Brisel ljut na Incka?!

NE-ZGODAN

Poznat
Poruka
7.555
http://www.pressonline.rs/sr/vesti/republika_srpska/story/157503/Brisel+ljut+na+Incka!.html

Brisel ljut na Incka?!

Ribanje - Barozo, File, Sanino i Lajčak upozorili Incka da se ubuduće uzdrži od intervencionizma u formiranju vlasti i optužili ga za antievropske metode
rs-0202-400.jpg


Žoze Manuel Barozo, Štefan File, Stefan Sanino, i Miroslav Lajčak žestoko su iskritikovali Valentina Incka zbog njegovog uplitanja u formiranje vlasti u Federaciji i „antievropskog" ponašanja!
Marković: EU ne podržava nametanje rešenja!
Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Milica Marković ocenjuje da se govor Žozea Manuela Baroza u parlamentu razlikovao od priča o sankcijama koje su mogle da se čuju prethodnih dana.
- Iz svega što je rečeno ne može konkretno da se zaključi da su Evropljani nezadovoljni onim što je uradio Valentin Incko, ali isto tako nije mogla da se vidi ni namera EU da stvari u BiH rešava nametanjem i sankcijama. Oni traže da se mi dogovaramo i donosimo odluke od ključnog značaja bez međunarodnih intervencija - kaže Markovićeva.


U diplomatskim krugovima u Sarajevu priča se da su četvorica visokih zvaničnika Evropske unije Incku otvoreno stavila do znanja da Brisel ne podržava njegove poslednje poteze. Predsednik Evropske komisije, komesar za proširenje, zamenik generalnog direktora EK za proširenje i izaslanik evropskog šefa diplomatije Ketrin Ešton upozorili su šefa OHR-a da se ubuduće uzdrži od upotrebe bonskih ovlašćenja i uloge poglavice u konstituisanju vlasti, jer je takvim ponašanjem izazvao nestabilnost u Federaciji, ali i u celoj BiH.
Incko, ne igraj se vatrom!

- Incko je izriban! Poručeno mu je da se više ne igra vatrom i da se ne usuđuje da arbitrira u procesu formiranja vlasti na nivou BiH, jer bi ponavljanje takve greške moglo da bude kobno za zemlju i da sruši sve napore Brisela da Bosnu drži na evropskom putu. Posebno je zamereno što je izneverio jedan od osnovnih principa EU, a to je da o ključnim pitanjima treba da odlučuju domaći lideri, koji moraju da preuzmu odgovornost ako Bosna želi da dobije status kandidata. Incku je jasno stavljeno do znanja da je vreme sirovog međunarodnog intervencionizma u BiH prošlost - tvrde izvori Pressa RS.
Prema njegovim rečima, predstavnici EU Incka su optužili da svira po američkim notama i skrenuli mu pažnju da on u Sarajevo nije poslat da zastupa interese Vašingtona već Brisela. Naš sagovornik kaže da je posebno oštar bio Miroslav Lajčak. Inckov prethodnik na mestu šefa OHR-a otvoreno je rekao svom nasledniku da mnogo više treba da se bori za stabilnost, što je prvorazredni interes Evrope u Bosni.
- Očigledno je da Evropa i Amerika vode veliku bitku u BiH, u čijem težištu je trenutno šef OHR-a. Incko trenutno igra po američkim notama, što se Evropljanima nimalo ne sviđa. Zbog toga je sve izvesnije da će novi specijalni predstavnik EU koji bi trebalo da bude imenovan do jula dobiti mnogo veća ovlašćenja nego što je prvobitno planirano. Nema sumnje da će jedan od njegovih najvažnijih zadataka biti da smanji uticaj OHR-a - kaže naš izvor.
On dodaje da su evropski zvaničnici domaćim liderima preneli opredeljenje Brisela da vlast na nivou BiH treba da bude formirana sa mnogo manje peripetija nego u Federaciji.
Uplitanje OHR-a
- Visoki predstavnik Valentin Incko direktno se upleo u proces formiranja vlasti u FBiH, tako što je suspendovao odluke CIK-a BiH o nelegalnosti izbora organa vlasti u tom entitetu
- Prema nekim najavama, Incko bi mogao da se upetlja i u razgovore o uspostavljanju zajedničkih organa
- Žoze Manuel Barozo, Štefan File, Stefan Sanino i Miroslav Lajčak u petak su posetili Sarajevo
- Barozo je tom prilikom poručio da domaći lideri u BiH treba da uzmu stvari u svoje ruke


