Brutalnost u Bibliji - zašto i kako?

El nije dao zakone jer je hebo sve redom cim bi mu se dignuo, karikirano bujanje prirode u nedogled a Jahve ga kastrira i imamo godisnja doba gdje zima sve zaustavi.
To su malo zahtjevnije stvari za duduke poput tebe glavonjo iz sumadije.
Ti samo imena bez sadrzine verglas a svako to ime je dio kotača prirodnih procesa.
Sto mislis zasto se Jevreji obrezuju?
a ti bas volis da budes banovan?
:dontunderstand:cirkas mnogo deda, smanji tu lozu malo

Poslednja izmena:
Poslednja izmena od moderatora:
Nisam bio tamo ali čitam šta piše u bibliji, pročitaj ponovo pažljivo citate koje sam naveo, Jahve/Bog im naređuje da odu i pobiju civile.

Ezekiel 9,5 A drugima reče na moje uši: "Pođite za njim gradom i ubijajte bez milosrđa. Oči vaše neka se ne sažale i nemajte smilovanja.
Ezekiel 9,6 Pobijte starce, mladiće, djevojke, djecu i žene; istrijebite ih sve do posljednjega. Ali na kome bude znak `tau`, njega ne dirajte. Počnite od mojega Svetišta!" I oni počeše od starješina koji stajahu pred Domom.
Ezekiel 9,7 I reče im: "Oskvrnite Dom moj i napunite mu predvorje truplima! Krenite!" I oni iziđoše te zaredaše ubijati gradom.
Ezekiel 9,8 Dok su oni klali, ja ostadoh, bacih se ničice i zavapih: "Jao, Jahve Gospode! Zar ćeš zaista uništiti sve što preostade od Izraela da iskališ svoj gnjev nad Jeruzalemom?

Evo npr. ovaj citat, lijepo ti piše da ih Bog šalje da kolju sve što uhvate, i starce i mladiće i djecu, još na kraju se žale Bogu jer je pretjerano sa klanjem pa ga mole da se stane sa tim.
1. Samuelova 15,2 Ovako govori Jahve nad vojskama: `Odlučio sam osvetiti ono što je Amalek učinio Izraelu zatvarajući mu put kad je izlazio iz Egipta.
1. Samuelova 15,3 Sada idi i udari na Amaleka, izvrši "herem", kleto uništenje, na njemu i na svemu što posjeduje; ne štedi ga, pobij muškarce i žene, djecu i dojenčad, goveda i ovce, deve i magarce!`
То је било сурово време, морало се тако. Исто би учинили ови Израиљцима само да су победили у рату. Такво је време било.

Pateticni izgovori , ako je Bog svemoguc onda se nista nije moralo tako.
Нема ту патетике, сурово време, сурови поступци. Некад се мора тако. Са неразумнима поготово.
Да су се ти пагански народи лепо одрекли својих заблуда и да су пристали да приме Истиниту Веру, не би се ништа од тога десило. Пошто нису хтели морао је да ради мач. :per:

Нема ту патетике, сурово време, сурови поступци. Некад се мора тако. Са неразумнима поготово.
Да су се ти пагански народи лепо одрекли својих заблуда и да су пристали да приме Истиниту Веру, не би се ништа од тога десило. Пошто нису хтели морао је да ради мач. :per:
Opet kazem , nje morao zato sto je Bog svemoguc , a pogotovo ubijanje dece i zivotinja , pa cak i ljudi koji su vrsili genocide bar nisu poubijali i zivotinje i dosta puta su bar decu ostavili ,Bog je ocigledno vrlo detaljan u svojim genocidnim pohodima.

Opet kazem , nje morao zato sto je Bog svemoguc , a pogotovo ubijanje dece i zivotinja , pa cak i ljudi koji su vrsili genocide bar nisu poubijali i zivotinje i dosta puta su bar decu ostavili ,Bog je ocigledno vrlo detaljan u svojim genocidnim pohodima.
Морао је. Ето, сличан пример имаш у Меки, када је Мухамед прво покушао лепим речима да преобрати меканске пагане. Али они су били упорни и нису хтели ни да чују за његову проповед, чак су покушали да га убију. Зато је он био присиљен да узме мач у своје руке и реши проблем са њима.

Исто тако је и овде. Да су ти народи били мање упорни, не би им се десило то што им се десило. Некад не можеш да неразумним људима другачије, нажалост..

Морао је. Ето, сличан пример имаш у Меки, када је Мухамед прво покушао лепим речима да преобрати меканске пагане. Али они су били упорни и нису хтели ни да чују за његову проповед, чак су покушали да га убију. Зато је он био присиљен да узме мач у своје руке и реши проблем са њима.

Исто тако је и овде. Да су ти народи били мање упорни, не би им се десило то што им се десило. Некад не можеш да неразумним људима другачије, нажалост..
Zabrinjavajuci broj ljudi ovde brani genocide u kojima su ubijani i zena , deca pa cak i zivotinje , jer svi znamo da su zivotinje opasni pagani.

