BRIKS ostaje bez članice

Не, Аврамова тајна успеха је била деноминација 1:12
а не динар=марка.

Динар је био једнак марки првих пар дана,
док још нису стигли да га наштампају ...

Тривиа, што кажу .. :

Кренули смо пре тридесет година са курсом
1 ДМ = 1 Дин

Данас је (већ пар година)
1 ДМ = 60 Дин

Аврам је генијално почео,
Јоргованка ставила тачку на пљачку.

Ми који смо осамдесетих били приватници
и на удару еспеесовог вежбања демократије и капитализма
славимо и чувамо ово двоје као иконе.

Kina je postala ekonomska sila jer je

a) proizvode plasirala u Ameriku, Evropu i ostatak razvijenog sveta
b) Tanzanija
c) prodavala sama sebi
d) izvozila na Mars
Nema potrebe da potenciraš samo američko i evropsko tržište.Baš naprotiv Kina je postala sila jer izvozi od Afrike do Amerike.Vrlo prosto.
Cijela poenta priče o razvijenom i nerazvijenom svijetu pada u vodu jačanjem multipolarne sfere trgovine a ona se dešava upravo pred našin očima, živi smo svjedoci.
Pri tome stalno brkate politku sa trgovinom.Priča kada jedan moćan hegemon uvede sankcije kraj svijeta za tu državu je završen.Nova era kaže da biznis šljaka i bez njega.Zato se i kaže multituti svijet.
Gdje piše da je zabranjena trgovina izmedju dvije sile.Čak nije potpuno zaustavljena trgovina ni izmedju SAD-Rusija u segmentu gdje odgovara zbog viših interesa.

Poslednja izmena:
Briks postoji 15 godina, pre svega kao ekonomska ne politička zajednica, ali nikada nisu imali neki značajniji efekat na ekonomska kretanja. Sad se izgleda cela stvar stavila na steroide pa se zemlje vrbuju kako bi se priključile. Očigleno da je tu politika uzela glavnu reč i da će verovatno i Srbija u nekom momentu dobiti "pritisak" da ide tamo što nam nikako nije pametno.
Србија нећен жалост постати чланица Брикса. Не може, јер је увела санкције Лукашенку и Белорусији. А нисмо им нешто посебно ни занимљиви. За Србе је то велика штета, а што се тиче Брикса, читав низ држава чека у реду да буде примљено.

Pitaj gazdu Huaweija kako posluju pod americkim sankcijama i bez americke tehnologije. Dok nije bio pod sankcijama sredinom 2018 je imao 16.1% globalnog trzista u oblasti smart telefona, 2023 ima 3.60%.
Kakvog globalnog tržišta oni su tržište broj 1 za sebe.Nadam se da ti je jasno da huawei nije ni u top 5 trenutno najprodavanijih kineskih mobilnih telefona.Štancaju telefone kao na traci.

Nema potrebe da potenciraš samo američko i evropsko tržište.Baš naprotiv Kina je postala sila jer izvozi od Afrike do Amerike.Vrlo prosto.
Cijela poenta priče o razvijenom i nerazvijenom svijetu pada u vodu jačanjem multipolarne sfere trgovine a ona se dešava upravo pred našin očima, živi smo svjedoci.
Pri tome stalno brkate politku sa trgovinom.Priča kada jedan moćan hegemon uvede sankcije kraj svijeta za tu državu je završen.Nova era kaže da biznis šljaka i bez njega.Zato se i kaže multituti svijet.
Gdje piše da je zabranjena trgovina izmedju dvije sile.Čak nije potpuno zaustavljena trgovina ni izmedju SAD-Rusija u segmentu gdje odgovara zbog viših interesa.
Kina ima veći obim trgovanja sa jednom Kalifornijom nego sa celim afričkim kontinentom.

Kinezi nisu pali s kruške da ne znaju ko je ko, ili da pucaju sebi u nogu.

A naravno da su politika i ekonomija blisko povezane.

Poslednja izmena:
Ма пустите ВРИКС плус минус, нема уопште дилеме више, свијет је постао увелико мултиполаран, од хладног рата није било овако изражено у геополитици, види се на сваком кораку тај моменат.Пре рецимо 20 година Русија би умирала од глади под санкцијама НАТО алијансе а Иран или Сјеверна Кореја би добијале хуманитарну помоћ међународних организација.Овако хм како да кажем просто свијет није више исти нити ће како стватри стоји бити.
Да поновимо градиво.
Pogledajte prilog 1456310

Ово су западни медији да се разумијемо а не некакво клиначко надмудривање.Просто факти како ствари стоје данас.
https://www.brookings.edu/articles/global-china-technology/
https://www.theguardian.com/world/2...-race-in-all-but-a-few-fields-thinktank-finds
За оне који не баратају са енглеским...