- Oni ne žele da Hrvati budu istisnuti i na nivou BiH, ali istovremeno imaju i informacije da će SDP i lider te stranke Zlatko Lagumdžija učiniti sve da takvu situaciju iz FBiH preslikaju na zajedničke organe. Znaju da će početni stav SDP-a biti da ta partija dobije jedno hrvatsko mesto u Savetu ministara, što je taktika koju su primenili i u FBIH, nakon čega je došlo do zastoja i Inckove reakcije - zaključuje naš izvor.
EU za dogovor u Bosni
Podsetimo, Žoze Barozo je u petak poručio da je EU opredeljena za to da BiH treba da postane član evropske porodice, ističući da domaći lideri treba da uzmu sudbinu u svoje ruke i što pre formiraju vlast na zajedničkom nivou.
Da EU ne podržava politiku nametanja smatra i poslanik SDS-a u Parlamentu BiH Aleksandra Pandurević, koja je do tog zaključka došla dok je slušala govor Žozea Manuela Baroza parlamentarcima.
- Mislim da ni novi specijalni predstavnik EU neće posezati za represivnim merama. Oni od nas traže da postignemo dogovor, a ako se to ne dogodi, biće stopiran proces evropskih integracija i nikakva druga kazna tu neće biti potrebna. Barozov govor u Parlamentu BiH je važan i zbog činjenice da je potpuno rastumačio priču o potrebi da BiH ima jedan glas u Briselu. Jasno je rekao da to ne znači prenos nadležnosti, već da se mi unutar BiH dogovorimo o tom jednom glasu - kaže Pandurevićeva.
Žarko Marković

:hahaha: A taman se ponadali da ce Incko da smeni Dodika. :hahaha:
 
Poslednja izmena od moderatora:
СРПСКА ИДЕ НА РЕФЕРЕНДУМ О СУДУ БиХ


Народна скупштина Републике Српске усвојила је вечерас одлуку о расписивању референдума у РС на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ, те њихову неуставну верификацију у Парламенту БиХ.


Референдумско питање гласиће: Да ли подржавате наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву, и њихову неуставну верификацију у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине?

Ову одлуку подржало је 66 посланика, два посланика су била против, а седам се уздржало од гласања. Посланици ПДП-а и Демократске партије били су уздржани, док су против били по један посланик СДП БиХ и СДА.

Посланици су усвојили сет од 29 закључака међу којима и закључак да се Народна скупштина РС ограђује од рада Суда и Тужилаштва БиХ, као и да те правосудне институције генеришу међунационалну мржњу и нетрепељивост.

Усвојен је и закључак у којем се наводи да Парламент Српске сматра да је високи представник у БиХ дајући налог о суспендовању одлуке ЦИК-а БиХ о изборима органа власти у Федерацији БиХ прекршио законе и тиме учинио органе власти у том ентитету нелегалним.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик у завршној ријечи позвао је народне посланике да подрже одлуку о расписивању републичког референдума .

"Треба нам референдум јер сви досадашњи позиви на дијалог о питању рада Суда и Тужилаштва нису дали никакве резултате", закључио је Додик.

Он је рекао, да је увјерен да ће сви грађани РС на референдуму показати политичко јединство.