Zabrinjavajuci broj ljudi ovde brani genocide u kojima su ubijani i zena , deca pa cak i zivotinje , jer svi znamo da su zivotinje opasni pagani.
Не подржавам ништа, само ти указујем да је то била историјска неминовност тада.

Као што је и Инквизиција била врста одбране друштвеног поретка у оно време. Јереси су биле дестабилизујући фактор за државу и друштво, то су били екстремисти онога доба.

Држава и друштво су,кроз инквизицију, нашли начин да се одбране од тога

Сад, ти можеш да замераш методологији те одбране, али то је у оно време била друштвена норма.

Не подржавам ништа, само ти указујем да је то била историјска неминовност тада.

Као што је и Инквизиција била врста одбране друштвеног поретка у оно време. Јереси су биле дестабилизујући фактор за државу и друштво, то су били екстремисти онога доба.

Држава и друштво су,кроз инквизицију, нашли начин да се одбране од тога

Сад, ти можеш да замераш методологији те одбране, али то је у оно време била друштвена норма.
Tako je , zameram i gade mi se takve drustvene norme , u inkviziciji su spajivali i naucnike koji su otkrivali i unapredjivali ljudsko znanje , sve sto je islo protiv njihove dogme , ne samo Jevreje , tako da je sistem bio sujeverno/religjski/retardiran.

Pateticni izgovori , ako je Bog svemoguc onda se nista nije moralo tako.
Могло се другачије да је Бог укинуо слободну вољу људима и програмирао их као Чет ЏиПиТи али онда не бисмо били људи већ роботи. Израиљци су тек били на почетку свог духовног пута. Св. владика Николај пише да су они заправо били први народ којег је Бог узео да лијечи дакле били су духовно неразвијени, дјеца практично. Кад мало дијете крене гурати прст у штекер ти га лупнеш по руци да се склони или га физички одвојиш а не идеш му објашњавати зашто је то опасно техничким изразима "струја те и те волтаже може довести до оштећења виталних органа..."

Тако је и Бог Израиљцима дао Закон подобан за оно доба а ипак далеко напреднији у поређењу са другим сличним кодексима из истог периода. Довољно је погледати одредбе о ропству па да се види да је то ипак био напредан законик за оно доба и добра основа за даљи духовни развој који је Израиљце требао довести до прихватања Христа.

Samo par srcanih udara ili uspelih atentata ( koje su cistom srecom izbegli glavni krivci za strahote dvadesetog veka ) i moglo je da bude mnogo bolje , bez potrebe za genocidom ili ubistvima dece i zivotinja.
Ali izgleda da je Bog imao druge planove.
Колективне одмазде су биле тада норма. Да су победили пагани, истребили би Израиљце. Зато су Израиљци морали да истребе њих.

Могло се другачије да је Бог укинуо слободну вољу људима и програмирао их као Чет ЏиПиТи али онда не бисмо били људи већ роботи. Израиљци су тек били на почетку свог духовног пута. Св. владика Николај пише да су они заправо били први народ којег је Бог узео да лијечи дакле били су духовно неразвијени, дјеца практично. Кад мало дијете крене гурати прст у штекер ти га лупнеш по руци да се склони или га физички одвојиш а не идеш му објашњавати зашто је то опасно техничким изразима "струја те и те волтаже може довести до оштећења виталних органа..."

Тако је и Бог Израиљцима дао Закон подобан за оно доба а ипак далеко напреднији у поређењу са другим сличним кодексима из истог периода. Довољно је погледати одредбе о ропству па да се види да је то ипак био напредан законик за оно доба и добра основа за даљи духовни развој који је Израиљце требао довести до прихватања Христа.
Slobodna volja je posebna tema , koja rusi celu pricu o Bogu i religiji , nio ne bira svoju genetiku okruzenje i mozak koji ce dovesti do svega sto ce ta osoba postati.

Imaš slobodnu volju. Slobodna volja ne znači da imaš identičnu početnu poziciju.
Kako imam slobodnu volju kada nisam birao da li imam savest ili nemam , nisam birao nagone koje imam ili nemam , nisam birao svoju genetiku , roditelje , okruzenje koje je dovelo do osobe koja sam sad , ne biram cak ni misli koje se samo pojavljuju iz podsvesti , gde je onda slobodna volja ?

Kako imam slobodnu volju kada nisam birao da li imam savest ili nemam , nisam birao nagone koje imam ili nemam , nisam birao svoju genetiku , roditelje , okruzenje koje je dovelo do osobe koja sam sad , ne biram cak ni misli koje se samo pojavljuju iz podsvesti , gde je onda slobodna volja ?
Imaš. Jesi programiran da uradiš nešto bez da imaš mogućnost da to ne uradiš?

Back