Istraživanje: Kina daleko ispred svih u razvoju novih tehnologija​

https://balkans.aljazeera.net/news/...aleko-ispred-svih-u-razvoju-novih-tehnologija
I opet Kinezi beže u Ameriku, a ne Amerikanci u Kinu.

Тек ћемо видети који су планови са Кином.
Не мислите ваљда да се Кина сама дигла из сиротиње ?

Седамдесетих година ГС (господари света) су са кинеским руководством направили план
и струја је пуштена у рингишпил.

Ко су ГС ?
Па Ротшилди и та врста.
Од мислилаца Кисинџер, Бжежински ...

Kina ima veći obim trgovanja sa jednom Kalifornijom nego sa celim afričkim kontinentom.

Kinezi nisu pali s kruške da ne znaju ko je ko, ili da pucaju sebi u nogu.

A naravno da su politika i ekonomija blisko povezane.
Lako je doći do podataka ko, kako i koliko posluje sa Kinom.Poenta uopšte nije bila da li Kina posluje sa SAD već da li može bez SAD.
Odgovor je DA.:lol:
Što se tiče vanjske politike Kine i SAD, one su dijametralno suprostavljene na gotovo svim gorućim globalnim pitanjima i žarištima u svijetu.I šta ti to govori?Ništa multituti svijet mora da živi, hegemon jedne strane u vanjskoj politici je već sada prošlost.Suštinski o tome sam pričao svidjalo se to nekome ili ne, takav svijet danas postoji.Nema evropskog automobila u Rusiji.Ima kineski.Nema ruskog gasa u Evropi.Ima američki ili azerbejdžanski i tako dalje i šire.Niko neće tropirati bez ove druge strane.Sve su to momenti koji idu u prilog multipolarnosti svijeta samo ste vi mnogi ostali u glavi na kraju 20 vijeka kada su stvari bile drastično na strani u sferi američke hegemonije.

Poslednja izmena:
I opet Kinezi beže u Ameriku, a ne Amerikanci u Kinu.
Nema to veze sa bježanjem.Ja sam sjedio u Sloveniji sa vlasnikom kineskog restorana lik je milioner.Radi 20 godina u Kopru razvija brend kineske hrane u Sloveniji, od jednog restorana ima sada nekoliko i samo se smješka lagani kez, nekoliko puta godišnje putuje u Kinu i o Kini priča sve najbolje.To nisu politički migranti ni blizu.Kinezi su zajebana sorta.

Nema to veze sa bježanjem.Ja sam sjedio u Sloveniji sa vlasnikom kineskog restorana lik je milioner.Radi 20 godina u Kopru razvija brend kineske hrane u Sloveniji, od jednog restorana ima sada nekoliko i samo se smješka lagani kez, nekoliko puta godišnje putuje u Kinu i o Kini priča sve najbolje.To nisu politički migranti ni blizu.Kinezi su zajebana sorta.
Imamo i mi u Evropi milionere, pa i milijardere. To ništa ne dokazuje.
Prosečan Kinez i dalje vozi bicikl i živi u malom, nabijenom stanu sa tankim zidom.

Prosečan Kinez i dalje vozi bicikl i živi u malom, nabijenom stanu sa tankim zidom.
E tu je problem, mnogi misle da je standard Kineza kao pre 30 godina.Pročitaj zvanične podatke, oni su 2021. godine proglasili pobjedu nad siromaštvom, procenat sa 30 posto pao na 3.Pročitaj za ostale države svijeta, ubaci u omjer da Kina čini 22 posto ukupne svjetske populacije pa će ti biti jasno šta su napravili zadnjih 30 godina.Možeš li uopšte pojmiti da je tolika državetina na cc 5 posto nezaposlenih.Kada bi te brojke zaposlenih stavio na papir shvatio bi zašto postaju prva ekonomija svijeta i prestižu SAD.Dakle nije u pitanju samo izvoz već i domaća potrošnja što ti govori o abnormalnom rastu životnog standarda prosječnog Kineza.