У Информација коју је предсједник Милорад Додик прочитао пред посланицима НСРС јесте својеврсна хронологија дешавања која су претходила распаду СФРЈ и грађанском рату у БиХ. Она садржи анализу поступака и наметнутих одлука које су донијели високи представници током посљедњих година, с акцентом на доношење Закона о Суду БиХ који је 2004. наметнуо Волфганг Петрич и на његову улогу у прекомпозицији политичког амбијента и доношењу штетних судских пресуда.

Предсједник Додик осврнуо се на политичке надлежности БиХ, и нагласио, да у европској правној пракси не постоји случај да предмете једног суда преузима други суд, као што предмете судова у РС преузимају на обраду судови у БиХ. Судство није у надлежности БиХ, а Волфганг Петрич одбио је да одговори на захтјев који му је упутило 25 посланика тадашњег Парламента.

Суд и Тужилаштво БиХ су најнеефикасније и најпристрасније правосудне институције, а чињеница да ни један Бошњак није осуђен по командној одговорности

говори да је он искључиво политички мотивисан и да у свом раду настоји да Србе представи као искључиво одговорне за злочине у протеклом рату, навео је Додик.

Према његовим ријечима, сва понашања високог представника након провођења референдума мораће да се ускладе са референдумским резултатима, а сигурно је да ће услиједити значајан број захтјева за укидањем неких раније донесених закона којима су преношене надлежности на ниво БиХ.

ИНЦКО ИЗРАЗИО ЗАБРИНУТОСТ

Високи представник Валентин Инцко изразио је вечерас озбиљну забринутост поводом изјава које су се чуле на сједници НСРС. Он је саопштио, да су мандат и извршна овлашћења високог представника утврђени Анексом 10 Дејтонског споразума и потврђени од стране Савјета безбједности Уједињених нација.

У саопштењу се подсјећа, да је Парламентарна скупштина БиХ усвојила Закон о Суду БиХ 2002. и Закон о Тужилаштву БиХ 2003. године, као и да су за њих гласали сви посланици и делегати из оба ентитета. Закони које је донио високи представник, а који су накнадно усвојила законодавна тијела БиХ, могу се мијењати само у оквиру успостављеног законодавног процеса на одговарајућем нивоу. Покушаји ентитета да подривају државни закон представљају кршење Дејтонског споразума и противни су интересима БиХ за улазак у европске интеграције, истиче Инцко. Он је нагласио да Суд и Тужилаштво БиХ имају пуну подршку највиших представника Европске уније и Европске комисије, као и Савјета за спровођење мира у БиХ.



http://rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=38716



:worth::worth::worth::worth::worth::worth::worth:
 
Свашта... а шта су од њега друго очекивали ОСИМ ОВОГА ШТО РАДИ:

Валентин Инцко (нем. Valentin Inzko, рођен 22. маја 1949. у Целовецу, Клагенфурт, у Аустрији) је аустријски дипломата. Рођен је у породици Корушких Словенаца.
Он тренутно обавља дужност високог представника за Босну и Херцеговину.
 
Ah znam ... to su oni , zbog kojih se u Beogradu demonstriralo , kad su ih austrijanci maltretirali .
Beograd je demosntrrao za njih , bas kad je caucesku raselio oko 50 hiljda Srba iz okoline Temisvara i Banata u deltu dunnava , o cemu Beogradjani nisu rekli ni rec , jer nisu o tome imali pojma .... ko sto danas nemaju pojma de su nase devizne rezerve, koji niko ziv ne pominje . Sto kazu Sumadinici , de da pitas za rezeve , kad su ih potroslil Amerikanci , ( da su ih potroslili neki manje opasni ,pitali bi i te kako . _
 
Šta kaže: priča se, ništa novo od neozbiljnih novinara koji pišu "šta se priča" a nigdje neke zvanične izjave od zvanične ličnosti.

