ja konstatirao, na temelju podataka da je 6 od 10 najbogatijih općina u Fbih sa Hrv većinom, a da su preostale 3 sarajevske i još jedna za koju se ne sjećam. Složit ćeš se da sama činjenica kako su npr Bošnjaci većina u gradu koji ima termoelektranu nije neko postignuće.
 
U redu, u prvom postu sam rekao "po dobiti" pa sam u drugom rekao "najveće firme". To se može protumačiti i kao moja greška, ali samo krajnje uvjetno. Jer eto, ti si postavio najveće firme po prihodima a ja po dobiti.

Ja mislim da je za našu raspravu dobit bitnija, jer najveće prihode po prirodi stvari imaju Elektroprivrede(2 entitetske), telekomi, ceste i naftne kompanije(Petrol je slovenski ako se ne varam). Arcelormittal je u stranom vlasništvu. Dakle, izuzev Binga imas šta? Državne monopoliste, drž. elektriku, naftu i veleprodaju nafte i telekom. Nešto što je po naravi stvari u glavnom gradu ili Mostaru i što nema baš prevelike veze za našu raspravu.

A rasprava je počela tako da sam ja konstatirao, na temelju podataka da je 6 od 10 najbogatijih općina u Fbih sa Hrv većinom, a da su preostale 3 sarajevske i još jedna za koju se ne sjećam. Složit ćeš se da sama činjenica kako su npr Bošnjaci većina u gradu koji ima termoelektranu nije neko postignuće.

Da, Ali ja pokušavam da ti kažem da nije to najvažnije za šta si se ti uhvatio jer šta vrijedi nekome što je FIS ili FEAL najveća firma kad radnici u FIS-u rade za minimalac kao i u Bingu npr. ali ja tebi hoću da kažem da to što je HDZ BiH srbi zacrtao kao svoje je nešto što se topi. Nema ama baš nikakve infrastrukture, ništa što liči na grad, a ni ljudi nema...

I još jednom. Kad živiš u jednom gradu, važnije ti je da firma plaća dobre plate nego da ima veliku zaradu, osim ako si ti vlasnik. EPBIH i telekom jesu državni ali isplaćuju dobre plate velikom broju ljudi i to je ono što hoću da to kažem.

Ali ti to nećeš prihvatiti jer je i očito da se pare vrte tamo gdje su ljudi, da prodaješ ne znam ti šta u Ravnom, džaba ti, tih 100 penzionera ne treba ništa.

A po lijepom životu dostojnom čovjeka nema NIJEDNO mjesto gdje HDZ vlada da bi ušli u prvih 5 u Federaciji po potrebama normalne ljudske osobe. Pa, čovječe, sad kontam šta da uporedimo, pa te vukojebine nemaju ni bolnice kako treba...
 
Da, Ali ja pokušavam da ti kažem da nije to najvažnije za šta si se ti uhvatio jer šta vrijedi nekome što je FIS ili FEAL najveća firma kad radnici u FIS-u rade za minimalac kao i u Bingu npr. ali ja tebi hoću da kažem da to što je HDZ BiH srbi zacrtao kao svoje je nešto što se topi. Nema ama baš nikakve infrastrukture, ništa što liči na grad, a ni ljudi nema...

I još jednom. Kad živiš u jednom gradu, važnije ti je da firma plaća dobre plate nego da ima veliku zaradu, osim ako si ti vlasnik. EPBIH i telekom jesu državni ali isplaćuju dobre plate velikom broju ljudi i to je ono što hoću da to kažem.

Ali ti to nećeš prihvatiti jer je i očito da se pare vrte tamo gdje su ljudi, da prodaješ ne znam ti šta u Ravnom, džaba ti, tih 100 penzionera ne treba ništa.

A po lijepom životu dostojnom čovjeka nema NIJEDNO mjesto gdje HDZ vlada da bi ušli u prvih 5 u Federaciji po potrebama normalne ljudske osobe. Pa, čovječe, sad kontam šta da uporedimo, pa te vukojebine nemaju ni bolnice kako treba...

Problem mi je logičke prirode, jer sam ja rekao da ti nije baš neka sreća to što se uzdaš da će razbucati hrv.privatnike u BiH, jbg ostvaruju dobit, plaćaju najveći porez na dobit u drž.kasu. Ne govorim da je to ne znam šta, ali BiH je slaba, i bez toga bi bila još slabija.