Ponavljam ja nisam preveliki fan žutih ali ne može im se osporiti shvatanje biznisa po kapitalističkom modusu.Brojke sve govore.Ne ulazim u političke igranke i državna uredjenja država jer zapadni sistemi nisu kompatibilni sa istočnim kulturama medjutim to ne znači da u Kini ne postoji demokratski obris društva ili što bi rekao ovaj Kinez meni mnogi na zapadu pričaju o feminizmu ili pravima žena u smislu da Kinezi tu kaskaju a pojma nemaju da u Kini postoje žene koje se bave poljoprivredom ali i biznisom u recimo Pekingu, direktorice i žive same feministički daleko više nego u nekim krajnje liberalnim društvima zapada.Kina je ogromna državetina sa dugom tradicijom, istorijom i kulturom koju mnogi ne poznaju jer je daleko od naše istorije i kulture.

Screenshot_20231202_172050_com.reddit.frontpage_edit_71788442369252.jpg

Evo, jedna lepa vest za "dobro jutro" svim multipolarcima.
Sad ne znam kako ćemo to proslaviti.
Ja ću skromno, u krugu porodice.
Srećom, u BRIKS ostaje Južna Afrika, gigant

https://www.b92.net/biz/vesti/svet/briks-ostaje-bez-clanice-2443053

BRIKS ostaje bez članice​

Dajana Mondino, nova ministarka spoljnih poslova Argentine, izjavila je da se njena zemlja neće pridružiti BRIKS-u.
IZVOR: B92.NET / M.V. PETAK, 1.12.2023. | 08:38

Podeli

Ilustracija: Profimedia / Photohost agency brics-russia2020.ru

Podsetimo, Argentina je jedna od zemalja koja je zvanično pozvana da se pridruži grupi BRIKS u avgustu ove godine. Pored Argentine, zvanični poziv dobile su i Saudijska Arabija, Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati.

Zvanično: BRIKS + 6 novih država

Grupa je tada naložila ministrima finansija i guvernerima centralnih banaka da razmotre pitanje lokalnih valuta, platnih instrumenata i platformi i da o tome podnesu izveštaj liderima BRIKS-a do sledećeg leta.

Međutim, novoizabrani argentinski predsednik Havijer Milej koji stupa na dužnost 10. decembra, tokom predizborne kampanje obećao je da će ukinuti centralnu banku i uvesti dolar.

"Znam kako da iskorenim rak inflacije", rekao je Milej tokom poslednje predsedničke debate, obećavši rekonstrukciju Argentine i "drastične promene

Kako mozes ostati bez necega sto nisi imao? Pametnice nasa :D

Naslov tipa @Dе Sisti ostao bez pameti :D :D :D :D

Prosecan Kinez ima besplatno skolstvo i zdravsto, dok u Americi umires od upale zuba jer nemas para za zubara, robujes 30 godina da otplatis studentski dug i bodu te kriminalci na ulici dok prolazis pored hrpa drogiranih beskucnika. Toga nema nista u Kini, nema kriminala, nema beskucnika, nema narkomana, duzi zivotvni vek, manji mortalitet novorodjencadi, skoro ista potrosnja mesa godisnje po stanovniku, kupuju sve 10 puta jeftinije jer imaju daleko razvijeniju domacu industriju i ne gube zato i nista na kursnim razlikama, jeftiniji racuni, hipoteke, sve zivo. Inace u Kini imas najvise srednje klase na svetu, i daleko vecu proizvodnju i posedovanje automobila imaju od Amerike, takodje i daleko vise procenat vlasnistva nekretnina nego u Americi, daleko vise stednje medju stanovnistvo, i td, dok u Americi zive od duga na kreditnu karticu.

Sve Zapadne agencije:

Latana’s Democracy Perception Index 2022 shows that 83% of Chinese believe their country is democratic.

Edelman Trust Barometer 2023 shows that 89% of Chinese trust their government. Hint: it has never lied nor broken a promise.

Ash Center at Harvard Kennedy School 2020 found 95.5% of Chinese are satisfied with their government.

A 2019 UC San Diego study shows a high level of satisfaction among the Chinese across a range of aspects up to 95%.

A November 2019 Ipsos survey shows that 95% of Chinese believe their country is on the right track.

The Global Happiness 2023 survey from Ipsos shows that China is the happiest country in the world at 91%.

Poslednja izmena:
Kako bi trebao dobiti ban za ovakve gluposti.

Chinese Scientists Increasingly Leaving U.S.​

https://www.insidehighered.com/news...dy-chinese-scientists-increasingly-leaving-us

Nearly 90% of all Chinese students return home after studying abroad: MOE
https://www.globaltimes.cn/page/202012/1210043.shtml
Ja pričam o migrantima, ti pričaš o studentima koji su otišli van države da studiraju.
Mešaš babe i žabe, a ja treba da dobijem ban.

Back