Da se radi o izmišljotini svjedoči i večerašnje reagovanje Inzka:

Visoki predstavnik Valentin Inzko izrazio je ozbiljnu zabrinutost povodom izjava koje su date na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS). Podsticanje Narodne skupštine Republike Srpske da pokrene proces protiv suštinskog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma je neodgovorno, smatra Inzko.

Mandat i izvršne ovlasti visokog predstavnika utvrđeni su Aneksom 10 Daytonskog mirovnog sporazuma i potvrđeni su nekoliko puta od strane Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Iako je tačno da se zakoni koje je donio visoki predstavnik, te naknadno usvojila zakonodavna tijela BiH, mogu mijenjati, to se može uraditi samo u okviru uspostavljenog zakonodavnog procesa na odgovarajućem nivou. Pokušaji entiteta da podrivaju državni zakon predstavljaju kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o Sudu BiH 2002. i Zakon o Tužilaštvu BiH 2003. godine. Svi zastupnici iz oba entiteta u državnom Parlamentu glasali su za ove zakone. Nadalje, Ustavni sud, i sam dejtonska institucija, dva puta je donio odluku u korist ustavnosti Državnog suda, odlučivši da država ima obavezu da uspostavi potrebne institucije za vršenje svojih nadležnosti. OHR bi pozdravio snažnu podršku ovim institucijama, uključujući i državno pravosuđe.

Upravo protekle sedmice, najviši predstavnici Evropske Unije, među njima i predsjednik Evropske komisije, iskazali su svoju jasnu podršku za državno pravosuđe. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je također u nekoliko navrata izražavao podršku državnim pravosudnim institucijama. I zaista, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je od suštinskog značaja za osiguranje vladavine zakona, unapređenje ljudskih prava i sloboda kao i pomirenje, te garantiranje postojanja funkcionalne tržišne ekonomije. To je kamen temeljac svakog demokratskog društva i jedan od ključnih političkih zahtjeva za pristupanje EU i za evroatlantske integracije.

Kako bi se ostvario napredak ka EU, što je iskazani cilj svake parlamentarne političke stranke u BiH, zemlja mora osigurati efikasnu vladavinu zakona kroz institucionaliziran pravosudni sistem. Ključnu ulogu igraju Državni sud i Tužilaštvo. Stoga, osporavanjem ovih institucija nanosi se šteta šansama građana BiH da ostvare napredak na putu ka članstvu u EU, a time prosperitetu i stabilnosti, navodi se u saopštenju OHR-a.
http://www.bih-rss.net/article_inzk...ava_na_današnjoj_sjednici_nsrs-a__7328927.htm

Ko se s vatrom igra ...
 
Šta kaže: priča se, ništa novo od neozbiljnih novinara koji pišu "šta se priča" a nigdje neke zvanične izjave od zvanične ličnosti.

Da se radi o izmišljotini svjedoči i večerašnje reagovanje Inzka:

Visoki predstavnik Valentin Inzko izrazio je ozbiljnu zabrinutost povodom izjava koje su date na današnjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS). Podsticanje Narodne skupštine Republike Srpske da pokrene proces protiv suštinskog dijela Dejtonskog mirovnog sporazuma je neodgovorno, smatra Inzko.

Mandat i izvršne ovlasti visokog predstavnika utvrđeni su Aneksom 10 Daytonskog mirovnog sporazuma i potvrđeni su nekoliko puta od strane Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Iako je tačno da se zakoni koje je donio visoki predstavnik, te naknadno usvojila zakonodavna tijela BiH, mogu mijenjati, to se može uraditi samo u okviru uspostavljenog zakonodavnog procesa na odgovarajućem nivou. Pokušaji entiteta da podrivaju državni zakon predstavljaju kršenje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Parlamentarna skupština BiH usvojila je Zakon o Sudu BiH 2002. i Zakon o Tužilaštvu BiH 2003. godine. Svi zastupnici iz oba entiteta u državnom Parlamentu glasali su za ove zakone. Nadalje, Ustavni sud, i sam dejtonska institucija, dva puta je donio odluku u korist ustavnosti Državnog suda, odlučivši da država ima obavezu da uspostavi potrebne institucije za vršenje svojih nadležnosti. OHR bi pozdravio snažnu podršku ovim institucijama, uključujući i državno pravosuđe.