Ovo o životu dostojnom čovjeka je subjektivno, Zenica ili Tuzla, sa svojim upravo nevjerojatnim zagađenjem mi prije izgledaju kao pakao na zemlji nego kao poželjno mjesto za život. Nisam bio doduše, samo u Sarajevu. Ali da, po prirodi stvari bolnica i škole u Zenici ili Tuzli bit će veće nego u Livnu ili Grudama. U svakom slučaju slažem se sa tvrdnjom da Bošnjaci imaju jače urbane centre pod kontrolom. Mada mislim da o Bosni treba proaktivno i konstruktivno, a ne zapišavati neke teritorije. Bar u Federaciji ako išta.
 
10. rujna 2019.
Piše Anja Kožul

Prometne ploče bit će vraćene kad se izbriše grafit 'Ubi Srbina'
Zbog uklanjanja grafita na ulazu u Ceranje Donje obaviještene su nadležne službe, a ploče s natpisom sela nadcestarija Benkovac privremeno je skinula radi saniranja nakon čega će biti vraćene, kazali su nam iz zadarske policije
slika iz galerije

PrevNext
Nakon prijetećeg transparenta u Uzdolju s natpisom 'Milorade, to se ne zaboravlja', upućenog predsjedniku SDSS-a Miloradu Pupovcu, u nedjelju je zabilježena još jedna poruka s govorom mržnje na ulazu u njegovo rodno selo Ceranje Donje. Nepoznati počinitelj, ili više njih, na ploči s imenom sela, ostavili su poruku ‘Ubi Srbina’, na što je reagirala Policijska uprava zadarska.
Na naš službeni upit PU Zadarska odgovara da su dojavu o grafitima neprimjerenog sadržaja, koji se nalaze na dva prometna znaka na zapadnom ulazu u mjestu Ceranje Donje, zaprimili u ponedjeljak 9. septembra oko 9:20 sati. Dolaskom policijskih službenika na mjesto događaja obavljen je očevid, a policijski službenici, kako nam je rečeno, nastavljaju kriminalističko istraživanje.
Zbog uklanjanja grafita o ovom slučaju obaviještene su nadležne službe koje su grafite uklonile, a ploče s natpisom Donje Ceranje su nadležne službe, nadcestarija Benkovac, privremeno skinuli radi saniranja, nakon čega će biti vraćene, javljaju iz zadarske policije.
Osim toga, na stupu u blizini unakažene ploče postavljena je aktualna naslovnica proustaškog 'Hrvatskog tjednika' s tekstom u vidu tjeralice : 'Teror velikosrpskoga luđaka nad cijelom Hrvatskom, posljedica je bolesne Plenkovićeve politike istjerivanja ekstremizma, klerofašizma i nacionalizma iz HDZ-a i Hrvatske.'
Valja podsjetiti da je fizičkom nasilju u Uzdolju prošlog mjeseca, prethodilo iživljavanje huligana slično ovom u Ceranjama Donjima, kada su na zidovima kuća, spomenika i ulaznih ploča u selima u okolici Knina i Benkovca ostavljene poruke govora mržnje.
Drugog dana augusta u središtu sela Zapužane, blizu Benkovca, ostavljena je poruka na zidu devastirane kuće ‘I stožer vam poručuje opet ćemo u Oluje’ uz ustaško slovo 'U'. Po nalogu benkovačke policije komunalni redari uklonili su grafit, ali je već narednog dana na prefarbanom mjestu ponovno osvanula ista poruka, ovaj put uz dodatak 'NDH’ i 'Maksovi mesari'.
U selu Polača, kraj Knina, dan nakon proslave 'Oluje' ustaškim i nacističkim znakovljem unakažen je spomenik poginulim borcima iz Drugog svjetskog rata i žrtvama fašističkog terora.
Dana 6. augusta, na ulazu u općinu Ervenik, na više mjesta na cesti crvenom farbom je ispisano slovo 'U' uz poruke 'Ubij Srbina', 'Srbe na vrbe' kao i 'NDH'. Pored toga, tabla na ulazu u Ervenik uništena je grafitom ustaškog 'U'


Појединци? *ебе им се и ако их ухвате, добиће прекршајне казне, па опет "у бој".
 

Back
Top