Quantcast

Britanske detektivske serije

suave

Primećen član
Poruka
807
Da otvorim jednu temu o britanskim detektivskim serijama. Mislim da sam gledao, nešto kompletno nešto u delovima, gotovo sve što vredi u tom žanru a proizvedeno je u Velikoj Britaniji. Opet, moguće je da sam nešto propustio, pa možda ovde dobijem dobru preporuku. Inače, sa Britancima i serijama je kao sa Nemcima i automobilama, ne mogu da naprave lošu:D

Za početak moj lični favorit:"Avanture Šerloka Holmsa", snimane od 1984-1994, glavni glumac Džeremi Bret koji je ušao u lik Šerloka toliko da ne mogu zamisliti bilo kog drugog sem njega u toj ulozi. Serija hvaljena kako zbog glume, tako i zbog adaptacije i pažnje posvećene scenografiji i kostimima. Snimljeno je oko četrdesetak epizoda.

suave

Primećen član
Poruka
807
Druga serija za preporuku, odmah uz bok prvoj je "Poaro Agate Kristi" ("Agatha Christie's Poirot"), sniman od 1989 do 2013, trinaest sezona i sedamdeset epizoda. Glavni glumac koji tumači lik Herkula Poaroa je Dejvid Suše poznat i priznat britanski kazališni i filmski glumac. Njegova izvedba Poaroa smatra se za najbolju, što uz tipičnu britansku pažnju posvećenu dramaturgiji i sitnicama vezanim za vreme kad se dešavaju radnje Agatinih romana, ovu ekranizaciju njenih dela smatraju najboljom. Nešto o tome kako je Suše spremao ulogu Herkula Poaroa:

According to many critics and enthusiasts, Suchet's characterisation is considered to be the most accurate interpretation of all the actors who have played Poirot, and the closest to the character in the books.[21]
https://en.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie's_Poirot

Za prevod je potrebno uraditi određena podešavanja što je učinjeno na dnu komentara na Youtube

Golub

Veoma poznat
Poruka
14.631
Ja bih voleo da nađem par serija koje sam nekad delimično gledao
"Crackers" (mislim da se tako zove, nisam siguran) - Robi Koltrejn je u glavnoj ulozi
"Gem, set, meč" - Ekranizacija knjige, nije detektivska nego špijunska, Jan Holm u glavnoj ulozi
"Inspektor Frost" - Dejvid Džejson gl. uloga
Ima i ona serija u kojoj Helen Miren glumi inspektorku, mnogo je dobra bila, ali ne znam kako se zove

suave

Primećen član
Poruka
807
Ja bih voleo da nađem par serija koje sam nekad delimično gledao
"Crackers" (mislim da se tako zove, nisam siguran) - Robi Koltrejn je u glavnoj ulozi
"Gem, set, meč" - Ekranizacija knjige, nije detektivska nego špijunska, Jan Holm u glavnoj ulozi
"Inspektor Frost" - Dejvid Džejson gl. uloga
Ima i ona serija u kojoj Helen Miren glumi inspektorku, mnogo je dobra bila, ali ne znam kako se zove
Znao sam da će se isplatiti otvaranje teme:D

Ovu seriju sa Koltrejnom pamtim ali kroz maglu. Znam da sam gledao ali šta je bilo u kojoj epizodi uopšte se ne sećam. Nešto sam pokupio po internetu

Several different psychotic types were explored during the run of the show with increasingly complex psychological motivations that, as the series entered the middle of the second series, began to expand beyond the criminals being investigated to the regular cast members. As the series moved forward the storylines became as much about the interactions of the regulars as it was about the crimes. In many later episodes, in fact, the crimes often became background to intense, provocative explorations of the police officers' reactions to the crimes they investigated
https://en.wikipedia.org/wiki/Cracker_(British_TV_series)

Serija sa Helen Miren se zvala Osumnjičeni (Prime suspect). Isto odlična serija. Helen je u to vreme već bila poznata pa sam bio iznenađen da je uzela ulogu u seriji. Ali ju je vrhunski odigrala

https://en.wikipedia.org/wiki/Prime_Suspect

Na žalost, sve bez srpskog prevoda

suave

Primećen član
Poruka
807

Nataly Ciottolo

Veoma poznat
Poruka
14.485
Odličan je. Baš sam mislio da njega stavim na treće mesto. Serija se prikazivala od 1987 do 2000 godine. Ima 33 epizode od 100 minuta. Serija je nastala po ciklusu romana Kolina Dekstera. Glavnu ulogu igra Džon Tov dok njegovog pomoćnika narednika Luisa igra Kevin Vitli

https://en.wikipedia.org/wiki/Inspector_Morse_(TV_series)

Posle su snimili valjada inspektor Luis i mladi Mors, ali meni nisu dobre kao ova.

suave

Primećen član
Poruka
807
Posle su snimili valjada inspektor Luis i mladi Mors, ali meni nisu dobre kao ova.
Da, mislio sam o njima takođe kasnije. Meni je Luis bio ok. Imao je kul pomoćnika i dobro je funkcionisao taj odnos između njih, no nisam nikad ispratio sve epizode. Sa druge strane, mladog Morsa nisam ni počeo. Uvek sam upadao kad je već bio pri kraju tako da nisam ni počinjao da ga pratim.