Upravo protekle sedmice, najviši predstavnici Evropske Unije, među njima i predsjednik Evropske komisije, iskazali su svoju jasnu podršku za državno pravosuđe. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je također u nekoliko navrata izražavao podršku državnim pravosudnim institucijama. I zaista, nezavisan i nepristrasan pravosudni sistem je od suštinskog značaja za osiguranje vladavine zakona, unapređenje ljudskih prava i sloboda kao i pomirenje, te garantiranje postojanja funkcionalne tržišne ekonomije. To je kamen temeljac svakog demokratskog društva i jedan od ključnih političkih zahtjeva za pristupanje EU i za evroatlantske integracije.

Kako bi se ostvario napredak ka EU, što je iskazani cilj svake parlamentarne političke stranke u BiH, zemlja mora osigurati efikasnu vladavinu zakona kroz institucionaliziran pravosudni sistem. Ključnu ulogu igraju Državni sud i Tužilaštvo. Stoga, osporavanjem ovih institucija nanosi se šteta šansama građana BiH da ostvare napredak na putu ka članstvu u EU, a time prosperitetu i stabilnosti, navodi se u saopštenju OHR-a.
http://www.bih-rss.net/article_inzk...ava_na_današnjoj_sjednici_nsrs-a__7328927.htm

Ko se s vatrom igra ...

Samo ti sanjari....:lol:
Vas pad je svakim danom sve veci i sve crnji,a Evropa vasu pederaciju leda sa gadjenjem.
Vi ste proslost...Vi ste bivsi,,,nebitni, sto se da cuti procitati u svim EUropskim medijima, (da ih vise pratis manje bi lupetao gluposti).
Batali pretnje bez pokrica.Nikada se vise vama mujicama nece dozvoliti da postanete neki faktor u Evropi,a svaki pokusaj hvatanja za oruzje bio bi za vas fatalan jer vam to EU ni u snovima nebi dopustila (pominju neki i da bi vas lako moglo snaci NATO bombe)...zato cuti i pusi...:mrgreen:
Incku je naredjeno sta je naredjeno...Bice on miran kao jagnje...sem povremenih kukumavcenja nad muslimanskom sudbinom u basnji koja se raspada....
 
Poslednja izmena:
У савременој европској демократији свако има право да критикује сваку јавну институцију, па тако и Република Српска. Овај принцип се односи и на судове и тужилаштва, и многе критике упућене на њихов рад су оправдане и сада се чини да их чека неизбјежна пропаст, баш као и штошта друго у БиХ.

Рекао је ово у интервјуу "Гласу Српске" бивши правни савјетник OHR-а у Брчком и професор међународног права Метју Периш.


130



...........................................


* ГЛAС: Помињу се рестриктивне мјере и санкције ЕУ према политичарима у БиХ?

ПЕРИШ: Нема ништа од рестриктивних мјера, јер је то нелегално према европском праву и то сви знају. Банковни рачуни не могу бити замрзнути, осим ако се не ради о финансирању терористичких активности. Теоретски, могуће је ограничити путовања, али за то је потребна одлука Савјета ЕУ, за шта ће у пракси бити тешко постићи потребни консензус. То је само шупља прича. Aко и једном носиоцу јавне функције буду изречене рестриктивне мјере, нека ми се обрати, јер сам адвокат.


http://www.glassrpske.com/vijest/2/...i-Tuzilastvo-BiH-ceka-neizbjezna-propast.html
 
Народна скупштина Републике Српске усвојила је вечерас одлуку о расписивању референдума у РС на којем би грађани требало да се изјасне да ли подржавају наметнуте законе високог представника у БиХ, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ, те њихову неуставну верификацију у Парламенту БиХ.

Odlicno, Jedini nacin da ta RS nestane je taj da sama sebi srusi temelje na kojima stoji.
 
У савременој европској демократији свако има право да критикује сваку јавну институцију, па тако и Република Српска. Овај принцип се односи и на судове и тужилаштва, и многе критике упућене на њихов рад су оправдане и сада се чини да их чека неизбјежна пропаст, баш као и штошта друго у БиХ.

Рекао је ово у интервјуу "Гласу Српске" бивши правни савјетник OHR-а у Брчком и професор међународног права Метју Периш.

Konstruktivna kritika je jedno a nepostivanje suda i njegovo omalovazavanje nesto je sasvim drugo.

A gosn Parish Dodin je lobist bas poput onog Montgomeryja sa druge teme.


Za republikosrbe - ako niste znali, Dodik budzetskim novcima placa strane lobiste cijim tektovima se vjestacki odrzava na zivotu vasa nada o nekakvoj samostalnosti.
 

Све је то мазање очију да се Срби случајно не побуне против окупације и не остваре и званичну самосталност.

У сваком случају, Република Српска треба да прави референдум за независност, а не ове глупости о прихватању или неприхватању окупаторских одлука.
 
Konstruktivna kritika je jedno a nepostivanje suda i njegovo omalovazavanje nesto je sasvim drugo.

A gosn Parish Dodin je lobist bas poput onog Montgomeryja sa druge teme.


Za republikosrbe - ako niste znali, Dodik budzetskim novcima placa strane lobiste cijim tektovima se vjestacki odrzava na zivotu vasa nada o nekakvoj samostalnosti.

Народ РС-а плаћа својим новцем институције које не желе процесуирати одговорне за злочине над Србима.

Доста више.
 
Свашта... а шта су од њега друго очекивали ОСИМ ОВОГА ШТО РАДИ:

Валентин Инцко (нем. Valentin Inzko, рођен 22. маја 1949. у Целовецу, Клагенфурт, у Аустрији) је аустријски дипломата. Рођен је у породици Корушких Словенаца.
Он тренутно обавља дужност високог представника за Босну и Херцеговину.

Nisi znao da je Incko Slovenac?

On igra za interese Nemačke i stare austrougarske, one iste asutrougarske koja je htela izbrisati Srbe sa lica zemlje i koja patološko mrzi sve Srpsko.
To on i ne skriva - tu svoju patološku mržnju prema Srbima.
 
Народ РС-а плаћа својим новцем институције које не желе процесуирати одговорне за злочине над Србима.

Доста више.

Puca Miletu za narodom - problem je sto se blizi momenat kad bi taj Sud BiH mogao procesuirati njega pa je zato prpa i daj da se to ukida o'ma.

"Narod" je samo zvaka kojom Dodo maskira osobne interese, ni prvi ni zadnji put. Deja vu.

Ili sto bi Ashdown rekao za njega, nije on nacionalista nego oportunista. ;)
 
Puca Miletu za narodom - problem je sto se blizi momenat kad bi taj Sud BiH mogao procesuirati njega pa je zato prpa i daj da se to ukida o'ma.

"Narod" je samo zvaka kojom Dodo maskira osobne interese, ni prvi ni zadnji put. Deja vu.

Ili sto bi Ashdown rekao za njega, nije on nacionalista nego oportunista. ;)

Нија тачно сусјед. Да је истина то што причаш Додик би већ одавно био негдје далеко са ловом на рачуну. А више је него очиледно да нема процесуирања одговорних за злочине над Србима.

Спомињеш Ешдауна, то је онај што је сугерисао да се Срби условљавају евроинтеграцијама ако не пристају на наметање закона? :lol:
 

Back
Top