Mors je u stvari bio dobar primer kako se junak zasnovan na nekim proteklim uzorima, pre svega na Holmsu prilagođava novom vremenu i novom položaju. On nije samostalan džentlmen kao Holms ali ima gospodske manire i jednu humaniju, ljudskiju dimenziju od samog Holmsa.

Sotir zvani djubre

Elita
Moderator
Poruka
21.527
BBC-ev Sherolck.
Igraju Benedict Cumberbatch kao Sherlock i Martin Freeman kao Watson(pre nego što su počeli da se pojavljuju u svakom novijem filmu).
Malo je modernizovanija verzija,smeštena u modernom Londonu sa svim onim što to podrazumeva.
Fina serijica...zadnja sezona i nije nešto baš najbolja ali,definitvno je uzbudljivo i zabavno.

Takodje.. Poslednja, cetvrta sezona nije na nivou prve tri, ali u globalu odlicna serija..

Golub

Veoma poznat
Poruka
14.631
Znao sam da će se isplatiti otvaranje teme:D

Ovu seriju sa Koltrejnom pamtim ali kroz maglu. Znam da sam gledao ali šta je bilo u kojoj epizodi uopšte se ne sećam. Nešto sam pokupio po internetu

https://en.wikipedia.org/wiki/Cracker_(British_TV_series)

Serija sa Helen Miren se zvala Osumnjičeni (Prime suspect). Isto odlična serija. Helen je u to vreme već bila poznata pa sam bio iznenađen da je uzela ulogu u seriji. Ali ju je vrhunski odigrala

https://en.wikipedia.org/wiki/Prime_Suspect

Na žalost, sve bez srpskog prevoda
prikazivale su se kod nas, prevod znači postoji.
Kako da se dodje do prevoda, pitanje je sad?

suave

Primećen član
Poruka
807
prikazivale su se kod nas, prevod znači postoji.
Kako da se dodje do prevoda, pitanje je sad?
To je teško pitanje. Distributeri koji su otkupljivali serije za prikazivanje kod nas su obezbeđivali i prevod, što bi se kasnije dešavalo s njim pojma nemam. najvažnije je pitanje da li postoji na internetu. Koliko ja znam, za pomenute serije, ne postoji

Mstislav

Buduća legenda
Poruka
26.144
Da otvorim jednu temu o britanskim detektivskim serijama. Mislim da sam gledao, nešto kompletno nešto u delovima, gotovo sve što vredi u tom žanru a proizvedeno je u Velikoj Britaniji. Opet, moguće je da sam nešto propustio, pa možda ovde dobijem dobru preporuku. Inače, sa Britancima i serijama je kao sa Nemcima i automobilama, ne mogu da naprave lošu:D

Za početak moj lični favorit:"Avanture Šerloka Holmsa", snimane od 1984-1994, glavni glumac Džeremi Bret koji je ušao u lik Šerloka toliko da ne mogu zamisliti bilo kog drugog sem njega u toj ulozi. Serija hvaljena kako zbog glume, tako i zbog adaptacije i pažnje posvećene scenografiji i kostimima. Snimljeno je oko četrdesetak epizoda.

Ovaj serijal Serloka sa Bretom je klasika, gledao sam ga bar 20 puta. Krem de la krem.

gost 243178

Veoma poznat
Poruka
12.092
Endeavour tj. Mladi inspektor Mors

Odlična serija. Dobri zapleti, a mladi Mors je veoma zanimljiv lik, pogotovo kad se nađe u društvu svojih vršnjaka. Mors ima klasično obrazovanje, veliki je ljubitelj klasične muzike, krimić je klasičan...pa se gledalac načisto zbuni kad shvati da su to šezdesete godine :) Sviđa mi se njegov temperament, ne skreće pažnju na sebe kao privatni detektivi Poaro ili Holms, tih je i temeljit, a nije lišen humora. I naravno ima super gotivnog šefa, koji prepoznaje te kvalitete i voli ga.

gost 243178

Veoma poznat
Poruka
12.092
Volela sam i Ubistva u Midsameru.

Ovi detektivi nisu hevi kategorija kao Luter ili mladi Mors, ali bilo je nečeg smirujućeg u činjenici da će biti 4 ubistva u epizodi, i da će inspektorova žena u velikom broju epizoda, onako usput, dok štrika ili kuva, provaliti nešto važno što će im pomoći da razreše slučaj.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.